تظاهرات هزاران حامی رئیس‌جمهوری ونزوئلا ۳ روز پس از ترور نافرجام مادورو
 

سرویس خارجی: سه روز پس از تلاش ناکام برای ترور رئیس‌جمهوری ونزوئلا، هزاران تن از حامیان نیکلاس مادورو در کاراکاس به خیابان‌ها آمدند.

حامیان مادورو در سراسر کاراکاس به خیابان‌ها آمدند. تجمع‌ حامیان رئیس‌جمهوری ونزوئلا از مرکز شهر آغاز شد و آنها نهایتا به سمت کاخ میرافلورس، محل کار رئیس‌جمهوری ونزوئلا حرکت و با او اعلام همبستگی کردند. دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا هم کلمبیا را به حمایت از این ترور کرد. اتهام‌زنی مادورو به خوآن مانوئل سانتوس، همتای کلمبیایی اش موجب شده روابط این دو کشور بیش از پیش تیره شود. سانتوس که دیروز قدرت را به ایوان دوکو تحویل داد تمامی اتهامات را بی‌اساس دانسته است.

دولت مادورو اما معتقد است که کلمبیا با اپوزیسیون راست‌افراطی همکاری کرده و افرادی که نامی از آنها برده نشده است در ایالت فلوریدای آمریکا از آنها حمایت مالی به عمل آورده اند.

منتقدان مادورو نگرانند که دولت ونزوئلا سرکوب اپوزیسیون و مخالفان را افزایش دهد .دادستان کل ونزوئلا در کنفرانسی خبری از بازداشت شماری مظنون خبر داد و گفت مقام‌ها طبق قانون کسانی را که علیه صلح کشورشان توطئه کردند، تحت پیگرد قرار می‌دهند.

در این حال رئیس‌جمهوری ترکیه در تماس تلفنی احوال همتای ونزوئلایی‌ خود را جویا شد. رجب طیب اردوغان،‌ که از متحدان نزدیک نیکلاس مادورو است برای سربازانی که حین این ترور نافرجام زخمی شدند، آرزوی سلامتی کرد.

حزب الله لبنان هم در بیانیه ای، با محکومیت ترور ناکام نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا آن را در ادامه توطئه های واشنگتن برای ضربه زدن به کشورهای آزاده حامی فلسطین و مخالف هژمونی آمریکا بر جهان دانست. حزب الله لبنان در این بیانیه دخالت های مستمر دولت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا و تلاش برای براندازی دولت این کشور از راه های نظامی و اقتصادی را محکوم کرد.

در خبری دیگریک قاضی در برزیل دستور داد گذرگاه مرزی این کشور با ونزوئلا به روی مهاجران ونزوئلایی بسته شود.

در همین حال، یک مقام رسمی برزیل اعلام کرد که صدها شهروند ونزوئلایی همچنان در حال ورود به برزیل هستند. هزاران نفر از مردم ونزوئلا به دلیل مواجهه با شرایط بسیار سخت زندگی روزمره به دنبال کمبود مواد غذایی و دارو و همچنین تورم بسیار شدید، در حال مهاجرت به کشورهای همسایه هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ