ثبت جهانی قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک
 

اراک ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: قنات ابراهیم آباد اراک به عنوان نخستین میراث فرهنگی استان، در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

سیدمحمدحسینی با بیان این که پرونده زنجیره‌ای یازده قنات ایرانی به عنوان بیستمین میراث فرهنگی ایران در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید افزود: پرونده این تعداد قنات با داشتن تکنولوژی متفاوت با قدمت بیش از ۲۵۰۰ تا ۲۰۰ سال در ۶ استان، خراسان رضوی و جنوبی، یزد، کرمان، استان مرکزی و اصفهان در قالب پرونده قنات ایران در حالی به یونسکو برای ثبت جهانی ارائه شد که پس از بررسی و تایید کارشناسان یونسکو این پرونده ثبت و در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

وی یادآور شد:۱۱ قناتی که برای ثبت جهانی انتخاب و در این پرونده گنجانده شده است هر کدام به لحاظ قدمت، نوع معماری، عمق، طول و مشخصاتی از این دست، منحصر به فرد و بی‌نظیر هستند.

حسینی اظهار داشت: با ثبت قنات ابراهیم آ‌باد در یونسکو، اولین میراث فرهنگی استان مرکزی و بیستمین میراث فرهنگی ایران در فهرست آثار تاریخی جهانی جای گرفت.

وی گفت: کار پیگیری ثبت جهانی قنات روستای ابراهیم آباد اراک از دو سال پیش آغاز شد و پارسال نیز با حضور بازرس و نماینده یونسکو در استان اقدام‌های اولیه انجام گرفت.

وی تاکید کرد: این اثر براساس دو معیار از ۶ معیار فرهنگی کمیته میراث جهانی شامل گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی و نمونه‌ای برجسته در معماری یا تکنولوژی که مرحله مهمی از تاریخ بشر را نشان دهد در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی

و گردشگری استان مرکزی افزود: پرونده قنات‌های ایران برای ثبت جهانی سه سال قبل به یونسکو ارسال شد که براین اساس۱۱ رشته از میان ۳۲ هزار رشته قنات ایران به عنوان قدیمی‌ترین قنوات شناسایی شدند.

وی یادآور شد: قنات ابراهیم آباد اراک جزء قدیمی‌ترین قنات‌های کشور است که تاریخچه آن به قرون اولیه اسلامی بر می‌گردد.

او تاکید کرد: از آنجا که مدیریت سنتی قنات‌ها مربوط به مردم می‌شود و قنات‌ها در طول تاریخ توسط مردم ایران بوجود آمده‌اند و این دانش مدیریت و بهره‌گیری از آب از پیشینه کهنی برخوردار است برای ایران بسیار مهم بود که در فهرست آثار جهانی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: آماده‌سازی و اقدام‌های اولیه ثبت جهانی سه اثر تاریخی استان شامل بازار تاریخی اراک، مسجد جامع ساوه و خانه تاریخی امام خمینی(ره) در خمین نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

قنات ابراهیم آباد به طول یازده کیلومتر از کوه‌های هفتاد قله اراک سرچشمه گرفته و تا روستای ابراهیم آباد ادامه می‌یابد و تفاوت آن از سایر قنات‌ها پیشینه و قدمت تاریخی بالای آن است.

قنات ابراهیم‌آباد اراک در سال ۱۳۹۳ به عنوان اثر تاریخی ملی به ثبت رسیده بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ