تکرار بدعت «بد بدرقه» بودن ورزش درباره کی‌روش
 

قاسم کیانی – «خوش استقبالی و بد بدرقه بودن» سالهاست که در ورزش بدعت شده است. ایرانی‌ها همیشه به مهمان‌نوازی در تمام دنیا شهره بوده و هستند اما معلوم نیست که این ناسپاسی در قبال خدمات کسانی که در ورزش زحمت کشیده‌اند از کجا ناشی می‌شود که می‌تواند مهمان‌نوازی ایرانی‌ها را هم زیر سؤال ببرد.

کی‌روش به ایران آمد و چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم هشت سال برای فوتبال زحمت کشید که تأثیرات آن، حالا حالاها ماندگار خواهد بود و برخی مثل کمپی که برای تیمهای ملی راه‌اندازی کرد، به یادگار می‌ماند.

بد نیست به مصداق دیگری از «بد بدرقه بودن» اشاره کنیم در قبال یکی از مدیرانی که میراث او همیشه در ورزش باقی می‌ماند و منشأ خدمات فراوانی می‌شود هرچند که وقتی داخل هواپیما بود، بدون اینکه روحش هم خبر داشته باشد، از کار برکنار شد. سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش تا به امروز مدیران و وزیران زیادی به خود دیده است اما فقط یکی از آنهاست که علاوه بر خدمات جاری، میراثی گرانبها و فاخر برای ورزش به جا گذاشت. مهندس هاشمی‌طبا که آکادمی ملی المپیک را ساخت و در لحظه به لحظه اجرای آن حضور داشت تا به مرکزی تبدیل شود که به واقع در زمان خود، در خاورمیانه بی‌همتا بود و شاید امروز هم، این ویژگی را داشته باشد. مهندس هاشمی‌طبا هم مثل بسیاری از متولیان دیگر ورزش، بهترین، نبود اما کم‌لطفی‌ است اگر امروز گفته شود با توجه به خدماتی که او انجام داد و در قیاس با سایرین، در جمع معدود بهترین‌ها نیست! مدیری که بدون شک با آن همه تجربه می‌تواند کمک بزرگی به ورزش باشد اما با همه سوابقش جزء حاشیه‌نشینان ورزش است که بازمی‌گردد به نگاه متولیان ورزش کشور. همان نگاهی که روزگاری خود هاشمی‌طبا هم داشت و چند سال قبل در یک برنامه تلویزیونی به آن اشاره کرد. هاشمی‌طبا گفت: «متاسفانه جو ورزش کشور طوری شده که هرکس به عنوان مدیر برگزیده می‌شود فکر می کند که تنها فرد واجد شرایط بوده، نه یکی از واجدین شرایط. در این بین افرادی در زیر مجموعه هم هستند که آنقدر از این مدیر تعریف و تمجید می‌کنند که باور اینکه به واقع تنها فرد واجد شرایط مدیریت بود در وجودش نهادینه می‌شود و آنجاست که در تصمیم‌گیری‌ها سایرین را شریک نمی‌‌کند.»

جالب ماجرا اینجاست که در ادامه هاشمی‌طبا خودش را استثناء نکرد و گفت: «البته خود من هم زمانی که رئیس بودم، از این قاعده مستثنی نبودم!»

به واقع در کنار مدیران و افرادی که به اشتباه مقاطعی در ورزش حضور پیدا کرده و نه تنها منشأ خدماتی نشده بلکه نابسامانی‌هایی هم به بار آورده‌اند، بالاخره بوده، هستند و خواهند بود مدیران و افراد تأثیرگذاری که منشأ خدماتی شده و خواهند شد که امروز با بدبدرقه بودن به آنان کم‌لطفی می‌کنیم و چند سال که از رفتنشان گذشت تازه می‌فهمیم که چقدر ناسپاس بوده‌ایم و حداقل می‌توانستیم رفتن زیباتری برای آنان ترتیب دهیم. و بدون شک «کی‌روش» هم در قالب همین افراد قرار می‌گیرد. مربی تأثیرگذاری که تیمی قدرتمند و منظم را ساخت در حالی که مثل تمامی مربیان دیگر، همواره منتقدانی داشت. منتقدانی که اما پس از رفتن او از فوتبال ایران پا را از «مخالف» هم فراتر گذاشته و آنچنان به وی می‌تازند که گویا دشمن او هستند فارغ از اینکه در این میان باید به نظراتی وقع گذاشت که کارشناسانه، بی‌طرف و با توجه به در نظر گرفتن تمام جوانب امر عنوان می‌شود آن هم از زبان بزرگانی کم‌همتا. کسی مثل علی دایی اسطوره فوتبال ایران و از معدود اسطوره‌های ورزش جهان که تمام بزرگان فوتبال دنیا در مقابل افتخارات او، سر تعظیم فرود می‌آورند اما در فوتبال بی‌سر و سامان کشور ما، کم نیستند افرادی که یک عکس با لباس ورزشی هم ندارند و او را به چالش می‌کشند.

شکی نیست که علی دایی از نظر جایگاه ورزشی چند سر و گردن نه تنها از تمامی فوتبالیست‌های ایران که از همه قهرمانان ورزش ایران بالاتر است چون در رشته‌ای در جمع افتخارات بزرگ دنیا قرار گرفته که با فاصله زیاد از تمام ورزشها قرار دارد.

در هر حال برای کِی‌روش هم بدبدرقه بودیم و در حالی او را کوبیدیم که بدخلقی‌های او باعث می‌شد تا چشم خود را بر محاسنش ببندیم در حالی که بسیاری از بزرگان و کارشناسان ورزش داخل کشور و اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان ، بزرگان و سایتهای ورزشی خارجی، همواره از بزرگی‌های او گفتند تا بشود مصداق این بیت معروف: «سالها دل طلب جام جم از ما می‌کرد

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد»

بواقع برای شناختن قابلیت‌ها و تأثیراتی که کی‌روش در فوتبال داشت و در فوتبال ایران به جا گذاشت چه اظهارنظری محکم‌تر از نظر شهریار فوتبال ایران و «سانچس» سرمربی تیم شگفتی‌ساز قطر .

علی دایی: اگرقهرمان آسیا می‌شدیم علم و مدیریت زیر سئوال می‌رفت

علی دایی با انتقاد شدید از اظهارنظر مدیر روابط عمومی وزارت ورزش درباره گزینه‌های جانشینی کی‌روش تاکید کرد که این فرد اجازه دخالت در فوتبال را ندارد. او هم‌چنین شیوه خداحافظی با مربی پرتغالی تیم ملی را خلاف فرهنگ ایرانی خواند و گفت که اگر ایران در جام ملت‌ها قهرمان می‌شد حتما علم فوتبال و مدیریت زیر سوال می‌رفت.

علی دایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره حواشی پس از حذف تیم ملی از جام ملت‌ها و گزینه‌های مطرح درباره جانشینی کی‌روش سخن گفت. او به شدت به اظهارنظرهای مدیر روابط عمومی وزارت ورزش درباره تیم ملی و سرمربی آینده آن تاخت و این موضوع را دخالت آشکار دولت در فوتبال دانست.

* کارلوس کی روش ۸ سال در فوتبال ایران کار کرد و در نهایت رفت. به نظر شما در حال حاضر کارلوس کی روش بیشتر از این جدایی زیان خواهد دید یا فوتبال ایران؟

فوتبال ما خیلی وقت است که در مسیر سرازیری قرار دارد و زیان می‌کند وقتی ما امکانات اولیه را نداریم و در مملکت ما کاری برای زیرساخت‌ها انجام نمی‌شود و باشگاه‌ها هم توان مالی کافی را ندارند و سطح لیگ‌مان دائماً پایین‌تر می‌آید چه کار می‌توانیم انجام بدهیم. کی‌روش هشت سال در فوتبال ایران زحمت کشید و بدون اینکه از او تشکر کنیم از فوتبال ایران رفت. به نظر من باید برای زحماتی که در فوتبال ایران کشیده بود حداقل یک مراسم بدرقه می‌گرفتیم و از او تشکر می‌کردیم نه اینکه همین طوری به ایران بیاید و در ادامه ایران را ترک کند. ما چنین آدم‌هایی نیستم و فرهنگ غنی داریم.

* بعد از باخت مقابل ژاپن حملات زیادی به کی‌روش شد، خیلی‌ها می‌گفتند او باید تیم ملی فوتبال ایران را قهرمان می‌کرد. شما با این نظرها موافقید؟

من از شما سوال دارم، پیش از آقای کی‌روش ما کی قهرمان آسیا شدیم؟ چند جام به دست آورده‌ایم؟ شما انتظار داشتید کی‌روش ایران را در جام جهانی قهرمان کند یا اینکه فکر می‌کردید به راحتی در جام ملت‌های آسیا قهرمان می‌شویم. من با قطعیت می‌گویم اگر ما در جام ملت‌های آسیا هم قهرمان می‌شدیم تمام علم و دانش و مدیریت در فوتبال زیر سوال می‌رفت. ما حداقل امسال با کی‌روش به جمع چهار تیم برتر آسیا صعود کردیم. خاطرتان هست آخرین بار کی به جمع چهار تیم برتر رسیدیم؟

۱۵ سال پیش بود در دوره‌های بعدی که اصلاً بالا نیامدیم. پس چطور انتظار دارید کی‌روش به راحتی تیم را قهرمان کند. برخی دوستان انتظار داشتند کی‌روش تیم ملی را در جام جهانی قهرمان کند. آیا واقعاً می‌توانستیم در جام جهانی قهرمان شویم؟

* پس شما فکر می‌کنید پس از شکست برابر ژاپن نسبت به کی‌روش بی‌رحمی شد؟

ما متأسفانه نه تنها با کی‌روش بلکه با مربیان دیگر هم چنین کاری کردیم. الان شرایطی داریم که فکر می‌کنم فوتبال ما آنقدر پول ندارد که بخواهد قراردادهایی نظیر قرارداد آقای کی‌روش و یا مربیان بزرگ‌تر از آن را بپردازد. به همین خاطر فکر می‌کنم فدراسیون هم بدش نمی‌آمد کی‌روش را به راحتی کنار بگذارد اما باید بدانید کی‌روش مربی سطح بالایی بود که در دو دوره متوالی ایران را به جام جهانی برد که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه بود. به همین خاطر باید قدردان کی‌روش باشیم.

* قبل از جام ملت‌های آسیا انتقادات زیادی به عملکرد کارلوس کی‌روش می‌شد و خود شما گفته بودید شاید آنها به نیمکت تیم ملی نظر دارند. آیا الان هم همین نگاه را نسبت به منتقدان تیم ملی دارید؟

اگر درست نگاه کنید ما واقعاً نمی‌توانیم از نظر فنی ایرادی به کی‌روش بگیریم. شاید از نظر فنی من بگویم در فلان بازی فلان کار نباید انجام می‌شد اما صحبت کردن بعد از بازی بسیار راحت است. بعد از بازی با ژاپن من به راحتی می‌توانم بگویم فلان بازیکن نباید بازی می‌کرد و یا فلان تاکتیک تیم نباید اجرا می‌شد اما من در کنار تیم نیستم که بخواهم قبل از مسابقه نظر بدهم. می‌خواهم بگویم شما بعد از اینکه یک بازی را ببینید خیلی مسائل را می‌توانید مطرح کنید اما مهم این است که قبل از آن مسابقه نظر درستی داشته باشید. مطمئناً ایراداتی وجود داشته که بعد از بازی با ژاپن همه کارشناسان درباره آن صحبت کرده‌اند.

* آیا به نظر شما کلینزمن، زیدان و مورینیو روزی به فوتبال ایران می‌آیند؟

با چه امکاناتی می‌خواهید این مربیان را بیاورید؟ متأسفم که آقای مازیار ناظمی درباره این مسائل صحبت می‌کند. او در وزارت ورزش است و این وزارتخانه هیچ ارتباطی به فوتبال ندارد. صحبت‌های ناظمی دخالت دولت در فدراسیون فوتبال است که با قوانین فیفا مغایرت دارد. نه تنها او بلکه آقای سلطانی‌فر هم نمی‌تواند درباره انتخاب سرمربی تیم ملی اظهار نظر کند. تنها مرجعی که می‌تواند درباره سرمربی تیم ملی تصمیم بگیرد فدراسیون فوتبال است و یا نهایتاً هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال می‌تواند درباره آن نظر بدهد.

آقای ناظمی من از شما یک سوال دارم، شما در فدراسیون فوتبال چه سمتی دارید؟ وقتی در فدراسیون فوتبال سمتی ندارید بهتر است درباره وزارت ورزش صحبت کنید که در آنجا سمت دارید. فیفا دخالت دولت در فوتبال را ممنوع کرده است.

تمجید سرمربی قطر از کی‌روش و تیم ملی ایران

فلیکس سانچس از سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران تمجید و او را فوق‌العاده عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، فلیکس سانچس سرمربی تیم ملی فوتبال قطر که توانست با این تیم برای نخستین بار فاتح جام ملت‌های آسیا شود با رادیو “کاراکول” کلمبیا مصاحبه کرد. سانچس در مورد قهرمانی تیمش در جام ملت‌های آسیا که با پیروزی سه بر یک برابر ژاپن رقم خورد گفت‌: تقریباً یک سال و نیم است که با یک گروه جوان شروع به کار کردیم. تلاش کردیم تا خود را به بهترین شکل ممکن آماده کنیم چون ما جام جهانی ۲۰۲۲ را پیش رو داریم و تنها سه سال به این رقابت‌ها باقی مانده است. به همین خاطر در جام ملت‌های آسیا با انگیزه بودیم و گام به گام پیشرفت کردیم. زمانی که عربستان را شکست دادیم، انگیزه‌مان دو برابر شد و توانستیم بازی‌ها را یکی پس از دیگری با پیروزی پشت سر بگذاریم.سانچس در ادامه به کارلوس کی‌روش، سرمربی پیشین تیم ملی ایران که قرار است در آینده‌ای نزدیک هدایت تیم ملی کلمبیا را بر عهده بگیرد، اشاره کرد و گفت‌: پیش از شروع جام ملت‌های آسیا در یک بازی دوستانه برابر ایران قرار گرفتیم. شانس این را داشتم که قبل از بازی چند دقیقه با کی‌روش صحبت کنم. او یک انسان فوق‌العاده‌ای است و به عنوان سرمربی و عملکردی که وی در ایران داشت، عالی بوده است.او توانست در رنکینگ فیفا ایران را بهترین تیم آسیا کند. تیم کی‌روش جام جهانی فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد. آن‌ها پا به پای تیم‌هایی هم‌چون پرتغال و اسپانیا رقابت کردند و بد شانس بودند که نتوانستند بیش از آن به رقابت بپردازند و از گروه خود صعود کنند.

این سرمربی اسپانیایی در پایان گفت‌: در جام ملت‌های آسیا، همه انتظار داشتند که تیم ملی ایران به قهرمانی برسد و این جام را فتح کند. این تیم دقایق بدی را تنها مقابل ژاپن داشت که منجر به شکست شان شد. از طرفی ژاپن نیز تیم مستعدی است. با این حال ایران تیم جنگنده و خیلی با منظمی بود که می‌دانست چگونه بازی کند. بازیکنان این تیم مدت‌ها در کنار هم بازی کرده بودند و ایده‌های مشخصی داشتند. ایران تیم سر سختی بود و شکست آن‌ها دشوار.

Email this page

نسخه مناسب چاپ