جهانگیری :مرداد ماه درباره فساد با مردم سخن می گویم
 

اصفهان ـ خبرنگار اطلاعات: معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: اینکه گفته می‌شود دولت می‌خواهد صرافی‌ها را حذف کند، حرف بی‌حسابی است و انتظار داریم نخبگان و فعالان اقتصادی، راهکار‌های جدید بیابند.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان اصفهان گفت: اصفهان خاستگاه اصلی تمدن و فرهنگ ایران است و امتیازات ویژه‌ای دارد.

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: این که گفته می‌شود دولت می‌خواهد صرافی‌ها را حذف کند، حرف بی‌حسابی است و انتظار داریم نخبگان و فعالان اقتصادی، راهکار‌های جدید بیابند.وی افزود: : برجام یک توافق بین‌المللی بود که آمریکا از آن بیرون رفت و قطعنامه ۲۲۳۱ در سازمان ملل تصویب شد و ایران طبق وظایفش به تعهداتش عمل کرد و این آمریکا بود که سر ناسازگاری گرفت و اراده کشور‌های طرف برجام این است که باید با ایران همکاری کنند.وی ادامه داد: ما توانمندی‌های بسیاری درکشور داریم و باید واقعیت‌ها را به درستی تشخیص دهیم، در شرایط خطیر فرصت‌هایی وجود دارد که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.

جهانگیری گفت: انسجام سیاسی فکری و ملی باید در کشور اتفاق بیفتد تا از این جنگ اقتصادی عبور کنیم.

وی افزود: با ساماندهی برای حل بسیاری از مشکلات، جلوگیری از ورود بی‌رویه کالای قاچاق، قناعت مردم و کاهش بریز و بپاش‌های دولت، تلاطم ارزی ثبات خواهد رسید.جهانگیری با اشاره به وضع آب در استان سیستان‌وبلوچستان گفت: متاسفانه خشکسالی بسیاری استان‌های ایران را درگیر کرده و در استان‌های جنوبی کشور به دلیل وزش طوفان شن، وضعیت وخیم‌تر است.

دولت یازدهم برنامه‌هایی را برای مقابله با خشکسالی تدوین کرده است و قطعا نخواهیم گذاشت خشکی در ایران بماند و زاینده رود که اصفهان به آن زنده است، هرگز خشک نخواهد شد. معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: اگر ۱۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی می‌شد، بسیاری از مشکلات امروز را نداشتیم، اما با همکاری دانشگاه اصفهان و اجرای طرح‌های مناسب کشاورزی مشکل کم آبی نیز حل خواهد شد. جهانگیری گفت: دولت افرادی را که در خشکسالی‌ها متضرر شده‌اند تنها نخواهد گذاشت و در کنار آن‌ها خواهد ماند.وی افزود: استان اصفهان در پیشرفت‌های اقتصادی کشور نقش داشته و از همین رو مشکلات اصفهان مشکلات همه کشور است. قدر استان اصفهان و نخبگان آن را باید بدانیم و در شرایط کنونی برای حل بسیاری از مسائل، از جوانان نخبه استفاده کنیم.معاون اول رئیس‌جمهوری به منظور افتتاح و رونمایی از چند پروژه عمرانی و حضور در شورای اداری دیروز وارد اصفهان شد.‏

همه باید در صحنه باشیم

معاون اول رئیس‌جمهوری وعده داد که مردادماه به صورت جدی و کامل در موضوع فساد اقتصادی با مردم صحبت کند.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان اصفهان در خصوص اینکه برخی عنوان می‌کنند وی اصفهانی بوده و یا به این استان توجه خاص می‌کرده است، گفت: زمانی در دورانی استاندار اصفهان بودم و می‌پذیرم که اصفهان یکسری امتیازاتی دارد و در هر مجلس، محفل و تصمیم‌گیری این موضوع را کتمان نکرده‌ام. همچنین عظمت اصفهان در تاریخ ایران ماندگار است و اصفهان خاستگاه فرهنگ و تمدن ایران است.

وی افزود: هیچ پیشرفت اقتصادی در ایران اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه اصفهان در آن نقش ممتازی نداشته باشد، همچنین موضوع اصفهان و مشکلات این استان مشکل همه کشور است و بسیاری از نگرانی‌ها و غصه‌هایی را که برای پیشرفت کشور وجود دارد اصفهان می‌تواند برطرف کند.

جهانگیری با بیان اینکه امروز اتفاقات جدیدی برای کشور پیش آمده است، گفت: فکر کردم که در کجا باید اولویت‌ها و مسائل مرتبط با آن را با مردم در میان بگذارم و به این نتیجه رسیدم که در جمع مسئولان، نخبگان و مردم اصفهان این موضوعات را برای مردم ایران منعکس کنم. امروز شرایط کشور خطیر است و این شرایط به این معناست که روندها و اتفاقات با گذشته متفاوت است و به این معناست که ما در بحران شدید قرار داریم. البته شرایط خطیر ویژگی‌ها و مشخصاتی دارد که اگر به آن‌ها آگاه نباشیم، نمی‌توانیم آن را مدیریت کنیم، بنابراین برای اینکه با سربلندی از این وضعیت بیرون بیاییم باید شرایط را به درستی درک کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه ما باید شرایط امروز را تحلیل کنیم که چطور می‌توانیم از آن بگذریم، گفت: آمریکا علیه اقتصاد ایران اتاق جنگ به راه انداخته و همه تحریم‌های سه ماهه از مرداد و شش ماهه آبان ماه همچون هدف‌گذاری علیه نفت ایران و نظام بانکی و سیاست خارجی ایران است و در نظر دارد بخش‌های مختلف اقتصادی کشورمان را تحت فشار قرار دهد. در این شرایط دولت به عنوان پیشران مدیریت کشور باید به نحو مطلوب از آن عبور کند و باید به صحنه بیاید و همه نیز باید با برنامه‌ریزی به دولت کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه در سطح نهادهای حاکمیتی باید انسجام کامل ایجاد شود، اظهار داشت: ما در دستگاه‌های حکومتی نسبت به شرایط پیش‌رو متاسفانه درک یکسانی نداریم. برخی تصور می‌کنند که شرایط تحریم‌های امروز تکراری است و راهکارها همانند قبل است و از سوی دیگر برخی می‌گویند شرایط جدید است و باید با ابتکار، راهکارهای جدیدی را پیاده کنیم.جهانگیری با بیان اینکه انسجام فکری و ملی در کشور باید از سوی همه جریان‌های سیاسی ایجاد شود، گفت: تمامی جریان‌های سیاسی باید اختلافات را کنار بگذارند تا ایران سربلند بیرون بیاید، البته نخبگان کشور ممکن است انتقاداتی داشته باشند.

وی در خصوص اینکه برنامه دولت در این مقطع زمانی چیست، اظهار داشت: ما باید برای تمامی مباحثی که آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند آماده باشیم. آمریکا در تصمیم نپخته اعلام کرده است که صدور نفت ایران به خارج را متوقف خواهد کرد، در حالی که ایران به عنوان یکی از کشورهای بزرگ نفتی دنیا و استثنایی در خلیج‌فارس است و اینکه عنوان می‌شود صدور نفت از ایران به صفر می‌رسد، ادعای عجیبی است.جهانگیری با اشاره به اینکه بدترین سناریویی که قرار است رخ دهد چیست، اظهار داشت: به فضل الهی کاری می‌کنیم که آمریکا نتواند قادر باشد صادرات نفت ایران را متوقف کند و در این خصوص ما باید روش‌های معامله را شفاف‌سازی کنیم، و ما به این موضوع عمل می‌کنیم البته دغدغه مردم این است که دولت برنامه‌ریزی‌هایش را انجام می‌دهد.

از سوی دیگر البته آمریکا عنوان کرده است که جلوی مبادلات بانکی ایران را خواهد گرفت.وی اضافه کرد: بعد از کنار رفتن آمریکا از برجام، دیگر کشورهای این قرارداد به غیر از آمریکا، اسرائیل و سعودی‌ها به ادامه برجام تمایل دارند.جهانگیری افزود: اینکه می‌گویند دولت می‌خواهد صرافی‌ها را حذف کند حرف بیخودی است، بنابراین انتظار داریم نخبگان و فعالان اقتصادی راهکارهای جدیدی را برای شرایط امروز پیدا کنند.

وی در خصوص تلاطم‌های ارزی، اظهار داشت: از زمانی که تلاطم‌های ارزی در کشور ایجاد شد، ما به سمت مقابله با آنها حرکت کردیم، ولی در مقطع کنونی گروه‌بندی‌هایی را برای تخصیص ارز در نظر گرفتیم که در گروه یک در بدترین شرایط نیز این کالاها را تامین می‌کنیم؛ چرا که معتقدیم نباید ملت ایران را در مضیقه قرار دهیم. گروه دوم نیز مواد اولیه کارخانه‌ها و گروه سوم کالاهای مصرفی است، بنابراین در مقطع فعلی واردات هر ۳ گروه کالا انجام می‌شود.گروه چهارم نیز مربوط به کالاهایی است که در داخل کشور تولید می‌شود و ضرورتی برای واردات آن اکنون وجود ندارد، بنابراین واردات آن ممنوع شده است که البته برای این مورد نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی همچنین در خصوص گلایه‌هایی پیرامون فساد در کشور گفت: در خصوص فساد به طور کامل و جدی‌تر در مرداد ماه صحبت خواهم کرد، البته یک عده افراد کوته فکر وجود دارند که مردم را در شرایط سختی قرار دادند و دولتمردان را دچار چالش کرده‌اند، این عده به دنبال زدن جیب مردم و غارت اموال ملی هستند در حالیکه پیش از این نیز با آنها برخورد می‌شد امروز با این افراد به صورت شدیدتری برخورد می‌شود چرا که کشور امروز نیازمند افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم است.وی در خصوص موضوعات و مشکلات اصفهان اظهار داشت: مهمترین مساله اصفهان امروز آب است، اما باید دانست وضعیت دیگر استان‌ها اگر از اصفهان بدتر نباشد، بهتر نیست.

جهانگیری گفت: تنها ۴ استان کشور نسبت به سال گذشته بارندگی خوبی داشته‌اند، اما بقیه استان‌ها بیش از ۷۰ درصد با کاهش بارش مواجه بودند.وی با تاکید بر اینکه امسال به دلیل خشکسالی شرایط استثنایی است، در خصوص زاینده‌رود، ‌گفت: به طور قطع هر کسی که خشکی زاینده‌رود را می‌بیند، ناراحت می‌شود، چرا که حیات اصفهان به زاینده‌رود وابسته است و قرار نیست خشکسالی‌ها ادامه پیدا کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ