حضور با شکوه یک ملت
 

‌راهپیمایی غرورآفرین و حماسه‌ساز ۲۲ بهمن ‌دیروز همزمان در بیش از هزار شهر و۱۰ هزار روستا با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شد و وحدت، همبستگی و انسجام ملی مردم کشورمان ،بار دیگر جهان را شگفت‌زده ‌کرد.

‌در این راهپیمایی، مسئولان، شخصیت‌ها، مقامات کشوری و لشکری به طور گسترده همراه مردم حضور داشتند و مردم شهرهای مختلف با سر دادن شعارهای«مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل»و«ما ایستاده‌ایم» به تهدیدهاعلیه ایران پاسخ‌ دادند.

برای ساخت موشک از کسی اجازه نمی گیریم

رئیس جمهوری دراجتماع راهپیمایان تهرانی درمیدان آزادی با تاکید بر این که راه و مسیر انقلاب مانند ۴۰ سال گذشته با قدرت ادامه خواهد یافت، اظهارداشت: حضور گسترده مردم در خیابان‌های سراسر ایران اسلامی و از جمله تهران بدان معنا ست که نقشه‌های یکساله دشمن، نقش بر آب شده است و دشمن هرگز به اهداف شوم خود نخواهد رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با برشمردن ویژگی‌های خاص مراسم ۲۲ بهمن امسال گفت: مراسم امسال از یک سو با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران و از سوی دیگر ایام دهه فجر امسال با عطر و بوی فاطمی همراه شده است؛همان بزرگواری که در سایه تعالیم پدرش، همسرش و فرزندانش ملت ما توانست در برابر همه قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بایستد و پیروزی را به دست آورد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز همه دنیا بداند قدرت ایران به مراتب از روزهای رزم و جنگ و دفاع، بیشتر است و نیروهای مسلح ما در تهیه انواع سلاح و مهمات آماده ترند،

به طوری که اگر در زمان رژیم گذشته پنج درصد سلاح و مهمات ما ایرانی و ۹۵ درصد خارجی بود، امروز ۸۵ درصد تجهیزات و مهمات و نیازمندی‌های دفاعی کشور ما به دست نیروهای توانمند و دلاور خودمان ساخته می‌شود. روحانی با تاکید بر این که برای تقویت قدرت دفاعی و ساختن انواع موشک‌های ضدزره، پدافند هوایی، زمین به دریا و دریا به دریا، هوا به هوا و زمین به زمین از کسی اجازه

نمی‌گیریم و نخواهیم گرفت، گفت: راه و قدرت‌نظامیمان را ادامه می‌دهیم و نزد ملت ایران به صراحت می‌گویم که قدرت نظامی ایران در طول این ۴۰ سال و به ویژه در پنج سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است.

وی ادامه داد: در این ۴۰ سال پیشرفت در صنایع دفاعی، نظامی، موشک‌ها، جنگنده‌ها، بالگردها، ناوچه‌ها، زیردریایی‌ها، تانک‌ها و نفربرها و سلاح انفرادی و هر آنچه که نیروهای مسلح از سلاح و مهمات و بالاتر از آن نیاز دارند و شهامت نیروهای مسلح و انگیزه و تدبیر و نقشه آنها همه جهانیان را شگفت زده کرده است.

حفظ تمامیت ارضی و حراست از ایران

رئیس جمهوری حفظ تمامیت ارضی و حراست از ایران عزیز را اولین دستاورد انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: یک میلیمتر از خاک و آب‌های این سرزمین به دشمن واگذار نشد و ملت ایران در برابر توطئه‌ها پیروز شد.

روحانی افزود: دستاورد ایران این بود که نظام مشروعیت را بر مبنای اسلام و جمهوریت قرار داد و همه باید حواسمان جمع باشد اگر در این ۴۰ سال در برابر انواع توطئه‌ها پیروز شدیم، به خاطر اسلام و جمهوریت بود. اسلامیت و جمهوریت ما را حراست و حفاظت کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی برای حراست و حفاظت از ایران اسلامی عزیز بود، افزود: مردم به خوبی می‌دانند که در ۲۰۵ سال قبل، بخش بزرگی از مناطق شمالی ایران و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شد و ۱۹۱ سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از این سرزمین مادری جدا کردند. ۱۷۲ سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب و ۱۶۳ سال پیش نیز بخش مهمی از شرق ایران جدا شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: ۱۳۸ سال قبل بخشی از شمال شرق ایران از این کشور جدا شد و بعد در ۱۰۰ سال پیش بخش بزرگی از جنوب ایران که امروز به عنوان چند کشور در جنوب خلیج فارس هستند از ایران جدا شد و حتی ۴۷ سال پیش، یعنی هفت سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان رژیم خائن پهلوی باز بخش مهمی از جنوب ایران که همواره در کتب جغرافیا به عنوان استان چهاردهم ایران نامیده

می‌شد، به دست خیانت‌بار پهلوی از ایران جدا شد .

روحانی اظهار داشت: در این چند دهه و در دوران شاهان سست عنصر قاجار و پهلوی، دو سوم این سرزمین را از ایران جدا کردند و این بدان معناست که رژیم‌های گذشته علاوه بر اینکه بر دین ، فرهنگ ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، بر تمامیت ارضی ایران هم خیانت کردند.

رئیس جمهوری با اشاره به این که برخی از مردم به یاد دارند یا در تاریخ خوانده اند که ۱۰۰ سال پیش در جنگ جهانی چگونه شمال، غرب و جنوب ایران توسط سه قدرت اشغال شد، تصریح کرد: ۷۷ سال پیش در زمان پهلوی اول در جنگ جهانی دوم علیرغم بی‌طرفی ایران، متفقین ایران را به شمال و جنوب تقسیم کردند و بر این کشور مسلط شدند و به شاه دستور دادند که باید از ایران خارج شود و او همه شرایط متفقین را پذیرفت به شرط آنکه بعد از او پسرش شاه ایران شود.

رئیس جمهوری همه این موارد را خیانت‌های آشکار پادشاهان و آنهایی که بر اریکه قدرت تکیه زده بودند ، نسبت به ملت بزرگ ایران بیان کرد.

و ی سپس با اشاره به اهمیت انتخابات و صندوق آرا اظهار داشت: آنچه باعث شده است روز به روز مردم علی‌رغم فشارهای دشمن با نشاط بیشتر، مسیر و آرمان خود را ادامه دهند، آن است که هر دو سال یک بار پای صندوق رأی می‌شتابند و افراد مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. صندوق آراء تضمین حفظ این نظام است. هر کس هر نوع تغییر می‌خواهد پای صندوق آراء به دنبال تحقق آن است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز در جامعه یک دمکراسی و مردمسا‌لاری به معنای واقعی کلمه وجود دارد. نظام جمهوری اسلامی آن نظام و رژیمی نیست که بگوید یک حزب و آن رستاخیز و هر کس خواهان آن نیست گذرنامه بگیرد و از ایران خارج شود. احزاب، روزنامه‌ها، مجلات و رسانه‌ها، در این کشور آزاد هستند و همه مسئولان اجرایی و نظارتی باید با سعه صدر با انتخابات برخورد کنند. هر چه سعه صدر بیشتر باشد و راه را برای حضور همه افکار، احزاب و جناح‌ها آماده تر کنیم، نظام مستحکمتر‌ خواهد بود.

رئیس جمهوری با اشاره به افزایش جمعیت کشور از آغاز انقلاب تا کنون از ۳۶ میلیون به ۸۲ میلیون نفر، گفت: اگر جمعیت ما بیش از دو برابر شده است حداقل باید کار و تلاش و محصول و پیشرفت ما هم نسبت به ۴۰ سال پیش دو برابر باشد درحالی که وقتی به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم وضع ما بسیار بیشتر و بهتر از آن چیزی است که تصور می‌شود.

روحانی افزود: قبل از انقلاب با تمام فراز و نشیب‌ها با وجود استفاده از متخصصان آمریکایی و اسرائیلی در بخش کشاورزی، کل محصولات کشاورزی ایران در سال آخر رژیم گذشته ۲۶ میلیون تن بودو این درحالی است که امروز میزان تولید محصولات کشاورزی ما ۱۲۲ میلیون تن است.

وی گفت: محصول گندم تولیدی کشور در روز پیروزی انقلاب حدود چهار میلیون تن بود اما امروز میزان تولید این محصول نزدیک به ۱۴ میلیون تن رسیده است و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

صادرات محصولات کشاورزی بعد از انقلاب

رئیس جمهوری با بیان این که صادرات محصولات کشاورزی نسبت به قبل از انقلاب ۲۰ برابر شده است، ادامه داد: قبل از انقلاب محصولات کشاورزی کشور ۲۸۵ میلیون دلار بوده که امروز به پنج میلیارد و ۷۷ میلیون دلار رسیده ؛ بنابراین مسیر درست انتخاب شده است.

روحانی اظهار داشت: در رژیم گذشته مجموعاً ۳۸ هزار هکتار در پوشش سامانه نوین آبیاری بوده و امروز دو میلیون و ۵۰ هزار هکتار زیر این پوشش قرار گرفته و نزدیک به شش برابر شده است.

وی گفت: آمار پیشرفت‌ها در کشاورزی نشان می دهد در طول این ۴۰ سال ملت بزرگ ایران چه پیشرفت بزرگی را به دست آورده است .

رئیس جمهوری با بیان این که در بخش صنعت، کل بنگاه‌های صنعتی در ۴۰ سال پیش، ۱۵۰۳ بنگاه بوده است و امروز ۸۵ هزار بنگاه صنعتی داریم، افزود: در گذشته کل فولاد کمتر از ۴۰۰ هزار تن بوده و امروز بالای ۲۰ میلیون تن است؛ محصولات صنعتی امروز با ۴۰ سال پیش، حتی با ۱۰ سال پیش قابل مقایسه نیست و این به معنای حرکت مردم در مسیر جهاد، سازندگی و پیشرفت است.

روحانی خاطرنشان کرد: در زمان رژیم گذشته کل میزان گازی که می‌توانست روزانه در اختیار مردم قرار بگیرد، حدود ۱۰۰ میلیون تن بود و امروز تبدیل به ۱۰۰۰ میلیون تن شده است و این نشان می دهد که کارگران و مهندسین در بخش نفت، چه زحمات بزرگی را متحمل شده اند.

وی ادامه داد: کل ذخایر نفت کشور ۸۸ میلیارد بشکه بوده و امروز ذخایر حدوداً دو برابر شده و ۱۶۰ میلیارد بشکه است و به معنای این است که با اکتشافات مهندسین و رفتن خارجی‌ها و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها، امروز توانستیم روی پای خودمان بایستیم و کشور را اداره کنیم.

رئیس جمهوری با بیان بخشی از دستاوردهای کشور در حوزه‌های آب، برق، راه، راه‌آهن و بنادر افزود: در زمان رژیم گذشته ۱۹ سد در سطح ملی داشتیم و امروز ۱۷۲ سد داریم و این نشان می‌دهد تعداد سدهای کشور نسبت به گذشته چند برابر شده است.

روحانی با اشاره به این که تولید برق کشور هفت هزار مگاوات بوده و امروز به ۸۰ هزار مگاوات رسیده است، اظهارداشت: در تولید برق در دنیا در دوره حکومتی آن فردی که می‌گفت به دروازه بزرگ تمدن رسیده ایم در رتبه سی و هشتم بودیم و امروز در دنیا چهاردهم و در منطقه اول هستیم و این نشان می‌دهد به چه تحول و پیشرفتی در زمینه‌های مختلف دست یافته ایم. ظرفیت بنادر کشور قبل از انقلاب ۱۹ میلیون تن بوده و امروز ۲۳۴ میلیون تن است و این پیشرفت پس از انقلاب است.

وی گفت: امروز ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز و بیش از چهار میلیون دانشجو داریم، در حالی که کل دانشجویان کشور در زمان رژیم گذشته ۱۷۵ هزار نفر بود .

رئیس جمهوری با بیان این که امروز ۱۴۰ هزار پزشک در نقاط مختلف کشور خدمت می‌کنند،گفت: امروز پزشکان در سراسر کشور حضور دارند و حتی متخصصان در شهرهای کوچک هستند. ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها ایجاد شده و شرایط امروز ایران از لحاظ بهداشتی، مورد اعتراف همه کشورهای دنیاست.

وی تصریح کرد: بین دهک بالا و پایین جامعه در زمان رژیم گذشته اختلاف ۳۵ برابر بوده ، اما امروز این اختلاف به ۱۵ برابر کاهش یافته است که این به معنای رسیدن به سمت عدالت بوده است و البته در این زمینه باید قدم‌های دیگری را هم برداریم.

خودکفایی کشور در تولید محصولات

رئیس جمهوری با اشاره به خودکفایی کشور در تولید محصولات، گفت: در زمینه تولید گندم نه برای یک سال بلکه برای چهارمین سال خودکفا هستیم. سال گذشته در تولید گازوییل خودکفا بودیم، امروز در بنزین و گاز هم خودکفا هستیم که هیچ‌وقت شرایط کشور این چنین نبوده است.

روحانی ادامه داد: در زمینه تولید دارو ، ۹۵ درصد نیاز کشور را در داخل تولید می‌کنیم. درمان انواع بیماری‌ها در داخل کشور انجام می شود. در بخش دفاعی هم قدرت و توان دفاعی ما به دست خودمان است . در فناوری‌های نوین، هسته‌ای، فضایی، بیوتکنولوژی، نانو، فناوری اطلاعات و سلول‌های بنیادی، رتبه ما چهارم یا دهم یا یازدهم، یا هفتم یا حداکثر چهاردهم است.

وی اظهار داشت: تنها کشوری هستیم که بدون آن که در برابر دشمن سر فرود بیاوریم، از فصل هفت منشور سازمان ملل متحد خارج شده ایم و این قدرت ملت ایران و دیپلماسی ماست و تنها کشوری هستیم که حق هسته‌ای‌مان

‌در سازمان ملل و در شورای امنیت تصویب شده و این به معنای پیشرفت ملت ایران است‌.

رئیس جمهوری افزود: پروژه بزرگ و طرح مهم و استراتژیک جاسک که به واسطه آن می‌خواهیم بخشی از صادرات نفت را از این منطقه انجام دهیم، ان‌شاء الله تا پایان این دولت اجرا خواهد شد.

روحانی ادامه داد: به زودی مردم شاهد خواهند بود که دولت الکترونیک رفاه فراوانی را برای مردم ایجاد خواهد کرد.بحران آب و محیط زیست را کنترل و فعالیت نهادهای مالی از جمله بانک‌ها را تنظیم خواهیم کرد.

روحانی با بیان این که امروز نقش ایران در منطقه از همیشه تاریخ بیشتر است، گفت: هر کشور و ابرقدرتی هر سخنی می‌خواهد بگوید؛ اگر امنیت می‌خواهند، ایران تنها کشوری است که می‌تواند به کمک ملت‌های منطقه بشتابد‌.

رئیس جمهور ی تاکید کرد: بدون ایران هیچ‌گونه طرحی در این منطقه قابل اجرا نخواهد بود؛ این را استکبار جهانی، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بدانند که این پیروزی از آن ملت ایران خواهد بود.روحانی با اشاره به این که راهمان را در بخش حقوق زنان، جوانان، اقلیت‌ها، اهل سنت و اقوام ادامه می‌دهیم، گفت: یکی از شعارهای این دولت حقوق شهروندی بوده و امروز ۱۸۲۵ نفر از اهل سنت در مناصب مختلف از جمله فرماندار، معاون استاندار، بخشدار، شوراها در سمت‌های مختلف مشغول کارند و ۲ سفیر کشور امروز در خارج از کشور از اهل سنت هستند و این نشان می دهد که روز به روز وحدت، اتحاد و یکپارچگی‌مان بیشتر خواهد شد.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه اسلام و انقلاب اسلامی به زنان ایران، مقام والا داد، گفت: امروز زنان کشورمان در تمام زمینه‌ها و رشته‌ها و مدیریت‌ها، بیش از هر زمان دیگر، در تاریخ ایران حضور دارند.

روحانی افزود: به سیاست شفافیت ادامه می‌دهیم، تا با فساد مبارزه کنیم. حمایت از اقشار مستضعف را ادامه خواهیم داد. تعامل سازنده با جهان را ادامه خواهیم داد و جایگاه ایران را مرتفع‌تر خواهیم کرد. فضای کسب و کار را بهتر از گذشته آماده می‌کنیم و خصوصی سازی بنگاه‌های دولتی را ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: نخواهیم گذاشت آمریکا پیروز شود. آمریکا دی ماه پارسال اعلام کرد که ایران را به زمین می‌زنم که نشد. در اردیبهشت، مرداد و ۱۳ آبان و در کریسمس و عید سال مسیحی امسال اعلام کرد که ایران را به زانو در می آورد که نشد. قول داده بود ۲۲ بهمن همه سران فاسد رژیم آمریکا در تهران باشند که آن هم نشد. هر چه گفتند نشد و نخواهد شد.

رئیس جمهوری با اشاره به وجود برخی مشکلات در زندگی روزمره مردم، خاطرنشان کرد: هرچند که مردم ما امروز با مشکلاتی مواجه هستند اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت، زیرا وضع آمریکا به مراتب بدتر از آن چیزی است که خودشان فکر می‌کردند و وضع منطقه ما بسیار بهتر از آن چیزی است که آنها فکر می‌کردند .

‌روحانی در پایان از ملت بزرگ ایران که در هوای سرد و برفی و بارانی در سراسر کشور به خیابان‌ها آمدند و به دنیا نشان دادند که پیوند ملت ما با انقلاب و امام و رهبریشان همواره وجود دارد و مستحکم خواهد بود، قدردانی و تشکر کرد.

قطعنامه راهپیمایی ۲۲ بهمن

شرکت کنندگان در راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن ‌در قطعنامه ای، تحقق اقتصاد مقاومتی را تنها راهکار حل مشکلات اقتصادی خواندند و تاکید کردند: جنگ رسانه ای – روانی و تحریم‌ها با هدف ناامید کردن مردم به آینده و سلب اعتماد آنان از نظام اسلامی محکوم به شکست است.

پیام قدردانی روحانی

رئیس جمهوری همچنین در پیامی از حضور حماسی و معنادار ملت بزرگوار ایران در جشن باشکوه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قدردانی کرد.

دراین پیام با اشاره به این که حضور پرشکوه و معنادار شما ملت بزرگوار در جشن بزرگ چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب و گرامیداشت یوم‌الله ۲۲ بهمن، جلوه ماندگار انسجام، همبستگی و زمان‌شناسی، و حماسه‌ای خیره‌کننده از عظمت و بزرگی این ملت بود آمده است:

درود خداوند بر شما که با لبیک به ندای رهبری و پایداری بر آرمان‌های اصیل انقلاب، بار دیگر همه معادلات و نقشه‌های شوم دشمنان نظام و بدخواهان ملت را نقش بر آب کردید و پاسخی در خور و قاطع به زیاده‌خواهی‌های بیگانگان و بدخواهان ایران اسلامی دادید.شما مردم غیرتمند ثابت کردید در هیچ شرایطی بر سر استقلال و عزت و سربلندی خود معامله نکرده و نخواهید کرد و از آرمان‌های بلند انقلابی که برای به ثمر رسیدن و استقرار آن عزیزترین اعضای خانواده خود را نثار کردید؛ با هیچ تهدید و توطئه و تحریمی دست نخواهید کشید.

بازتاب جهانی راهپیمایی

ملت ایران

برگزاری پرشکوه مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به تیتر بسیاری از خبرگزاری‌های غربی و منطقه‌ای تبدیل شد .

شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان

‌با قرار دادن عنوان «چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران» در سرتیتر اخبار خود گزارش داد: ایران همچنان نشان داده که قصدی برای تسلیم در برابر آمریکا و فشارهای بین المللی ندارد.

خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، زلزله ای سیاسی بود که نظم در خاورمیانه را دگرگون کرد و پس لرزه‌های آن با گذشت ۴۰ سال از آن زمان، هنوز احساس می شود.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ ، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را در سر تیتر خبرهای خود قرار و از تهران گزارش داد: زمانی که امام خمینی در سال ۱۹۷۹ حکومت شاه را سرنگون کرد و انقلاب اسلامی پیروز شد، کسی تصور نمی کرد این انقلاب ۴۰سال دوام آورد، اما این اتفاق افتاد و امروز

گرامیداشت تولد چهلمین سال آن است. تارنمای روزنامه صهیونیستی‌هاآرتص در گزارشی با بیان اینکه ایران امروز تولد چهل سالگی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) را جشن گرفت، تاکید کرد: به رغم مشکلات سیاسی و اقتصادی که این کشور با آن روبروست، این نظام بی همتا هیچ نشانی از نابودی و محو شدن در خود ندارد.شبکه ترکیه‌ای تی‌آرتی با پوشش زنده از مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن، گزارش داد که ایرانی‌ها چهلمین سالگرد انقلابی را گرامی می‌دارند که در سال ۱۹۷۹ چهره خاورمیانه را تغییر داد.

آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد: مردم در تهران و سایر شهرهای کوچک و بزرگ ایران به خیابان‌ها آمده‌اند تا چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند.

رویترز از حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن و سر داده شدن فریادهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» از سوی آنها خبر داد.

شبکه خبری الجزیره حضور قابل‌توجه مردم ایران در راهپیمایی گرامیداشت چهلمین سالروز انقلاب و حمایت آنها از اصول انقلاب در بحبوحه فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا را مورد توجه قرار داد و نوشت: تظاهرکنندگان ایرانی در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند تا چهلمین سالروز انقلاب ۱۹۷۹ را جشن بگیرند و بار دیگر همراهی خود با اصول انقلاب اسلامی را در بحبوحه فشارهای سیاسی و اقتصادی روزافزون آمریکا علیه ایران، اعلام کنند. مقامات کشورهای مختلف ازجمله امیر قطر‌، ‌سلطان برونئی‌،

رئیس پارلمان عراق و ر‌وسای‌جمهوری لبنان‌، ‌آذربایجان‌، ‌تاجیکستان‌، موریتانی و سنگاپور با ارسال پیام‌هایی به مقامات کشورمان ، این روز فرخنده را به ملت و دولت ایران تبریک گفتند‌.

Email this page

نسخه مناسب چاپ