بیماری رود‌ه‌ای روستای «دریاس» مهاباد کنترل شده است
* معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان آذربایجان‌غربی از تحت کنترل بودن بیماری روده‌ای روستای «دریاس» مهاباد خبرداد.

رسول انتظار مهدی در خصوص بیماری روده‌ای در روستای یاد شده گفت: روستای دریاس در ۱۰ کیلومتری شمال مهاباد واقع شده دارای ۲۸۵۹ نفر جمعیت و خانه بهداشت است و تحت پوشش مرکز خدمات جامع سلامت روستایی قم قلعه قراردارد. این مرکز دارای پزشک خانواده بیتوته است و آب شرب آن از طریق ۲ چشمه بهسازی شده و یک چاه آب تامین و پس از پمپاژ به مخزن ۳۰۰ مترمکعبی، وارد شبکه آب‌رسانی می‌شود.

وی افزود: به دنبال گزارش مواردی از بیماری گوارشی (اسهال حاد) ۵ دانش‌آموز، ضمن پیگیری منبع آلودگی، اکیپ معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی به منطقه اعزام شدند و به همراه کارشناسان و مدیران مرکز بهداشت، محل را مورد ارزیابی کارشناسی قرار دادند.

بررسی‌های محیطی و ارزیابی‌ها نشان داد که سابقه بارندگی نسبتا شدید در چند روز گذشته و بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی روستا و همچنین پایین‌بودن کلر باقیمانده علیرغم افزایش سطح کلرزنی، ظن آلودگی آب شرب را تقویت که از آب خام یکی از چشمه‌ها نمونه‌برداری میکروبی شد و در ارزیابی‌های بعدی مشخص شد که ترکیدگی در شبکه آب وجود دارد.

با توجه به کشف آلودگی آب چشمه این چشمه از مدار آب‌رسانی خارج شد و پنجشنبه گذشته اکیپ آب و فاضلاب روستایی در روستا مستقر شدند و اقدامات متعددی را به اجرا گذاشتند.

انتظار مهدی در خصوص شمار مبتلایان و مراقبت‌های انجام یافته در مورد آنان گفت: پراکندگی جغرافیایی بیماری الگوی خاصی را نداشته است. هر چند اغلب بیماران در گروه سنی ۱۲ ـ ۴ سال و از هر ۲ جنس بوده‌اند، ولی افراد بزرگسال نیز در میان مبتلایان دیده می‌شوند در حال حاضر ۲۳ نفر بستری و در بخش بستری و تحت نظر اورژانس هستند.

۲ نفر از موارد یاد شده، هم کودکان زیر ۴ سال هستند که به علت تشنج ناشی از تب بالا، در بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بستری شده‌اند. وی تاکید کرد که این بیماری با اقدامات انجام یافته کاملا تحت کنترل است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ