تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور
رشت ـ خبرنگار اطلاعات: تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری نشان از توجه مسئولان به ضرورت حفاظت از خاک و آب دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رشت گفت: طبق فرموده رهبر معظم انقلاب حفظ خاک از حفظ آب مهمتر است، زیرا می‌توانیم آب را وارد کنیم، اما خاک را نمی‌توانیم، لذا هیچ راهی برای مقابله با خشکسالی بهتر از فعالیت‌های منابع طبیعی و آبخیزداری نیست.

خلیل آقایی افزود: باید از وجود مردم در حوزه‌های آبخیز بهره ببریم و نقش ترویجی ادارات منابع طبیعی و‌ آبخیزداری در شهرستان‌ها رونق گیرد. وی گفت: حفظ منابع طبیعی به معنای حفظ کشور است و از اینرو عرصه حفاظت از منابع طبیعی بدون حضور و نقش‌آفرینی مردم، کاری از پیش نخواهیم برد.

آقایی افزود: واگذاری کارها به روستاییان علاوه بر نگهداری از منابع طبیعی، هزینه اجرای پروژه‌ها را کاهش می‌دهد که در این زمینه باید با ظرفیت‌سنجی و امتیازبندی، پروژه‌های منابع طبیعی را به تشکل‌های بومی و تعاونی‌های روستایی بسپاریم.

او تنها وظیفه سازمان جنگل‌ها را حفظ خاک در قالب افزایش پوشش گیاهی عنوان کرد و اظهارداشت: عملیات مکانیکی در حوزه‌های آبخیز مورد پذیرش ما نیست، زیرا آبخیزداری به معنی جامع‌‌دیدن حوزه آبخیز است.

در این خصوص عملیات‌های بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی، حفاظت، اطفاء و کاداستر باید با هم دیده شود.

آقایی تامین آب کشاورزی و تقویت سفره‌های زیرزمینی آب را ماموریت وزارت نیرو دانست و یاد‌آور شد: ما باید با تقویت پوشش گیاهی از فرسایش خاک و وقوع سیل جلوگیری کنیم. وی با بیان اینکه عملیات مکانیکی باید مکمل پوشش گیاهی باشد گفت: ۴۵ فعالیت در تعریف جامع حوزه آبخیز احصاء شده است که تکمیل‌کننده یکدیگر هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ