توزیع ۲۱ میلیون کیلوگرم گوشت طی ۱۰ روز آینده در بازار
وزیر امور اقتصادی و دارایی از شناسایی مجموعاً ۲۱میلیون کیلوگرم گوشت قرمز در گمرکات کشور خبر داد و گفت: گوشت‌های شناسایی‌شده تا یک هفته و ۱۰روز آینده به بازار مصرف عرضه می‌شود که موجب شکستن قیمت خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فرهاد دژپسند در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در منطقه ویژه شهید رجایی محموله گوشتی به وزن ۱۶میلیون کیلوگرم شناسایی شده که شامل ۶۱۹کانتینر است. همچنین محموله‌ای دیگر به وزن ۵ر۲ میلیون کیلوگرم و در گمرکات دیگر هم ۵ر۲ میلیون کیلوگرم گوشت قرمز شناسایی شده است.

وی بیان کرد: انتظار داریم فعالان اقتصادی که با ارز ۴۲۰۰تومانی مبادرت به واردات گوشت می‌کنند، با اقدامی منصفانه این گوشت را برای استفاده مردم به بازار عرضه کنند و با کسانی که از این اقدام تخطی کنند، برخورد می‌کنیم.

ترخیص ۵ر۲ میلیون کیلوگرم گوشت از گمرک

در همین حال معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران هم سود بازرگانی واردات گوشت را صفر اعلام کرد و گفت: ۵ر۲ میلیون کیلوگرم گوشت از ۱۰ گمرک کشور ترخیص می شود.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اظهار داشت: برای تسهیل واردات اگر تاریخ ثبت سفارش تمام شده باشد، گمرک در سریع ترین زمان ممکن نسبت به ترخیص اقدام می کند. ‌وی افزود: تشریفات گمرکی یک میلیون و ۱۵۵ هزار کیلو گرم از محموله های بزرگ گوشت های وارداتی در گمرک بندر عباس به اتمام رسیده و گمرک پیگیر اظهار مابقی این محموله ها از سوی صاحبان کالا است.‌ارونقی گفت: مطابق آمار اخذ شده از منطقه ویژه بندر شهید رجائی درباره موجودی کانتینرهای یخچالی، در حال حاضر به تعداد ۶۱۹ کانتینر گوشت در منطقۀ ویژه اقتصادی شهید رجائی دپو شده است. برابر آمار استخراج شده از سوی گمرک ایران، یک میلیون و ۱۵۵ هزار و ۸۸۶ کیلوگرم از این محموله ها طی ۱۹ فقره اظهارنامه واردات قطعی به گمرک شهید رجائی اظهار شده و تشریفات این اظهارنامه ها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام و در مرحلۀ صدور پروانه الکترونیک یا خروج شبانه روزی از گمرک هستند.‌وی با بیان اینکه قسمت اعظم این محموله ها هنوز به گمرک اظهار نشده است و موضوع عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا در دست بررسی است، ادامه داد: طبق بررسی های اولیۀ صورت پذیرفته از سوی گمرک شهیدرجائی و تماس با صاحبان کالا، مشکلات بانکی یا عدم صدور قبض انبار، علت اظهار نشدن کالا به گمرک بیان شده است.

این امر در حالی است که در جلسۀ بین گمرک ایران و بانک مرکزی، بانک مرکزی قویاً این موضوع را رد کرده است. از سوی دیگر همزمان با تخلیۀ کالا در اماکن متعلق به مرجع تحویل گیرنده مانند سازمان منطقۀ ویژۀ بندر شهید رجائی قبض انبار صادر می شود.

فروش اینترنتی گوشت به وزارت صنعت واگذار شد

از سوی دیگر همچنین مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران از واگذاری طرح فروش اینترنتی گوشت به وزارت صنعت خبر داد.

رضا سالمی در گفتگو با مهر با بیان اینکه مسئولان وزارت صنعت به دنبال سازوکار مطلوب تری برای اجرای این طرح هستند، گفت: سایت «بروز رسان» حدود یک هفته است که کار خود را در این زمینه آغاز کرده و طبق روال به توزیع خود ادامه می دهد اما برای باقی موارد وزارت صنعت تصمیم خواهد گرفت و جزئیات کار را باید از وزارت صنعت جویا شوید.

به گفته وی، علاوه بر سایت «بروز رسان»، دو سایت دیگر به نام های «یخچال» و «مستر قصاب» هم به تدریج طی این هفته فروش آنلاین خود را آغاز می کنند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران اضافه کرد: این سایت ها در حال حاضر مراحل عملیاتی کردن فروش اینترنتی خود را سپری می کنند و باید تضامین لازم را برای انجام این طرح بیاورند تا بتوانند اقدام به فروش آنلاین کنند.

خبر دیگر اینکه، مدیرکل ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی هم از راه اندازی سامانه جامع گوشت قرمز وارداتی خبر داد و گفت:واردات گوشت گوسفندی ۱۴۶ درصد افزایش یافته است.‌مسعود بصیری از طراحی سامانه‌ای برای توزیع گوشت وارداتی خبر داد و گفت: چند روز قبل این سامانه در کارگروه تنظیم بازار معرفی و قرار شد صفر تا ۱۰۰ عملیات واردات و توزیع گوشت قرمز وارداتی از طریق این سامانه ثبت شود.‌وی با بیان اینکه این سامانه به تایید کارگروه تنظیم بازار رسیده است، گفت: بخشی از عملیات این طرح توسط شرکت پشتیبانی امور دام و بخشی توسط وزارت صنعت انجام و به ثبت می رسد.

مدیرکل ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سامانه جامع گوشت قرمز وارداتی، اقدامات اولیه خود را آغاز کرده اما کارهای تکمیلی آن باقی مانده، درباره اینکه این سامانه چه زمانی رسما فعالیت خود را آغاز می‌کند، گفت: این سامانه قرار است فعالیت خود را رسماً از ۲۵ بهمن آغاز کند؛ با این حال باید منتظر ابلاغیه کارگروه تنظیم بازار باشیم.‌وی اضافه کرد: هدف از راه اندازی سامانه مذکور این است که جلو خروج گوشت یارانه ای از شبکه توزیع گرفته شود و واسطه هایی هایی که نقشی در رساندن کالا به دست مصرف کننده نهایی ندارند، از این فرآیند حذف شوند.

نامبرده با اشاره به صفر شدن تعرفه واردات گوشت قرمز که چند روز قبل از سوی معاون اول رئیس جمهوری اعلام شد، اظهارداشت: حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزارتن میانگین واردات گوشت قرمز به کشور است و این واردات با ارز دولتی انجام می شود. باتوجه به افزایش قیمت گوشت داخلی، تقاضا برای گوشت وارداتی بالا رفته و وارداتی که انجام شده جامعه هدف را نمی تواند پوشش دهد، بنابراین ما مجبوریم برای جامعه هدف مان تدابیری را بیاندیشیم که این تدابیر در حال انجام است برای مابقی جامعه هم که توان خرید بالایی ندارند، اعلام کردیم هر واردکننده ای هر چقدر می خواهد با ارز نیمایی و با سود بازرگانی صفر می‌تواند گوشت وارد کند و در بازار به فروش برساند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ