تیم ملی کشتی آزاد ایران نایب قهرمان جهان شد
 

تیم ملی کشتی آزاد ایران که با ترکیبی از کشتی گیران جوان در رقابت های جهانی و گزینشی المپیک در لاس وگاس آمریکا شرکت کرده بود، از عنوان نایب قهرمانی دوره قبل خود دفاع کرد و برای هفتمین بار در این رقابت ها در سکوی دوم ایستاد.

به گزارش ایرنا تیم ایران امسال با شش کشتی گیر که برای نخستین بار در رقابت های جهانی حضور می یافتند راهی آمریکا شد و در نهایت پس از تیم روسیه به مقام نایب قهرمانی این مسابقات رسید.

حسن رحیمی باتجربه ترین کشتی گیر تیم ایران در این رقابت‌ها و سید احمد محمدی هم برای دومین بار در مسابقات جهانی شرکت کرد و سایر کشتی گیران برای نخستین بار و از دل مسابقات انتخابی راهی رقابت های جهانی و گزینشی المپیک شدند.

تیم ملی کشتی آزاد در روز اول و دوم این رقابت ها دو مدال برنز توسط سید احمد محمدی (۶۵ کیلوگرم) و علیرضا کریمی (۸۶ کیلوگرم) و یک عنوان پنجمی توسط عباس طحان (۹۷ کیلوگرم) کسب کرد. علیرضا قاسمی هم با باخت مقابل جردن باروفس آمریکایی در مرحله یک چهارم نهایی و با توجه به صعود حریفش به دیدار فینال جواز حضور در گروه بازنده ها را پیدا کرد و راهی دیدار رده بندی شد.

پرویز هادی در ۱۲۵ کیلوگرم با باخت مقابل بلال ماخوف روس در مرحله یک چهارم نهایی از دور رقابت ها کنار رفت.

رحیمی: در یک لحظه طلای من نقره شد

نایب قهرمانی وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد جهان پس از ناکامی در فینال گفت: هیچوقت خودم را برای این اشتباه نمی‌بخشم.

به گزارش مهر، حسن رحیمی آزادکار باتجربه کشورمان در حالی مدال طلا و قهرمانی جهان را در عرض چند ثانیه از دست داد که تا آخرین لحظات دیدار فینال رقابتهای جهانی از حریف گرجستانی پیش بود. وی پس از این شکست عجیب گفت: شرمنده مردم شدم ولی باور کنید تمام تلاشم را انجام دادم. در گروه سختی قرار داشتم و بر خلاف حریف گرجستانی که در گروه بسیار آسانی قرار داشت به سختی به فینال رسیدم. رحیمی با اشاره ‌به توان حریفش در فینال افزود: او یک کشتی گیر عنوان دار و باتجربه بود اما حریفی نبود که به او ببازم. هنوز نمی دانم چه اتفاقی افتاد که در یک آن طلای جهان را از دست دادم.

آزادکار وزن ۵۷ کیلوگرم تیم ایران در خاتمه اضافه کرد: هیچوقت خودم را برای این اتفاق تلخ نمی بخشم. این بدترین اتفاق دوران ورزشی من محسوب می شود چراکه همه چیز برای قهرمانی من مهیا بود.

عملکرد کشتی‌گیران ایران در لاس‌وگاس۳ نقره، ۴ برنز و ۸ سهمیه المپیک

تیم‌های ملی کشتی فرنگی و آزاد ایران از دوازده سهمیه المپیک توزیع شده در ر‌قا‌بتهای جهانی لاس وگاس هشت سهمیه به دست آوردند.

به گزارش ایسنا، ر‌قا‌بت‌های کشتی قهرمانی جهان گزینشی المپیک در لاس وگاس آمریکا به پایان رسید که تیم ‌ملی کشتی آزاد با دو مدال نقره و دو مدال برنز نایب قهرمان جهان شد. همچنین تیم ‌ملی کشتی فرنگی با یک مدال نقره و دو برنز در مکانی بهتر از چهارم قرار نگرفت. تیم ملی کشتی آزاد ایران از شش سهمیه ممکن برای حضور در بازی‌های المپیک صاحب پنج سهمیه شد. تیم ‌ملی کشتی فرنگی هم سه سهمیه المپیک را به دست آورد.

ملی‌پوشان آزاد و فرنگی ایران برای به دست آوردن سهمیه‌های باقی‌ مانده المپیک باید در ر‌قا‌بتهای گزینشی که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود شرکت کنند.

در کشتی فرنگی ایران در اوزان ۷۵، ۸۵ و ۹۸ کیلوگرم سهمیه گرفته است و در کشتی آزاد به جز وزن ۱۲۵ کیلوگرم ملی‌پوشان سایر اوزان سهمیه المپیک را به دست آوردند.

نتایج کشتی گیران فرنگی و آزاد در ر‌قا‌بتهای جهانی به ترتیب زیر است:

کشتی فرنگی:

۵۹ کیلوگرم: حمید سوریان (دیسکالیفه شد)

۶۶ کیلوگرم: مهدی زیدوند (رتبه ۳۴)

۷۱ کیلوگرم: افشین بیابانگرد (رتبه ۱۴)- وزن غیر المپیکی

۷۵ کیلوگرم: سعید عبدولی (پنجم) – سهمیه المپیک گرفت

۸۰ کیلوگرم: یوسف قادریان (مدال برنز)- وزن غیر المپیکی

۸۵ کیلوگرم: حبیب الله اخلاقی (مدال برنز)- سهمیه المپیک گرفت

۹۸ کیلوگرم: قاسم رضایی (مدال نقره)- سهمیه المپیک گرفت

۱۳۰ کیلوگرم: مهدی علیاری (رتبه ۲۶)

کشتی آزاد:

۵۷ کیلوگرم: حسن رحیمی (مدال نقره)- سهمیه المپیک گرفت

۶۱ کیلوگرم: بهنام احسانپور (رتبه ۱۸)- وزن غیر المپیکی

۶۵ کیلوگرم: سید احمد محمدی (مدال برنز)- سهمیه المپیک گرفت

۷۰ کیلوگرم: حسن یزدانی (مدال نقره) – وزن غیر المپیکی

۷۴ کیلوگرم: علیرضا قاسمی (پنجم)- سهمیه المپیک گرفت

۸۶ کیلوگرم: علیرضا کریمی (مدال برنز)- سهمیه المپیک گرفت

۹۷ کیلوگرم: عباس طحان (پنجم)- سهمیه المپیک گرفت

۱۲۵ کیلوگرم: پرویز هادی (نهم)

طبق برنامه اعلامی اتحادیه جهانی کشورها برای کسب سهمیه المپیک سه فرصت دیگر دارند که می توانند در مسابقات قاره‌ای (فینالیست‌ها)، مسابقات گزینشی مغولستان (۳ نفر برتر) و مسابقات گزینشی ترکیه (فینالیست ها) شرکت نمایند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ