خانواده بسکتبال در انتظار دیدارهای جذاب تیم‌ملی در تالار بسکتبال آزادی
 

شیمیدر صدرنشینی را از پتروشیمی گرفت

پایان هفته چهاردهم لیگ برتر بسکتبال قبل از تعطیلی لیگ به دلیل برپایی اردوه‌ی آمادگی تیم ملی برای مسابقات پنجره ششم و پایانی جام جهانی ۲۰۱۹ چین، برای شیمیدری‌ها خوش‌یمن بود چون علاوه بر آنکه انتقام شکست میلیمتری دور رفت مقابل پتروشیمی ماهشهر را گرفتند به صدرنشینی تیم جنوبی و قهرمان باشگاههای آسیا هم، خاتمه دادند تا ملی‌پوشان شیمیدر با انرژی مضاعفی به اردوی تیم ملی بروند.

شیمیدر تهران که با توجه به در اختیار گرفتن تعدادی از بهترین ملی‌پوشان سابق و فعلی تیم ملی، از ابتدای فصل جزو مدعیان قهرمانی بود در دور رفت تا قبل از رویارویی با پتروشیمی در ماهشهر، تمام بازیها را با نتایجی قابل قبول به‌نفع خود تمام کرده بود که نتیجه دیدار این دو تیم می‌توانست، صدرنشین را معرفی کند.

دیداری که اما در وقت اضافه با اختلافی اندک به نفع تیم جنوبی پایان یافت تا ماهشهری‌ها با خاطر جمع از صدرنشینی‌شان تا پایان نیم فصل اول، ادامه رقابتهای قبل از نیم‌فصل را دنبال کنند.

در دور رفت اگرچه پتروشیمی پیروز شد اما شیمیدری‌ها خود را مستحق آن شکست نمی‌دانستند و البته این بازی بدون حاشیه هم نبود.

اما از آنجا که پتروشیمی و شیمیدر قوی‌ترین تیمهای لیگ برتر از نظر مهره بودند طبیعی بود که صدرنشینی پتروشیمی و رتبه دوم شیمیدر تا زمانیکه در دور برگشت به یکدیگر بخورند، حفظ خواهد شد. اتفاقی که افتاد و تقابل دوباره این دو تیم در دور برگشت می‌توانست تثبیت‌کننده جای صدرنشین یا جایگزینی شیمیدر بجای تیم جنوبی باشد. دیداری که باز هم حساس و نزدیک پیش‌بینی می‌شد اما پیش‌بینی نزدیک بودن درست از کار درنیامد چرا که نه تنها تیم جنوبی نتوانست صدرنشینی را حفظ کند بلکه شکستی با ۱۵ اختلاف امتیاز را متحمل شد. پتروشیمی حتی در صورت شکست با یک امتیاز می‌توانست به صدرنشینی خود ادامه دهد اما یک اختلاف امتیاز کجا و ۱۵ اختلاف امتیاز کجا! یاران محمدرضا اسلامی در تالار بسکتبال آزادی تهران از آغاز کوارتر سوم و نهایتاً در کوارتر چهارم، آنچنان برتری خود را به یاران مهران حاتمی تحمیل کردند که جنوبی با قبول بی‌چون‌و‌چرای شکست به ضعیف ظاهر‌شدن خود، اعتراف کردند تا جائیکه مهران حاتمی تأکید کرد تیمش در حد خودش بازی نکرده است و به فکر جبران در آینده است.

به این ترتیب لیگ برتر پس از هفته چهاردهم تعطیل شد و ادامه رقابت‌ها رفت تا پس از پایان پنجره ششم انتخاباتی جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین، در حالیکه به نظر می‌رسد تا پایان نیم‌فصل‌دوم، شرایطی را که پتروشیمی در نیم‌فصل اول طی کرده بود، این‌بار، شیمیدر تهران طی کند یعنی تا پایان نیم‌فصل دوم صدرنشین بماند و تکلیف قهرمان، بکشد به مراحل مختلف پلی‌آف لیگ برتر. آنجایی که هم پتروشیمی شانس قهرمانی دارد و هم شیمیدر و حتی سایر تیمها البته اگر از پس این دو تیم برآیند.

در پایان هفته چهاردهم شیمیدر ۸۲ بر ۶۷ از سد پتروشیمی گذشت ذوب‌آهنی که در هفته قبل در دیداری بسیار نزدیک مقابل شیمیدر مدعی شکست خورده بود مقابل آویژه صنعت مشهد ۸۹ بر ۸۵ پیروز شد شهرداری گرگان مقابل رعد پدافند خوزستان به راحتی و با نتیجه ۹۲ بر ۶۵ پیروز شد و پگاه تهران در یک بازی بسیار نزدیک ۷۴ بر ۷۲ مقابل نفت‌آبادان شکست خورد تا نشان دهد که می‌تواند بازنده با اختلاف کم مقابل مدعیان باشد اما نه برنده چون پگاه پیش از این هم مقابل شیمیدر مدعی در یک بازی فوق‌العاده نزدیک، شکست خورده بود.

هواداران منتظر هنرنمایی ستاره‌ها

اما در حال حاضر بحث مهمتر از لیگ برتر، مسابقات پیش‌روی تیم ملی در پنجره ششم انتخابی جام جهانی است. مسابقاتی که در تهران برگزار می‌شود و اهمیتش به جهت میزبانی و حضور تماشاچیان مشتاق برای حمایت از یاران شاهین طبع است چون صعود تیم ملی کشورمان به جام‌جهانی ۹۹ر۹۹ درصد قطعی شده است و خیلی بعید به‌نظر می‌رسد که حتی اگر ابروباد و مه و خورشید و فلک هم، دست بدست هم بدهند، بتوانند مانع صعود ملی‌پوشان شایسته ایران بشوند.

مهران شاهین طبع که در پنجره پنجم انتخابی چهره‌ای کامل موفق داشت و پیروزی ارزشمند تیم ملی ایران مقابل فیلیپین کاملاً تقویت شده، به‌واقع به تفکرات دفاعی او باز می‌گشت و تحسین همگان را در برداشت در این مرحله دو بازی سخت در پیش دارد. یک بازی مقابل استرالیا قدرتمند و یک سروگردن بالاتر از تمامی آسیایی‌ها، و یک بازی هم مقابل ژاپنی که در پنجره‌های قبلی هم استرالیا را شکست داده بود هم از پس ایران برآمد. ژاپنی که شاید قبول تا به این اندازه قوی شدنش، خیلی راحت نبود اما با اعتقاد‌داشتن به برنامه‌ریزی هدفمند ژاپنی‌ها و همچنین با توجه به میزبانی المپیک ۲۰۲۰ توکیو چشم بادامی‌ها از تمام پتانسیل‌ها برای قوی‌تر‌شدن تیم ملی بسکتبال، استفاده کرده و از بازیکنان دو ملیتی خود نیز بهره می‌برند. بازیکنانی که سابقه حضور در لیگ‌های معتبر خارجی و حتی «N.B.A» را دارند و به‌واسطه حضور آنها بود که ملی‌پوشان کشورمان در ژاپن با شکست مواجه شدند.

با این وجود طی روزهای دوم و پنجم اسفندماه تیم ملی ایران میزبان این دو تیم قدرتمند است و تلاش می‌کند حداقل ژاپن را شکست بدهد چون حساب استرالیا که از آسیا جداست و اگر چه آمدن این تیم به آسیا بدون شک، ارتقاء بسکتبال تمام کشورهای آسیایی را در پی خواهد داشت اما شکی نیست که نزدیک شدن بهترین‌های آسیا از جمله ایران، چین، ژاپن و کره به این تیم زمانبر خواهد بود. بنابراین تمرکز تیم ملی باید روی تیم ژاپن باشد هرچند که نباید نسبت به استرالیا بی‌تفاوت باشد. مهران شاهین طبع در یک بازی با کیفیت مقابل فیلیپینی قدرتمند و مدعی صعود به جام جهانی، پیروز شد و شکی نیست که با آنالیز ژاپنی‌ها، تمام برنامه‌ریزی‌اش برای شکست حریف خواهد بود تا با یک برد ارزشمند دیگر، ارزش صعود به جام جهانی، دوچندان شود.

با همین هدف هم با دعوت از ۱۹ بازیکن، اردوی آماده‌سازی تیم ملی از سه‌شنبه آغاز شد و در بین دعوت‌شدگان نام‌های حامد حدادی ستاره بی‌مانند ایران در آسیا و صمد نیکخواه بهرامی نیز هست.

در کنار آنان، از مایک رستم‌پور هم دعوت شده تا کنار ملی‌پوشان باشد و در صورتی‌که بتواند نظر مساعد کادر فنی را جلب کند در ترکیب قرار بگیرد.

مایک از جمله بازیکنان دورگه است که تاکنون از قابلیت‌های بالای او بسیار شنیده‌ایم اما هنوز در میادین محک نخورده است. آرون گرامی‌پور بازیکن پست پنج دورگه نیز از گزینه‌های تیم ملی است که پاره‌‌ای از محدودیت‌ها اجازه نداده در ترکیب تیم ملی برای پنجره ششم حضور یابد و نوید نیکتاش که به‌طور متناوب کنار ملی‌پوشان بوده، در این اردو، حضور خواهد داشت.

فقط اسم ارسلان کاظمی مثل پنجره قبلی در جمع ملی‌پوشان دیده نمی‌شود با این احوال اما هنوز مشخص نیست که آیا حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی تیم ملی را همراهی کنند چون هر کدام از این بازیکنان شرایط خاص خود را دارند و البته اگر قرار باشد به مصاحبه چند روز قبل یکی از خبرگزاری‌ها با صمد استناد شود که می‌توان نتیجه گرفت حضور صمد منتفی خواهد بود چرا که بارها از صمد به عنوان کاپیتان سابق تیم ملی نام برده شده بود.

علی‌ای‌‌حال همه علاقه‌مندان به بسکتبال دوست دارند که تمامی مهره‌های شاخص ملی‌پوش را کنار یکدیگر داشته باشند و از بازی زیبای آنان هم بهره ببرند. دیدن هنرنمایی‌های حامد حدادی جلوی چشم طرفداران پر تعدادش، موضوعی است که تماشاچیان را امیدوار به حضور این بازیکن در دوبازی پیش‌رو می‌کند چرا که فدراسیون بسکتبال هم تمام مراحل قانونی و اداری لازم را به باشگاه «شیجیانگ» چین که حامد در آن توپ می‌زند، طی کرده تا مجوز حضور سنتر ۱۸ر۲ متر کشورمان درجمع ملی‌پوشان مهیا شود.

تیم ملی قبل از بازی در پنجره ششم انتخابی جام جهانی، دو بازی تدارکاتی هم مقابل اردن در تهران برگزار خواهد کرد. بازی‌هایی که اما به پیشنهاد اردنی‌ها بدون تماشاگر برگزار می‌شود. فدراسیون بسکتبال برای بازی با تیم‌های به مراتب با کیفیت‌تر از اردن تلاش خود را به کار بست اما، به جایی نرسید تا اردن تنها گزینه باشد.

روزبه ارغوان، محمد ترابی محمد جمشیدی، حامد حدادی محمد حسن‌زاده، حامد حسین‌زاده آرن داودی، مایک رستم‌پور، نوید رضایی‌فر، کیوان ریاعی، آرمان زنگنه، امیر صدیقی، بهشاد عرب‌زاده، سجاد مشایخی، رسول مظفری، میثم میرزایی صمد نیکخواه بهرامی، نوید نیکتاش و بهنام یخچالی ۱۹ بازیکن مدعو از سوی کادر فنی تیم ملی بسکتبال هستند که از روز سه‌شنبه اردوهای ملی پوشان در تالار بسکتبال آزادی تهران آغاز شده و دوبازی مقابل اردن بین ۲۱ تا ۲۳ بهمن ماه برگزار خواهد شد.

پس از پایان مسابقات این مرحله ادامه لیگ برتر بسکتبال، آغاز خواهد شد و لیگ برتری‌ها، به‌خصوص آنان‌که بازیکنان کمتری در تیم ملی دارند یا اصلاً بازیکنی ندارند، این فرصت را پیدا خواهند کرد تا در تعطیلی پیش رو به برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت خود بپردازند.

قاسم کیانی

Email this page

نسخه مناسب چاپ