تابستان داغ برای سرمایه گذاران بورس تهران
 

روند بازار سهام طی سه ماه نخست سال با ثبت رکوردهای متعددی همراه بود، در همین زمینه گمانه زنی ها در زمینه روند سه ماهه دوم سال خالی از لطف نیست .

بررسی ها نشان می دهد تداوم رشد بورس در فصل تابستان با توجه به شرایط کلی اقتصاد کشور و همچنین عملکرد مالی شرکت ها دور از انتظار نیست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، محمودرضا خواجه نصیری مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در گفتگویی به تشریح شرایط بازار در دومین فصل سال پرداخت.

وی در این زمینه بیان کرد: چندین اتفاق اساسی در روند بازار سهام از اهمیت بسیاری برخوردار شده که یکی از مهمترین مسائل توجه به نوسانات قیمتی در بازار ارز و سکه و اثر آن بر شرکت های بورسی است.

خواجه نصیری با اشاره به فعالیت شرکت های صادرات محور بیان کرد: افزایش نرخ ارز، افزایش تورم انتظاری را به همراه دارد از سویی نوسانات تورمی در صورت های مالی شرکت های صادرات محور نیز اثرگذاری دارد و میتواند رشد سودآوری را به همراه داشته باشد.

وی افزود: همچنین حرکت نقدینگی دیگر بازارها به سمت بورس که از اواخر فصل بهار آغاز شد، مزید بر علت خوشبینی به آینده بورس است موضوعی که بازار سرمایه سالها در انتظار آن قرار داشت.

خواجه نصیری تاکید کرد: جریان کلی اقتصاد کشور به سمتی می رود که گردش نگاه بسیاری از سرمایه گذاران به سمت بازار سهام است، این موضوع انتظار افزایش تقاضا در سهم های جذاب و رشد قیمتی بسیاری از سهم را قوت می بخشد.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در ادامه با اشاره به میزان اثر ریسک های سیستماتیک بر روند فعالیت شاخص کل بیان کرد: یکی از مهمترین موضوعات مطرح در این بازه زمانی، مربوط به اعمال تحریم های جدید از سوی آمریکا است، بعد از خروج آمریکا از معاهده هسته ای ، دیده شد که بازار سهام در مسیر منطقی و تبعیت از تحلیل های بنیادی حرکت کرد و این موضوع نتوانست اثر در خور توجهی در روند معاملات داشته باشد.

وی افزود: رصد این تجربه خود گواه این موضوع است که اینچنین ریسک هایی نمیتواند اثر طولانی مدت یا مهمی بر بازار داشته باشد در شرایطی که شرکت ها به دنبال تثبیت قیمت ها بوده و سهامداران نیز بر مبنای تحلیل های منطقی در بازار عمل کنند ، بورس می تواند این ریسک ها را با کم‌ترین تاثیری پشت سر بگذارد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان با تاکید بر اهمیت استفاده از تحلیل های استاندارد بیان کرد: سهامداران باید تمام مولفه های موثر بر رشد قیمتی سهم ها را در نظر داشته باشند تا به حداکثر سودآوری برسند.

وی افزود: بررسی نسبت قیمت به درآمد و پیش بینی سود هر سهم شرکت ها در این مقطع از اهمیت زیادی برخوردار است با توجه به تثبیت عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی در فعالیت شرکت ها، این مولفه ها می تواند پتانسیل صعود قیمت سهام را تا حدودی مشخص کند.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه مهمترین بازیگر این روزهای اقتصاد کشور را ارز دانست و شرایط فعلی بازار سرمایه را تشریح کرد.

مهدی طحانی با بیان اینکه ارز اکنون به بزرگترین بازیگر اقتصاد کشور تبدیل شده است به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا‌)، گفت: امروز گمانه زنی ها در مورد اینکه چند نرخ ارز و با چه قیمتی خواهیم داشت و آیا تصمیمات دولت برای کنترل قیمت ارز در عمل اثر بخش خواهد بود یا خیر،از محور های اصلی تصمیم گیری فعالین بازار سرمایه است. در حال حاضر بازی پیچیده ای روی دلار شکل گرفته که نمی توان برای آن به راحتی نسخه ارائه داد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه با بیان اینکه در کنار سیاست گذاری نرخ ارز مسائل سیاسی هم وجود دارد، افزود: سفر اخیر رئیس جمهوری به اروپا و دست آوردهای آتی آن بخشی از عملکرد بازار سرمایه را متاثر می کند.

طحانی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری در اروپا به دنبال برجام اروپایی بود، گفت: نتایج اقتصادی سفر سیاسی رئیس جمهوری به اروپا و همچنین ادامه مذاکرات ۴+۱ در روزهای آینده معادلات جدید بازار سرمایه را رقم می زند.

وی با بیان اینکه این عوامل نوسانات اخیر بازار سرمایه را رقم زد، ادامه داد: اگر فرض بگیریم با اروپا مسئله حل شود و قیمت ارز بین ۴۲۰۰ و بازار آزاد تعیین شود، بازار و اکثر صنایع با قدرت زیادی صعودی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه با بیان اینکه ما در بازار سرمایه با دو نوع سهام خوش بین و بدبین به اقتصاد روبرو هستیم، افزود: برخی از سهام در بازار سرمایه که مستقیما با قیمت ارز مرتبط هستند، رشد خود را کرده اند

و اکنون در مرحله ثبات قرار دارند و آن سو در صورت آرامش فضای بین المللی، سهام دیگری از ظرفیت رشد برخوردار هستند و به معنای دیگر در هر شرایطی داد و ستد سهام در بازار سرمایه قابل تصور

است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ