جام جهانی ۲۰۱۸ در اروپا می‌ماند
 

قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه یک تیم اروپایی خواهد بود.

به‌ گزارش آس، اروپا دوباره در جام جهانی قدرت‌نمایی کرد. پس از پیروزی دور از انتظار و درخشان تیم‌ ‌ملی بلژیک برابر برزیل تنها تیم‌های اروپایی در جام جهانی باقی ماندند. نیمه نهایی این رقابت‌ها بین اروپایی‌ها برگزار خواهد شد و قهرمان هم از قاره سبز خواهد بود. در یک طرف نیمه نهایی فرانسه و بلژیک برابر هم قرار خواهند گرفت و در طرف دیگر برنده بازی روسیه با کرواسی و سوئد با انگلیس خواهد بود. بدون شک برنده اصلی این جام جهانی اروپایی‌ها هستند.

در طول تاریخ فقط پنج بار همه تیم‌های حاضر در نیمه نهایی اروپایی بودند. برای نخستین‌بار این اتفاق در سال ۱۹۳۴ در ایتالیا رخ داد. میزبان به همراه اتریش، چکسلواکی و آلمان به نیمه نهایی راه پیدا کردند. در فینال ایتالیا توانست چک را دو بر یک شکست دهد و برای نخستین بار فاتح جام جهانی شود.

در جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس هم چنین اتفاقی تکرار شد. میزبان بازی‌ها توانست با پیروزی چهار بر دو مقابل آلمان غربی فاتح جام جهانی شود. نیمه نهایی بین تیم‌های انگلیس، پرتغال، آلمان و شوروی برگزار شد.

جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا بازگشت حکمرانی اروپایی‌ها در این رقابت‌ها بود. لهستان با ایتالیا و آلمان با فرانسه دیدارهای نیمه نهایی را برگزار کردند. در نهایت ایتالیا و آلمان به فینال رسیدند و ژرمن‌ها سه بر یک پیروز شدند.

آخرین باری که اروپایی‌ها در جام جهانی قدرتمند ظاهر شدند به سال ۲۰۰۶ بر می‌گردد. نیمه نهایی بین تیم‌های آلمان با ایتالیا و فرانسه با پرتغال برگزار شد. ایتالیا در یک بازی به یاد ماندنی که ضربه سر زین‌الدین زیدان به مارکو ماتراتزی جنجالی‌ترین لحظه این دیدار بود، توانست قهرمان جهان شود.‌باید خاطرنشان کرد که جام جهانی ۲۰۱۸ هم برای تیم‌های آمریکایی بد یمن بود. از ۹ قهرمانی که تیم‌های این قاره به دست آورده‌اند فقط یک بار در اروپا این اتفاق افتاده است. برزیل با حضور پله جوان توانست در سوئد در سال ۱۹۵۸ جشن قهرمانی بگیرد. پس از آن تاریخ فقط دو بار تیم‌های آمریکای جنوبی توانستند به فینالی که میزبان‌شان یک تیم اروپایی بود برسند. آرژانتین به فینال جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا رسید و برزیل در دیدار نهایی جام جهانی ۹۸ فرانسه حضور داشت.این جام جهانی می‌تواند برای برخی از تیم‌ها تجربه شیرینی باشد. بلژیک، کرواسی، روسیه و سوئد فرصت دارند برای نخستین بار قهرمانی در این بازی‌ها را تجربه کنند. هم‌چنین ممکن است فرانسه یا انگلیس برای دومین بار قهرمان جهان شوند.

صعود انگلیس به نیمه نهایی بعد از ۲۸ سال

همچنین دو تیم اروپایی انگلیس و سوئد در دومین دیدار مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی با قضاوت بیورن کوئیپرس هلندی در ورزشگاه سامارا برابر هم به میدان رفتند.

گلها: هری مک گوایر (۳۱)و۵۷ دله الی (انگلیس)

ترکیب انگلیس: جوردن پیکفورد، کایل واکر، جان استونز، هری مک گوایر، کیران تریپییر، اشلی یانگ، جسی لینگارد، جوردن هندرسون، دله الی، هری کین و رحیم استرلینگ

ترکیب سوئد: اولسن، ویکتور لیندلوف، گرانکوئیست، آگوستینسن، کرافت، لارسن، اکدال، فورسبرگ، کلاسن، مارکوس برگ و تویوونن

نیمه نخست این بازی با جانب احتیاط ومحک زدن دو تیم همراه بودوهر دو تلاششان را برای باز کردن دروازه هم روی ضد حمله طراحی کرده بودند.

دقیقه ۱۲ ضربه کلاسن با اختلاف کمی از بالای دروازه پیکفورد به بیرون رفت و راهی به دروازه سه شیرها پیدا نکرد. این موقعیت را می توان نخستین خطر نسبتا جدی بازی در ۱۰ دقیقه نخست محاسبه کرد.

دقیقه ۱۹باز هم سه شیرها روی حرکت زیبای رحیم استرلینگ، توپ در اختیار هری کین قرار گرفت و شوت او با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون

رفت.

دقیقه ۳۱ گل نخست انگلیس: هری مک گوایر موفق شد با ضربه سر دروازه سوئد را باز کند. او کرنر ارسالی اشلی یانگ را با یک ضربه سر زیباوارد دروازه سوئد کرد.

دقیقه ۴۴: رحیم استرلینگ یک موقعیت خوب گلزنی که مشکوک به آفساید بود را از دست داد و نتوانست دروازه سوئد را باز کند. یک دقیقه بعد باز هم استرلینگ نتوانست از یک موقعیت طلایی دیگر استفاده کند.

نهایت نیمه نخست این دیدار با برتری یک بر صفر انگلیس به پایان رسید تا دو تیم بخت خود را در نیمه مربیان امتحان کنند .

با آغاز نیمه دوم سوئد که۴۵ دقیقه برای ماندن در این جام فرصت داشت برای دقایقی هجومی ظاهر شدو در دقیقه ۴۸ ضربه سر مارکوس برگ را پیکفورد گلر انگلیس با درخشش خوب خود از دروازه بیرون کشیدتا برتری انگلیسی ها حفظ شود.

دردقیقه ۵۷،دله الی موفق شد با ضربه سر روی ارسال لینگارد دروازه سوئد رابرای باردوم باز کند و نخستین گل خود را هم در جام جهانی ثبت کند.

در نهایت تیم ملی انگلیس توانست با همان دو گل ‌سوئد را شکست دهد و بعد از ۲۸ سال به جمع چهار تیم نخست جام جهانی راه یابد. انگلیس آخرین بار در سال ۱۹۹۰ توانسته بود به نیمه نهایی جام جهانی راه یابد که با دو شکست برابر آلمان در ضربات پنالتی و ایتالیا، در رده چهارم قرار گرفت.

پیکفورد بهترین شد

دروازه بان تیم ملی فوتبال انگلیس ،جوردن پیکفورد هم به عنوان بهترین بازیکن دیدار تیمش برابر سوئد انتخاب شود.

بلژیک ۲- برزیل یک

همچنین دو تیم بلژیک و برزیل در دومین دیدار مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی در ورزشگاه کازان برابر هم به میدان رفتند که این دیدار با برتری ۲ بر یک بلژیک به پایان رسید.

گلهای این بازی را فرناندینیو (گل به خودی) و کوین دی بروین برای بلژیک و رناتو آگوستو برای برزیل به نام خود ثبت کردند.

دی‌بروین بهترین بازیکن شد

هافبک طراح بلژیکی‌ها هم به عنوان بهترین بازیکن جدال کشورش با برزیل انتخاب شد.بعد از پایان دیدار بلژیک و برزیل که با برتری تیم اروپایی و حذف آخرین تیم باقی مانده از قاره آمریکا به پایان رسید، کوین دی‌بروین زننده گل دوم مسابقه به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ