تکاپوی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام
اتحادیه اروپا پس از خروج یکجانبه ترامپ از برجام، بشدت درحال کار در حوزه‌های مالی، اقتصادی و سرمایه گذاری است تا این توافق بین‌المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل را حفظ و اثر بازگشت تحریم‌های یک جانبه آمریکا به ویژه تحریم‌های ثانویه واشنگتن را خنثی کند. به گزارش ایرنا، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ۲۲ خرداد در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، گفت: اکنون تمرکز بر شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی است که ارتباط کمتری با بازار آمریکا دارند. وی افزود: مشغول کار روی اقداماتی عینی با هدف حفظ همکاری با ایران در حوزه‌های کلیدی از جمله زمینه‌های بانکی و فاینانس، تجارت و سرمایه‌گذاری، نفت و حمل و نقل هستیم. رهبران اتحادیه اروپا در ۱۴ خرداد امسال نیز با ارسال نامه‌ای به «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کردند منافع امنیتی اقتضا می کند که شرکت‌های اروپایی از وضع دوباره تحریم‌های آمریکا معاف شوند. در این نامه که به امضای وزیران امور خارجه و دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسیده، آمده است: تحریم‌های ثانویه در وضع کنونی خود اتحادیه اروپا را از معافیت واقعی و معنادار از تحریم‌های آمریکا علیه ایران محروم می کند. رسانه‌های عربی اخبار و تحلیل‌هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن‌ها می پردازد.

تارنمای «ارم نیوز» امارات و روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن و نشریه «صوت الامة» مصر پایبندی و تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای را بررسی کردند. به نوشته تارنمای ارم نیوز، «آنا جومیز» عضو پرتغالی پارلمان اتحادیه اروپا از تصمیم اتحادیه اروپا برای تاسیس دفتری در تهران برای پیگیری اجرای توافق هسته‌ای خبر داد. او به «یورونیوز» گفت:اعضای پارلمان اروپا پیشنهاد تاسیس دفتر رسمی این اتحادیه در تهران را با هدف حفظ توافق هسته‌ای و تضمین موفقیت آن در شرایط کنونی داده اند. «کورنلیا ارنست» عضو آلمانی پارلمان اروپا هم ایجاد دفتر رسمی اتحادیه اروپا در تهران را اندیشه خوبی به شمار آورد و گفت: این یک نشانه خوب خواهد بود و مهمترین مسائل این کشور را می‌بینیم. به نوشته روزنامه العربی الجدید، با وجود سخت بودن ماموریت نجات توافق هسته‌ای، وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به وجود مجموعه‌ای از ابتکار عمل‌ها در سطح بین المللی و اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای از وجود منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی برای همه سخن به میان آورده است. پر پایه این گزارش، پس از چراغ سبز رهبران اتحادیه اروپا در نشست غیر رسمی صوفیه، کمیسیون اروپا برای حمایت از منافع شرکت‌های اروپایی که در ایران فعالیت می کنند گروهی از اقدامات را در پیش گرفته است. این کمیته دستور عملی در چهار سطح را آغاز کرده است. در سطح نخست برای فعال سازی قانونی با هدف رویارویی با تحریم‌ها علیه شرکت‌هایی که در ایران سرمایه گذاری می کنند، تلاش می شود. سطح دوم هم به روز رسانی قانون‌های اروپایی برای ورود بانک‌های اروپایی با هدف حمایت از سرمایه گذاری اروپا در ایران است. در سطح سوم هم کمیته‌ای برای اعتمادسازی و افزایش همکاری با ایران به ویژه در بخش انرژی عمل می کند. در بخش چهارم نیز کمیته‌ای برای تشویق کشورهای اعضا با هدف امکان تبدیل ارزها در بانک مرکزی ایران عمل می کند. در این زمینه «دیوید مک‌الیستر» از ائتلاف حزب مردمی اروپا و «کنوت ولکنشتاین» پیگیری کننده توافق هسته‌ای در پارلمان از ائتلاف سوسیالیست دموکرات‌ها پس از تصمیم آمریکا در عقب نشینی از توافق هسته‌ای تصریح کردند که برداشتن تحریم‌های مربوط به توافق هسته‌ای دارای تاثیر مثبتی در روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و این موضوع به سود مردم ایران است. نشریه صوت الامه نوشت: اتحادیه اروپا با اعلام حمایت از اقتصاد ایران، آمریکا را به چالش کشیده است. موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حمایت از اقتصاد ایران در رویارویی با تحریم‌های آمریکا تاکید کرد. اتحادیه اروپا به طور کامل به توافق هسته‌ای پایبند است. از اقتصاد ایران و معاملات بانکی با این کشور حمایت می کند.

همچنین روزنامه «المغرب» تونس، تارنمای «مرکژ پژوهش‌ها و مطالعات سیاسی» قطر و تارنمای «ایلاف» عربستان با اشاره به جنجال آفرینی‌های رئیس جمهوری آمریکا درباره بسیاری از مسائل جهانی به ویژه موضوع هسته‌ای ایران، نبود هرگونه راهبردی از سوی آمریکا را مورد توجه قرار دادند. روزنامه المغرب نوشت: مشخص است که گزینه‌های رئیس جمهوری آمریکا با خروج از توافق آب و هوایی، توافق هسته‌ای، اعمال تعرفه‌های بالا بر تولیدات اروپا، تهدید شرکت‌های همکاری کننده با ایران و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر مسائلی است که تنها سبب بحران‌های بیشتر در جهان می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ