جدیدترین دستاوردهای هسته‌ای کشور ۲۰ فروردین ۹۸ رونمایی می‌شود
سرویس شهرستان‌ها: معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی گفت: بنابر فرمایش مقام معظم رهبری و تأکید رئیس سازمان انرژی اتمی، برای افزایش غنی سازی اورانیوم به ۱۹۰ هزار سو در کشور آمادگی‌های لازم وجود دارد.

بهروز کمالوندی در حاشیه راه اندازی ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری قزوین به نام «علی اکبر صالحی» دانشمند و پژوهشگر قزوینی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، افزود: در صورت نیاز شرایط برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم از ۳ درصد به ۲۰ درصد نیز فراهم است.

وی اضافه کرد: با توجه به خلف وعده کشورهای ۱+۵ در ایفای تعهدهای خود، پیش‌بینی‌های لازم برای باز طراحی راکتور اراک صورت گرفته است تا در ادامه فعالیت‌ها، از آن استفاده کنیم. کمالوندی به استفاده از ماشین‌های جدید برای غنی سازی اورانیوم اشاره کرد و اظهار داشت: استفاده از ماشین‌ها و دستگاه‌های جدید در این زمینه در دستور کار قرار دارد و پیش‌بینی‌ها و ملاحظه‌های لازم در این خصوص انجام شده است. به گفته وی، جدیدترین دستاوردهای هسته‌ای کشور در ۲۰ فروردین ۹۸ رونمایی می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها، تولید انبوه اکسیژن ۱۸ است. کمالوندی با بیان اینکه ساخت «اکسیژن ۱۸» جهش بزرگی در علم شیمی اتمی کشور بود، ادامه داد: اکنون افزایش تولید ایزوتوپ (اتم)‌های پایدار این ماده برای مصارف پزشکی و دارویی در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه فقط ۵ کشور دنیا می‌توانند «اکسیژن ۱۸» را تولید کنند، اظهار داشت: قیمت یک لیتر آب سنگین با اکسیژن ۱۸ حدود ۳۰ هزار دلار است که از گران بها بودن این فناوری پیشرفته خبر می‌دهد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ابزارهای صنعت و فناوری به عنوان یک دیپلماسی نوین اشاره کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری در کشور هنوز در دوران جنینی به سر می‌برند و پس از گذراندن دوران رشد و رسیدن به بلوغ، می‌توانند دستاوردهای بزرگی برای کشور داشته باشند. کمالوندی اضافه کرد: تولید علم باید همراه با ثروت باشد و متأسفانه در کشور از هر ۱۰۰ مقاله علمی تعداد بسیار اندکی منجر به فعالیت‌های صنعتی می‌شوند، در حالی‌که نسبت مقالات علمی و تولید صنعتی در کشورهای پیشرفته از جمله آلمان یک به یک است.

ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری قزوین که با ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار ساخته شده است با حضور سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، معاون وزیر علوم و مقام‌های استان قزوین به بهره‌برداری رسید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ