آزادی درعا در سوریه؛ گام دیگری به سوی پیروزی نهایی
درعا؛ گنج راهبردی که از دست تروریست‌ها خارج شد
بخش دوم و پایانی
 

ارتش سوریه در جدیدترین دستاورد خود موفق به تسلط بر درعا شد و منطقه ای راهبردی را به آغوش این کشور بازگرداند.به گزارش خبرگزاری مهر، ارتش سوریه روز ۱۲جولای ۲۰۱۸وارد منطقه درعاالبلد شد و پرچم این کشور را پس از حدود هفت سال از سیطره گروههای مسلح بر آن در این منطقه به اهتزاز درآورد. این پس از تسلیم گروههای مسلح رخ داد.اهتزاز پرچم سوریه و خشکاندن ریشه تروریست‌ها پس از هفت سال در شهر درعا صورت می گیرد و این شهر به طور کامل از تروریست‌ها و گروههای مسلح پاکسازی شد. نیروهای ارتش سوریه پس از فروپاشی گروههای مسلح و پس از اینکه این گروهها شکست را در پایانی بی حاصل باور کردند، وارد درعا شدند.نکته قابل توجه در آزادسازی شهر درعا و دیگر مناطقی که ارتش سوریه بر آنها مسلط شد این است که این مناطق به مثابه گنج راهبردی برای تروریست‌ها محسوب می‌شدند .

آنچه در جریان آزادسازی درعا نگاه‌ها را به سوی خود معطوف می کرد، استقبال گسترده ساکنان از نیروهای دولتی بود که این نمایانگر میزان رنج و سختی است که ساکنان از اقدامات تروریست‌ها طی سالیان گذشته متحمل شده بودند. تروریست‌ها در سال‌هایی که این مناطق تحت اشغال آنها بود با وعده‌های دروغین به آن وارد شدند اما تنگناهای فراوانی برای مردم ایجاد کردند و هم اینک مردم درعا احساس خوشحالی می کنند که دیگر کابوس تروریست‌ها و گروه‌های مسلح وجود ندارد.حدود ۹۰ درصد از مساحت استان درعا با سرعت چشمگیری آزاد شده است و این بر اثر صلابت و آتش سنگین و دقیق نیروهای ارتش سوریه روی مواضع تروریستها بود که به فروپاشی مواضع تروریستها و مجبور کردن آنها به ورود به روند مصالحه منجر شد.ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه آزادسازی کامل درعا را کمترین خسارت اعلام کرد.

درعا کجاست و چرا اهمیت دارد؟

استان درعا، نام استانی در کشور جمهوری عربی سوریه است. این استان در جنوب کشور واقع است. این استان، از شمال به استان ریف دمشق، از جنوب به کشور اردن، از مغرب به استان قنیطره و از مشرق به استان سویداء محدود شده‌است. استان درعا منطقه‌ای بیابانی است که به سهل حوران معروف است. مساحت این استان در حدود ۳۷۳۰کیلومتر مربع است.

منطقه باستانی درعا که دشت معروف «حوران» نیز در آن قرار دارد، با ۳هزار و ۷۳۰کیلومتر یکی از ۱۴استان سوریه است که با توجه به مساحت کم آن بیش از یک میلیون نفر از جمعیت ۲۲میلیونی سوریه را در خود جای داده و با توجه به فاصله کمتر از ۵۰کیلومتری آن با دمشق از مناطق پرجمعیت این کشور به شمار می رود و شهر «بصری شام» و آمفی تئاتر باستانی بصری شام در این استان قرار دارد.راهبردی بودن موقعیت جغرافیایی درعا در طول تاریخ، وجود برخی تاسیسات نظامی سوریه در این منطقه به جهت نزدیکی با سرزمینهای اشغالی به منظور مقابله احتمالی با تجاوزات آن، وجود یکی از مناطق آزاد اقتصادی در این استان، شهرک صنعتی و هم مرز بودن آن با اردن به عنوان دروازه تجارت این کشور با اروپا با بزرگراه ترانزیت مهم متصل به حلب در شمال سوریه به عنوان یکی از منابع درآمد اقتصاد این کشور و اردن موجب شده تا درعا به یکی از مناطق مهم سوریه تبدیل شود. استان درعا یکی از استانهای مهم و راهبردی سوریه محسوب می شود که منطقه ای راهبردی برای حامیان تروریست‌ها برای وارد کردن سلاح به داخل سوریه از طریق اردن محسوب می شد.

بحران سوریه از این شهر آغاز شد و این شهر از حیث نزدیکی به جاده‌های استراتژیک و راهبردی در جنوب غربی سوریه دارای اهمیت زیادی است. تسلط بر این شهر به مثابه درهم شکستن توطئه ضد سوریه است. تسلط بر درعا به مثابه پایانی بر وعده‌های تروریستها به ساکنان بود. مردم منطقه دریافته اند که آنچه تروریستها وعده داده بودند سرابی بیش نبود. بحران سوریه در سال ۲۰۱۱به خاطر وجود برخی زمینه‌ها مانند هم مرزی با اردن و شیطنت‌های این کشور در همکاری با برخی طرف‌های حامی تروریست‌ها آغاز شد و شهر درعا به عنوان مرکز استان درعا چند بار از ابتدای بحران بین تروریست‌ها و ارتش سوریه دست به دست شد.آزادسازی درعا به مثابه ضربه ای مهلک به گروه‌های مسلح و تروریستی و حامیان آن محسوب می شود زیرا پایگاه مهم آنها برای تهدید پایتخت سوریه بود. برکسی پوشیده نیست که درعا و جنوب سوریه گذرگاه امنی برای ورود تروریستها و مزدوران به سوریه بود. حمایت‌های مالی و تسلیحاتی به تروریستها از این منطقه در جنوب می شد.از نظر اقتصادی نیز آزادسازی درعا از اهمیت به سزایی برخوردار است و این در وهله نخست به بحث کشاورزی آن مربوط می شود و در ثانی جاده بین المللی گشوده می شود و آن جاده بیروت-دمشق- امان است که بازگشت رونق و شکوفایی اقتصادی سه کشور لبنان، سوریه و اردن را به دنبال دارد.در واقع تسلط دولت سوریه بر درعا کمک بزرگی به اردن می کند تا با توجه به بحران اقتصادی حادی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند بتواند از طریق گذرگاه نصیب سر و سامانی به اقتصاد خود بدهد. از همین رو بود که اردن تلاش زیادی کرد میان گروههای مسلح و روسیه به عنوان واسطه عمل کند تا شریان اقتصادی اش یعنی جاده بین المللی که اردن را به سوریه و لبنان مرتبط می کند باز کند.

از نگاه تحلیلگران و ناظران امور سوریه؛ آزادسازی درعا از گروههای مسلح ضربه مهلکی به رژیم صهیونیستی که حامی گروههای تروریستی و توطئه‌ها علیه سوریه است، محسوب می شود. گواه این حمایت گسترده نیز مقادیر زیاد سلاح سنگین و متوسطی است که گروه‌های مسلح برجا گذاشته اند و بیشتر آنها ساخت اسرائیل و آمریکاست.

علت نگرانی تل آویو هم به این موضوع مربوط می شود زیرا برگه و کارت مهمی را از دست داده است. آمریکا و اسرائیل روی گروههای مسلح در جنوب سوریه برای فشار بر دولت سوریه حساب کرده بودند. نزدیکی درعا و متصل بودن آن به جولان اشغالی حائز اهمیت است زیرا رژیم صهیونیستی با تحت فشار قرار دادن آمریکا سعی داشت به حاکمیت خود بر این سرزمین اشغال شده سوریه رسمیت ببخشد. اما هم اکنون امیدهای تل آویو به یاس تبدیل شده است زیرا همه اهدافی که به دنبال آن بود، نقش برآب شده است.آمریکا و رژیم صهیونیستی کارت و برگ مهمی را در این منطقه حساس از دست داده اند. واشنگتن زمانی که دریافت گروههای مسلح در جنوب سوریه نمی توانند کاری از پیش ببرند، دیگر آنها را رها کرد تا آنها خود را میان جنگیدن بی حاصل با ارتش سوریه یا تن دادن به مصالحه ببینند.به هر حال قدر مسلم آن است که ارتش سوریه پیروزی چشمگیر دیگری این‌بار در جنوب سوریه به دست آورد و معارضان سوری یکی دیگر از برگه‌های خود را از دست دادند تا آرام آرام به شکست کامل نزدیک شوند. ارتش سوریه با فشار نظامی و آتش سنگین زمینه را برای تن گروههای مسلح و تروریستی به مصالحه فراهم کرد. در واقع افول معارضان سوری که از سال ۲۰۱۴شروع بود به سرعت پیشرفت و آنها برگ برنده‌های خود را یکی پس از دیگری از دست داده اند.

نتانیاهو از نبرد جنوب سوریه می‌ترسد

نبرد در جنوب سوریه با فروپاشی و تسلیم گروههای مسلح و تروریستی مورد حمایت رژیم صهیونیستی جریان دارد و خشم تل آویو از این وضعیت به حمله ای دیگر به سوریه منجر شد.بامداد ۱۸تیرماه ۱۳۹۷رسانه‌های سوری از حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه نظامی تی ۴ خبر دادند. یک منبع آگاه نظامی در وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: « در حمله رژیم صهیونیستی چند موشک دشمن متجاوز سرنگون و یک جنگنده نیز توسط سامانه‌های ضدهوایی هدف قرار گرفته است. محل احتمالی سقوط جنگنده مذکور هنوز مشخص نیست، اما سایر هواپیماهای رژیم صهیونیستی مجبور به فرار شدند.شبکه الاخباریه سوریه گزارش داد: این حمله فقط خسارت‌های مادی برجا گذاشته است. چهار تا ۶موشک به فرودگاه تی ۴ شلیک شده که بیشتر آنها سرنگون شده است. فرودگاه نظامیتی-۴در استان حمص سوریه در غرب شهر تدمر و ۱۰۰کیلومتری شرق شهر حمص قراردارد. این فرودگاه دارای ۵۴آشیانه برای انواع جنگنده‌ها و بالگردهای نظامی و دو باند پرواز است که طول یکی از آن‌ها به سه کیلومتر می رسد.این فرودگاه در ۲۵کیلومتری میدان گازی شاعر قراردارد و در نوامبر سال ۲۰۱۴پس از اشغال میدان‌های نفتی و گازی شاعر، جحار، جزل و المهر به محاصره گروه تروریستی داعش درآمد ولی تروریست‌ها برغم اینکه با چند خودرو بمب گذاری شده به آن حمله کردند ولی موفق به تسلط بر آن نشدند. این فرودگاه نظامی پیشتر نیز مورد حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی قرار گرفته است.این یورش جدید رژیم صهیونیستی در شرایطی انجام شد که گروه‌های تروریستی مورد حمایت تل آویو در جنوب سوریه در برابر ارتش سوریه یا مجبور به تسلیم شده اند یا فرار کرده اند و درهم شکسته شده اند.این گروه‌ها دست به تشکیل جیش الجنوب زدند که به گفته منابع وابسته به گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه این به مفهوم خودکشی نظامی است و نمی تواند معادله جنگ در جنوب سوریه را تغییر دهد.این درحالی است که، ارتش سوریه بر گروه‌های مسلح زیادی مانند جیش الیرموک، اسود السنه، انصار الفلوجه، عمود حوران پیروز شده است و انبارهای تسلیحاتی و تجهیزات زیادی از گروههای مسلح به دست آورده است. باتوجه به معادلات کنونی باید کار گروههای مسلح و مورد حمایت تل آویو و واشنگتن را در جنوب سوریه تمام شده دانست.این شرایط سبب شد که رژیم صهیونیستی که به شدت از شرایط حاکم نگران و وحشت زده شده است مشابه موارد قبل دست به تحرکاتی در حمایت از این گروههای مسلح بزند.

دیدگاه کارشناس

«کما جفا » کارشناس راهبردی امور سوریه به اسپوتنیک در این باره گفت: موضوع به نزاع منطقه ای بزرگ در سوریه مربوط می شود. اگر ما حملات قدیمی را به فرودگاه تی ۴ مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که حمله کنونی بر خلاف تجاوزهای قبلی که از سمت لبنان رخ می داد از جنوب رخ داده است اما چرا جنوب؟ به نظر من اوضاع بین المللی درباره سوریه پیچیده شده است و روسیه بازیگر اساسی در منطقه است. روسیه نقش بزرگی در سوریه در سرو سامان دادن به اوضاع و روابط بین الملل دارد. به نظر من، ما در برابر مرحله جدیدی پس از این حمله در تغییر شیوه حمله قرار داریم.موضوع پیچیده و سخت است. پیروزی بسیار بزرگی در جنوب سوریه به نفع ارتش سوریه رقم خورده است و اسرائیل با این حمله قصد داشته که خودی در تحولات جنوب سوریه نشان دهد. این حمله دو روز قبل از سفر نتانیاهو به مسکو که سومین سفر وی ظرف مدت کوتاهی است رخ می دهد.. هدف اسرائیل، ایران و حزب الله است. اسرائیل با تفاهمات انجام شده با اردن که پوتین نقش تعیین کننده در آن داشته و با این ارتش سوریه بر جنوب مسلط شود موافقت کرده و همچنین به اینک ادوات و مزدورانش که مدت هفت سال از آنها حمایت کرده از بین بروند، تن داده است. هدف اساسی اسرائیل دور کردن ایران و حزب الله که همانند کابوسی برای این رژیم هستند، از جنوب سوریه است. تل آویو پس از ناتوانی از نابودی نظام سوریه و فروپاشی محور مقاومت به بن بست رسیده است. اسرائیل می خواهد که حزب الله به آن نزدیک نشود. تل آویو نمی خواهد که اوضاع سرانجام خوبی برای محور مقاومت پیدا کند. اسرائیل به دنبال گرفتن تضمین از روسیه درباره سوریه است اما دولت سوریه در مرحله ای قرار دارد که هیچ تضمینی به اسرائیل و متحدانش نمی دهد و اجازه نمی دهد که احدی شروطش را بر دمشق تحمیل کند.

درباره هدف قرار گرفتن یک جنگنده اسرائیلی نیز باید گفت که در برخی موارد در بیانیه‌های نظامی تاخیر انجام می شود و به محض وقوع حادثه بیانیه رسمی و مستقیم صادر می شود و مورد مخفی نمی شود. سرنگون کردن تعدادی از موشک‌های اسرائیلی و هدف قرار گرفتن یکی از جنگنده‌های آن اگر این جنگنده هدف قرار نمی گرفت اعلام نمی شد. رادارهای روسی به طور مستقیم با رادارهای سوریه در ارتباطند. هدف قرار گرفتن جنگنده حتمی است و اسرائیل چاره ای جز اذعان به آن ندارد و باید اعلام کند که جنگنده اش هدف قرار گرفته است.اما درباره حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ قدر مسلم آن است که هر گاه ارتش سوریه دستاورد میدانی به دست می آورد و بر مناطق جدید مسلط می شود، رژیم صهیونیستی که احساس ناامیدی و سرخوردگی می کند به جنگنده‌هایش دستور می دهد که دست به حملات موشکی یا هوایی به برخی اهداف در عمق سوریه بزنند تا به افکار عمومی صهیونیستها اینگونه القا کند، که تل آویو دست بالا را دارد و قوی است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ