در مراسم معرفی ۴۶ پروژه بزرگ صنعت آب و برق برای مشارکت بخش خصوصی
جهانگیری: بخش خصوصی موتور محرک و آینده اقتصاد است
 

تعداد۴۶ پروژه بزرگ آب و برق کشور به ارزش ۲۴۳ هزار میلیارد ریال طی مراسمی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برای مشارکت بخش خصوصی معرفی ‌شد.

این پروژه ها برای مشارکت بخش خصوصی در چارچوب تبصره ۱۹ قانون بودجه سال جاری به تصویب کارگروه واگذاری آیین‌نامه اجرایی رسیده است

بر اساس این گزارش، در جهت تأمین برق مطمئن و پایدار در سطح کشور، شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، نیروگاه‌های افق (ماهشهر) با ظرفیت نامی ۹۶۸ مگاوات، نیروگاه بمپور (ایرانشهر) با ظرفیت مگاوات ۴۸۴ و نیروگاه ایسین (گنو) با ظرفیت ۹۶۸ مگاوات را به بخش خصوصی معرفی کرد.

همچنین توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، هفت نیروگاه برق‌ آبی شامل نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای سد و نیروگاه‌های کارون ۲، ارس، سوله دوکل، زیوکه و نیروگاه‌های تلمبه‌ذخیره‌ای سیمره، آزاد، رودبار لرستان را در این مراسم به بخش خصوصی معرفی شد.

سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) هم تعداد دو پروژه ساخت ۳۴ دستگاه توربین بادی با ظرفیت ۶۶۰ مگاوات و نیروگاه پنج مگاواتی زمین گرمایی سبلان را در این مراسم برای مشارکت بخش خصوصی معرفی کرد.

شرکت مدیریت منابع آب ایران هم با ۱۰ پروژه شامل نیروگاه برق‌ آبی سد خدا آفرین، سد هایقر، سد هرات، سد چپرآباد، نیروگاه سد گاوشان، شبکه آبیاری و زهکشی آبادان و خرمشهر، سد حوضیان، سد بالارود، سد کوهرنگ ۳ آمادگی خود را برای واگذاری به بخش غیردولتی مطرح کرد.

علاوه بر این سه تصفیه‌خانه آب در شهرهای ارومیه، محلات و کرج و ۲۱ تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در شهرهای هشتگرد، اراک، ساوه، سربیشه، قائن، بیرجند، دامغان، شاهرود، ملارد، شهریار، پردیس، تهران، یزد، ابرکوه، قزوین، رباط کریم، کرمان، بجنورد، طرقبه، مشهد و سبزوار در این مراسم جهت مشارکت بخش خصوصی معرفی شد.

همچنین قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۳ پروژه آب و فاضلاب شامل پروژه‌های آب‌رسانی، شیرین‌سازی و نمک‌زدایی، ارتقای کیفی آب شرب و سامانه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهری در حضور معاون اول رئیس‌جمهوری امضا شد.

دکتر اسحاق جهانگیری در همایش مبادله قرارداد و معرفی طرح های تبصره ۱۹ وزارت نیرو و مبادله قراردادهای مشارکت بخش خصوصی در صنعت آب و فاضلاب کشور گفت: بخش خصوصی موتور محرک و آینده اقتصاد است و اگر کسی تردید کند اقتصاد را متوجه نمی‌شود.

وی با تجلیل از همراهی مردم با وزارت نیرو و دولت در گذراندن تابستان کم آب جاری افزود: امسال در پنجاه سال گذشته کم آب ترین سال بود که به رغم همه سختی ها، با مشارکت مردم و تلاش وزارت نیرو تا حد زیادی از شرایط سخت عبور کردیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به برخی مشکلات موجود در اقتصاد ایران در ماههای اخیر گفت: عده ای به نام بخش خصوصی و شبه دولتی فقط دنبال رانت و سوء استفاده هستند که باید­ حساب اینها از حساب بخش خصوصی واقعی جدا شود.

وی افزود: اینکه جوانی یک شبه میلیاردر می شود، سوءاستفاده است و باید راه های سوءاستفاده مسدود شود و مبارزه با هرگونه فساد، قطعاً راهگشای فعالیت بخش خصوصی واقعی است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: در سابقه سیاسی و اجتماعی ایران در سال های قبل تفکر چپ غالب بود که پول بخش خصوصی را غیر قانونی می دانست و هم اینک هم از نظر فرهنگی وقتی بخشی جان می گیرد، می گویند پولش را از کجا آورده در حالی که بخش خصوصی واقعی آینده اقتصاد و ایران است.

جهانگیری تصریح کرد: اگر کسی در این شرایط که هدف دشمن زمینگیر کردن اقتصاد کشور است برای واردات کالا ارز خارج کند و این کار را نکند، خیانت کرده و باید حتماً مجازات شود، اما در مبارزه با فساد هم باید دقت کنیم که تن بخش خصوصی نلرزد و این بخش باید احساس کند که حمایت دولت پشت سر آن است.

وی همچنین از بزرگتر شدن دولت انتقاد کرد و گفت: این امر مانع توسعه کشور می شود، اگرچه کارهای بزرگی در بخش های بهداشت، آموزش و پرورش و راه سازی شده اما اینکه فروش نفت دولت تغییر کند، مردم تغییری نمی بینند.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: قبلا صنایع بزرگ کشور مانند فولاد از محل بودجه عمومی ساخته می شد که امروز اینگونه نیست اما بازهم بودجه ای برای طرح های عمرانی باقی نمی ماند.

جهانگیری با اشاره به اینکه برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام ۴۵۰ تا ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی مورد نیاز است، گفت: آنچه برای تکمیل طرح ها اختصاص می یابد سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است و این امر نشان می دهد که تکمیل این طرح ها چندین سال به طول می انجامد.

وی افزود: واگذاری طرح های نیمه تمام دولتی به بخش خصوصی سه سال است که در دستور کار دولت قرار گرفته و دلیل عمده آن محدودیت بودجه، تصدی گری بالای دولت و پایین بودن بهره وری است. به همین دلیل مقرر شده طرح های نیمه تمام به مردم واگذار شود و در این امر از مشارکت اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی در تهیه مقررات مورد نیاز در شورای اقتصاد بهره گرفته شده است.

جهانگیری همچنین از سرعت واگذاری این طرح ها به بخش خصوصی در سال های گذشته انتقاد کرد و گفت: برخی از این طرح ها برای سرمایه گذار جذابیت ندارد؛ بنابراین امسال عزم جدی در دولت شکل گرفته که طرح های سودده و با منفعت بیشتر به بخش خصوصی واگذار شود.

وی همچنین تاکید کرد: همه دستگاه ها و حتی نیروهای مسلح باید شرکت هایی که فعالیت آنها تناسبی با ماموریت هایشان ندارد به بخش خصوصی واگذار کنند.

معاون اول رئیس جمهوری از مدیران خواست در این زمینه جرات و جسارت بیشتری داشته باشند و افزود: مدیری که از تصمیم گیری می ترسد چرا باید مدیر شود؟ مدیری که اهل ریسک نباشد برود در خانه اش بنشیند و سرمایه و وقت ملت را هدر ندهد.

وی درباره بدهی دولت به پیمانکاران گفت: امسال مقرر شده ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به پیمانکارانی که به بانک ها بدهکارند، تهاتر شود و وظیفه دستگاه های اجرایی این است که با اخذ مجوز وزارت امور اقتصاد و دارایی طلب پیمانکاران را تهاتر کنند.

جهانگیری افزود: امسال یک میلیارد دلار تبدیل به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خواهد شد­ و در بخش نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و بازسازی بافت های فرسوده تصمیمات خوبی را گرفته ایم که به اطلاع مردم بزرگ ایران خواهد رسید .

وی گفت: آمریکا رسماً اعلام کرده که یک جنگ اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته و اتاق جنگ آن را در وزارت خزانه داری خود مستقر کرده و لذا نباید عده ای سودجو در این شرایط سخت اقتصادی با دشمن همراهی کنند.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: مکرر گفته ام که شرایط خطیر و دشوار کنونی به معنای این نیست که همه عوامل تهدید اند و ما در مقابل مجموعه تهدیدها قرار گرفته ایم بلکه از دل شرایط دشوار فرصت های زیادی پیدا می شود و تحولات بزرگی به وجود می آید و عزم و اراده مدیریت کشور باید این باشد که شرایط دشوار کنونی در زمانی کوتاه طی و سپری شود.

وی گفت: آمریکا در نهایت بی قانونی و با بی احترامی به همه مقررات بین المللی بعد از روی کار آمدن رئیس جمهورش به توافقی که فکر می کردیم زمینه ساز پیشرفت کشور باشد، پشت کرده و به بهانه واهی از آن خارج شد و تحریم های شدیدی علیه ملت ایران وضع کرد.

جهانگیری افزود: با تجربیاتی که آمریکا از تحریم های قبلی داشت با فشار و جدیت سعی می کند خواسته های غیر قانونی خود را از طریق فشار به کشورهای دیگر عملی کند و ملت و دولت را تحت فشار قرار دهد تا به خواسته هایش تن دهند.اما امیدواریم به فضل الهی ملت ایران با میدان داری فعالان اقتصادی از این شرایط با کمترین لطمه عبور کند و به آمریکا نشان دهیم که این راه نتیجه ای جز شکست ندارد و تنها راه برخورد با ملت ایران داشتن ادب و گفتگو تحت شرایط مناسب است نه اینکه تحریم وضع کنیم تا به خواسته های غیر منطقی خود برسیم.

وی تاکید کرد: انتظار ملت از مسئولان آن است که همه دستگاه های حاکمیتی جوری تدبیر کنند که این شرایط حداقل فشار را بر مردم ایران وارد کند و خود مسئولان ضعف هایی داشته ایم که باید آنها را اصلاح کنیم و با مدیریت جدی تمام وقت بر مشکلات فائق آییم.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: مدیران کم انگیزه، اهل ریسک نبودن و اهل نق زدن، افراد این دوره نیستند و باید کسانی در عرصه باشند که از حیثیت و توان خود برای ملت ایران هزینه کنند.

وی افزود: امروز هیچ جنایتی در حق ملت ایران بزرگتر از این نیست که در این شرایط کسانی ببینند چگونه می توانند پول بیشتری درآورند و از این شرایط به نفع خود بهره برداری کنند و اگر مدیر دولتی این کار را بکند عین خیانت را مرتکب شده است.

وی گفت: وظیفه ما این است که ببینیم چگونه باید کشور را از این شرایط دشوار عبور دهیم و کسی نباید به فکر بهره برداری سیاسی از این شرایط باشد چرا که مردم ایران مردمی آگاه و فهمیده هستند و تمام حرکات مسئولان را تحت نظر دارند و به خوبی می فهمند که چه کسی خالصانه کار می کند و چه کسی دنبال چیزهای دیگر است.

جهانگیری افزود: دنیا آنقدر ماندگار و ارزشمند نیست که به خاطر آن دست به هر کاری بزنیم و مهم این است که به گونه ای کار کنیم که در پیشگاه خدا و ملت پذیرفته باشد و همانگونه که در جنگ تحمیلی حتی نوجوان ۱۳ ساله هم از جان خود گذشت، همه ما باید از منافع خود برای منافع ملت بگذریم تا ملت ایران سربلند شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع آب را یکی از ابرچالش های کشور دانست و تاکید کرد: آب مهمترین مسئله حیاتی ایران است که مؤلفه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد و به یکی از مسائلی تبدیل شده که باید با دقت بیشتری حل شود و آب باید به موضوع اجتماعی ما بدل شود؛ چرا که امکان ندارد دولت بتواند به تنهایی از این چالش گذر کند و همه مردم و مسئولان باید به صحنه بیایند تا آینده ملت ایران از این موضوع در تهدید قرار نگیرند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به خشکسالی اخیر کشور گفت: براساس گزارش وزیر نیرو امسال جزو بدترین سال های کم آب در ۵۰ سال اخیر بود و برخی استان ها به ویژه استان های شرقی شرایط خیلی سختی داشتند و از جمله کشاورزان این استان ها زندگی سختی را سپری کردند و از صبر و بزرگی و همدلی ملت ایران به خاطر تحمل مشکلات ناشی از کمبود آب و برق تشکر می کنیم و از مسئولان می خواهم که از هم اکنون برای سال آبی آینده و برق مورد نیاز کشور در تابستان برنامه ریزی کنند تا مشکلات مردم به حداقل برسد.

وزیر نیرو هم در این مراسم گفت: در دورانی که مدیریت عرضه و تقاضا دارای اهمیت است این موضوع باید در دستور کار همه دستگاه ها باشد.

رضا اردکانیان به ارزش ۲۴۳ هزار میلیارد ریال طرح برای واگذاری به بخش خصوصی و امضای قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی در ۲۳ طرح آب و فاضلاب به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال با استفاده از سازوکار تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷ برای مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: وزارت نیرو فقط دستگاهی نیست که مدیریت آب را باید داشته باشد. به همین دلیل کارگروه سازگاری با کم آبی با حضور چهار وزارتخانه نیرو، کشاورزی، کشور و صنعت ،معدن و تجارت و دو سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست تشکیل شد تا بتوانند برنامه های مدیریت عرضه و تقاضا را به اجرایی شدن نزدیک کنند.

وی گفت: در تابستانی که پشت سر گذاشتیم از خشک ترین سال های اخیر بود که در تولید انرژی با کمبود مواجه شدیم و در این فضا که با مصرف زیاد آب و برق مواجه بودیم با مشارکت مردم پشت سر گذاشتیم. وزیر نیرو افزود: در تابستان امسال ۲ هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق داشتیم و رشد مصرف به کمتر از سه درصد را با در نظر گرفتن خاموشی های اعمال شده تجربه کردیم.

اردکانیان گفت: وزارت نیرو به عنوان بدهکار آبرومند دست همه فعالان بخش خصوصی آب و برق را می فشارد و امیدواریم طرح های وسیعی که در حوزه آب و برق انجام می شود با مشارکت بخش خصوصی محقق شود.وی افزود: وزارت نیرو در قالب دولت دوازدهم و بر اساس برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی برای گرفتن رای اعتماد، دوره مدیریت عرضه و تقاضا را پی گرفته و توجه جدی به همه ذینفعان طراحی شده است. به همین دلیل مرکز اجتماعی آب و انرژی در وزارت نیرو آغاز به کار کرد و پل ارتباطی بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان شده است و سیاست های عمومی دولت در این بخش پیگیری خواهد شد. مورد دیگر به رسمیت شناختن ماهیت میان بخشی آب است که در دوران مدیریت عرضه و تقاضا اهمیت زیادی دارد.

اردکانیان خطاب به معاون اول رئیس جمهوری گفت: از آخرین باری که به وزارت نیرو آمدید ۱۰ ماه می گذرد که در این مدت با پشتیبانی مدیران آب و برق و همه ظرفیت های ارتباطی رسانه ها توانستیم در جشنواره شهید رجایی به عنوان یکی از وزارتخانه های برتر معرفی شویم و در دو بخش عمومی و خصوصی، شرکت توانیر و مهندسی آب هم برگزیده شدند.

وی افزود: یکی از ثمرات تلاش هماهنگ قوای مختلف از سازمان های متفاوت تحرک بخشیدن به یکی از سیاست های دولت در واگذاری طرح تملک است که در تحقق بخشیدن تبصره ۱۹ بودجه ۹۷ متجلی شد.وزیر نیرو اضافه کرد: شتاب بخشیدن به رشد توسعه اقتصادی، افزایش سهم بخش خصوصی، افزایش رقابت پذیری، ایجاد اشتغال و توانمند سازی بخش خصوصی فرصت های متنوعی است که امروز در وزارت نیرو شاهدیم.

در این مراسم روسای برخی کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، استانداران، مدیران عامل بانک ها، صندوق توسعه ملی، نمایندگانی از اتاق بازرگانی، سندیکاهای آب و برق و انجمن های فعال آب و برق به همراه مسئولان این دو صنعت حضور داشتنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ