ثبت رکورد جدید شاخص بورس
شاخص کل بورس تهران تحت تاثیر تمایل قابل توجه سهامداران به خرید سهام، فعالیت خود را در حالی آغاز کرد که این سطح از تقاضا که در نمادهای پالایشی جلوه بیشتری داشت در ادامه به سمت نمادهای پتروشیمی و شرکت های کوچک هم تسری یافت.

بازار سهام در ادامه روند صعودی روزهای گذشته خود در روز یکشنبه با قدرتی مضاعف فعالیت خود را آغاز کرد شاخص کل در ابتدای معاملات توانست بار دیگر کانال ۱۴۰ هزار واحد را لمس کرده و در ادامه با عبور از این سطح ، رکورد جدیدی را تجربه کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سهام با رشد بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ واحدی (۸ر۱درصد)، برای اولین بار به سطح ۱۴۲ هزار و ۲۳۴ واحد رسید در این بین بار دیگر شاخص هم وزن گوی سبقت را از شاخص کل ربود، تا رشد ۸ر۲ درصدی را به ثبت برساند. رشد بیشتر نمادهای کوچک بورسی در کنار افزایش تقاضای سهام دو سیگنال رشد بیشتر شاخص هم وزن است که می تواند در بررسی روند معاملات تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

علاوه بر شرکت های پالایشی که به لطف باز شدن سقف قیمتی توسط بورس کالا، همچنان با اقبال سهامداران همراه هستند، صنایعی نظیر رایانه، مواد غذایی، انبوه سازی، قند و شکر و سیمان هم در اولین ساعات شروع فعالیت بازار شاهد تقاضای سنگین و در نهایت تشکیل صف خرید بودند. اقبال بازار فقط به این صنایع منتهی نشد و بار دیگر خودرویی ها و لیزینگ ها هم توانستند شاهد افزایش تقاضای سهامداران باشند.

با این وجود نمادهای دو صنعت فلزات و پتروشیمی هم رفتار متفاوتی نسبت به دیگر روزها داشتند و گروه فلزات که همچنان در انتظار تعیین و تکلیف قیمتی توسط بورس کالا است، در ابتدای معاملات شاهد رشد نمادهای کوچک بود.این رفتار در نمادهای پتروشیمی هم مشابه بود به طوری که نمادهای بزرگی چون “فارس″ و “فولاد” در همان ابتدا مانع رشد پرشتاب شاخص شدند. در ادامه، این رفتار چندان دوامی نداشت و سهامداران در میانه معاملات با عرضه بیشتر در نمادهای خودرویی و بانکی، تقاضای خود را در نمادهای بزرگ پتروشیمی و فلزی افزایش دادند.

به این ترتیب در پایان معاملات فوق پالایش نفت بندرعباس بیشترین اثر را بر رشد شاخص گذاشت و پتروشیمی خلیج فارس ، پتروشیمی پارس و گسترش نفت و گاز پارسیان در رده های بعد اثرگذارترین ها بر شاخص قرار گرفتند.تقاضای سهام در صنایع کوچک این روزها به اوج خود رسیده و کمتر گروهی با صف خرید بسیاری از نمادها همراه نیست با توجه به آغاز روند نزولی در دو بازار ارز و سکه، به نظر می رسد بار دیگر بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می رود.

بررسی مکانیسم تقاضا در برخی نمادهای کوچک، این احتمال را قوت می بخشد که رفتار هیجانی و رویاپردازی در کسب سودهای کلان بین سهامداران وجود داشته باشد با وجود اینکه در بعضی صنایع تغییرات قیمتی در کالاها باعث چشم انداز رشدسودآوری شده است اما این موضوع در بسیاری از صنایع صدق نمی کند و رشد آن ها می تواند منشا روانی داشته باشد.در مجموع،ارزش معاملات بورس تهران رونق قابل توجهی داشت و ۸۴۳ میلیارد تومان ارزش معاملات بورس تهران بود که رشد ۲۷ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل را به ثبت رساند همچنین حجم معاملات با رشد ۲۹ درصدی به رقم ۳ میلیون و ۵۶۶ هزار سهم رسید.

رقم تغییر مالکیت بازار هم بسیار جذاب بود و حقیقی ها که مدت هاست سکاندار تقاضا در بازار محسوب می شوند ۱۸۱ میلیارد تومان تغییر مالکیت به ثبت رساندند در این بین بیشترین تقاضای این گروه در صنعت محصولات شیمیایی بود و بعد از آن بانک ها به ویژه نماد شرکت بانک ملت از تقاضای قابل توجهی از سوی بازیگران خرد برخوردار بود.

اما در آن سوی بازار، حقوقی ها بیشترین خرید خود را در گروه فلزات اساسی به ثبت رساند و بعد از آن بیشترین خرید خود را در صنعت تامین آب و برق داشتند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ