حماس: در کنار ایران مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا می‌ایستیم
سرویس خارجی: یکی از رهبران جنبش حماس تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ظالمانه و خصمانه توصیف کرد و گفت که جنبش حماس در کنار تهران خواهد ایستاد.
اسماعیل رضوان در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین اظهار داشت که ما تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم و این تحریم‌ها را ظالمانه، و خصمانه می‌دانیم و در کنار تهران خواهیم ایستاد. رضوان با بیان اینکه تحریمهای آمریکا علیه ایران، مقاومت را هدف داده است، گفت: ما نسبت به مقاومت جمهوری اسلامی ایران اطمینان کامل داریم. این رهبر جنبش حماس گفت: عادی سازی روابط با اسرائیل را دومین گام از اجرای پروژه موسوم به معامله قرن می دانیم و گام اول این طرح انتقال سفارت آمریکا به قدس بود. رضوان تاکید کرد که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اقدامی بسیار خطرناک است و ما از امت عربی و اسلامی می خواهیم با هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل مخالفت کنند‌. وی افزود: عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی پایمال کردن خون شهدا و مجروحان فلسطینی است.
خبر دیگر اینکه پارلمان اردن برای نخستین بار طرحی را تصویب کرد که به موجب آن «اعلامیه بالفور» انگلیس جنایت علیه فلسطینی‌ها محسوب می‌شود. پارلمان اردن برای اولین بار طرح کمیته فلسطین در خصوص اینکه «اعلامیه بالفور» یک جنایت است را مورد تصویب قرار داد که براساس آن انگلیس مسئول این جنایت است. بر اساس این مصوبه، از انگلیس خواسته شده از ملت فلسطین به صورت رسمی عذرخواهی کند. در متن این مصوبه با اشاره به گذشت بیش از یکصد سال از اعلامیه شوم بالفور که وطن آبا و اجدادی فلسطینیان را به صهیونیست‌ها تقدیم کرد، آمده است: «ریشه درد و رنج ملت فلسطین به این اعلامیه بازمی‌گردد.» در این بیانیه همچنین آمده است که جنایت اعلامیه بالفور هرگز با گذشت زمان از بین نخواهد رفت و مبارزه گزینه ملت فلسطین برای بازپس‌گیری حقوق خاص خود است و انگلیس نیز باید رسما از ملت فلسطین عذرخواهی کند چرا که این بیانیه باب مهاجرت یهودیان از اقصی نقاط جهان به فلسطین را گشود و باعث تحمیل مالیات‌های سنگین بر کشاورزان فلسطینی شد. گفتنی است بیانیه بالفور نامه‌ای تاریخی بود که در ۲ نوامبر ۱۹۱۷ میلادی، توسط «آرتور جیمز بالفور» وزیر خارجه وقت بریتانیا، خطاب به «والتر روچیلد» سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام بریتانیا نوشته شد و در آن از موضع مثبت دولت بریتانیا برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» خبر داده شد. بیانیه بالفور سرآغاز تلاش در عرصه بین‌المللی برای تأسیس رژیم جعلی اسرائیل به‌شمار می‌رود.
در چنین شرایطی روحانیون ارشد کاتولیک در قدس از رژیم صهیونیستی خواستند قانون جنجالی «کشور یهود» را که به یهودی‌ها حق تعیین سرنوشت منحصری می‌دهد، لغو کند. این قانون ماه ژوئیه به تصویب پارلمان رژیم صهیونیستی رسید و بخشی از قوانین اساسی اسرائیل شد. طبق آن، سرزمین‌های اشغالی وطن تاریخی یهودیان است و زبان عربی به عنوان یک زبان رسمی حذف شد. از آنجایی که قانون مذکور هرگونه اشاره به برابری یا ماهیت دموکراتیک را حذف کرده است، عرب‌های اسرائیل می‌گویند این امر در واقع قانونی کردن تبعیض است.
خبر دیگر اینکه رادیو سراسری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نخست وزیر این رژیم به تصویب قانون مجازات اعدام اسرای فلسطینی چراغ سبز نشان داده است. مقامات رژیم صهیونیستی در نشست رؤسای احزاب ائتلاف حاکم این رژیم درباره درخواست نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل مبنی بر تصویب پیش نویس قانون اعدام اسرای فلسطینی توافق کردند. قرار است کمیته قانون اساسی پارلمان اسرائیل (کنست) به زودی بررسی‌های اولیه خود را به منظور آماده سازی این پیش‌نویس برای رای دادن به آن آغاز کند. در رویدادی دیگر مسجد ابراهیمی شاهد حضور غیرقانونی هزاران شهرک‌نشین صهیونیست و انجام آیین‌های تلمودی توسط آنها بود. هزاران شهرک‌نشین صهیونیست وارد مسجد ابراهیمی در الخلیل شدند و آیین‌های تلمودی در آن انجام دادند. ورود غیرقانونی شهرک‌نشینان به مسجد ابراهیمی تحت حمایت کامل نظامیان رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ