تأکید نخست وزیر عراق بر لزوم تقویت روابط برادرانه با ایران
سرویس خارجی:«عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق بر لزوم تقویت روابط خوب و برادرانه با کشورمان تأکید کرد .

عبدالمهدی در کنفرانس خبری هفتگی خود پس از جلسه هیأت دولت، در پاسخ به سؤالی درباره روابط ایران و عراق در دولت تحت رهبری اش گفت: روابط خوب، دوستانه و برادرانه ای با ایران داریم.وی اظهار داشت: ما باور داریم و در منشور دولت خود نیز گفته ایم که باید در تعامل با همسایگان، بر مشترکات تمرکز کنیم چون در این صورت اختلافات احتمالی نیز از بین خواهند رفت اما اگر روی اختلافات متمرکز باشیم هیچ اختلافی حل نخواهد شد.

عبدالمهدی ادامه داد: در تعامل با همسایگان ، تأکید ما، کار بر روی مشترکات است و از این راه می توان بتدریج اختلافات را نیز با روحیه و اعتماد و حسن نیت بیش از پیش حل کرد.

نخست وزیر عراق در خصوص وضع امنیتی این کشور نیز گفت: به رغم برخی اقدامات داعش برای افزایش روحیه عناصر خود، اقدامات بسیار خوب و در بالاترین سطح در بُعد اطلاعاتی و عملیاتی علیه تروریسم در جریان است و امنیت در کشور رو به افزایش است.

عبدالمهدی همچنین ضمن ابراز بی‌اطلاعی نسبت به استقرار دوباره نیروهای‌ آمریکایی در عراق، از افزایش فعالیت‌های اطلاعاتی نیروهای کشورش در مناطق حضور داعش خبر داد.وی افزود: شمار نیروهای آمریکایی در عراق رو به کاهش است. در چنین شرایطی و همزمان با اوج گیری مخالفت ها با دخالت های آمریکا در عراق و افزایش مطالبات برای خروج نظامیان این کشور، «حیدر العبادی» و «نوری مالکی»، نخست وزیران سابق و اسبق، یکدیگر را مسئول بازگشت نظامیان آمریکایی به عراق اعلام کردند.

حیدرالعبادی، نخست وزیر سابق و رئیس ائتلاف «النصر» عراق همچنین نسبت به کنترل مافیاها و گروه‌های مسلح بر قدرت در این کشور هشدار داد و تاکید کرد که نشانه‌هایی از این دست تلاش‌ها وجود دارد. یک عضو ائتلاف «الإصلاح» عراق نیز از تکاپوی پارلمان برای تصویب قانون اخراج نیروهای بیگانه و در رأس آنها نیروهای آمریکایی خبر داد.در همین حال و همزمان با تشدید اختلافات میان رهبران عراقی بر سر حضور نظامیان آمریکایی در این کشور، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد شد تا با مقامات عراق دیدار و گفتگو کند.

در تحولات امنیتی نیز،برخی منابع از انفجار یک خوردوی بمب‌گذاری شده در شهر «تکریت»، واقع در استان «صلاح الدین» عراق خبر دادند. شبکه «المیادین» به نقل از منابع بیمارستانی عراق اعلام کرد: بر اثر وقوع این انفجار تروریستی، سه نفر از شهروندان عراقی کشته و ۱۰تن دیگر زخمی شدند.در همین حال، نیروهای ارتش عراق در عملیاتی غافلگیرانه موفق شدند یکی از سرکردگان داعش را که پیشتر جنایت های متعددی مرتکب شده بود، در استان «سلیمانیه» بازداشت کنند .

Email this page

نسخه مناسب چاپ