محک
تلاطم در واشنگتن
ابوالقاسم قاسم زاده
تعطیلات پایان سال میلادی (۲۰۱۸) و آغاز سال جدید ژانویه ۲۰۱۹ پایان گرفت و سیاستمداران مسئول آمریکایی در حالی به واشنگتن برگشته‌اند که تحول در کنگره آمریکا را شاهدند. مجلس نمایندگان در کنگره با اکثریت نمایندگان از حزب دمکرات آغاز بکار کرده است و خانم «نانسی پلوسی» سیاستمدار با تجربه دمکرات‌ها را به ریاست مجلس انتخاب و در اولین جلسه‌ لایحه درخواست مالی ۵ میلیارد دلاری رئیس‌جمهور (ترامپ) برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک را رد کردند. در مجلس سنا که حزب جمهوریخواه با احتساب ۵ سناتور بیشتر از دموکراتها اکثریت شکننده‌ای دارد در ادامه حمایت همه‌جانبه و یکپارچه از ترامپ، دچار تردید جدی شده است. در آغاز سال جدید از سوی ترامپ و مخالفت مجلس نمایندگان با او چنان طوفان سیاسی کلید خورده است که اغلب رسانه‌های غربی خبر از تلاطم در واشنگتن داده‌اند. این تلاطم در اختلاف رئیس‌جمهور آمریکا با مجلس نمایندگان در کنگره چنان بالا گرفته است که ارائه بودجه ملی از سوی ترامپ به کنگره را دچار مشکل خواهد کرد.

ترامپ تعطیلی دولت فدرال را اعلام کرده است و در تاریخ سیاسی آمریکا برای چهارمین بار است که رئیس دولت فدرال (رئیس‌جمهور) دست به آن می‌زند. بر اساس آمار نزدیک به ۴۵۰ هزار نفر از کارمندان دولت فدرال فعلاً خانه‌نشین شده‌اند و به دستور رئیس‌جمهور تا اطلاع بعدی نباید بر سر کار حاضر شوند، اما حقوق ماهانه رسمی خود را دریافت خواهند کرد و به همین تعداد نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت نیز، فعلاً هیچگونه دریافتی نخواهند داشت و در تعطیلی بسر می‌برند! از ۱۵ وزارتخانه دولت فدرال، ۹ وزارتخانه یا بطور کامل و یا عملاً به صورت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند. بسیاری از مراکز و ادارات دولتی و خدمات‌رسانی به مردم نیز تعطیل و بسته شده‌اند تا بازگشایی مجدد از سوی کاخ سفید ابلاغ شود! رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند، این روزها اگر در واشنگتن کسی بخواهد ازدواج کند و آن را به ثبت رسمی برساند، باید صبر کند که رئیس‌جمهور با مجلس نمایندگان به توافق برسند و دستور از سر گیری فعالیت‌های دولت فدرال صادر شود تا دادگاهی در پایتخت آمریکا گواهی رسمی ازدواج بدهد.

طولانی‌ترین زمان تعطیلی حکومت در آمریکا ۲۱ روز بود، اما ترامپ گفته است اگر چند سال هم این تعطیلی بطول انجامد، او از پیشنهاد خود انصراف نخواهد داد و ممکن است حالت اضطراری و فوق‌العاده اعلام کند! در هفته گذشته ترامپ بصورت دائمی در صحنه رسانه‌ای آمریکا حضور داشت و مدام با پرخاشگری، دمکراتها و مجلس نمایندگان را مخاطب قرار داد. او در این مصاحبه‌ها، اروپائی‌ها را هم بی‌نصیب نگذاشت و درباره موفقیت‌های خود که دیگر آمریکا برای هیچ کشور و دولت خارجی هزینه نمی‌پردازد گفت: «می‌دانم که۹۰ درصد اروپائی‌ها از من نفرت دارند و همین نشانه خوبی است که من جلوی هزینه‌های مالی را در خارج از آمریکا گرفته‌ام.» در همین مصاحبه‌ها سیاست تحریم علیه ایران را موفقیت‌آمیز خواند و گفت«اکنون اقتصاد ایران فروپاشیده است و هر هفته یک تظاهرات بزرگ در این کشور صورت می‌پذیرد! اما من بسیار مشتاق مذاکره مستقیم با ایرانم!» البته از رئیس‌جمهوری که «جان بولتون» نژاد‌پرست و متکی به منبع اطلاعاتیِ باند مریم رجوی«منافقین» «معاون امنیتی» کاخ سفید و ترامپ است، چنین اظهارنظری درباره نتایج تحریم و ایران چندان تعجب‌آور نیست. همین اظهارنظر ترامپ را برخی از کارشناسان سیاسی و رسانه‌ها در آمریکا نشانه‌ای از بی‌اطلاعی او از واقعیت‌ها درباره ایران دانسته‌اند.

تقابل ترامپ با کنگره آمریکا از آغاز سال نو به سرعت او ج گرفته است. شدت این تقابل در حالیکه روابط کاخ سفید با رسانه‌‌ها بسیار تیره است صحنه‌های خبری و تفسیری را علیه رئیس‌جمهور آمریکا تشدید کرده است.

دو مؤسسه مشهور نظرسنجی‌ها و ارزیابی‌های آینده سیاسی در گزارش خود آورده‌اند، سال ۲۰۱۹(امسال) پایان دوره ترامپ و حضور او در کاخ سفید خواهد بود. در حالیکه او خود را موفق‌ترین رئیس‌جمهور در تاریخ ریاست جمهوری آمریکا می‌خواند و گفته است«اگر سقوط کند،‌ آشوب سراسر آمریکا را فرا خواهد گرفت». در بسیاری از محافل سیاسی واشنگتن زمزمه «استیضاح» رئیس جمهور به‌صورت علنی شنیده می‌شود. روزنامه «ایندیپندنت» در گزارشی از مشکلات داخلی و خارجی ترامپ نوشت: «بدهی آمریکا بعد از دو سال از ریاست جمهوری ترامپ ۲ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده است و اکنون به مرز ۲۲ تریلیون دلار نزدیک شده است. در حالی‌که او وعده داده بود تا هشت سال آینده بدهی آمریکا را صفر خواهد کرد». ترامپ به روزنامه واشگتن پست گفته بود « فکر می‌کنم می‌توانم به سرعت بدهی آمریکا را صفر کنم و من اینکار را به سرعت انجام خواهم داد!»‌ تا اینجا هیچ نشانه‌ای از مصالحه ترامپ با کنگره، به‌خصوص مجلس نمایندگان که اکنون دمکراتها در آن اکثریت دارند، دیده نمی‌شود. از سوی دیگر در داخل حزب جمهوریخواه به‌خصوص در سنای آمریکا نقدها علیه سیاست‌های داخلی و خارجی او علنی شده است. اگرچه هنوز پیش‌بینی آینده ریاست جمهوری ترامپ برای همین دوره یا برای نامزدی دوره آینده زود است اما همه نشانه‌ها در شروع سال جدید ۲۰۱۹ از ادامه تلاطم در واشنگتن و تقابل شدید سیاسی کنگره با کاخ سفید در ادامه سیاست‌های بحران آفرین داخلی و خارجی رئیس جمهور آمریکا حکایت دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ