تلاشهای بی‌‌نتیجه برای قانونی جلوه‌دادن استثنای ‌ سرپرستان فدراسیونها
 

بحث حضور یا عدم حضور سرپرستان فدراسیونهای ورزشی، در انتخابات رؤسای فدراسیونها، به بحثی کشدار و بی‌نتیجه از منظر قانون تبدیل شده که اما وزارت ورزش و جوانان با به‌میان آوردن تبصره‌هایی که بیشتر جنبة توصیه‌ای یا پیشنهادی دارد تا جنبة قانونی؛ قصد دارد یک بام و دو هوای بوجود آورده در این زمینه را، توجیه کند.

پیش از این و طی سالهای گذشته، سرپرستان فدراسیونها، منعی برای حضور در انتخابات رؤسای فدراسیونها را نداشتند به شرط اینکه در یک مهلت قانونی تأیید شده، از سمت سرپرستی، استعفا بدهند. با توجه به اخبار ضد و نقیض، جا افتاد که سرپرستان اجازه حضور در انتخابات را ندارند و بدون اینکه کسی بپرسد این ماجرا قانونی است یا نه، از سوی همه، قانونی تلقی می‌شد تا جائیکه وقتی قرار بود سرپرستی در انتخابات فدراسیونها، شرکت کند، خلاف قانون به‌نظر می‌رسید و همین موضوع باعث شد تا با رجوع به قوانین موجود، مشخص شود که حضور سرپرستان فدراسیونها در انتخابات رؤسای فدراسیونها، هیچ منع قانونی ندارد و هر سرپرستی که حائز شرایط لازم باشد، می‌تواند داوطلب حضور در انتخابات باشد.

در چنین شرایطی بود که از سوی برخی سرپرستان فدراسیونها که از سوی وزارت ورزش و جوانان، منصوب می‌شوند، اعلام شد که به دلیل بوجود‌نیامدن شائبه‌هایی مبنی بر استفاده از رانت‌های احتمالی که شانس سرپرستان را در انتخابات بیشتر می‌کند، وزارت ورزش از همه سرپرستانی که مسئولیت می‌پذیرند، می‌خواهد تا برای رعایت اخلاقیات، از حضور در انتخابات رؤسای فدراسیونها، خودداری کنند. اصولاً این ماجرا پیشتر در زمان انتخابات سال گذشته فدراسیون بسکتبال مطرح شد یعنی زمانیکه پریچهره سرپرست فدراسیون در آخرین روز ثبت‌نام از کاندیداها، قصد داوطلب‌شدن را داشت اما از سوی داورزنی منع شد و از همان زمان هم اعلام شد سرپرستان نباید شرکت کنند چون باید اخلاقیات رعایت شود و کاندیداها از شرایطی مساوی برای حضور در انتخابات، برخوردار باشند. این ماجرا به همین صورت پیش رفت تا روزی که رسول‌خادم از فدراسیون کشتی کناره‌گیری کرد و بنی‌تمیم سرپرست شد و داورزنی معاون ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش حضور بنی تمیم را در انتخابات، طبق قانون اعلام کرد با این توجیه که چون سرپرستان عموماً از خانواده آن ورزش نیستند وزارت ورزش و جوانان آنان را از حضور در انتخابات منع می‌کند اما برای فردی مثل بنی تمیم که از خانواده کشتی است، این استثناء بوجود می‌آید. یعنی بعد از آنکه بارها از سوی وزارتی‌ها بخصوص اسبقیان مدیرکل دفتر امور فدراسیونها، اعلام شد که بدلیل اخلاقی‌نبودن حضور سرپرستان، وزارت همه را از این ماجرا، منع کرده، داورزنی توجیه‌ دیگری پیدا کرد تا در قانون نانوشته گذشته وزارت ورزش، استثناهایی پیدا کند.

در این میان اما هرگز توضیحی داده نشد که چرا قبل و یا حداقل بعد از سرپرستی بنی‌تمیم،‌ در سایر فدراسیونهای مشمول داشتن سرپرست، از مدیران توانمند و حائز شرایطی از جنس همان ورزش برای سرپرستی استفاده نشد تا آنان هم بتوانند از این استثناء قانون نانوشته وزارت ورزش، بهره‌مند شوند و باز، مدیران وزارتخانه، شدند سرپرستان سایر فدراسیونها! و شاید از آنجا که این توجیهات سطحی و غیراصولی معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش، جامعه ورزش را قانع نمی‌کرد، این روزها یکی دیگر از مدیران با اظهارنظری دیگر، سعی در توجیه بهتری در این زمینه، داشته است. به تازگی مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع وزارت ورزش و جوانان و مشاور امور مشترک فدراسیونها، اظهارنظری کرده که در نوع خود، جالب است.

مستجاب‌الدعوه بعد از آنکه تأکید کرده که قانون صریحاً اجازه می‌دهد تا هر سرپرستی در انتخابات ریاست فدراسیونها شرکت کند یک پرانتز باز می‌کند و می‌گوید: «البته رئیس مجمع با لحاظ‌کردن شرایط می‌تواند در مورد فدراسیونها و برگزاری مجامع انتخاباتی آنها، تصمیماتی بگیرد. بر همین اساس در مورد فدراسیونهایی که بدلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، توسط سرپرست اداره می‌شوند، با لحاظ‌کردن یک سری موارد و جلوگیری از عدم ایجاد هرگونه شبهه، اینگونه تصمیم‌گیری شد که سرپرستان آنها، اجازه‌ای برای ورود به انتخابات را نداشته باشند و تنها موظف به مهیا‌کردن شرایط قانونی، برای برگزاری مجمع و تسهیل انتخابات شدند.»

اظهارنظری مبهم چرا که «لحاظ‌کردن شرایط» یا «لحاظ‌کردن یک سری موارد» به خودی خود پرابهام است چون برای آن مصداق یا مثالی ارائه نشده و به همین جهت هم مشخص می‌شود که این اظهارنظر هم نه قانون که همان توصیه‌های قبلی در لباس دیگر است. وگرنه مگر می‌شود که نگاه به این یک بام و دو هوا در مورد سرپرستان فدراسیون، در قانونی صریح عنوان شده باشد اما معاونت ورزش قهرمانی از آن خبر نداشته باشد تا برای یکی از کاندیداها، از «جنس ورزش بودن» را اصل بداند و یا مثلاً اسبقیان بدون اطلاع از آن، اشاره به غیر اخلاقی‌بودن حضور سرپرستان را در انتخابات رؤسای فدراسیونها، کرده باشد. خب اگر قانونی صریح در این زمینه وجود دارد پس چرا مدیران وزارت ورزش، یک لقمه را دور سر خود چرخانده و سپس وارد دهان کرده‌اند؟ کافی بود از همان ابتدا به قانون اشاره کنند تا استثنائات هم سؤال‌برانگیز نشود.

در هر حال اگر چه با اظهارنظر مسئول امور مجامع وزارت ورزش مبنی بر تصمیم‌گیری رئیس مجمع در مواردی خاص این ماجرا جنبة‌ قانونی پیدا نمی‌کند، اصولاً این اظهارنظر چندگانه مدیران یک وزارتخانه در مورد یک موضوع واحد، فقط ابهامات و اتفاقا شائبه‌هایی را بیشتر می‌کند که گویا وزارت ورزش و جوانان در تصمیم‌گیری‌هایی که به جای قانونی‌بودن بیشتر جنبة توصیه یا پیشنهاد را دارد، قصد داشته، آنها را از میان بردارد.

باید اذعان کرد که با این شرایط، تمام تلاشهایی که وزارتخانه برای قانونی جلوه‌دادن استثنائات در بین سرپرستان فدراسیونها برای حضور در انتخابات رؤسای فدراسیونها، بکار بسته، عملاً‌ قانع‌کننده نبوده است!‌

یک بام و دو هوای وزارت ورزش در مورد سرپرستان

«سرپرست‎»هایی که رسیدگی به رتق و فتق فدراسیون‌ها را عهده‌دار هستند می‌توانند برای ریاست فدراسیون کاندیدا شوند البته اگر به دلیلی غیر از اجرای قانون بازنشسته‌ها حکم گرفته باشند.

خبرگزاری مهر – گروه ورزش: این روزها حضور «سرپرست» ها در ورزش پررنگ تر از همیشه است به خصوص اینکه تعداد قابل توجهی از فدراسیون ها با مدیریت آنها اداره می شوند و این افراد هستند که حداقل در ظاهر و بر اساس حکم دریافتی، موظف به فراهم کردن شرایط برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون خود می باشند تا مدیریت آن را به ثبات برسانند.

والیبال، کشتی، هندبال، کاراته، جودو، قایقرانی، هاکی، چوگان، ورزش های سه گانه و ورزش ناشنوایان فدراسیون هایی هستند که با سرپرست اداره می شوند و به همین دلیل وزارت ورزش باید برگزاری مجامع انتخاباتی آنها را در اولویت کارهای خود قرار دهد به خصوص اینکه برخی از این فدراسیون ها جزو رشته های المپیکی به حساب می آیند که ورزشکاران و تیم‌هایشان میادین انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو را پیش رو دارند.

تنیس هم جدیدترین فدراسیونی است که مدیریت آن به سرپرست داده شده است. البته سرپرست این فدراسیون مجید شایسته است که دو دوره متوالی ریاست این فدراسیون را بر عهده داشته و اتفاقا کاندیدای دوره جدید انتخابات هم شد. انتخاباتی که پروسه برگزاری آن به دلایل نانوشته – تک کاندیدا بودن – به عقب برگشت داده شد تا از اول و با ثبت نام مجدد کاندیداها انجام شود.

همین مسئله ابهاماتی را ایجاد کرده مبنی بر اینکه مجید شایسته به دلیل سرپرست شدن نمی تواند ورود دوباره به انتخابات تنیس داشته باشد این در حالی است که یک مقام مسئول در‌ وزارت ورزش تاکید دارد بر اینکه منعی برای شایسته و سرپرستان مشابه او جهت کاندیدا شدن و حضور در انتخابات فدراسیون مطبوع خود وجود ندارد. وی در عین حال گفت که شرایط کاندیدا شدن برای همه سرپرست‌ها یکسان نیست!

مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع وزارت ورزش و مشاور امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آئین نامه انتخابات رئیس فدراسیون‌ها منعی برای نام نویسی و کاندیدا شدن سرپرستان نگذاشته، گفت: همه افراد در صورت دارا بودن شرایط احراز انتخاب رئیس فدراسیون – مصوب ۹۶ر۶ر۱۴ – می توانند برای شرکت در مجمع انتخاباتی فدراسیون ها، کاندیدا شوند. هیچ محدودیتی برای هیچ فردی و حتی کسانی‌ که به عنوان سرپرست، فدراسیون را اداره می کنند وجود ندارد.‌وی در این رابطه ادامه داد: البته رئیس مجمع با لحاظ کردن شرایط می تواند در مورد فدراسیون ها و برگزاری مجامع انتخاباتی آنها تصمیماتی بگیرد. بر همین اساس در مورد فدراسیون هایی که به دلیل اجرای قانون منع به کارگیری بازنشسته ها توسط سرپرست اداره می شوند، با لحاظ کردن یک سری موارد و جلوگیری از عدم ایجاد هرگونه شبهه، اینگونه تصمیم گرفته شد که سرپرستان آنها اجازه ای برای ورود به انتخابات نداشته باشند و تنها موظف به مهیا کردن شرایط قانونی برای برگزاری مجمع و تسهیل فرآیند انتخابات شدند.

به گفته مستجاب الدعوه و با لحاظ کردن این موضوع که به جز فدراسیون های مشمول قانون منع به کارگیری بازنشسته ها، ورود سرپرست های دیگر فدراسیون ها به انتخابات بلامانع است، سرپرست فدراسیون‌های والیبال، کاراته، جودو، هندبال، قایقرانی، چوگان، ورزش های سه گانه و ورزش ناشنوایان حسب تصمیمات اتخاذ شده امکان کاندیدا شدن برای احراز پست ریاست ندارند اما سرپرست دو فدراسیون کشتی و تنیس از این قاعده مستثنی هستند و می توانند کاندیدا شوند چراکه برای کشتی به خاطر استعفای رسول خادم سرپرست انتخاب شد و در مورد تنیس هم پایان دوره ریاست شایسته باعث سرپرستی او شده است.‌وی همچنین در مورد هاکی که اجرای قانون منع به کارگیری در آن با درگذشت مرحوم بهرام شفیع همزمان شد نیز تاکید کرد که هاکی هم جزو فدراسیون هایی است که مشمول قانون منع به کارگیری بازنشسته ها بود و به همین دلیل سرپرست این فدراسیون اجازه کاندیدا شدن ندارد.

مسئول امور مجامع وزارت ورزش همچنین در مورد حق رای کاندیداها در مجامع انتخاباتی اینگونه توضیح داد: از میان کاندیداها تنها رئیس فدراسیون که خود نیز کاندیدا شده است، حق رای دارد آنهم در صورتیکه دوره چهارساله ریاستش به اتمام نرسیده باشد. حتی اگر یک روز از دوره چهارساله وی گذشته باشد وی هم حقی برای رای دادن در مجمع انتخاباتی ندارد. کمااینکه در مجمع انتخاباتی فدراسیون انجمن های ورزشی، محمد علیپور چنین حقی نداشت.

مشاور دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها یادآور شد: طبق آئین نامه انتخاباتی فدراسیون‌ها، روسای هیات‌های استانی اعضای مجمع هستند که حق رای هم دارند. در غیاب وی نماینده هیات رئیسه هیات استانی می تواند با معرفی نامه لازم و حفظ حق رای در مجمع

شرکت کند.

این مقام مسئول در وزارت ورزش تاکید کرد که آئین نامه انتخاباتی فدراسیون ها بدون هیچ دخل و تصرفی در مورد مجمع انتخاباتی همه فدراسیون ها اجرا می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ