محک
حمله موشکی ترامپ به دمشق!
ابوالقاسم قاسم زاده
اگر از هجوم تبلیغاتی رسانه‌های غربی و صهیونیستی کمی فاصله بگیریم، می‌توان با طرح چند پرسش ارزش نظامی یا سیاسی حمله موشکی ترامپ به سه مرکز در اطراف دمشق را ارزیابی کرد.
این حمله که به قول ژنرال ماتیس وزیر دفاع دولت ترامپ، حمله‌ای موردی برای نابودی مراکزاصلی تولید سلاح‌های شیمیایی در سوریه بود و ادامه آن در دستور کار ارتش آمریکا نیست، بیش از چند هفته در امواج خبرسازی‌ها و تبلیغات رسانه‌ای در غرب قرار داشت.
قدرت نمایی نظامی کاخ سفید در تشکیل جلسات ویژه نظامی با رئیس جمهوری آمریکا در صدر خبرها قرار گرفت. در سازمان ملل و به خصوص در جلسات شورای امنیت این سازمان رویارویی لفظی و سیاسی نماینده آمریکا و روسیه، تنش را مرحله به مرحله شدیدتر کرد؛ تا آنجا که بسیاری از صف‌آرایی نظامی مسکو و واشنگتن در دریای مدیترانه و سواحل دریایی سوریه خبر دادند. بسیاری از محافل سیاسی پیش‌بینی جنگی فراگیر و گسترده که با حملات هوایی ـ دریایی و به خصوص حمله موشکی برای چند هفته از سوی آمریکا را می‌کردند و برای نقطه صفر فرمان حمله یا جنگ جدید شمارش لحظه به لحظه داشتند. یکباره چند روز سکوت از فرمان حمله فوری از سوی ترامپ خبرساز شد. در این فاصله گفته شد که آمریکا می‌خواهد تا متحدانش به خصوص در کشورهای اروپایی و اعضای ناتو را با خود همراه کند و به جای تقابل اختصاصی آمریکا، آن را تقابل دولت‌های متحد غربی و به خصوص ناتو جلوه دهد. بسیاری از کشورهای اروپایی از این نقشه ترامپ فاصله گرفتند و اعلام کردند که در انجام حمله نظامی ترامپ مشارکت نخواهند داشت. در نهایت دو دولت انگلیس و فرانسه یک روز قبل از حمله اعلام کردند که با ترامپ همراه خواهند بود با این تفاوت که ترامپ خواهان سرنگونی اسد است و نخست وزیر انگلیس ضمن اعلام حمایت و همراهی با حمله موشکی ترامپ، تأکید کرد که دولت متبوعش خواهان تغییر رژیم در سوریه نیست! حمله موشکی به دمشق در اولین ساعات بامداد روز شنبه انجام گرفت. در حالی که ارتش آمریکا به طور رسمی از تعداد موشک‌های شلیک شده خبری نداده بود. در ساعات اولیه تعداد آن را ۱۵ فروند اعلام کردند که علیه سه مرکز تحقیقاتی ـ نظامی در دمشق شلیک شده است. سوریه اعلام کرد، ۲ یا ۳ موشک به هدف‌ها اصابت کرده و ۱۳ موشک توسط پدافند هوایی و رادارهای ضد موشکی ارتش در هوا نابود شده است. در ساعت اولیه گزارش‌های خبری آمار معدودی از تعداد موشک در رسانه‌های خبری چرخید، اما بعد از ساعتی، اندک اندک شمارش و تعداد موشک‌های استفاده شده بالا رفت و به بیش از ۱۵۰ فروند موشک رسید.
دولت سوریه میزان تخریب را محدود دانسته و تعداد زخمی‌ها را معدود خواند. ارزیابی نظامی و سیاسی از این عملیات را می‌توان چنین خلاصه کرد:
۱ـ اغلب کارشناسان نظامی مستقل این حمله را فاقد ارزش نظامی و تأثیرگذار در معادله بحران سوریه به‌لحاظ نظامی دانسته‌اند که به‌صورت میدانی در جهت‌گیری جنگ در داخل سوریه تغییری ایجاد نخواهد کرد.
به‌نظر این کارشناسان، روسیه و ایران دست برتر در سوریه دارند و در عمل مرحله به مرحله ارتش سوریه با آزادسازی همه مناطق در اشغال گروه‌ها و تشکل‌های معارض و تروریستی موفق می‌شوند. سوریه اکنون به مرحله‌ای از جنگ‌ نظامی موفق و پیش‌رونده دست پیدا کرده است که شدیدترین حملات هوایی و موشکی از خارج از این کشور هم قادر به تغییر معادلات یا سرنگونی حاکمیت دولت در این کشور نیست.
منطقاً بمباران موشکی ترامپ، موقعیت نیروهای آمریکایی در سوریه (ترامپ شمار نیروهای نظامی آمریکایی حاضر در خاک سوریه را ۲ هزار نفر اعلام کرد) را به خطر خواهد انداخت و زمینه‌های حمله به نظامیان آمریکایی در سوریه را فراهم می‌آورد. در شعاع ارزیابی پی‌‌آمدهای نظامی بعد از حمله موشکی آمریکا، تشدید تقابل قدرت نظامی مسکو ـ واشنگتن در شرایط بسیار حساس و خطرناکتر سوق داده خواهد شد.
به‌نظر اغلب کارشناسان نظامی، خواست نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل مشارکت و فعال‌سازی نظامی آمریکا در سوریه است که از نظر رژیم اسرائیل حمله موشکی ترامپ در راستای حمایت از آنها و پیچیده‌تر کردن بحران نظامی ـ سیاسی سوریه خواهد شد.
۲ـ در حالی‌که این حمله موشکی فاقد ارزش نظامی است، به‌لحاظ سیاسی تحولات درباره بحران سوریه را پیچیده‌تر خواهد کرد.
بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند، بحران سوریه راه‌حل کشوری یا منطقه‌ای ندارد. این بحران بخصوص اگر بخواهد از مسیر سیاسی حل و فصل شود، نیازمند تعامل سازنده مسکو ـ واشنگتن است. حمله موشکی ترامپ در عمل به‌جای بسترسازی تعامل با پوتین در انجام طرح «صلح و پایان جنگ» فضای تنافر مسکو ـ واشنگتن را تشدید خواهد کرد که در این مسیر انگلیس و فرانسه به آتش تهیه آن کمک کرده‌اند. ارزیابی سیاسی حمله موشکی به دمشق بسیار تاریکتر و منفی‌تراز فاز نظامی آن است. مدت‌ها طول خواهد کشید تا مگر دوباره مسیری برای همکاری سیاسی برای پایان بحران در سوریه بعد از ۷ سال جنگ ویرانگر تعریف شود. فعلاً روسیه، ایران و ترکیه طرح پایان جنگ و شروع فاز سیاسی برای پایان بخشیدن به بحران را دنبال می‌کنند.
حمله موشکی ترامپ به پروسه صلح در سوریه به‌لحاظ سیاسی ضربه سختی وارد کرد.
۳ ـ بهانه حمله موشکی ترامپ به دمشق، به‌کارگیری سلاح شیمیایی است. در حالی‌که سازمان ملل ماموران خود را به‌صورت گروه حقیقت‌یاب به شهر «دوما» مرکز غوطه‌شرقی سوریه فرستاده بود و هنوز هیچ گزارش رسمی بین‌المللی از به‌کارگیری سلاح شیمیایی در این منطقه داده نشده است، ترامپ حمله موشکی به دمشق را انجام داد. خبرنگاران رسانه‌های آمریکایی از سخنگوی کاخ سفید خواستند اسناد و مدارک به‌کارگیری سلاح شیمیایی از سوی دولت سوریه را اعلام کند و نشان دهد.
پاسخ این بود که این اسناد سرّی و فعلاً کاملاً محرمانه است و منتشر نخواهد شد. دولت روسیه در سازمان ملل اعلام کرد موضوع و اخبار به‌کارگیری سلاح شیمیایی در دومای سوریه، ساختگی است و اساساً چنین حمله‌ای صورت نگرفته است.
«لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد: روسیه بعد از آزادسازی شهر دوما، بازرسان ویژه‌ای برای بررسی به این شهر و منطقه اعزام شدند و هیچ مدرکی دال بر انجام حمله شیمیایی به‌دست نیامده است. اکنون همه در انتظار بررسی گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل به‌سر می‌برند. در حالی‌که حمله موشکی ترامپ به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه انجام گرفته است. این اقدام ضربه بزرگی به جایگاه سازمان ملل است که آمریکا هرگاه بخواهد بدون مصوبه این سازمان به هرکجا که مایل باشد حمله نظامی می‌کند. ترامپ حتی از کنگره تقاضای مجوز حمله نکرد. از ترامپ چنین اقدامی بعید نبود، اما همراهی و همگامی دو دولت انگلیس و فرانسه مورد نقد مردم این دو کشور قرار گرفته است. برای «می» نخست‌وزیر انگلیس و ماکرون رئیس جمهوری فرانسه هزینه‌پردازی همراهی با ترامپ سنگین خواهد بود، زیرا مردم انگلیس و فرانسه تجربه تلخ همگامی نخست‌وزیر گذشته انگلیس (براون) را با «جرج‌بوش» رئیس جمهوری وقت آمریکا در حمله به عراق به بهانه داشتن سلاح‌های اتمی را دارند. این‌بار هم گزارش گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل بعد از بازگشت از سوریه فصل دیگری از بحران اجتماعی ـ مردمی را در انگلیس، فرانسه و آمریکا دامن خواهد زد.
۴ ـ ادامه جنایت کشتار فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی، که تظاهرات مردمی آنها علیه اشغالگری تاکنون بیش از ۳۵ کشته و صدها زخمی به‌جا گذاشته، بعد از حمله موشکی‌ ترامپ به دمشق به محاق خبری و اطلاع‌رسانی رفته است. به‌خصوص که چند دولت عربی از جمله شاه سعودی و اردن از ترامپ حمایت کرده‌اند. این حمله امواج رادیکال مردمی در کشورهای عربی علیه آمریکا، اسرائیل و شیوخ وابسته به آمریکا را تشدید خواهد کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ