تجلیل از دکتر غلامرضا کافی در شب شاعر
 

پانزدهمین مراسم شب شاعر پاسداشت دکتر غلامرضا کافی عصر سه‌شنبه ۲۲ مهر با حضور سیمین‌دخت وحیدی، سید محمود دعایی، دکتر محمدرضا سنگری، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، حمیدرضا شکارسری، میلاد عرفان‌پور، پروانه نجاتی، محمدمهدی سیار، هاشم کرونی، شهرام شکیبا و جمعی از اهالی شعر و ادبیات در سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد.

دکتر سنگری اولین سخنران این مراسم با بیان اینکه اولین دیدار من با دکتر کافی مربوط به جلسه‌ای در اصفهان با حضور مرحوم قیصر امین پور بود گفت: «پس از آن جلسه به یاد تعبیر رهبر انقلاب در ارتباط با مقاله‌ای که از مرحوم سیدحسن حسینی خوانده بود افتادم که می‌فرمایند بعد از خواندن آن مقاله سجده شکر به جا آوردم. من نیز وقتی با کافی روبه‌رو شدم همین حس را داشتم.»

این استاد و پژوهشگر حوزه ادبیات انقلاب اسلامی در ادامه افزود: «هم اکنون دوره‌های ادبیات انقلاب اسلامی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها در حال تدریس است ولی ما منبع صحیحی برای دانشجویان این رشته در اختیار نداریم که ما از استاد کافی خواهش کردیم که اثری برای تدریس در این عرصه تألیف کنند که هم اکنون در دست اجراست.»

در ادامه مراسم، رضا اسماعیلی شاعر معاصر نیز در سخنانی غلامرضا کافی را شاعری متعهد و آرمان‌گرا معرفی کرد و گفت: «در سال‌های بعد از انقلاب معمولا حس می شد که میان روشنفکری و آرمان گرایی، تقابلی وجود دارد و همین مساله میان روشنفکر دینی و شاعر آرمان گرا اختلاف و فاصله می اندازد. من آقای کافی را آرمان گرایی منطبق با منطق می دانم که توانسته است واقع بینی و واقع‌گرایی آرمان گرایانه را در آثار خویش خلق کند و نشان دهد میان این دو مساله هیچ تقابلی وجود ندارد.»

حمیدرضا شکارسری نیز از دیگر حاضران در این مراسم بود. وی با بیان اینکه مجموعه شعر کافی به نام «ترانک‌ها» یکی از آن مجموعه‌ها است که نشان آن دارد که نویسنده آن در حال تدریس همزمان در دانشگاه نیز بوده است، گفت: «جریان شعر انقلاب که یک جریان انکارناپذیر است با امثال «ترانک‌ها»‌ امکان می‌یابد و اسم شعر طرح به شعر کوتاه شکل می‌یابد و با امثال این مجموعه دیده می‌شود.

مجموعه «ترانک‌ها»‌ از آغازکنندگان و تکمیل‌کنندگان شعر کوتاه در جریان شعر انقلاب است.»

در بخش دیگری از این مراسم محمدمهدی سیار شاعر مجموعه شعر رودخوانی گفت: «غلامرضا کافی از آن دست شاعران اهل متن است و اهل حاشیه نیست و پیوسته در حال پژوهش و کار در حوزه شعر است. کافی تجربه شعری بسیاری دارد اما این مسئله جایگاه پژوهشی او را زیر سؤال نبرده است.»

میلاد عرفان‌پور، دیگر شاعر شیرازی نیز در ادامه این مراسم گفت: «ما افرادی مانند کافی را که شاعر و پژوهشگر انقلاب اسلامی و همچنین فعال در دانشگاه باشند ، کم داریم. کافی اکنون در بین شاعران شناخته شده است. شاعران باید در محافل پژوهشی و دانشگاهی شرکت کنند، همانند کافی که زندگی او با شعر و ادبیات پیوند خورده است. سابقه کافی در شعر و ادبیات انقلاب بسیار روشن است و تمام شخصیت‌های فعال در عرصه ادبیات او را می‌شناسند.

او بخشی از منزلش را اکنون در اختیار موسسه شهرستان ادب قرار داده است و انجمن شعر موسسه شهرستان ادب در منزل کافی برگزار می‌شود.»

در انتهای این مراسم غلامرضا کافی ضمن قدر‌دانی از برگزارکنندگان و سخنرانان این مراسم گفت: «‌امروز در منطقه ما با افتخار سر بالا می‌گیریم و می‌گوییم انقلاب اسلامی ایران، اما چه اتفاقی افتاده که برای ادبیات انقلاب اسلامی این حال را نداریم و در حوزه ادبیات با ترس و لرز این موضوع را مطرح می‌نماییم؟»

در انتهای این مراسم از سوی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، حوزه هنری و سایر نهادهای فرهنگی از غلامرضا کافی تقدیر به عمل آمد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ