جذب یک میلیارد دلار سرمایه گذاری‌های خارجی به استان فارس
شیرازـ خبرنگاراطلاعات: یک میلیارد و ۸میلیون دلار سرمایه گذاری‌های خارجی سال گذشته در استان فارس جذب شده است که به گفته استاندار فارس این رقم در سال‌های ۹۳ و ۹۴ در مجموع ۵ میلیون دلار و در سال ۹۵ نیز ۹۵ میلیون دلار بوده است.
اسماعیل تبادار با اشاره به این مطلب که در بیش از ۲۳۰ جلسه کارگروه رفع موانع تولید، مشکلات بیش از ۱۳۰۰ واحد تولیدی استان فارس در دستور کار قرار گرفته و ۶۱ درصد مشکلات این واحدها حل شده است، افزود: در طرح رونق تولید سال ۹۵، به ۴۸۳ واحدتولیدی که در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده بودند ۶۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات و بیش از ۳۶۰۰ میلیارد ریال نیز به‌وسیله سیستم بانکی به واحدهای تولیدی استان فارس پرداخت شده است.
همچنین در سال ۹۶ با احتساب ۸۰۰ میلیارد ریال طرح‌های انتقالی از سال ۹۵، بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شده است.‏
وی اظهار داشت: در کمیته جذب و حمایت از سرمایه گذاری‌ها بیش از ۱۱۰ نشست برای حل مشکلات ۳۶۰ واحد سرمایه گذاری تشکیل و از این تعداد مشکلات ۲۰۰ واحد حل شد.
درخصوص صادرات غیرنفتی نیز میزان صادرات استان فارس در سال ۹۴، ۶۵۰ میلیون دلار بود که این رقم با۶۰ درصد رشد در سال ۹۵ به ۱۰۴۳ میلیون دلار و در سال ۹۶ با ۲۵ درصد رشد نسبت به سال ۹۵ به ۱۳۰۳ میلیون دلار افزایش یافته است.‏
استاندار فارس گفت: در مورد بهبود فضای کسب و کار، رتبه استان فارس که در سال ۹۴در کشور نوزدهم بود، در سال ۹۵ به رتبه چهارم و در سال ۹۶ به رتبه دوم رسید.
شاخص بیکاری نیز در این استان که در سال ۹۱ معادل ۱۶٫۵ درصد و رتبه بیست و نهم کشور را به خود اختصاص داده بود، در سال ۹۵ به ۱۱٫۴ درصد و رتبه سیزدهم کشور و در سال ۹۶ نیز به ۱۰٫۸ دهم درصد یعنی رتبه دوازدهم کشور کاهش یافت.‏
صادرات مواد معدنی از استان فارس ‏
بیش از ۶۴۱ هزار تن مواد معدنی به ارزش ۵۲ میلیون دلار از ابتدای امسال تاکنون از استان فارس به خارج از کشورصادر شده است. ‏
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: کشورهای چین، عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، گرجستان، روسیه، پاکستان، ارمنستان، هلند، اتریش، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا از مهمترین بازارهای هدف صادراتی مواد معدنی ایران به شمار می‌روند‎.
‎علی همتی افزود: از ابتدای امسال ۱۱ مورد پروانه بهره برداری از معادن با سرمایه گذاری
۶۲٫۷ میلیارد ریال و اشتغال ۵۸ نفر در حوزه معادن فارس صادرشده است که به این ترتیب حدود ۱٫۲ میلیون تن به میزان استخراج اسمی سالانه آن‌ها اضافه می‌شود‎.
‎وی اظهار داشت: از توانمندی‌های بخش معادن در استان فارس، استخراج اسمی معادن به میزان ۴۹٫۷ میلیون تن در سال و اشتغال بیش از ۷هزارو ۹۰۰ نفر دراین بخش با سرمایه گذاری بیش از ۶هزارو ۳۰۰ میلیارد ریال است‎.
‎همتی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴۳ مورد مجوز معدنی در استان فارس صادر شده که ۴۸ مورد آن‌ها پروانه اکتشاف، ۱۸ مورد گواهی کشف، ۱۱ مورد پروانه بهره برداری و ۶۶ مورد مجوز برداشت شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ