تاثیر مثبت بسته جدید ارزی بر معاملات بورس
 

بسته ارزی بانک مرکزی بیش از هر چیز دیگری بار روانی مثبت بر بازار سرمایه داشته است و از آن می توان به عنوان یکی از عوامل رشد و رونق این بازار نام برد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، علی زارعی در گفتگویی با اشاره به رشد چشمگیر شاخص بورس و قیمت سهام برخی شرکتها در بازار سرمایه، افزود: رشد این روزهای بازار سهام بیشتر تحت تاثیر افزایش قیمت ارز و بسته ارزی بانک مرکزی است.

کارشناس بازار سرمایه با بیان این که مطابق بسته ارزی دولت محدودیت خرید و فروش ارز در صرافی ها برداشته شده است، اظهار داشت: این موضوع بیش از هر چیز دیگری بار روانی مثبت بر بازار ارز داشته است و از آن می توان به عنوان یکی از عوامل تعدیل بازار ارز نام برد.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر نفس عمل بانک مرکزی و دولت در ارائه بسته ارزی، اظهار نظر و تصمیم گیری در مورد بازار ارز خود گواه این موضوع است که دولت برای این بازار برنامه دارد و این اتفاق هم به لحاظ روانی اثرات مثبت خود را بر همه بازارها به ویژه بازار ارز و بازار سرمایه داشته است.

کارشناس بازار سرمایه در باره اثرپذیری بازار سهام، شاخص بورس و قیمت سهام از بسته ارزی بانک مرکزی، اظهار داشت: تعیین تکلیف صنایع به ویژه شرکت هایی که واردات و صادرات‌ محور هستند و شرکت هایی که قصد راه‌اندازی پروژه های خود را دارند از اثرات مثبت بسته ارزی دولت بر این بازار است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر یکی از بندهای مهم و تاثیرگذار بسته ارزی بانک مرکزی این است که براساس این بسته همه صادرکنندگان غیرنفتی می‌توانند ارز خود را به این بازار عرضه کنند و در مقابل همه واردکنندگان به غیر از واردکنندگان کالاهای اساسی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از این بازار تامین کنند.

زارعی گفت: در این رابطه یکی از صنایع مهم و بزرگ بازار سرمایه که از این بند اثرپذیری دارد صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی است که اثرات مثبت خود را بر افزایش قیمت سهام شرکت های این گروه و هم شاخص بورس گذاشته است.

خبر دیگری حاکی است که در داد و ستدهای بورس تهران سرمایه گذاران بورسی بیش از دو میلیارد و ۶۵۳ میلیون برگه دارایی مالی را دست به دست کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در معاملات فوق سرمایه گذاران بیش از دو میلیارد و ۶۵۳ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر ۹۳۸ میلیارد تومان بود و در ۱۸۳ هزار نوبت معاملاتی به ثبت رسید.

فولاد مبارکه با معامله ۱۵۷ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و پتروشیمی پارس با معامله ۱۰۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

نمادهای ملی مس، گسترش نفت و گاز پارسیان، ارتباطات سیار و پتروشیمی پردیس با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص، رشد ۲۵۶ واحدی این متغیر را رقم زدند.

این در حالی بود که مپنا ، سرمایه گذاری

امید و گل گهر با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص، مانع رشد بیشتر این متغیر شدند.

همچنین شاخص کل هم وزن ۷ واحد بالا رفت شاخص بازار اول ۱۱۸ واحد و شاخص بازار دوم ۸۴۳ واحد صعودی شدند.نمادهای پتروشیمی پارس، سایپا و ملی مس با معاملات مثبت در جدول پربیننده ترین نمادهای بازار قرار گرفتند.

بیشترین افزایش قیمت ها در نمادهای معدنی دماوند، بانک صادرات، دوده صنعتی پارس، تولید محور خودرو، حفاری شمال، باما و تکنوتار ثبت شد.

همچنین سرمایه گذاران برای خرید سهام بانک ملت، پتروشیمی پردیس، فولاد کاوه جنوب کیش، باما، بانک تجارت، واحدهای صندوق امین یکم و اوراق صکوک مخابرات بیشترین تقاضا را داشتند.

حجم صف خرید در این نمادها بیش از ۱۴۵ میلیون برگه بود که ۸۱ میلیون سهم متعلق به تقاضای خرید بانک ملت و ۳۹ میلیون سهم صف خرید بانک تجارت بود.

در مقابل گروهی از سرمایه گذاران

برای فروش اوراق صکوک سایپا، اوراق صکوک گل گهر، سهام نهادهای مالی بورس، پتروشیمی شیراز و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی بیشترین عرضه ها را داشتند حجم صف های فروش در این نمادها حدود ۲۳ میلیون برگه بود.

بررسی عملکرد صنایع بورسی نشان می دهد شیمیایی ها، فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

همچنین شاخص صنایع ذغال سنگ، انبوه سازی، سایر مالی و خودرو با بیشترین رشد مواجه شدند این گروه ها با معاملات مثبت سهام زیر مجموعه خود ،بیشترین بازدهی را برای سرمایه گذارانشان ثبت

کردند.

صنایع خودرو و ساخت قطعات، بانک ها و موسسات اعتباری و انبوه سازی،

املاک و مستغلات بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند در مقابل گروه های سرمایه گذاری ها، شرکت های چند رشته ای و قند و شکر بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر بورس داشتند.

جو خرید بازار متعلق به گروه های

خودرو و ساخت قطعات، انبوه سازی، املاک و مستغلات و سایر واسطه گری های مالی بود در مقابل صنایع محصولات غذایی، مواد و محصولات دارویی و شرکت های چند رشته ای صنعتی با بیشترین عرضه ها و میل به فروش مواجه بودند.

معاملات هم با فراز و

نشیب های نماگر بورس و تغییر مسیر نقدینگی از صنایع دلار محور به سمت نمادهای خودرویی و ساختمانی همراه بود.بر همین اساس سرعت جهش شاخص کاهش یافت و حتی نمادهایی همچون «فولاد» و «فارس» در پایان بازار به محدوده های منفی وارد شدند.

نکته قابل توجه بازار فوق،خروج ۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی توسط اشخاص حقیقی از گروه های فلزی، شیمیایی و پالایشی بود البته طبیعی است که با رشد فزاینده قیمت‌ها و سودآوری بالا در چند روز گذشته ، برخی سهامداران با انگیزه شناسایی سود کوتاه مدت اقدام به فروش کنند.در جریان معاملات فوق بخشی از نقدینگی که عمدتا هم متعلق به سهامداران حقیقی بود، روانه سهام گروه‌های کوچکتر شد گروه‌ نمادهایی خودرویی‌، انبوه‌سازی‌ها و سیمانی‌ها عمدتا در محدوده مثبت قیمت قرار داشتند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ