تظاهرات ضد‌ترامپ ۳۵۰ شهر آمریکا و چندین پایتخت اروپایی را فرا گرفت
 

سرویس خارجی: صدها هزار نفر از مردم در ۳۵۰شهر آمریکا و چندین کشور اروپایی از جمله انگلیس و آلمان همزمان با آغاز سومین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در اعتراض به سیاست های وی تظاهرات گسترده ای را برپا کردند.

در همین رابطه،صدها هزار نفر از زنان آمریکایی در سالگرد روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با برگزاری تظاهرات در ۳۵۰ شهر ایالات متحده از جمله واشنگتن، نیویورک ، لس آنجلس،هیوستون، بالتیمور و دنور به سیاست‌های ترامپ اعتراض کردند. منابع خبری نیز اعلام کردند:این تظاهرات که شمار قابل توجهی از مردان هم در آن حضور داشتند،در واشنگتن و ۳۵۰ شهر آمریکا برگزار شد و معترضان پایان خشونت علیه زنان و برابری و عدالت را خواستار شدند.همچنین موضوع تعطیلی دولت آمریکا و موفقیت زنان در انتخابات سال ۲۰۱۸ و حضور شمار بیشتری از زنان در کنگره، از دیگر مواردی بود که در این تظاهرات مطرح شد.

در این حال،«کریستن گیلیبراند» سناتور آمریکایی که در جمع زنان راهپیمایی کننده شهر دس موینس ایالت آیوا حضور داشت ،گفت: وقت آن فرا  رسیده است که از حاشیه خارج شویم، دموکراسی ما زمانی کار می‌کند که مردم بایستند و خواستار آن باشند.

از سویی، هزاران نفر از زنان کشورهای اروپایی نیز با برگزاری تظاهرات در شهرهای برلین، لندن،رم، نارضایتی خود را از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا و سیاست های وی اعلام کردند.در تحولی دیگر،«دونالد ترامپ»، در اقدامی نادر از «رابرت مولر»، بازرس پرونده مداخله روسیه در انتخابات۲۰۱۶آمریکا به دلیل تکذیب گزارشی درباره دستور وی به وکیل سابقش برای دروغگویی به کنگره تشکرکرد.از طرفی،رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان این که اقدام به استیضاح وی می‌تواند به سقوط بازار سهام در این کشور منجر شود،در توئیتی نوشت: اقتصاد در یکی از بهترین حالت‌های تاریخ ایالات متحده قرار دارد، نرخ بیکاری به پایین‌ترین حد در ۵۰ سال گذشته رسیده و بازار سهام آماده رکوردزنی مجدد است.

همچنین رئیس‌جمهوری آمریکابه دموکرات ها پیشنهاد کرد که در مقابل تأمین بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری برای ساخت دیوار حائل در مرزهای جنوبی با مکزیک، با تمدید برنامه موسوم به «داکا» برای محافظت از مهاجرانی که در کودکی در آمریکا به دنیا آمده‌اند موافقت خواهد کرد. در این حال،«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با طرح پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشایی دولت و پایان دادن به تعطیلی آن مخالفت کرد وگفت: طرح ترامپ نشانگر یک تلاش همراه با حسن نیت برای احیای اعتماد و اطمینان نسبت به جان و زندگی مردم نیست و علاوه بر این به احتمال زیاد در سنا و مجلس نمایندگان نیز تصویب نخواهد شد. چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها سنای آمریکا نیز گفت: پیشنهاد برخی حفاظت‌ها از مهاجران در ازای ساخت دیوار مرزی یک سازش نیست، بیشترشبیه گروگانگیری است.

از سویی،اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال ارائه طرحی یک میلیارد دلاری در این هفته برای تقویت امنیت‌ مرزهای آمریکا هستند. این در حالی است که شبکه خبری لس آنجلس تایمز با اشاره به عهدشکنی های متعدد رئیس جمهوری آمریکا، نوشت: ترامپ هر دو عنصر اصلی اعتبار و اعتماد که لازمه هر مذاکره و توافقی بوده را از دست داده است.

از سوی دیگر،سخنگوی وزارت خارجه چین با ابراز نارضایتی نسبت به گزارش ارزیابی پدافند موشکی آمریکا که در آن به تئوری تهدید چین دامن زده است، آمریکا را به دوری از ذهنیت جنگ سرد و حفظ صلح و ثبات جهان دعوت کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ