خروج نیروهای آمریکایی از سوریه آغاز شد
سرویس خارجی: خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی ائتلاف ضد داعش اعلام کرد که آمریکا خروج نیروهایش از سوریه را آغاز کرده است.
یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به خبرگزاری فرانسه گفت که ارتش آمریکا از دیروز جمعه خارج کردن نیروها و تجهیزات خود از سوریه را آغاز کرده است.پیش از این نیز شبکه سی ان ان اعلام کرده بود که آمریکا طی چند روز اخیر تعدادی از تجهیزات خود را خارج کرده است.یک مسئول در دولت آمریکا که از روند این عملیات آگاه است گفت خروج تجهیزات نشانگر آغاز خروج آمریکا از سوریه است.
این درحالی است که جدول زمانی برای عقب‌نشینی کامل ۲۰۰۰سرباز آمریکایی هنوز مشخص نیست.در این راستا وزارت خارجه روسیه در اولین واکنش به اعلام آغاز خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تأکید کرد که باید ارتش سوریه کنترل مناطقی را که آمریکایی‌ها از آنجا خارج می‌شوند، در دست بگیرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: خروج نیروهای آمریکایی از مناطق سوریه باید تحت نظارت دولت سوریه باشد و دولت سوریه باید کنترل مناطقی را که نیروهای آمریکایی از آنجا خارج می‌شوند در دست بگیرد.
وی تأکید کرد که لازم است در سایه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه مذاکراتی میان کردها و دمشق برگزار شود. زاخارووا تأکید کرد: ما فکر می‌کنیم که آمریکا می‌خواهد در سوریه بماند و نمی‌توانیم به حرف‌های آمریکا درباره خارج کردن نیروهایش از سوریه اعتماد کنیم چراکه شاهد استراتژی رسمی از سوی این کشور نبوده‌ایم. در چنین شرایطی «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه گفت کشورش متعهد است به محض دستیابی به راه حل سیاسی نیروهایش را از سوریه خارج کند. لودریان گفت: ما در سوریه حضوری اندک داریم.خبر دیگر اینکه دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی بر ضرورت حفظ و تکمیل همکاری های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه تاکید کرد. حسین جابری انصاری در محل ضیافت های وزارت خارجه روسیه و در دیدار با معاون وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور سوریه این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: همکاری های ایران، روسیه و ترکیه در قالب فرمت آستانه، مهم بودن خود را در چند سال گذشته به خوبی نشان داده است. در این حال فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه گفت: کشورهای اروپایی برای بازگشایی سفارتخانه هایشان در دمشق با ما تماس می گیرند. فیصل مقداد همچنین اعلام کرد کشورش تماس با کردها در شمال این کشور را به دنبال تلاش ترکیه برای مداخله نظامی در این منطقه آغاز کرده است. همزمان گروه های کُرد سوریه ضمن استقبال از سخنان فیصل مقداد درباره برقراری تماس و گفت و گو با آنان ابراز امیدواری کردند که کانال های ارتباطی میان کردها با دمشق فعال شود.
در خبری دیگرپس از بحث و جدل‌های اخیر در لبنان پیرامون دعوت یا عدم دعوت از سوریه برای شرکت در نشست اقتصادی اتحادیه عرب در بیروت، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان خواستار تعویق در برگزاری این نشست شد. همچنین شبکه تلویزیونی «ان.بی.ان» لبنان وابسته به نبیه بری در اعتراض به دعوت نشدن سوریه به نشست اقتصادی اتحادیه عرب در بیروت اعلام کرد که این نشست را تحریم می کند. خبر دیگر اینکه منابع سوری از فرمان عفو ریاست جمهوری برای حدود ۲۴هزار جوانی که از خدمت نظامی در دوران جنگ علیه تروریسم فرار کرده بودند،‌خبر دادند. اما در تحولات میدانی، روزنامه الوطن سوریه به نقل از منابع محلی نوشت، در پی حمله تروریست‌های داعش به شهرک الشعفه در دیر الزور سوریه، پنج سرباز انگلیسی وابسته به نیروهای ائتلاف بین‌المللی کشته و شماری نیز زخمی شدند.
از سویی انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده متعلق به گروه تروریستی تحریر الشام در شهر ادلب در شمال غرب سوریه یک کشته و چند زخمی برجای گذاشت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ