ظهور نظام چندقطبی در پی بی‌اعتمادی عمومی به آمریکا
تجدید نظر متحدان دیروز واشنگتن در نوع روابط با آمریکای ترامپ
بخش دوم و پایانی
 

تحلیلگران اعتراض گسترده مردم به حضور «دونالد ترامپ» در لندن را نشانه ای آشکار از نفرت جهانی نسبت به سیاست‌های رئیس‌جمهوری ایالات متحده ارزیابی می کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری، لندن با نزدیک شدن به زمان حضور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده در این شهر ناآرام تر از گذشته می شد و اوج التهاب و اعتراض با دیدارهای وی با مقام‌های ارشد بریتانیا همزمان شد. بسیاری از شهروندان بریتانیایی با تجمع در شهرها و خیابان‌ها، نارضایتی خود از سفر رئیس جمهوری ایالات متحده در لندن را بیان کردند.

نکته جالب اینجاست که ابتدا قرار بود سفر ترامپ در ژانویه گذشته (دی ماه ۱۳۹۶) انجام شود اما شدت اعتراض‌های سراسری در انگلستان موجب به تعویق افتادن آن شد. ترتیب دهندگان این دیدار اعتقاد داشتند گذشت زمان از شدت نفرت عمومی از ترامپ می کاهد رئیس‌جمهوری روزهای آرامی را سپری خواهد کرد. البته این حربه کارآمد نبود زیرا حداقل یکصد هزار و حداکثر ۲۵۰ هزار نفر از شهروندان لندن در یکی از بزرگترین اعتراضات خود به خیابان‌ها آمدند و ضمن مخالفت با حضور رئیس جمهوری ایالات متحده در این کشور، نارضایتی خود از سیاست‌های وی در کاخ سفید را به صورت علنی ابراز داشتند. این بزرگترین اعتراض مردمی در لندن پس از سال ۲۰۰۳ بود. در آن زمان حدود یک میلیون نفر در لندن در اعتراض به حمله آمریکا به عراق به خیابان‌ها آمدند و علیه جورج بوش و سیاست‌های کاخ سفید شعار دادند.

بسیاری فعالان اجتماعی و از جمله چهره‌های هنری و گروه‌های ضدجنگ و ضد نژادپرستی، روز جمعه در جنبش اعتراضی با عنوان «همه با هم در برابر ترامپ» به خیابان‌ها آمدند. به نوشته یورونیوز بسیاری از شرکت کنندگان در این اجتماعات شعار و پلاکاردهایی را با مضمون «نه به ترامپ، نه به جنگ»، «ترامپ را رها کن، با قلدری مبارزه کن» و «نه به ترامپ، نه به نژادپرستی» حتی از فرودگاه به استقبال از رئیس جمهوری آمریکا پرداختند. شدت نفرت از ترامپ در بریتانیا به اندازه‌ای بود که سفارت این کشور در لندن به شهروندان آمریکایی هشدار داد کمتر از گذشته در محل‌های عمومی حاضر شوند.

خوشامدگویی آتشین به ترامپ

بر اساس نظرسنجی‌های گوناگون ترامپ به شدت در انگلستان نامحبوب است و میزان افرادی که دیدگاه مثبتی به وی دارند تنها حدود ۱۱ درصد اعلام شده است. پیشتر هم حدود ۲ میلیون شهروند بریتانیایی درخواستی را امضا کردند تا دولت انگلستان دعوت رسمی خود از ترامپ را پس بگیرد. تارنمای نشریه

«New York Magazine» معترضان به ترامپ را پرشمار توصیف کرد و نوشت: پس از حدود ۱۸ ماه از شروع دوره ریاست‌جمهوری، سرانجام ترامپ از لندن دیدن کرد تا معترضانی که یک سال منتظر وی بودند خشم خود را علیه ترامپ نشان دهند. بسیاری از مخالفان حضور ترامپ در بریتانیا، رئیس جمهوری آمریکا و سیاست‌های وی را حاوی رویکردهای ضد زن، نژادپرستانه و ویران کننده جامعه و خانواده توصیف کردند. تارنمای روزنامه ایندیپندنت هم اعتراض‌ها را نوعی ناخوشامدگویی مردم به ترامپ تحلیل کرد و نوشت علاوه بر لندن انتظار می رود در اسکاتلند، ولز و دیگر مناطق هم اعتراض‌های مشابه تکرار شود.

بیشتر از ۶۰ تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف انگلستان برگزار شد که بزرگترین آن‌ها در لندن بود. روزنامه استاندارد همچون تارنمای شبکه تلویزیونی سی.ان.ان پیام اعتراض‌ها در لندن را برای ترامپ شفاف دانست و نوشت: هنگامی که دونالد ترامپ با نخست وزیر و ملکه انگلستان در حال گفت وگو بود ده‌ها هزار نفر از مردم در مرکز لندن علیه حضور وی در بریتانیا فریاد می زدند. آن‌هایی هم که شعار خود را آماده نکرده بودند پلاکاردهایی را در دست داشتند که ترامپ را فردی همچون زباله یا نژادپرست‌ترین فرد عالم معرفی می کرد.

نشریه تایم نیز ماهیت درونی اعتراضات لندن را اینگونه تفسیر کرد که مردم شهر می گویند ایالات متحده را دوست دارند اما از ترامپ متنفر هستند. این گزارش افزود با اینکه نمی توان تعداد دقیقی از شرکت کنندگان اعلام کرد اما حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم شهر با عباراتی که معرف ویژگی‌های شخصیتی ترامپ است همچون ضدزن، نژادپرست و جنسیت طلب، از وی خواستند زودتر کشورشان را ترک کند. آن‌ها می گویند برای محافظت از حقوق و آزادی‌هایی که به دست آورده‌اند مبارزه می کنند زیرا آن‌ها ترامپ را فردی می دانند که بسیاری از این حقوق را تهدید می کند.

ترامپ مسبب مشکلات کنونی جهان

به نوشته رسانه‌ها و تحلیلگران ناخرسندی از سیاست‌های ترامپ به آسانی از رفتار مردم در لندن قابل درک بود. آن‌ها با شعار و فریاد یا با پوسترهایی در دست به رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کردند در لندن کسی پذیرای او نیست. بنیانگذار جنبش

«Pink Protest» در توصیف این شرایط عنوان داشت: از آنجاکه ما فکر می کنیم ترامپ پایه‌گذار هر چیز اشتباهی است که اکنون رخ می دهد، بنابراین مردم در لندن از آمدن وی خوشحال نشدند و به وی خوشامد نمی‌گویند. بالن نارنجی رنگ بزرگی شبیه شخصیت‌های کارتونی هم ساخته شده بود که کودکی پوشک شده به شکل ترامپ را نشان می‌داد. این عروسک ۶ متری بیشتر از دیگر حوادث روز گذشته لندن توجه رسانه‌ها را جلب کرد به ویژه آنکه دادن مجوز برای به هوا فرستادن آن هم موجب انتقاد برخی گروه‌های نزدیک به آمریکا از شهردار لندن شد.

شبکه سی.بی.اس نیوز آمریکا با بیان اینکه جمعیت عظیم معترضان از سوی گروه‌های مختلف سازماندهی شده بودند نوشت: مردم در خیابان‌های مختلف لندن شعار می دادند اما نکته دیدنی اعتراضات ضدترامپ، بالون عصبانی و در حال فریاد زدن ترامپ کوچولو بود که با یک تلفن همراه پیامی را در توئیتر منتشر می کرد.

طراحان این بالون علت برگزیدن چنین شمایلی برای ترامپ را اینگونه توضیح دادند که رئیس‌جمهوری آمریکا منحصرا نسبت به توهین شخصی آسیب پذیر است و به همین دلیل تلاش شد تا در این سطح به وی حمله شود. آن‌ها تاکید دارند «در واقع لندنی‌ها با زبانی که ترامپ آن را درک می کند با وی سخن گفتند». یک نماینده پیشین مجلس انگلستان هم که در راهپیمایی شرکت داشت تظاهرات گسترده در لندن را پاسخ مردم به جمله ترامپ ارزیابی کرد که گفته بود «فکر می کنم در بریتانیا مردم خیلی مرا دوست دارند».

در چنین شرایطی، ژنرال “کلایس نویمن”، رئیس سابق هیات نظامی ناتو در مصاحبه‌ای با روزنامه “تاگس اشپیگل” “دونالد ترامپ”، رئیس جمهوری آمریکا را خطری برای ناتو ارزیابی کرده و گفت: ما برای متحد و منسجم نگه‌داشتن این ائتلاف نظامی به آمریکا وابسته هستیم. ما به صورت یکجانبه از تسلیحات اتمی انصراف داده‌ایم و به تضمین‌های حمایتی آمریکا در این راستا وابسته هستیم؛ بخصوص در دنیایی که در آن در زمینه هسته‌ای همچنان و بخصوص در روسیه ارتقاء تسلیحات وجود دارد. این مقام سابق ناتو در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که ترامپ کسی است که نه برای توافقات دو جانبه و نه برای نظم جهانی مبتنی بر قواعد ارزش قائل نیست، بلکه همواره به دنبال امتیازاتی برای خودش است. وی در نشست پیش روی ناتو در بروکسل شرکت خواهد کرد و درخواست‌هایی را مطرح می‌کند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که آیا ناتو هنوز یک جامعه‌ای بر مبنای علایق و ارزش‌ها است گفت: من فکر می کنم که علایق مشترک هستند، اما ارزش‌ها دیگر برای عموم مشترک نیستند. برخی‌ها از ارزش‌ها بریده اند.

ژنرال “نویمن” در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که مرکل چه چیزی را می تواند به ترامپ پیشنهاد دهد گفت: اگر من می دانستم ما چگونه می‌توانیم با این مرد صحبت کنیم و اگر می دانستم که آیا صدر اعظم آلمان آماده است آشکارا با وی صحبت کند، بنابراین توصیه من این بود که به او بگوییم که اگر شما به نادیده گرفتن اروپا می اندیشید به خودتان آسیب می‌رسانید. به این ترتیب تو بیمه نقش قدرت جهانی خود را از دست می دهی. بنابراین آمریکا یک قدرت دریایی جهانی هست و باقی می ماند و یک قدرت دریایی تنها در صورتی می تواند زنده بماند که سواحل خود را کنترل کند و اروپا یکی از این سواحل است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که این خطر تا چه اندازه بالا است که ترامپ نشست پیش روی ناتو را ترک کرده و درباره همه چیز با پوتین صحبت کند گفت: من اعتقاد دارم که این اتفاق نخواهد افتاد. ترامپ مردی است که موفقیت می خواهد. اگر وی کشورهای عضو ناتو را زیر باران ترک کند؛ در بین اطرافیان خود هم حمایتی برای این رویکرد دریافت نخواهد کرد. ما نباید هرگز فراموش کنیم که بسیاری از آمریکایی‌ها این مسئله را می‌فهمند که در اینجا مسئله حمایت از سرمایه‌گذاری بالای آمریکا در اروپا مطرح است و بسیاری شغل‌ها به این مسئله مرتبط است.

اجلاس ناتو؛ نگرانی از خروج ترامپ و تهدید روسیه

اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در حالی در بروکسل برگزار شد که تهدید ضمنی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج از این ائتلاف و اختلافات بر سر مواضع آمریکا در قبال روسیه نگرانی‌هایی را برانگیخته است.این اجلاس پس از گمانه زنی‌های فراوان و تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا علیه متحدانش، ظاهرا دستاورد چندانی برای ترامپ به همراه نداشت. وی همان درخواست‌های پیشین برای افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو به میزان دو درصد تولید ناخالص داخلی را مطرح کرد. کشورهای اروپایی نگران هستند که ترامپ در آستانه نشست خود با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه که قرار است در هلسنیکی فنلاند برگزار شود، در ائتلاف ناتو خدشه وارد کند. ترامپ تهدید کرده که اگر اعضای ناتو به درخواست این کشور برای افزایش بودجه دفاعی خود عمل نکنند، آمریکا از این ائتلاف خارج می شود. هنوز مشخص نیست که به طور دقیق منظور ترامپ از طرح این موضوع چیست و آیا او می‌تواند بدون مجوز کنگره، آمریکا را از ناتو خارج کند؟

دیپلمات‌ها می گویند، ترامپ با تهدید ناتو درباره خروج یکجانبه از این ائتلاف در صورتی خودداری کشورهای عضو از افزایش هزینه‌های دفاعی خود به میزان حداقل ۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود تا ماه ژانویه، این ائتلاف را آشفته کرده است. ترامپ در مواضعی متناقض بر پیشرفت چشمگیر در زمینه اختصاص بودجه دفاعی سخن گفت و اظهار داشت که ناتو اکنون قوی‌تر شده است و هزینه‌های دفاعی این ائتلاف افزایش یافته است.اما به رغم تهدید ترامپ برای خارج کردن کشور از ناتو این سازمان به موجب توافقی رسمی و الزام آور تشکیل شده است. این بدان معناست که ترامپ بر خلاف سایر توافق‌های بین المللی از جمله توافق هسته‌ای ایران و توافق آب و هوایی پاریس نمی تواند به طور یکجانبه آمریکا را از این توافق خارج کند.ترامپ برای تحقق چنین درخواستی نخست باید موافقت سنا را جلب کند و سناتورهای جمهوری خواه را قانع کند که خروج از این سازمان اقدامی ضروری و در راستای منافع بلندمدت امنیتی آمریکا است. با این حال بعید به نظر می رسد این استدلال مورد حمایت مقام‌های ارشد جمهورخواه قرار گیرد. خروج آمریکا از ناتو اقدامی بی ثبات کننده خواهد بود که به تزلزل ائتلاف غرب منجر خواهد شد.

تعهدات ناتو در قبال بازدارندگی و حفظ امنیت

۲۹ عضو ناتو در اجلاس اخیر خود درباره تقویت قدرت دفاعی و بازدارندگی این سازمان، تقویت نقش خود در مبارزه با تروریسم و ایفای نقشی عادلانه در مقابله با فشارهای امنیتی توافق کردند. «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو در نخستین روز این اجلاس گفت: تصمیماتی که گرفته شد، نشان می دهد که اروپا و آمریکای شمالی با هم همکاری می کنند. ما مصمم هستیم تا امنیت تقریبا یک میلیارد شهروند را حفظ کنیم. سران ناتو درباره اغاز ماموریت جدید آموزشی این ائتلاف در عراق و افزایش حمایت از اردن و تونس برای کمک به مقابله با تروریسم و حفظ ثبات در این کشورها متعهد شدند. دبیر کل ناتو همچنین بر اهمیت افزایش هزینه‌های دفاعی تاکید کرد. امسال هشت کشور به اختصاص دستکم دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود برای هزینه‌های دفاعی متعهد شده اند و بیشتر اعضا قصد دارند این هدف را تا سال ۲۰۲۴ محقق کنند. ناتو در اقدامی که با مخالفت مسکو روبه رو است، به صورت رسمی از مقدونیه دعوت کرد تا پس از حل اختلاف برسر نام این کشور با یونان، فرایند عضویت خود را در این سازمان آغاز کند. ناتو به عنوان ستون نظم جهانی از رویارویی با ترامپ در اجلاس دو روزه جان سالم به در برد اما این ائتلاف شکننده در آینده با چالش مواجهه با سیاست توسعه طلبی روسیه و افزایش اقتدارگرایی در میان اعضا روبه رو است.

نیویورک تایمز در این زمینه گزارش داد: اجلاس ناتو دستاورد مهمی برای افرادی داشت که از توجه ائتلاف به حفظ امنیت در قبال روسیه حمایت می کنند. در بیانیه رهبران ناتو که به امضای ترامپ هم رسید بر آمادگی ائتلاف جهت نیروهای مسلح خود در سراسر قاره و دستیابی به پیشرفت در حوزه‌هایی مانند امنیت سایبری تاکید شد. آنها همچنین نسبت به استفاده از لحن شدیدی تری علیه مسکو به ویژه درباره الحاق کریمه به خاک روسیه توافق کردند. با این وجود، با توجه به دیدار برنامه‌ریزی شده ترامپ با ولادیمیر پوتین در هلسینکی و آغاز تحقیقات درباره روابط احتمالی تیم ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه، در اجلاس ناتو درباره چگونگی مقابله با تهدید روسیه و تاثیر آن بر ایجاد اختلاف در غرب

گفت و گو نشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ