حمله تروریستی داعش به ضاحیه بیروت با ۴۳ شهید و ۲۳۹ زخمی
 

سرویس خارجی: انفجار تروریستی در منطقه ضاحیه بیروت به شهیدشدن ۴۳ نفر و مجروح شدن ۲۳۹ نفر دیگر انجامید.

منابع خبری لبنان اعلام کردند «حسین یاغی» معروف به ابو مرتضی از مسئولان امنیتی حزب‎الله لبنان در این انفجارهای تروریستی به شهادت رسید.

شبکه یورو نیوز هم مدعی شد هدف این حملات حزب الله لبنان بود.

مرکز درمانی واقع در ضاحیه جنوبی بیروت برای اهدای خون برای مداوای مجروحان فراخوان داد.در همین حال دولت لبنان در پی وقوع این حادثه خونبار، دیروز را عزای عمومی اعلام کرد.گزارش ها حاکی است پس از انفجار نخست در یک منطقه پر رفت و آمد در منطقه «برج البراجنه» ضاحیه بیروت، یک عامل انتحاری دیگر نیز کمربند انفجاری خود را منفجر کرد.

در این حال داعش مسئولیت انفجارهای تروریستی ضاحیه جنوبی بیروت را بر عهده گرفت. داعش هویت این سه تروریست تکفیری را «حامد رشید البالغ» دارای ملیت فلسطینی، «عمار سالم الریس» دارای ملیت فلسطینی و «خالد احمد الخالد» دارای ملیت سوری اعلام کرد. هر سه تروریست تکفیری در این اقدام تروریستی انتحاری به هلاکت رسیدند. از طرفی فرماندهی ارتش لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تروریست انتحاری سوم موفق به منفجر کردن خود نشد و قبل از انفجار خود به هلاکت رسید.

در این بیانیه آمده است: شامگاه پنج‌شنبه گذشته یک تروریست انتحاری مجهز به کمربند انفجاری خود را در محله عین السکه در منطقه برج البراجنه ضاحیه جنوبی بیروت منفجر کرد. در ادامه این بیانیه آمده است که تروریست انتحاری دوم خود را نزدیک محل انفجار دوم منفجر کرده است که به افزایش شمار شهدا و قربانیان این جنایت تروریستی منجر شد. این بیانیه می‌افزاید، در محل انفجار دوم، جنازه تروریست انتحاری سوم پیدا شد که نتوانست خود را منفجر کند. براساس این بیانیه، نیروهای ارتش با حضور گسترده در منطقه و ایجاد حلقه امنیتی در اطراف محل انفجارها اوضاع را تحت کنترل دارند.

کار‌شناسان نظامی و پلیس نظامی لبنان هم با حضور در محل انفجارها در حال شناسایی تروریست‌های انتحاری و بررسی حجم مواد منفجره بکار رفته در کمربندهای انفجاری هستند. براساس این گزارش برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند که یک تروریست انتحاری دیگر هم در این جنایت تروریستی شرکت داشته است. این گزارش حاکی است که انفجار اول مقابل حسینیه الرمل و مدرسه التکامل و انفجار دوم دقایقی بعد در منطقه تجاری برج البراجنه و نزدیک یک نانوایی صورت گرفت. برخی منابع خبری گفته‌اند که تروریست‌های تکفیری قصد داشتند خود را در محل برگزاری دعای کمیل منفجر کنند.

واکنش ایران

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان با محکومیت شدید انفجار تروریستی ضاحیه جنوبی بیروت که به شهید و مجروح شدن شمار زیادی از شهروندان بی‌گناه لبنانی منجر شد، این حادثه را به دولت و ملت لبنان و خانواده‌های شهدا تسلیت گفت. حسین جابری انصاری ابراز امیدواری کرد با همبستگی ملت، مقاومت و ارتش لبنان و عزم جدی جامعه بین المللی در مبارزه با تروریسم، زمینه‌های برخورد فعال و موثر با جریانهای افراطی و تروریستی فراهم و انسجام جامعه متنوع لبنان بعنوان نماد همبستگی و مقاومت، حفظ شود.

سفارت ایران در بیروت هم در بیانیه‌ای عملیات تروریستی جنوب بیروت را در جهت برهم زدن ثبات و امنیت لبنان و علیه مقاومت ارزیابی کرد. در این بیانیه آمده است: حادثه انفجار انتحاری در ضاحیه جنوبی بیروت که شامگاه پنجشنبه گذشته جمعی از زنان، کودکان و مردم بی‌گناه را هدف قرار داد بار دیگر ماهیت ضدانسانی و وحشیانه گروه‌های تروریستی را آشکار ساخت. در ادامه این بیانیه آمده است: در شرایطی که لبنان در سایه تدبیر و احساس مسئولیت رهبران گروه‌های سیاسی به سمت همگرایی و انسجام ملی و حل و فصل مسائل داخلی گام بر می‌دارد و ارتش و نیروهای امنیتی لبنان در مقابله با گروه‌های تروریستی به دستاوردهای چشمگیری دست یافته‌اند، این اقدام تروریستی در راستای اهداف و منافع رژیم صهیونیستی و حامیان خارجی این گروه‌ها در جهت برهم زدن ثبات و امنیت لبنان و علیه مقاومت ارزیابی می‌‌شود. این بیانیه می افزاید: سفارت جمهوری اسلامی ایران این اقدام غیرانسانی را شدیداً محکوم می کند، شهادت مردم بی گناه را به دولت و مردم لبنان تسلیت می‌گوید و ضمن همدردی با خانواده‌های قربانیان، از خداوند متعال برای مجروحان این حادثه شفای عاجل مسألت دارد.

موج محکومیت بین المللی

انفجارهای تروریستی جنوب بیروت موجی از محکومیت‌های بین‌المللی را به دنبال داشت. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله تروریستی آن را اقدامی حقیرانه خواند و از لبنانی‌ها خواست همچنان امنیت و ثبات در کشور خود را حفظ کنند. وزارت خارجه آمریکا نیز با محکوم کردن این دو انفجار که داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفت، جان باختن دهها شهروند لبنانی را به مردم این کشور و خانواده های قربانیان تسلیت گفت. فرانسه نیز با سخیف خواندن این اقدام تروریستی تاکید کرد که در کنار ملت و رهبران لبنان در جنگ آنها علیه تروریسم ایستاده است.

وزارت خارجه مصر هم در بیانیه‌ای تاکید کرد که قاهره همواره در کنار ملت لبنان ایستاده و در چنین شرایط حساسی که تروریست‌ها و افراط‌گراها و دشمنان اسلام به فکر ضربه زدن به امنیت و ثبات در لبنان هستند مصر خود را موظف می‌داند که در کنار ملت لبنان باشد. کویت نیز اعلام کرد با شدیدترین عبارات، حمله‌های تروریستی روز پنج شنبه در جنوب بیروت را محکوم می‌کند و از همه لبنانی‌ها می‌خواهد تمامی راه‌ها برای حفظ امنیت و ثبات کشورشان را در پیش بگیرند. اردن نیز حملات تروریستی ضاحیه بیروت را محکوم کرد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن دو انفجار تروریستی منطقه برج البراجنه که شهروندان بی‌دفاع را هدف قرار داد، اعلام کرد: این اقدام تروریستی با هدف برهم زدن ثبات و امنیت در لبنان و فتنه انگیزی و دور کردن افکار عمومی جهانی از انتفاضه مردم فلسطین انجام گرفت. جنبش حماس نیز ضمن محکوم کردن این انفجارها با مردم لبنان ابراز همدردی کرد. حزب مردم فلسطین هم در بیانیه‌ای مطبوعاتی این عملیات تروریستی را یک اقدام بزدلانه خواند که منجر به شهادت دهها تن و زخمی شدن صدها تن دیگر از مردم بی‌گناه شد. جبهه دموکراتیک آزادی بخش فلسطین نیز ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی تمامی گروه‌ها و جناح‌های لبنان را به وحدت و همبستگی بیشتر و ایستادگی در مقابل تروریسم دعوت کرد.

گروه‌های مختلف لبنان نیز در واکنش به انفجارهای برج البراجنه و شهید و زخمی شدن دهها تن، این حادثه را به شدت محکوم کردند. حسین خلیل، معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان با محکوم کردن این دو انفجار تروریستی در جنوب لبنان گفت: نبرد حزب‌الله با تروریست‌ها ادامه خواهد یافت و این نبرد طولانی و مستمر خواهد بود. خلیل افزود: اتفاقی که پنجشنبه رخ داد نشان می‌دهد که ما در مسیر درستی حرکت می‌کنیم و البته نبرد ما با تروریسم نبردی کوتاه نخواهد بود. نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز با محکوم کردن این انفجارها گفت: تروریست‌ها به دنبال غیرفعال کردن کشور هستند، ما نباید با آنها همراه شویم. سعد حریری، رهبر جریان المستقبل هم گفت: من از طرف خودم و جریان المستقبل این حادثه را محکوم می‌کنم. تمام سلام، نخست وزیر لبنان نیز گفت، این اقدام بزدلانه را محکوم می‌کنیم و در مواجهه با فتنه، همه گروه‌ها را به بیداری، وحدت و همبستگی دعوت می‌کنیم.

میشل عون، رهبر سابق جریان ملی آزاد لبنان و عضو حزب تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان نیز در محکومیت این انفجارها گفت: چند انفجار دیگر باید اتفاق بیفتد تا همه بپذیرند که باید با تروریسم تکفیری مقابله کرد. سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده لبنان نیز با محکوم کردن این انفجارهای تروریستی گفت، تنها محکومیت این حادثه کافی نیست و باید کشورمان را از شر تروریسم نجات دهیم. ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان نیز اتحاد مردم و گروه‌های سیاسی و دوری از اختلافات سیاسی را برای مسدود کردن راه تروریست‌ها و ممانعت از اینگونه حوادث خواستار شد. جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان نیز تاکید کرد: این انفجار بخشی از اقدامات تروریستی است که در سطح جهان انجام شده و از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود.

دیدار امیر‌عبداللهیان با نصرالله

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران با سید حسن‌ نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در بیروت دیدار کرد. در این دیدار آخرین تحولات منطقه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت.امیرعبداللهیان از بیروت راهی مسقط شد تا با مقامات این کشور دیدار کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ