یادداشت
حاج سیدعلی صدر: میراث‌دار پاکی و صداقت
مهدی فیروزان
 

حاج سیدعلی صدر بزرگ خاندان صدر، که اخلاقش با ۳۸ واسطه به امام موسی بن‌جعفر علیه السلام می‌رسد در شامگاه سه شنبه اول خردادماه جاری بسوی ملا اعلی پرکشید. آرام و رام دار فانی را وداع کرد و بر سرسفره افطار مادرش حضرت فاطمه الزهرا متنعم شد.

او دومین پسر حضرت آیت‌العظمی سیدصدرالدین صدر بود که ۹۴ سال را با عزت، ایمان و آزادگی و مناعت طبع زیست. مرحوم حاج علی آقا برادر کوچکتر مرحوم حضرت‌آیت‌الله سیدرضا صدر و برادر بزرگتر اما موسی صدر، که خداوند نجاتش دهد، است او عارفی گمنام و عصاره معرفت و دوستی و اخلاق بود. در میان همگان در دوستی و رفاقت و فداکاری زبانزد بود. دوستان و آشنایان او را طیفی از رجال و شخصیت‌های حوزوی و دانشگاهی و سیاسی و تکنوکرات و کسبه و خانواده‌های موثر و خاندان‌های گمشده در تاریخ تشکیل می‌داد. که امروز در سوگش هرآنکه از ایشان برجای مانده متالم و دردمند است.

پدر مرحوم حاج علی آقا، آیت‌الله العظمی سیدصدرالدین صدر از مراجع ثلاث قم بود که حفظ و تقویت حوزه علمیه قم را در دعوت از حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی و زعامت عامه ایشان دیدند و با اصرار و خواهش و تمنا ایشان را به قم آوردند:‌حتی جای نماز و مسند زعامت حوزه و مصطبه درس خود را در اختیار مرجع مهمان گذاشت. سپردن درس و مسجد و اعتبار به مرجعی دیگر فداکاری عارفانه و گذشت از همه جهان به سبب اعلمیت و رجحانی بود که در آیت الله بروجردی می‌دید. فرزند چنین فرزانه‌ای فقط می‌تواند در بحران‌های سیاسی معاصر و مشکلات و فراز و نشیب‌های اجتماعی و اقتصادی کشتی آبرو و اعتبار و ایمان خانوادگی را به ساحل سلامت برساند و ۹۴ سال پاک و مطهر زندگی کند. عاش سعیدا و مات سعیدا.

مرحوم حاج علی‌آقا کودکی و نوجوانی و جوانی خود را با کسب فیض از محضر پدر و برادر بزرگ‌تر و نیز همگنان و هم سن و سالان خود در قم گذراند و بسیاری از مراجع بزرگوار امروز و دیروز در شمار دوستان و همکلاسان آن روزگاران او هستند.

در زمانی که فرزندان علما راه پدران خود را برمی‌گزیدند او به سبب آشنایی با روحیات پدر و روحیه آزادگی خود که محصول تربیت همان پدر بود جرات و شهامتی کرد و راه حوزه را در پیش نگرفت و به استخدام شرکت بیمه ایران درآمد. مرحوم حاج سیدعلی‌آقا صدر تاریخ شفاهی صد سال ایران بود. از ابتدای حکومت پهلوی و جنگ جهانی دوم تا حوادث مشهد و مسجد گوهرشاد، مصدق و کاشانی، انقلاب اسلامی ده‌ها سال حوادث بسیار متنوع و متعدد.

پس از انقلاب را به خوبی زندگی کرده بود و همه را با دقت و حافظه خوب به یاد می‌آورد. ماشاالله به حافظه‌اش که اقیانوسی از شعر و لطافت و ظرافت و خاطره و حادثه بود. او پنداری با همه شخصیت‌های گوناگون زیسته بود و همه دیوان‌های شعر شعرا را در دل و جان حفظ کرده بود. صدای خوبی داشت. گاه‌گاهی زمزمه می‌کرد و مرا شیدا ساخت.

در یک کلام بگویم حاج مرحوم حاج سیدعلی‌آقا صدر میراث‌دار پاکی و صداقت سنت حقیقی شریعت در روزگار ما و عارف گمنامی در تبار حقیقت جویان بی‌تکلف بود.

روحش شاد در این ماه مهمانی خداوند و تسلیت برخاندان و خانواده گرانمایه‌اش خصوصاً یک پسر و دو دختر و دامادها و خواهران شریفش باد!

Email this page

نسخه مناسب چاپ