تقدیر از پیشکسوتان فرهنگی و اقتصادی در جشنواره«امین الضرب»
 

سومین دوره اهدای نشان کارآفرینان برتر(موسوم به جشنواره امین الضرب) دیروز با حضور معاون اول رئیس جمهوری و با تقدیر از ۱۰ پیشکسوت عرصه تجارت و کارآفرینی تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، در این دوره از جشنواره سالانه امین الضرب، از آقایان دکترمحمدعلی موحد (عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار، حقوق‌دان و مشاورارشد صنعت نفت) و دکترعزت الله فولادوند (فیلسوف و پژوهشگرجهانی) به عنوان دو چهره فرهنگی و پژوهشگر با اهدای نشان امین الضرب تقدیر به عمل آمد. همچنین از آقایان لئون آهارونیان (بنیانگذار اتاق بازرگانی ایران و ارمنستان)، سید ابوالقاسم مرتضوی (پژوهشگر و پیشکسوت صنعت آرد و نان)، سلطان حسین فتاحی(مدیر عامل شرکت لوازم خانگی امرسان) و اکبر ابراهیمی(بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پاکشوما)، عباسعلی قصایی ( بنیانگذار چینی زرین ایران)، حمید رضا هاشمی نیا (بنیانگذار و رئیس هیات مدیره شرکت های تکوین الکترونیک،سام الکترونیک و سام سرویس) به عنوان کارآفرینان برتر قدر دانی شد وحمید و سعید محمدی(مدیرعامل و بنیانگذاران سایت تجاری دیجی کالا) به عنوان گروه فعال استارتاپی شایسته دریافت لوح و نشان امین الضرب شناخته شدند.

شایان ذکر است نشان امین الضرب دکتر محمد علی موحد به دلیل بیماری وی به داماد و ناشر کتب این پژوهشگر فرهنگی اعطا شد.

این گزارش می افزاید: دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در این مراسم از صنوف و فعالان اقتصادی درخواست کرد که مراعات حال مردم را در قیمت کالاها داشته باشند و گفت: شبکه ای منظم برای توزیع کالاهای اساسی تشکیل می شود.

وی گفت: اتاق بازرگانی تهران طی سال های گذشته گام های موثر و مفیدی را با پشتوانه اعتماد بخش خصوصی و فعالان اقتصادی برداشته که در روند توسعه کشور هم موثر بوده که از جمله آن انتخاب نشان امین الضرب به منظور معرفی افراد موثر در حوزه های مختلف اقتصادی بوده است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: انتخاب کارآفرین برتر در بخش خصوصی از سوی بخش خصوصی به معنای ترغیب همه شرکت ها و موسسات و شهروندان به این موضوع است که کارآفرینی یک نیاز مهم و ملی امروز ایران به شمار می رود و کارآفرین با کشف و خلق فرصت های جدید می تواند کشور را از موانع پیش رو عبور دهد.

وی تصریح کرد: حتی اگر کشور با محدودیت های تحریم هم مواجه نبود باز هم نیازمند کارآفرینی بودیم، چرا که افق های گسترده ای برای توسعه اقتصاد ایران باید باز می شد، چه اینکه دشمنان ایران هم اکنون تلاش دارند که آینده تیره و تاری را پیش روی ملت ما به جای بگذارند.

دکتر جهانگیری گفت: بر این اساس ما مسئولیت داریم تا بتوانیم در شرایطی که با آن مواجه هستیم، افق های مهم و بزرگی را پیش روی کشور باز کنیم که این کار از عهده فعالان اقتصادی برخواهد آمد، اما در این شرایط پیچیده، رویکردها و سازو کارهای متعارف شناخته شده که به دلیل فرسایش، فساد و ناکارآمدی کارساز نیستند، قابلیت عملیاتی ندارند؛ این در حالی است که وقتی با موضوع جدیدی مواجه می شویم به سمت همان راهکارهای گذشته می رویم، در حالی که نیازمند راهکارهای جدیدی برای برون رفت از مشکلات هستیم.

وی گفت: کارآفرینی ایران باید به سمت فناوری های جدید، ارتباطات نو و بر اساس تغییرات جمعیتی و اقتصادی که در کشور اتفاق می افتد، حرکت کند.

وی تصریح کرد: در جایی که افراد موفق شده اند تا هماهنگ با تغییرات، خودشان هم تغییر کنند، صعود کرده اند، اما اگر در مقابل تغییرات، مقاومت کنند، در میان چرخ دنده های آن نابود می شوند که این روند در بنگاه های اقتصادی هم قابل رؤیت است.

دکتر جهانگیری افزود: باید در محیطی که کار کرده و فعالیت می کنیم نسبت به تغییرات آگاهی کامل داشته باشیم تا خود را از خطرات مصون بداریم؛ بنابراین جامعه پویا جامعه ای است که تغییرات را شناخته و خود را با آن تطبیق می دهد و این در شرایطی است که این تغییرات بسیار پرشتاب بوده و نیاز به تحولات اساسی در همه مسائل را بیش از هر زمان دیگری گوشزد می کند.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که در چرخ دنده های تغییر قربانی تغییر شویم، بلکه باید با اتکا به توانایی های علمی و نخبگان کشور از این مسئله سربلند بیرون آییم، گفت: البته مسئولیت مشترکی هم در مقابل همه تک تک آحاد جامعه وجود دارد و آن اینکه با شناسایی و تقویت فرصت های کارآفرینی نگرانی و ابهام نسبت به آینده را از کشور کاهش داده و اعتماد و سرمایه مهم اجتماعی را در نسل جوان ارتقا بخشیم. این در شرایطی است که در مقطع فعلی کشور به شدت به این موضوع نیاز دارد که همه به یکدیگر کمک کرده تا با اعتماد به نفس جدی به خلق فرصت های جدید پرداخته و از این مرحله عبور کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: دهه اخیر فعالان اقتصادی و تولیدی کشور به طور خاص شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشته اند اما تحریم های سال ۹۰به بعد که تا سال ۹۴ادامه یافت و البته تحریم های مجددی که از امسال به کشور بازگشته است، فشار حداکثری را بر روی فعالان اقتصادی و صاحبان کارخانجات وارد کرده و البته مردم مظلوم ایران را هم نشانه گرفته است.

وی با اشاره به بیماری مزمن اقتصاد ایران گفت: امروز موضوع بودجه دولت تبدیل به یک چالش جدی کشور شده که در کنار آن چالش هایی مثل نقدینگی و مسائل زیست محیطی را هم نباید از یاد برد. این در شرایطی است که امروز مهمترین مسئله کشور در خوزستان ریزگردها، در سیستان شن های روان و در کل کشور مسئله آب یک ابرچالش محسوب می شود. بنابراین این چالش ها از گذشته وجود داشته و باید بر روی آنها متمرکز می شدیم که موضوع جدیدی به اسم تحریم ها اکنون پیش روی ایران قرار گرفته است؛ این در حالی است که آمریکائی ها در سال ۹۰و ۹۱مهمترین استدلال خود را برای تحریم عدم پایبندی ایرانیان به قوانین بین المللی و حرکت به سمت سلاح های کشتارجمعی می دانستند که حتی برخی از مردم هم خواستار مذاکره با آنها بودند و ما هم هزینه بسیاری دادیم تا در دولت دکتر روحانی گفتگوهای طولانی در مذاکره با آمریکا شکل گرفت که در نهایت منجر به شکل گیری برجام شد.دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: برجام نشان داد که برای مشکلات بزرگ بین المللی می توان از چنین الگویی استفاده کرده و مسائل مردم را حل کرد اما این بار آمریکائی ها می خواهند به دنیا چه موضوعی را گوشزد کنند. در حالی که تحریم ها برگشته و مهمترین استدلال رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشت این تحریم ها آن است که ایرانی ها کلاه گشادی بر سر آنها با توافق برجام گذاشته اند.

پس او مقابل ۶قدرت بزرگ دنیا ایستاده است در حالی که همه این کشورها پشت ایران در این توافق هستند و با تعویض رئیس جمهوری آمریکا همه آنها با چالش مواجه شده اند.

وی اظهارداشت: ما مذاکره کرده، توافق کردیم و شورای امنیت هم ایران را تائید کرد. در حالی که آمریکا با زورگویی نمی خواهد ایران قدرتمند در منطقه وجود داشته باشد و آنها اجازه داشته باشند که علیه مردم منطقه هر سیاستی را اعمال کنند. همانطور که داعش را درست کردند تا عراق و سوریه را به چالش بکشند در حالی که ایران اجازه نداده است. این در شرایطی است که ترامپ معتقد است ۷هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده اما به نتیجه ای در منطقه نرسیده است. پس او اکنون تصمیم گرفته تا بر مردم و فعالان اقتصادی ایران فشار وارد کند. اما باید برای آن فکری کرد.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: تصور من این است که شرایط فعلی، وضعیت بسیار دشوار و سختی است اما با شناختی که از کشور و فعالان اقتصادی دارم، بر این باورم که این دوره یک دوره طولانی نخواهد بود چرا که بسیار بی منطق و بی پشتوانه است. پس این زمستان سخت گذر خواهد کرد و ما موفق بیرون خواهیم آمد.

وی گفت: آنها می خواهند معیشت مردم در سختی قرار گیرد و فروپاشی داخلی حاصل شود. در حالی که حتی اگر به فروپاشی نظام هم دسترسی پیدا نکردند، حداقل بتوانند فروپاشی اقتصادی داشته باشند. پس ما نباید این اجازه را به آنها بدهیم. اما مسئولان اقتصادی باید بپذیرند که در چنین شرایط سختی انسجام داشته و با یک سری افراد تندرو همراه نشوند تا به اختلافات در جامعه دامن زده شود.

دکتر جهانگیری گفت: انسجام امروز از نان شب برای کشور واجب تر است در حالی که عده ای زیر همین فشارها در حال له شدن هستند. در حالی که عده ای نشسته اند و به جای حل مشکلات مردم قصد دارند فقط رقیب را از صحنه خارج کنند در حالی که باید مردم را نجات داد. چرا که یک غول به اسم آمریکا مردم را تحت فشار قرار داده است.وی که به جهت مظلومیت و کرامت جامعه کارآفرینان کشور لحظاتی دچار بغض شد، ادامه داد: یک کارآفرین به دنبال این است که بتواند کارگر خود را تامین کند در حالی که به بخش خصوصی گفته می شود که آنها دنبال سودهای آنچنانی هستند در حالی که این ظلم به کارآفرینان است چرا که آنها می خواهند سفره کارگرانشان را باز نگهدارند پس باید ابتدا انسجام لازم را داشته و مسائل اقتصادی را برای حل مشکل اولویت بندی کنیم. به این معنا که اولویت اول این باشد که معیشت مردم دچار مشکل نشود.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: هرچقدر که درآمد ارزی داریم اولین کالایی که باید وارد کشور شود باید کالاهای اساسی باشد. پس من از تجار و صنوف خواهش می کنم تا برای رعایت حال ملت، همه تلاش خود را بکنند. این زمستان تمام خواهد شد و مردم قضاوت می کنند که چه کسانی در این مدت به فکر آنها بوده اند. پس باید در قالب یک شبکه توزیع سراسری کالاهای مناسب را به دست مردم بدهیم. پس کاسبان علاوه بر اینکه سود متعارف دارند، باید برای تامین معیشت مردم هم کار کنند.

وی اظهارداشت: باید درآمدهای ارزی کشور را افزایش و صادرات را احیا کرد؛ به این معنا که من همه مشکلات پیش روی صادرات در امروز را می دانم و حاضرم ساعت های دیگری را هم وقت بگذارم و صحبت های شما را بشنوم. این در حالی است که ما به درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نیاز داریم و باید تمام تلاش خود را برای رونق صادرات به کار بریم. این در حالی است که ترامپ دست بر روی کاهش فروش نفت ایران گذاشته است اما ما با صادرات محصولاتی مثل پوشاک و سایر کالاها، نیاز اصلی کشور را برآورده خواهیم کرد.

دکتر جهانگیری گفت: اولویت بعدی ما احیای تولید است. البته امروز مهمترین مسئله واحدهای تولیدی به دلیل تغییرات نرخ ارز، نقدینگی است که تامین آن باید در دستور کار دولت و اتاق های بازرگانی و البته نظام بانکی باشد و اتاق هم باید بگوید که با توجه به محدودیت ها، چه روش هایی برای تامین نقدینگی وجود دارد. البته ما هم به همه محدودیت ها توجه داریم.

وی خاطرنشان کرد: تصور من این است که اگر در این مقطع صادرات کشور، تامین ارز مورد نیاز کشور و زندگی مردم را تامین کند، حتماً از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد.

ضمن اینکه در این شرایط سخت مردان بزرگ باید به میدان بیایند و ما می توانیم به خوبی اقدام موثری را انجام دهیم. البته در دوران سخت است که شجاعت، خلاقیت و نوآوری به داد کشور می رسد و من هم از همه فعالان اقتصادی انتظار دارم تا بنگاه های خود را سرپا نگهداشته و اجازه آسیب به آنها را ندهند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: به خاطر شما کارآفرینان هم که شده قول می دهم که بمانم و آنچه که در توان دولت است را به صحنه بیاورم تا با کمک و مشورت شما از این دوره عبور کنیم. من به خاطر شما می مانم.گزارش خبرنگار ما می افزاید: مهندس مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی تهران هم در این مراسم اعلام کرد: باید یکبار برای همیشه این اصل را بپذیریم که هیچ کشوری در سراسر جهان توسعه پیدا نکرده است مگر اینکه حضور بخش خصوصی را پذیرفته باشد.

وی افزود: امروز سخنی گزاف نیست اگر به پشتوانه این تاریخ، فعالان اقتصادی اعلام کنند از زمانه خود جلوتر بودند و در‌ همیشه تاریخ قلبشان برای آبادانی این خاک ‌می‌تپیده است.

رئیس اتاق تهران گفت : امروز می‌خواهم با صدایی رسا بگویم در این کشور از تاریخ گرفته تا منابع و زیرساخت‌هایی که در اختیار داریم نه وضع‌مان از ۱۳۵ سال قبل بدتر است و نه مردان و زنان کارآفرین‌مان کمتراز نیاکان خود به آبادانی کشور فکر می کنند. پس چرا باید ناامید باشیم؟

وی افزود: جای تاسف است که اعتماد و امید در جامعه به‌ شدت کاهش پیدا کرده است. طی دو سال گذشته با تصویب برجام امیدواری و شوق کشور را فراگرفت. فعالان اقتصادی با نشاط بیشتری کار‌ کردند و رویای توسعه هر روز بیشتر درذهن و جان آنان نقش بست. اما از یک سو بدعهدی و کارشکنی آمریکا و از اطرف دیگر دوستان داخلی که در نقش دشمن ظاهر شدند و بذر ناامیدی را در جامعه کاشتند، همه آن تصورات متعالی را نقش برآب کردند.

خوانساری گفت:امروز ‌می‌خواهم به دولتمردان بگویم این بخش خصوصی که شما‌ آن را به بازی نمی‌گیرید، با آن‌ها مشورت نمی‌کنید و تصمیمات را بدون اطلاع آن‌ها با بخشنامه و ابلاغیه اجرا ‌می‌کنید، همان کسانی هستند که حتی پیش‌ از مشروطه به فکر آینده کشور بودند و اکنون هم تمام زندگی و سرمایه‌شان را روی همین زمین به کارخانه تبدیل کرده‌اند. نگاه بخش خصوصی ایران غیرسیاسی و غیرجناحی است و آنچه ‌می‌خواهد آبادانی ایران اسلامی است.

وی افزود: باید یکبار برای همیشه این اصل را بپذیریم که هیچ کشوری در سراسر جهان توسعه پیدا نکرده است مگر اینکه حضور بخش خصوصی را پذیرفته باشد. ترکیه، چین، هند، مالزی، سنگاپور‌ و لیست بلندبالایی از کشورها را ‌می‌توان به عنوان شاهد مثال آورد. اما امروز قصد گلایه و شکایت ندارم.

هدف ما از برگزاری‌ این مراسم تلاش در جهت تغییر گفتمان قالب از ضدیت با کارآفرینان به حمایت آنهاست.رئیس اتاق تهران افزود: امروز در هر محفلی حرف از گرانی، فساد، رانت و مفسدان است. اما سوال این است که کدام بخش خصوصی باریشه و غیررانتی را ‌می‌توان در فهرست مفسدان یافت؟ اینکه فردی تازه به دوران رسیده یا برآمده از ثروت و رانت نفتی و ارزی در اثر سیاست‌های‌ غلط دولت‌ها، جامعه را به فساد ‌می‌کشد و کارش را در پوشش یک شرکت یا کارخانه صوری پیش ‌می‌برد، آیا از او فعال اقتصادی ‌می‌سازد؟ نام کارآفرین‌ را نباید آغشته به این گمراهی‌ها کرد.

وی افزود: در همین روزها که فشار تحریم‌ها و تنگناهای مالی بر اقتصاد کشور سایه انداخته، همچنان روزانه با کارآفرینانی مواجه می‌شوم که غم‌شان این است که خدایی نکرده ناملایمات اقتصادی آن‌ها را وادار به تعدیل نیرو کند و شادی‌شان به این گره خورده که در پایان هر ماه بتوانند سفره کارگرانشان را رنگین کنند. آیا این افراد را نباید به مثابه «نمادهایی» از نگاه ملی و دینی به جامعه معرفی کرد؟ آیا این کارآفرینان نمی‌توانند به الگوهای واقعی این عصر و زمانه‌ تبدیل شوند؟ آیا آن‌ها کمتر از بازیگران، ورزشکاران یا سیاستمداران جان و زندگیشان را برای کشور گذاشته‌اند؟

نامبرده تصریح کرد: اما چه تلخ که این نمادهای باور اراده ملی و این نشانه‌های از خودگذشتگی در پس نگاه یکسویه و گاهی برآمده از باورهای کهنه بلوک شرق، به جامعه ایران معرفی و شناسانده نشدند و چه حیف که امروز نسل جوان ایران به هر دری ‌می‌زند تا الگو بیابد و نگاهش به چنین اشخاصی معطوف نمی‌شود و البته که این از‌ کمک کاری همه ماست.

وی افزود: امروز اگر امید و اعتماد در جامعه کم رنگ شده، ناشی از همین نگاهی است که نمادها و مفاخر واقعی را منکوب ‌می‌کند یا محصول دستگاه تبلیغاتی است که به جای تکریم کارآفرین و اقتصاد رقابتی، یکسویه همه را ناصالح ‌می‌خواند. سوال این است که آثار فرهنگی و دستگاه‌های رسمی تبلیغاتی تا چه اندازه به کارآفرینان تریبون می‌دهند یا آن‌ها را محترم ‌می‌شمارند؟

خوانساری گفت: امروز در پیشگاه شما مردانی معرفی ‌می‌شوند که چه در گذشته و چه در زمان حال توانسته‌اند با تمام مشکلات اثراتی از خود برجای بگذارند که قطعا ماندگار خواهد ماند.وی افزود: جامعه ایران امروز نیازمند دمیدن روحی تازه است که بتواند محرک نشاط و انگیزه برای جوانان باشد و با اطمینان باید بگویم که روح کارآفرینی، انگیزه، امید، اعتماد، جسارت و ایمان است و جامعه‌ای که از این مفاهیم عاری شود، در دام ناملایمات گرفتار و به قهقرا می‌رود.

رئیس اتاق تهران گفت: همه ما در این مراسم دور هم جمع شده‌ایم که کارآفرینان سخت‌کوش و خستگی‌ناپذیر را ستایش کنیم. ما امروز با افتخار نه‌ تنها از آن‌ها نام می‌بریم که مدال هم به گردنشان ‌می‌اندازیم و تقدیرشان هم می‌کنیم چراکه معتقدیم این بخش‌ خصوصی است که باید به کارآفرینان اعتبار بدهد و نه دولت‌ها و این کارآفرین‌ها و کارخانه‌ها و صنایع‌اند که در طول تاریخ میراث و یادگارشان ‌می‌ماند و نه دولت‌ها.

وی افزود: امروز باید بی‌توجه به خط بندی‌های سیاسی، بلندپروازی‌های اقتصادی و رویا پردازی‌های منفعت‌طلبانه به فکر فردای این سرزمین باشیم. حق جوانان این کشور بیش از اینهاست و آن‌ها باید ببینند و بشنوند که در روزهایی بسیار سخت‌تر و بدتر از این هم کارآفرینان تهدید را به فرصت تبدیل کردند و به رویاهایشان رنگ واقعیت دادند.خوانساری گفت: مگر علی‌اکبر روفوگران خودکار بیک را در شرایطی سهل‌تر از امروز راه‌اندازی کرد؟ اصغر قندچی کارخانه ایران کاوه را در روزهایی آرام‌تر از اکنون برپا کرد؟ اینها افسانه و قصه نیستند.

وی افزود: ما به جوانانی مانند خالق مجموعه «کافه‌بازار و دیوار» می‌بالیم که با نیروی جوانی توانست بخشی از بازار ایران را دگرگون کند.

از رفتار بزرگانی مانند مرحوم نیازمند الگو ‌می‌گیریم و به ایمان راسخ کارآفرینانی مانند مرحوم عالی نسب معتقدیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ