by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

کوتاه فرهنگی

 

رونمایی از کتاب فرهاد فخرالدینی همراه با اجرای ارکستر سازهای ملی ایران

مراسم رونمایی از کتاب «زیر گنبد مینا» اثر فرهاد فخرالدینی روز دوشنبه (۱۳اسفند ماه) برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم جمعی از هنرمندان پیرامون شخصیت هنری و آثار فرهاد فخرالدینی سخنرانی می‌کنند.

اجرای ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری علی اکبر قربانی و خوانندگی وحید تاج به همراه امین غفاری (سولیست ویولن) از دیگر برنامه‌های این مراسم خواهد بود . مراسم رونمایی از تازه‌ترین کتاب فرهاد فخرالدینی (رئیس شورایعالی خانه موسیقی) روز دوشنبه (۱۳اسفندماه) ساعت ۱۷در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار می‌شود و ورود برای همه علاقمندان آزاد است.

«توران میرهادی» به روایت خودش

کتاب «افسانه پیروز: مصاحبه تاریخ شفاهی با توران میرهادی» منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۰۰ صفحه در انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی راهی بازار شده است. مصاحبه این اثر را سیّدحجّت‌الحق حسینی و تحقیق و تدوین آن را ندا رسولی انجام داده‌اند. در این کتاب، اطلاعاتی درباره پیشینه خانوادگی و وقایع تأثیرگذار بر شخصیت توران میرهادی، دوران تحصیل و بازگشت به ایران، تولد شورای کودک و شکل‌گیری فرهنگنامه، انتشار کتاب‌ها و مسائل مربوط به آن‌ها، عضویت و فعالیت در مجامع بین‌المللی، فعالیت‌های دیگر توران میرهادی، کتابشناسی آثار توران میرهادی (۱۳۳۳- ۱۳۹۶) و … از زبان این چهره فقید ادبیات کودک ارائه شده است. افسانه پیروز نام مستعار توران میرهادی در سلسله مطالبی بود که در مجله «سپید فردا» در دهه ۳۰ منتشر می‌کرد.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان اسناد واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۸۱۶۲۳۳۱۵ تماس بگیرند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%83%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%d9%8a-931/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

تقدیر لوریس چکناواریان از زنده یاد همایون خرم

 

چهره‌های موسیقی اصفهان، به همت دانشجویان کانون موسیقی دانشگاه صنعتی اصفهان و حمایت معاونت دانشجویی این دانشگاه، گرد هم آمدند تا در حضور لوریس چکناواریان و خانواده استاد همایون خرم، یاد استاد فقید موسیقی را زنده نگه دارند.

به گزارش ایسنا، این مراسم در حضور اساتید آواز اصفهان، سیدرضا طباطبایی، علی‌اصغر شاه‌زیدی، محمدتقی سعیدی و دیگر موسیقیدانان شهر و همچنین مهمانانی از پایتخت کشور، از جمله لوریس چکناواریان، خانواده استاد خرم، بهروز رضوی، مهرانه مهین‌ترابی و یکی از هنرآموختگان همایون خرم، بابک شهرکی در تالار شیخ‌بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

در مقدمه این برنامه، محمود مدرس‌هاشمی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به ایراد سخنانی در باب موسیقی و شخصیت همایون خرم پرداخت و از مهمانان حاضر در جلسه تجلیل به عمل آورد و این دانشگاه را پیشرو در مباحث فرهنگی در موازات موارد علمی دانست.

در ادامه، لوریس چکناواریان به روی صحنه حاضر شد و با چهره خندان و شاداب همیشگی خود به یاد استاد همایون خرم گفت: شب فوق‌العاده‌ای است، استاد در کنار ما نیست اما روح او حاضر و ناظر است.

این آهنگساز و رهبر ارکستر درباره همایون خرم اضافه کرد: استاد هنرمند بزرگی بود، همان‌طور که دوست خوبی هم بود. ایشان در ۲۰سال اخیر عمرشان در تمام کنسرت‌های من شرکت می‌کردند.

وی ادامه داد: به عقیده من، داشته‌های ما، هدایای خداوند هستند و طبق گفته جبران خلیل جبران “بچه از مادر متولد می‌شود، اما از مادر نیست” موسیقی هم از ما ایجاد می‌شود اما متعلق به ما نیست و قدرت الهی است که باعث خلق آثار می‌شود. چکناواریان گفت: اگر زمینی باشد، یک‌بار مصرف خواهد بود، اما اگر سرچشمه الهی داشته باشد، همواره زنده و پویا است و از آنجا که آثار خرم، هنوز زنده هستند و هنوز بر مردم ایران زمین تأثیرگذار است، جنبه الهی دارد.او با بیان آنکه “آشنایی عمیقی به خرم داشتم” و “مدیون استاد هستم” صحبت‌های خود را به پایان رساند. در ادامه در سه بخش، هنرمندانی با همنوازی ویلون، پیانو و تار و بازخوانی آثار همایون خرم، یاد این استاد ارزنده موسیقی اصفهان را زنده نگه داشتند.

بابک شهرکی، فرزند هنری همایون خرم در انتهای این اجراها، دلتنگی خود را با اجرای قطعات معروفی از این آهنگساز ایرانی بیان کرد و در نهایت این تکنوازی را با “اشک من هویدا شد” به پایان رساند و سالن، تحت تأثیر حزن انگیز این نواها، دقایقی بی وقفه، یادگار استاد را مورد تشویق و تمجید قرار دادند.

رضا خرم، فرزند همایون خرم در ادامه به نقل زندگی هنری پدرش آنگونه که از خود استاد شنیده بود پرداخت و گفت: کودکی ۱۰ – ۱۱ساله وارد مکتب استاد صبا شمی‌شود و استاد صبا با مهربانی و جذابیت‌های رفتاری‌اش، او را جذب خود می‌کند. خانواده پدر من در زمانی که موسیقی جایگاه خاصی در فرهنگ و اجتماع نداشت، خانواده روشنی به حساب می‌آمدند، بخصوص حضور مادر و پشتکار و عشق خود پدرم باعث شکوفایی هنرش شده و یک نوازنده ۱۵-۱۶ ساله خلق می‌شود. روزی استاد صبا به او می‌گوید “بابا جون تموم شد” و پدرم در اوج شگفتی و ناباوری، اصرار به ادامه آموزش‌های استادانه صبا می‌کند و آنجا جمله معروف استاد صبا مطرح می‌شود: “باشه بابا جون بیا ولی دیگه لازم نیست ساز بیاری، از این به بعد در مورد معرفت موسیقی حرف داریم”.

وی در ادامه این داستان نقطه اوج و تعالی پدر از مدرسه عشق به میکده عشق را همین دوران دانست و ادامه داد: بابا در سن‌های بالاتر مشهور می‌شود و به موازات این پیشرفت دو عامل خیلی مهم همواره همراه او بود: پدر تحصیلات آکادمیک خود را ادامه داد و هنرش را به دریوزگی نسپرد و همواره معتقد بود که به واسطه حرفه و کارش “معشوقه او، موسیقی هر جایی نمی‌شد” و اما مهم‌تر از آن تزکیه دل و نفس که او را از بسیاری از حجاب‌ها مصون نگه داشت؛ حجاب غرور، حجاب حسد و…

همچنین، رضا خرم، کتابی در تعریف شخصیت پدرش را به کتابخانه دانشگاه صنعتی اصفهان هدیه کرد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%aa%d9%82%d8%af%d9%8a%d8%b1-%d9%84%d9%88%d8%b1%d9%8a%d8%b3-%da%86%da%a9%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%8a%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%8a%d8%a7%d8%af-%d9%87%d9%85%d8%a7/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

رونمایی از مستند پرتره منوچهر آذری در فرهنگسرای ارسباران

 

آئیــــن نکوداشت منوچهر آذری بازیگر و گوینده طناز ایرانی با رونمایی از مستند «شادخوان» ‌شنبه (۴ اسفند) ساعت ۱۸:۱۵ در فرهنگسرای ابن سینا برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، «شادخوان» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی نهمین قسمت از مجموعه مستندهای «پیشکسوتان دوبله و صدا» است که با محوریت ۶۰سال زندگی حرفه‌ای منوچهر آذری ساخته‌شده است. بخش‌هایی از این مستند به خاطره بازی در ساختمان ارگ رادیو می‌گذرد، آذری از برنامه تلویزیونی “شبکه صفر”وارد برنامه‌های رادیویی شد و فعالیت خود را در رادیو ارگ شروع کرد.

در این مستند با همکاران قدیمی و خانواده این هنرمند گفت‌وگو شده است و یادی فرهنگ مهرپرور زوج هنری آقای آذری و زنده یاد حسین عرفانی بازیگر و صدای ماندگار دوبله خواهد شد.

منوچهر آذری بازیگر و گوینده رادیو فعالیت هنری خود را با اجرای تئاتر در دبیرستان و شرکت در مسابقات استانی آغاز کرده و در همان زمان نیز با شادروان فرهنگ مهرپرور آشنا شد، او یک سال در گروه هنر ملی زیر نظر عباس جوانمرد، بهرام بیضایی و نصرت کریمی آموزش تئاتر دید.

نخستین برنامه او حسن خیاط‌باشی در سال ۱۳۵۴ در تلویزیون بود. پس از انقلاب او فعالیت‌های خود را ادامه داد و به‌ واسطه برنامه بسیار محبوب صبح جمعه با شما معروفیت و محبوبیت فراوانی به دست آورد .

رونمایی از«شادخوان» ساعت ۱۸:۱۵در فرهنگسرای ابن‌سینا برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد خواهد بود.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%85%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d8%b1%d9%87-%d9%85%d9%86%d9%88%da%86%d9%87%d8%b1-%d8%a2%d8%b0%d8%b1%d9%8a-%d8%af%d8%b1-%d9%81/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

شعر آیینی در تاریخ ادبیات می‌درخشد

 

در سومین همایش ملی ریحانة‌النبی به مدد عبدالواحد موسوی لاری موسس مرکز فاطمیه و انجمن شاعران ایران تنی چند شاعر مذهبی در آستانه ولادت حضرت فاطمه(س) به شعرخوانی پرداختند.

در ابتدای این مراسم، دکتر فاطمه راکعی رئیس انجمن شاعران ایران گفت: این برنامه باشکوه کشوری است. برنامه گسترده است و در شهرهای مختلف برگزار می‌شود. شاعران شاخص کشور در این برنامه شعر می‌خوانند و جوایز فردا تقدیم برندگان خواهد شد.

وی افزود: اهمیت شعر آیینی در این است که از دیرباز درخشش خود را در تاریخ ادبیات دارند. آنچه انتظار می‌رود از این شعر، با توجه به کمالات انسانی، اخلاق و هستی و تاریخ زندگی این بزرگواران است. درباره فاطمه(س) ما چون نوع نگاه به زن اختلاف وجود دارد، در آن زمان بوسه‌های تکریم بر دستان زن بزرگی چون فاطمه(س) نشان می‌دهد که دست یک زن می‌شود جایگاه بوسه حضرت محمد(ص).

الحمدلله در این جشنواره ما از این نوع شعرهای تکریم‌کننده وجود دارد.

وی سپس شعری را درباره حضرت علی(ع) و حضرت فاطمة‌الزهرا(س) خواند.

سپس دکتر سیدعلی موسوی گرمارودی گفت: بنده برای حضرت فاطمه زهرا(س) شعر بسیار دارم در ۶ قالب مختلف هست. یکی از آنها ترکیب‌بندی است که آخرین بند آن را می‌خوانم و فرصت را می‌دهم به کسانی که سن آنها کمترین است.

حسین اسرافیلی، شاعر بعدی بود که با «تولد در میدان» و «آتش در خیمه‌ها» در بین شاعران معروف است، که در مقام سخنران گفت: عرض تبریک دارم تولد حضرت امام خمینی(ره) و حضرت فاطمه(س) در محضر استاد موسوی گرمارودی انسان وقتی شعر می‌خواند طپش قلب می‌گیرد.

وی با خوانش شعری در منقبت فاطمه(س) به سخنانش پایان داد. پس از این، ساعد باقری شاعر آیینی و سراینده سرود جمهوری اسلامی ایران در مقام سخنران گفت: من ترجیح می‌دهم خواندن یک کار تکراری از فرصت استفاده کنم و در محضر دوستان شرکت‌کننده در این جشنواره، نکاتی را بازگو می‌کنم.

حقیقت این است که این جایزه می‌تواند محل خیر باشد و می‌تواند باعث جشنواره‌زدگی شود. در این آثار غالباً‌ با توجه به دشواری‌های شعر آیینی، که البته این حکم شعر آیینی هم جامع و مانع نیست، ما نمونه‌‌های نوآوری‌های اصیل در این جنس آثار را در حال مشاهده هستیم. وی افزود: چقدر این نوآوری‌ها صرفاً به خاطر ضرورت نوآوری و نیاز نوآوری است. این مهم است که نوآوری ماندگار شود. یکی از آفات جشنواره‌ها، تقسیم همیشگی و یک دوگانه شور و شعور درست کردن درست نیست.

چه بسا شعری در مجلسی خوانده شده است و بسیار فاخر دیده و شنیده شده است. از آن طرف هم مقابل هم نهادن شعر و شعور هم جالب نیست ولی قطعاً اگر قرار است من استفاده کنم، از زمینه‌های عاطفی به‌گونه‌ای استفاده می‌کنم که هر دو را در نظر بگیرم. جداسازی شعر و شعور در شعرها زیاد مطلوب نیست. نوآوری باید پشتوانه داشته باشد.

وی با خوانش شعری که سه واژه «در» و «فاطمه» و «دیوار» را در ردیف غزل خود قرار داده است، گفت: ما می‌توانیم در نقد نوآوری‌های شعر امروز، مثال بیاوریم. در سطح کلان شعر، این ابداعات قابل توجه است.

وی با خوانش شعری که با واژه «بگذریم» و «بیت» از هر دو معنای آن بهره برده است، آن را تأمل‌برانگیز دانست و شاعر آن را موفق و خوانش این شعر را یک روضه‌خوانی کامل دانست. وی در پایان گفت: نباید مرز‌بندی کرد این نوآوری‌ها، چون به ضرورت حتی «وزن» را رها می‌کند، به خاطر توجه به احساس و عاطفه، ماندگار می‌شود. اگر شعر آیینی می‌خواهد جایگاهی که حقش است را کسب کند باید در قلمرو شعر عمومی جایگاه خود را تثبیت کند.

بنابراین گزارش، سهیل محمودی به‌عنوان سخنران بعدی گفت: من مجموعه‌ای دارم به نام «پیش از تو یاس نام گلی بود»، من سالها پیش برای یک سیده یاس محمودی شعر گفتم. امروز که دیدم سیده یاس محمودی به این مجلس آمده است کلی ذوق کردم.

در این شعر که خطابش به این دخترک است، اشاره‌ای نیز به استعاره معروف «یاس» هم دارد.

سپس غزل تاجبخش، در جایگاه حاضر شد و گفت: با سپاس از سرکارخانم راکعی که این جمع را گردهم آوردند. درباره حضرت فاطمه(س) گفتن، افتخاری است.

معروف است که مردم از گریه حضرت فاطمه(س) به پیامبر شکوه می‌کردند که ای کاش شب یا صبح گریه بکند که او مجبور شد به بیت‌الاحزان برود. این مسأله شد که به سفر بروم و بیت‌الاحزان را پیدا کنم و برای این احوال شعری بگویم. سپاس از کسانی که مسئولیت برگزاری این جلسه را بر عهده گرفتند.

این مراسم که در دوم و سوم اسفند در شیراز ادامه خواهد یافت، دیروز در مرکز اسناد کتابخانه ملی با حضور مصطفی رحماندوست، سهیل محمودی، مسجد‌جامعی و بسیاری از شاعران آیینی برگزار شد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b4%d8%b9%d8%b1-%d8%a2%d9%8a%d9%8a%d9%86%d9%8a-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%d9%8a%d8%ae-%d8%a7%d8%af%d8%a8%d9%8a%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%8a%e2%80%8c%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%b4%d8%af/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

وزیر ارشاد: موسیقی ایرانی پاسدار هویت رنگین‌کمانی اقوام است

 

مراسم اختتامیه سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد و این رویداد پس از شش روز اجرا در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم پنج اجرای موسیقی در ژانرهای مختلف تدارک دیده شده بود و از سه هنرمند حوزه موسیقی (فخری ملک‌پور، رامین جزایری و کریم صالح عظیمی) تقدیر شد.

آرزوی بهبودی برای محمدرضا شجریان که در این شش روز اجراهای متعددی به او تقدیم شده بود و همچنین بهنام صفوی (خواننده جوان موسیقی پاپ) از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر را تشکیل می‌داد.

اجرای مراسم را فرزاد جمشیدی عهده‌دار بود که در بخشی از صحبت‌هایش خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: می‌خواهم خواهش کنم توییت امشب شما فقط درباره موسیقی و مظلومیت موسیقی باشد.

آئین پایانی جشنواره موسیقی در شب سه شنبه (۳۰ بهمن ماه) با بیش از ۲۰ دقیقه تأخیر نسبت به زمان اعلام شده، آغاز شد؛ در این مراسم سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد) و علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) حضور داشتند.

همچنین افرادی مانند شهرداد روحانی، فریدون شهبازیان، میلاد کیایی، مهدی آذرسینا، محمد جلیل عندلیبی، داود گنجه‌ای، هومان اسعدی، حسین بهروزی‌نیا، احمد صدری، فریماه قوام‌صدری، بهروز وجدانی، فاضل جمشیدی، ناصر آقایی،‌هادی منتظری، علی مغازه‌ای، علیرضا میرعلی‌نقی، رافائل میناسکانیان و بیژن بیژنی از دیگر حاضران در تالار وحدت بودند.

سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر غیررقابتی برگزار شد و بر این اساس برگزیده‌ای در اختتامیه معرفی نشد. همچنین عنوان بین‌المللی از عنوان این جشنواره حذف و بخشی برای اجراهای بین‌الملل در نظر گرفته شده بود.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و در ادامه گروه کر «اردیبهشت» به سرپرستی حمید عسگری روی صحنه آمد و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و دو قطعه دیگر را اجرا کرد.

برنامه بعدی این اختتامیه اجرای گروه موسیقی «روشنا» بود.

پخش کلیپی از روند برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر بخش بعدی این مراسم را تشکیل می‌داد.

شاهین فرهت، دبیر سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر در این مراسم اظهار کرد: جشنواره موسیقی فجر همیشه بهترین و مهم‌ترین زمان برای اجرا و شنیدن موسیقی بوده است. امسال آرزوی دیرینه من تا حدودی برآورده شد که این آرزو اجرای آهنگسازان ایرانی بود.

او ادامه داد: از اولین دوره برگزاری جشنواره من حضور داشتم که سه نوع موسیقی اجرا می‌شد. هر جشنواره هر سال می‌تواند یک مقدار رنگش عوض شود و دینامیک داشته باشد. امسال تقریباً از تمام موزیسین‌های ایرانی به جز برخی جوانان که باید حالا وقت بگذاریم و معرفی‌شان کنیم اثر اجرا شد. اگر بخواهم این داستان را در یک جمله بگویم آثار آهنگسازان ایرانی توسط گروه‌هایی که از خارج دعوت کردیم اجرا شد و آثار هنرمندان بزرگ جهان توسط نوازندگان ما اجرا شد.

فرهت گفت: از یک طرف خوشحالم و از طرفی می‌بینم چه راه طولانی در پیش است و امیدوارم این راه را ادامه داده و خلاقیت جوانان ایرانی را نشان بدهند. ارکستر سمفونیک ما خیلی خوب اجرا کرد.

او به آکوستیک تالار وحدت اشاره کرد و گفت: اکوستیک سالن خوب است اما من دیدم صدا را تقویت می‌کنند که از نظر استانداردهای جهانی درست نیست. ما دیگر موسیقی زنده گوش نمی‌کنیم. احتیاجی نیست اگر سالن دارای اکوستیک باشد صدا را تقویت کرد.

فرهت اظهار کرد: ما در موسیقی رو به پیشرفت هستیم. امیدوارم بزرگان توجهی به آثار جوانان ما داشته باشند.

او بیان کرد: از تشویق تمام بزرگان و کسانی که محبت کردند و به من شوق دادند تشکر می‌کنم این چند روز برای من خاطره‌انگیز است که دوستداران موسیقی جدی این فستیوال را دنبال می‌کنند. هنرمندان خارجی از رپرتوار ایرانی خوششان آمد. موسیقی ایران حتماً در جهان معرفی خواهد شد. این تنها آرزوی من از خداوند بزرگ است. به گزارش ایسنا، در ادامه کلیپی از هنرمندان درگذشته موسیقی پخش شد.

فرزاد جمشیدی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت از بهنام صفوی و محمدرضا شجریان یاد کرد و گفت دلمان می‌خواهد دوباره شجریان برایمان بخواند.

گروه خنیاگران مهر اجرای موسیقی بعدی این مراسم را بر عهده داشت.

سپس نوبت به بخش تجلیل از کریم صالح عظیمی (ردیف‌دان و مدرس آواز)، رامین جزایری (نوازنده و سازنده ساز) و فخری ملک‌پور (نوازنده پیانو) رسید.

در بخش پایانی اختتامیه جشنواره موسیقی فجر، سید عباس صالحی از اینکه در جمع اساتید هنر موسیقایی ایران است ابراز خوشحالی کرد و گفت: کشورهایی هستند که موسیقی آن‌ها از اصالت و کشورهایی هستند که موسیقی آن‌ها از تنوع برخوردار است اما موسیقی ایران به خاطر قدمت و گستره جغرافیایی، ترکیبی از اصالت و تنوع است و این ویژگی ممتاز آن است. از سوی دیگر ویژگی جامعه و تاریخی ایرانی به این موسیقی خصلت داده است.

او ادامه داد: ویژگی جامعه و به ویژه تاریخ ایرانی، خصلت‌های خاص خود را به موسیقی داده است، شاعرانگی ایرانی باعث شده موسیقی ایرانی با کلام همراه شده باشد. ترکیب نوا و کلمه ویژگی خاصی به موسیقی ایرانی داده است، ویژگی جانگرایی اشراقی ایرانی باعث شده موسیقی ایرانی با عرفان همراه باشد، به طوری که موسیقی ایرانی از زمین به آسمان پر می‌کشد و سپس از آسمان به زمین می‌آید.

صالحی گفت: موسیقی ایرانی هم شور است و حماسه، هم سوگ است و درد و رنج. به نظر می‌رسد موسیقی ایرانی یک فرصت برای ایران و حافظ هویت ایران است. ایران با زبان فارسی و موسیقی خود زندگی کرده و زنده می‌ماند. موسیقی ایرانی پاسدار هویت رنگین‌کمانی اقوام ایرانی است. موسیقی ایرانی خط ارتباط ایران با جهان است. ما با شعر و موسیقی با جهان در ارتباط هستیم و خواهیم بود. اگر می‌خواهیم دریچه‌ای به جهان گشوده شود و نفس ایرانی به جهان برسد با نوای موسیقی می‌توانیم این خط ارتباطی را برقرار کنیم.

وزیر ارشاد اظهار کرد: جشنواره موسیقی فجر خط اتصال نسل‌های موسیقی و خط اتصال تهران و ایران است.

او به برگزاری جشنواره در ۱۵ استان کشور اشاره کرد و گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خط اتصالی هم افزوده یا پررنگ‌تر شد که موسیقی دفاع مقدس را با بازآفرینی‌ها پررنگ‌تر کنیم و به خاطر بیاوریم. به همه دست‌اندرکاران این اتفاق خوب دست مریزاد می‌گویم.

اجرای گروه موسیقی قشقایی یاغلیق و دو نوازی کمانچه و دودوک حسلم اینالنو و رضا عسگرزاده بخش بعدی این مراسم بود.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%88%d8%b2%d9%8a%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d9%85%d9%88%d8%b3%d9%8a%d9%82%d9%8a-%d8%a7%d9%8a%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%8a-%d9%be%d8%a7%d8%b3%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%87%d9%88%d9%8a%d8%aa-%d8%b1/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

فرشچیان و کامکار در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفتند

 

همزمان با ثبت ملی «هنر نگارگری مینیاتور» در فهرست میراث ناملموس، «بیژن کامکار» – نوازنده ساز رباب -، و «محمود فرشچیان» – استاد هنرنگارگری – به عنوان حاملان میراث فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، در جلسه «کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس و حاملان آن» که چهارشنبه یکم اسفند در معاونت میراث فرهنگی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و کارشناسان و مدیران ارشد حوزه میراث ناملموس در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، ۴۰پرونده از استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و کهگیلویه وبویراحمد ارائه شد که از این تعداد ۲۰پرونده میراث ناملموس و چهار نفر به عنوان حاملان زنده بشری برای ثبت در فهرست میراث ملی ناملموس انتخاب شدند.

محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی کشور – به ۱۰پرونده میراث ناملموس خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: پژوهشگران خراسان رضوی با ارائه ۱۰ پرونده ارزشمند از آداب و رسوم کردهای خراسان بخش مهمی از میراث ناملموس این منطقه را به ثبت رساندند.

وی با بیان این‌که علاوه بر بیژن کامکار و محمود فرشچیان، «علی محمد اعتباری رودی» -آخرین بازمانده دانش سنتی ساخت آسباد – و «علی‌اکبر بهاری» – استاد سرنانوازی کردی خراسان – نیز به عنوان حاملان میراث‌فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفتند، توضیح داد: «چاروک‌های کردی خراسان»، «دانش و مهارت ساخت زیورهای مرجانی»، «مراسم آخر چهارشنبه کردهای خراسان»، «یانگی‌های کردی خراسان»، «مقام لو»، «مقام موسیقی اللامزار»‌ و «مقام موسیقی تورغه» در فهرست میراث ناملموس کشور واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او همچنین درباره‌ پرونده‌های ارائه‌شده از استان آذربایجان شرقی بیان کرد: «مهارت سنتی کوفته تبریزی»، «داستان عاشیقی عاشیق عباس توفارقانلی و گولگز»، «مراسم آغاز برداشت محصول در اویوخلوی میانه»، «کوچ سنتی عاشیر ایل قره داغ»، «فنون سنتی پخت نان محلی یوخا»، «داستان عاشیقی “عاشیق قوربانی”»، «داستان عامیانه “عاشیق خسته قاسیم”»، «مهارت گره‌چینی و شیشه» و «رسم تهیه آب چهل یاسین در مراسم نوروز» در روستای میاب با تایید کارشناسان ارشد میراث ناملموس به ثبت رسیدند. طالبیان همچنین از ثبت ملی «فنون ساختِ تخته (تخت)» در استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست میراث ناملموس خبر داد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%81%d8%b1%d8%b4%da%86%d9%8a%d8%a7%d9%86-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%81%d9%87%d8%b1%d8%b3%d8%aa-%da%af%d9%86%d8%ac%d9%8a%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

وال استریت ژورنال: مخالفان رابطه با آمریکا در کره شمالی اعدام، زندانی یا تبعید می شوند

سرویس خارجی: روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی از اعدام ، زندانی شدن یا تبعید مخالفان رابطه با آمریکا در کره شمالی خبر داد. وال استریت ژورنال اعلام کرد: رهبر کره شمالی، مخالفان تلاش های دیپلماتیک برای برقراری رابطه با آمریکا و کره جنوبی را زندانی، یا به خارج از کشور تبعید یا اعدام می‌کند. این نشریه افزود: «کیم جونگ اون» دارایی های شهروندان متمول کره شمالی را مصادره کرده ،اقدامی که نشانه تلاشی احتمالی از سوی وی برای رفع موانع طرح جذب منابع مالی همزمان با دست و پنجه نرم کردن دولت پیونگ یانگ با تحریم های بین المللی است. از سویی،یک مقام کره جنوبی گفت:«کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در آستانه دومین دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، شماری از دیپلمات‌های حرفه‌ای را از مذاکرات هسته‌ای کنار گذاشته وعلت آن بی‌اعتمادی اون و مظنون بودن این افراد به جاسوسی است.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d9%8a%d8%aa-%da%98%d9%88%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%84-%d9%85%d8%ae%d8%a7%d9%84%d9%81%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d8%a2%d9%85%d8%b1/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی: سامانه‌های «اس-۳۰۰» سوریه عملیاتی شدند

سرویس خارجی: یک شرکت امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در گزارشی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که از مجموع چهارسامانه اس-۳۰۰مستقر در سوریه، سه سامانه عملیاتی شده اند.در این گزارش آمده است: تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در زمان‌های مختلف از سه سامانه بررسی‌شده در سوریه، نشان می‌دهد که آن‌ها عملیاتی شده‌اند. در این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما خواهان حفظ وحدت و تمامیت ارضی سوریه هستیم. از سویی عبدالباری عطوان تحلیلگر مشهور عرب گفت: حمایت های روسیه و ایران طرح آمریکا و اسرائیل و برخی متحدان عرب آنها در تجزیه سوریه را ناکام گذاشت.خبر دیگر اینکه سوریه مخالفت خود را با طرح اعطای حکومت خودمختاری به کردها اعلام کرد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%a8%d8%b9-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa%d9%8a-%d8%b1%da%98%d9%8a%d9%85-%d8%b5%d9%87%d9%8a%d9%88%d9%86%d9%8a%d8%b3%d8%aa%d9%8a-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام ها در مصر شد

سرویس خارجی: عفو بین‌الملل درباره اعدام متهمان و زندانیان مصری هشدار داد و خواستار توقف این اعدام ها شد.این سازمان در همین رابطه نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام متهمان پرونده قتل دادستان کل مصر هشدار داد و از مسئولان مصری خواست اجرای تمامی حکم‌های اعدام را به طور کامل متوقف کنند. عفو بین الملل در گزارشی با اشاره به «محاکمه ناعادلانه» این افراد و «گرفتن اعتراف از آنها تحت شکنجه»، از مسئولان مصر خواست اجرای حکم اعدام آنها را فورا متوقف کنند.در این گزارش آمده است: اطلاعاتی به دست ما رسیده که نشان می‌دهد دستگاه امنیتی مصر ۹متهم پرونده ترور «هشام برکات»، دادستان سابق مصر را مورد بررسی پزشکی قرار داده و این اقدام در راستای اجرای حکم اعدام آنها انجام شده است.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b9%d9%81%d9%88-%d8%a8%d9%8a%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d9%88%d9%82%d9%81-%d8%a7%d8%b9%d8%af%d8%a7%d9%85-%d9%87%d8%a7-%d8%af/


by etnew | اسفند ۲, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا: رویکرد ترامپ در قبال ایران اشتباه محض است

سرویس خارجی: نانسی پلوسی با انتقاد از سیاست های ترامپ،رویکرد دولت وی در قبال ایران را کاملا اشتباه دانست.رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنان «مایک پنس» معاون ترامپ درباره لزوم پیروی کشورهای اروپایی از واشنگتن در خروج از «برجام» گفت: دولت ترامپ در قبال ایران کاملاً اشتباه می‌کند. وی تاکید کرد: کاخ سفید باید قبل از خروج از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران، با کشورهای اروپایی مشورت می کرد. پلوسی با بیان این که معاون رئیس جمهوری سخنگوی ماهری در بیان دیدگاه‌ های خود است، اما فکر می‌ کنم درباره موضوع ایران کاملاً در اشتباه است،گفت: خوشحالم بگویم که چندان واکنشی به سخنان وی نشان داده نشد.وی در پاسخ به سئوالی درباره ایجاد شکاف میان آمریکا و متحدان نزدیک این کشور گفت: بسیار امیدوارم که اینطور نباشد، امیدوارم با متحدانمان زمینه‌‌های مشترک کافی داشته باشیم، واقعاً فکر می کنم که مهم بود ترامپ قبل از خروج از توافق هسته‌ ای با ایران و سوریه با متحدانمان مشورت می‌ کرد و به دیدگاه‌ های آن‌ ها احترام می‌ گذاشت. در این حال،بیش از ۵۰گروه «حامی دیپلماسی» در آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک، از کنگره این کشور خواستند از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای حمایت کند.این گروه‌های سیاسی حامی دیپلماسی در آمریکا با امضای بیانیه‌ای مشترک از دولت این کشور خواستند به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد و تحریم‌های مرتبط با این مسئله را رفع کند.این گروه‌ها خود را «گروه‌های طرفدار دیپلماسی که میلیون‌ها رأی‌دهنده آمریکایی را نمایندگی می‌کنند» معرفی کرده و از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته‌اند از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت ایالات متحده به این توافق، حمایت کنند. در این حال،«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس طی سخنانی در برلین، حفظ توافق هسته‌ای ایران را یکی از محورهای مهم روابط لندن با آلمان پس از خروج لندن از اتحادیه اروپا خواند و افزود: ما با کمک یکدیگر توافق هسته‌ای ایران را حفظ می‌کنیم. از سوی دیگر،وزارت دفاع روسیه با بیان این که روسیه پیشنهاد ارائه اطلاعاتی درباره موشک‌ M7299 را به آمریکا داده است اما آنها پیشنهاد مذکور را رد می کنند،گفت:دلایل غیر قابل انکاری داریم که نشان می‌ دهد آمریکا پیمان موشک‌ های هسته‌ ای میانبرد را نقض کرده است. در تحولی دیگر، رئیس جمهوری آمریکا دستورالعملی را به امضا رساند که به پنتاگون فرمان می‌دهد تا نیروی فضایی این کشور را تاسیس کند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b1%d8%a6%d9%8a%d8%b3%e2%80%8c%d9%85%d8%ac%d9%84%d8%b3-%d9%86%d9%85%d8%a7%d9%8a%d9%86%d8%af%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%b1%d9%8a%d9%83%d8%a7-%d8%b1%d9%88%d9%8a%d9%83%d8%b1%d8%af-%d8%aa%d8%b1/