تکریم از بزرگان «هشت دهه علوم اجتماعی» در ایران
 

مراسم پایانی همایش «هشت دهه علوم اجتماعی» به مناسبت تکریم از عالمان رشته علوم اجتماعی و نقد و بررسی روند تحول علوم اجتماعی در ایران و نقش دانشگاه تهران در رشد و گسترش علوم اجتماعی با حضور استادان و پیشکسوتان علوم اجتماعی پریشب در باغ نگارستان برپا شد.

به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم دکتر احمد مسجد جامعی- عضو شورای شهر تهران به عنوان اولین سخنران گفت: این دانشکده بخشی از تاریخ ایران است و حوزه تأثیرگذاری اش همه فعالیت های علمی و دانشگاهی معاصر را پوشش می دهد.

وی افزود:این ساختمان و این باغ، یادآور حضور پروین اعتصامی، بانوی گرانقدری است که همه ایرانیان در دوران معاصر نام او را گرامی داشتند و مدارس، خیابان ها و میدان های شهر را در فضای مردسالار جامعه ایران، بارها و بارها به نام او آراستند.

دکترمسجد جامعی اضافه کرد: از خانم پروین اعتصامی در زمان مدیریت کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی و استادان بزرگواری که پایه گذار بنیان علمی و پژوهشی بوده اند، خاطرات بسیاری برجای مانده است که من هم توفیق استفاده از این خاطرات واستفاده از محضر برخی از این بزرگان را داشته ام و خوشحالم که امشب چهره برخی از آنان را در این جمع دوباره می بینم.

وی در ادامه به اجلاسی درباره تهران در سال ۱۳۴۱ اشاره کرد و گفت: نکته مهم در آن اجلاس، این بوده است که چهره های علمی و اجرایی در کنار هم به بحث و نظر پرداختند و سخنران آغازین آن مراسم، دکتر احسان نراقی بود که خطاب به مسؤلان و مدیران اجرایی گفته بود: اگر در اینجا حرفی زده می شود که برای دستگاه های اجرایی ناخوشایند است، لطفا تحمل کنید. دانشگاه باید حرفش را بزند. بعد هم مدیران اجرایی شهر دیدگاه هایشان را گفتند.

مسجد جامعی در ادامه سخنانش به حضور مهندس بازرگان در اجلاس تهران در سال ۴۱ و سخنان وی برای یافتن راه های حل مشکل رفت وآمد تهران اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم جای این هست که روش‌هایی که ایشان در آن زمان پیشنهاد دادند را با شرایط تهران امروز مقایسه کنیم و تطبیق دهیم‌.

عضو شورای شهر تهران با شگفتی و تأکید از بحث بسیار مهم هویت معماری و شهرسازی تهران در آن اجلاس افزود: در سند پایانی آن مراسم، به این بندها هم اشاره شده بود که هنوز هم بحث بسیار مهم و جدی است و شاید باور کردنی نباشد که چه دغدغه هایی برای صیانت از هویت شهر ایرانی و حتی وضعیت بهداشت و هوای شهر و اوضاع بیمارستان های روانی(دارالمجانین ها) داشته اند.

وی ادامه داد: یک گزارش هم از شهردار آن روزگار منطقه جوادیه در آن جمع خواندم با عنوان «من یک سپورم» که موجب شگفتی بود. در آن گزارش نحوه مدیریت شهر برای تأمین آب آشامیدنی سالم، نظافت محله و ساماندهی نهاد مشارکت در جوادیه بیان شده بود و حضار هم بسیار استقبال کردندو در صدد عملیاتی کردن آن حرف ها برآمدند.

در واقع روح حاکم بر آن فضای گفتگو و رویکرد اجتماعی و قالب علمی آن جمع و تعاملی که همه مسئولان اجرایی با نظریه پردازان علوم اجتماعی داشتند، بسیار مهم و قابل توجه و پیروی است.

مسجد جامعی افزود: سال ها پیش ما در پی آن بودیم که در مدیریت فرهنگی جهان نقش ایفا کنیم چرا که علیرغم پیشینه فرهنگی غنی که داریم، سهم ما در مدیریت فرهنگی جهان، هیچ است. ما باید راهی برای این تأثیرگذاری بیابیم و فعلا نیز از درون ایران آغاز کرده ایم. این که روزهایی به نام خیام، فردوسی، عطار، حافظ و خلیج فارس داریم، در راستای همین هدف است.

وی با اعلام این که آقای نراقی در زمانی که سمت رسمی در سازمان یونسکو نداشتند، پیشنهاد دادند که روزی به نام علامه مجلسی در یونسکو ثبت شود،افزود: از آنجا که علامه مجلسی، چهره ای دینی و آیینی به حساب می آمد، ثبت آن با اهداف یونسکو سازگار نبود.

مرحوم نراقی گفتند این کار می شود منتهی باید رویکرد را عوض کنیم. بعد هم ایشان را به عنوان بنیانگذار دانشنامه نویسی در ۴۰۰ سال پیش معرفی کرد که با مدیریت جمعی و نظارت علمی «بحار الانوار» را تحویل جامعه علمی داد.

دکتر نراقی با هوشمندی از این زاویه ورود کرد و توانست روز «علامه مجلسی» را در یونسکو ثبت کند و فهم و تیزبینی و حساسیت آن مرد بزرگ نسبت به سنت ایرانی در دنیای امروز، محل تقدیر و توجه بسیار دارد.

عضو شورای شهر تهران، در پایان سخنرانی خود گفت: خوشحالم که در این مراسم به دوست جوانی برخوردم که گفت درصدد جمع آوری علمی مجموعه خاطرات مجموعه باغ نگارستان به ویژه خاطرات دکتر صدیقی و دکتر نراقی است و این می تواند نقطه روشنی بر تاریخ علم این مجموعه و کشور بیفزاید.

پس از سخنرانی مسجد جامعی ،مراسم با پخش فیلم کوتاهی از بیانات بزرگان در خصوص تأسیس و دوام باغ نگارستان با توجه به نقش دکتر صدیقی و دکتر نراقی ادامه یافت و پس از آن، سید محمود دعایی، نماینده ولی فقیه و سرپرست مؤسسه اطلاعات، دقایقی چند برای حضار صحبت کرد و گفت: من با بسیاری از بزرگان این جمع و عرصه علوم اجتماعی آشنایی و دوستی و خاطره دارم، از جمله مرحوم دکتر روح الامینی و دکتر باستانی پاریزی که مثل ما اهل کویر بودند و گاهی نیز در مؤسسه به ما سر می‌زدند.

وی ا فزود : روزی دکتر محمود روح الامینی، نامه دردمندانه ای به ما دادند در اعتراض به تخصیص بخشی از فضای تاریخی باغ نگارستان برای توسعه پارکینگ سازمان برنامه و بودجه و ما نیز به زیبایی آن را چاپ کردیم. پس از چاپ، مرحوم دکتر حبیبی که معاون اول رئیس جمهوری وقت بودند، اصل مقاله را از ما خواستند و از آقای روح الامینی نیز دعوت کردند و با همفکری و همکاری صمیمانه، از تصرف این مجموعه جلوگیری به عمل آوردند و مؤسسه اطلاعات افتخار می‌کند که باچاپ آن مقاله در این کار سهیم شد.

سید محمود دعایی در ادامه اظهار داشت: دست پروردگان و بزرگان این مجموعه، مانند مشعل در عرصه علم می‌درخشند و موسسه اطلاعات نیز در پرتو نور آن‌ها، صاحب مقالات و آثار ارزشمندی می شود که برخی از آن‌ها از جمله کتاب‌های آقای دکتر ساروخانی به چاپ چهلم می‌رسند. حتی دکتر حبیبی که در اواخر عمر با شرایط سخت بیماری و سختی‌های دیالیز دست و پنجه می‌زد، در کار تدوین کتابی با موضوع «خاطرات دفترخانه های کهن تهران» بود که به توصیه پزشک معالج و خانواده محترمشان بسیار مهم بود که در همان زمان چاپ شود و از دیدن آن روحیه بگیرد.

وی ادامه داد: روزنامه اطلاعات این کار را با سرعت انجام داد تا در این کار فرهنگی و شاید انبساط فکری دکتر حبیبی سهیم باشد.

مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات در پایان سخنان خود گفت: من در این جمع نه جامعه شناسم، نه نویسنده، نه پژوهشگر و نه هیچ چیز دیگر؛ فقط طلبه ای هستم که مسؤلیت اداره رسانه ای فرهنگی را دارم و دیرپاترین مسؤولی هستم که تحمل شده ام؛ شاید برای گوشه چشمی که دانش پژوهان به ما دارند و از این رو هم سپاسگزارم، هم آرزومند طول عمر همه این عزیزان!

اعطای لوح و تندیس

بنا بر این گزارش سپس فیلم کوتاهی در یادبود زندگی دکتر صدیقی و دکتر نراقی و نیز معرفی استادان برجسته علوم اجتماعی پخش شد و پس از آن از آقایان دکتر نوربخش، رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر نیلی، سرپرست دانشگاه تهران، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران و سید محمود دعایی، مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات دعوت شد برای اعطای لوح و تندیس حضور یابند.

در این بخش از مراسم، آقایان دکتر غلامعباس توسلی، دکتر محمد میرزایی، دکتر منصور وثوقی، دکتر مصطفی ازکیا، دکتر علی اکبر نیک خلق، دکتر حبیب الله زنجانی، دکتر عبدالحسین نیک گهر، دکتر مرتضی کتبی، دکتر باقر ساروخانی، دکتر ناصر تکمیل همایون، استاد جواد صفی نژاد، استاد محسن ثلاثی، دکتر فریدون اسکویی، دکتر حمید انصاری، دکتر محمد جهانفر، آقای هوشنگ دادار، حضور داشتند و لوح خود را دریافت کردند. همچنین همسر مرحوم دکتر محمود روح الامینی و فرزند گرامی دکتر صدیقی به نمایندگی از این بزرگان، لوح تقدیر دریافت کردند.

خانواده های دکتر علی شریعتی و دکتر حسن حبیبی و نیز آقایان دکتر فیروز توفیق، دکتر مهدی ثریا، دکتر اسعد نظامی ناو، دکتر مهدی طالب، دکتر علی اصغرخانقاه، دکتر ژاله شادی طلب، دکتر شهلا کاظمی پور و دکتر مینا ملکمیان برای دریافت لوح تقدیر حضور نداشتند..

به گزارش خبرنگار اطلاعات درادامه این مراسم از آقایان مسجد جامعی و سید محمود دعایی نیز با اعطای لوح سپاس و هدیه تقدیر به عمل آمد.

متن لوح به قرار زیر است:

بسمه تعالی

عضو محترم شورای شهر تهران فرهیخته گرامی جناب آقای دکتر احمد مسجد جامعی

سلام علیکم

احتراما با کمال افتخار به مناسبت برگزاری همایش هشت دهه علوم اجتماعی، مقارن با هشتادمین سالگرد تأسیس دانشگاه تهران، از حضور عالمانه جنابعالی، مراتب تقدیر و تشکر خود و دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران را اعلام می‌دارد. در این همایش که مزین و مفتخر به حضور و جمع اندیشمندان، دانشجویان و علاقمندان به این علم بود و در روزهای ۶ و ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ برگزار گردید، استادان و پژوهشگران این علم به بررسی جایگاه علوم اجتماعی در ایران اسلامی و نقش ماندگار دانشگاه تهران در این روز پرداختند. دانشکده علوم اجتماعی نیز، که اولین دانشکده علوم اجتماعی ایران است، افتخار دارد که به عنوان قطب علمی این رشته در کشور می‌درخشد و میزبان اصحاب علوم اجتماعی در این روز می‌باشد. جامعه و فرهنگ ایرانی، همواره در تاریخ درخشیده و مورد توجه همگان در جهان بوده و اندیشمندان بزرگی را در حوزه مباحث اجتماعی و فرهنگی در دامان خود پرورانده است. امید است همواره ما را در ادامه این مسیر و در آموزش و تربیت دانش آموختگان لایق و توانمند یاری بفرمایید.

بار دیگر ضمن تقدیر و تشکر، از خداوند سبحان موفقیت، سربلندی و تندرستی جنابعالی را خواهانم.

یونس نوربخش ،رئیس دانشکده علوم اجتماعی

لازم به ذکر است که لوح سپاس سید محمود دعایی، مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات نیز با همین متن، به وی اعطا شد و پس از آن دکتر نوربخش پشت تریبون رفت و درسخنانی گفت: سعی من بر این بوده است که خانواده علوم اجتماعی را دور هم جمع کنم و زبان علوم اجتماعی را در حوزه های مختلف وارد کنم، چون این حوزه تا کنون کمتر مورد توجه واقع شده است و دانشگاه در این باره رسالت ویژه دارد و باید برای منزلت این علم تلاش و اهتمام بسیار بورزد. وی از حاضران خواست کاستی ها را به پای توان وی بنویسند و مراسم این روز را که با مراسم گرامیداشت روز معلم، همزمان و یکی شده است، به عنوان سپاس و تبریک کوچکی به بزرگان این عرصه بپذیرند.

مراسم با اجرای موسیقی فاخر و سنتی ادامه یافت و با صرف شام پایان پذیرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ