دستاوردها و ویژه برنامه های چهلمین فجر انقلاب اسلامی در سراسر کشور
 

سرویس شهرستانها: مسئولان سازمان ها و نهادهای مختلف سراسر کشور همزمان با فرا رسیدن روزهای فجر انقلاب اسلامی ، جزئیات برنامه ها و بهره برداری از پروژه های فرهنگی و عمرانی را تشریح کردند.

به گزارش خبرنگاران اطلاعات از سراسر کشور، هر سال با فرا رسیدن دهه فجر و در آستانه ۲۲ بهمن، ویژه برنامه هایی به مناسبت پاسداشت این ایام خجسته برگزار می شود و همچنین پروژه های مختلفی در حوزه?های عمرانی و فرهنگی به بهره برداری می رسد که امسال و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هم مسئولان ذیربط با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه های یاد شده پرداختند که در زیر به برخی از این برنامه ها اشاره می شود.

*افزایش مراکز خدماتی

در سال ۱۳۵۷ تنها ۲ مرکز خدماتی تامین اجتماعی در استان قم وجود داشته ولی اکنون با ۹ برابر افزایش به ۱۸ مرکز ارتقا پیدا کرده است.‏

علی اصغر دادخواه، مدیرکل تامین اجتماعی استان قم در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در سال ۵۷ همچنین هیچ یک از کارگران ساختمانی قم زیرپوشش تأمین اجتماعی قرار نداشتند، ولی اکنون ۱۸ هزار و ۵۰۰ کارگر ساختمانی که همراه با خانواده‌ها و افراد تحت تکفل خود جمعیتی بالغ بر ۹۰ هزار تن را تشکیل می‌دهند، از خدمات تامین اجتماعی برخوردارند.

وی جمعیت قم درسال ۵۷ را ۲۹۳ هزار تن دانست و گفت: تعداد فعلی جمعیت یک میلیون و ۲۹۳ هزار تن است که بیش از ۵۹ درصد آن جزء بیمه شدگان تامین اجتماعی محسوب می‌شوند.‏

دادخواه همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی انجام گرفته برای توسعه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی استان گفت: ۲۴ خدمت الکترونیک توسط سازمان تامین اجتماعی در دو بخش بیمه‌ای و درمان ارائه می‌شود که تعداد آن تا اردیبهشت سال آینده به ۶۴ مورد خواهد رسید.‏

مدیر درمان تأمین اجتماعی قم نیز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان قم با اشاره به امکانات درمانی سازمان تامین اجتماعی در استان اظهار کرد: این سازمان با چهار مرکز درمانی ملکی در استان قم دارد که برجسته‌ترین آن بیمارستان امام رضا(ع) است، سازمان تامین اجتماعی با ۸۰۰ مرکز دیگر در استان قرارداد دارد.‏‏

وی افزود: در بحث درمان این سازمان در استان، حدود ۳۸۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۷ هزینه می‌شود، سازمان ۱۸ نوع خدمات به مردم ارائه می‌دهد و سرانه هر بیمار در سازمان حدود ۴۵۰هزار تومان است.‏علیمحمدی بیمارستان امام رضا(ع) را بهترین بیمارستان از لحاظ اعتباربخشی در استان قم دانست و اضافه کرد: در سال ۹۲ در سازمان تامین اجتماعی استان به ۵۰۰ هزار نفر ارائه خدمات درمانی انجام می‌دادیم، اما این رقم در سال جاری به بیش از دو میلیون نفر رسید.‏

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان قم افزود: این سازمان ۷۵۰ هزار بیمه شده در استان دارد، در حالی که ظرفیت ارائه خدمت مراکز ملکی سازمان در قم روزانه چهارهزار نفر است.‏

علیمحمدی با اشاره به ارائه خدمات به بیماران خاص در استان قم اظهار کرد: در ۹ ماه سال جاری ۲۸ میلیارد تومان هزینه درمان بیماران خاص زیرپوشش سازمان تأمین اجتماعی در استان شد، همچنین ۸۵ درصد هزینه شیمی درمانی توسط سازمان پرداخت می‌شود.‏علیمحمدی طرح تحول سلامت را موجب افزایش هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی دانست و اضافه کرد: یک بیمارستان تأمین اجتماعی جوابگوی نیازهای استان نیست، ولی وضع اقتصادی موجب شده است که هیچ کلنگ جدیدی برای احداث بیمارستان در قم به زمین زده نشود، درحالی که به یک بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی دیگر نیاز داریم.‏

وی خاطرنشان کرد: بیمارستان امام رضا(ع) به لحاظ راه دسترسی مشکلات زیادی دارد و روزانه هزار نفر به این بیمارستان مراجعه می‌کنند. سالانه ۱۲ هزار بستری و ۹ هزار عمل جراحی در این بیمارستان انجام می‌شود. بیمارستان به لحاظ ضریب اشغال تخت جزو چهار بیمارستان تامین اجتماعی کشور است و بیشترین مراجعات در سطح بیمارستان‌های سازمان تأمین اجتماعی برای بحث تروما به بیمارستان امام رضا(ع) انجام می‌گیرد.‏

۲۰ برابر شدن فضاهای فرهنگی چهارمحال و بختیاری

فضاهای فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری در ۴۰ سال گذشته، به ازای هر یکهزار نفر جمعیت این استان، بیش از ۲۰ برابر شده است.

جواد کارگران دهکردی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با اعلام این خبر گفت: سرانه فضاهای فرهنگی استان به ازای هر یکهزار نفر در سال ۱۳۵۷ برابر ۹۹ر۲مترمربع بود که در سال جاری به ۵۴ر۲۶مترمربع افزایش یافته است.هم اینک ۱۱ مجتمع فرهنگی هنری و فرهنگسرا با ۲۵هزار و ۱۵۰مترمربع فضا در چهارمحال و بختیاری خدمات رسانی می‌کنند و این اداره کل در حال ساخت ۱۰ پروژه با زیربنای ۳۱هزار و ۱۸۰مترمربع و با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۹۰درصد و کاربری آموزشی فرهنگی در نقاط مختلف استان است.

کارگران دهکردی گفت: تعداد عناوین کتاب‌های منتشره استان در سال ۱۳۵۷فقط ۵ عنوان بوده و در سال جاری به ۹۴عنوان افزایش داشته است، تعداد ناشران محلی چهارمحال و بختیاری نیز از یک ناشر در سال ۱۳۵۷ به ۴۸ناشر طی امسال رسید.همچنین تعداد نشریات محلی چهارمحال و بختیاری در ۴۰ سال گذشته از یک عنوان به ۱۰۷عنوان و در همین مدت تعداد چاپخانه‌های استان از ۶ به ۱۰۳واحدافزایش یافت.

‏ بهره‌برداری ۱۲۲۶ طرح عمرانی در لرستان

استاندار لرستان گفت: همزمان با دهه فجر و چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی یکهزار و ۲۲۶ طرح عمرانی در استان بهره‌برداری یا اجرایی می‌شود.

سیدموسی خادمی افزود: برای این طرح‌ها ۸ هزار و ۸۰۰میلیارد ریال هزینه و یا سرمایه‌گذاری شده است. در این خصوص یکهزار و ۹ طرح عمرانی با اعتبار ۵هزار و ۱۳۰میلیارد ریال بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۳۱ طرح عمرانی نیز با سرمایه یکهزار و ۵۲۰میلیارد ریال آغاز می‌شود.

وی اظهار داشت: بیشترین طرح‌های عمرانی در حوزه‌های زیرساختی از جمله آب، برق، راه، کشاورزی و نوسازی مدارس است و چندین طرح اقتصادی نیز با حمایت بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.استاندار لرستان افزود: ۱۸۴ طرح با اعتبار ۲هزار میلیارد ریال نیز در حوزه اقتصادی افتتاح و سه طرح نیز اجرایی می‌شود.

پروژه تونل دوم جاده ایلام- سرابله اجرا می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام گفت: تونل دوم آزادی (ایلام – سرابله) اجرا می‌شود. احمد کرمی افزود:این پروژه ۵۰۰ متر پایین‌تر از تونل شماره یک آزادی اجرا و بسیاری از پیچ‌های حادثه خیز این مسیر حذف خواهد شد.

وی در حاشیه بهره برداری از طرح‌های دهه فجر شهرستان چرداول گفت: این پروژه به منظور تسهیل در تردد خودروها، کاهش آمار تصادفات و رضایت مردم منطقه اجرا خواهد شد و نقشه‌کشی و طراحی آن نیز آماده شده است، ضمن آن که دهه فجر امسال ۳۳۰ پروژه عمرانی، خدماتی، بهداشتی و درمانی با ۷۸۰ میلیارد تومان اعتبار در استان ایلام افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شوند.

وی، کلنگ زنی راه آهن ایلام را از مهمترین برنامه‌های در دست پیگیری مدیریت ارشد استان اعلام کرد همچنین فرماندار شهرستان چرداول گفت: همزمان با چهارمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی ۶۶ پروژه عمرانی و طرح اقتصادی با بیش از ۱۳۶ میلیارد تومان اعتبار و اشتغالزایی ۲۳۰ نفر در شهرستان چرداول افتتاح و کلنگ‌زنی شد.مراد یگانه ادامه داد: کلنگ‌زنی تقاطع غیر همسطح و ورودی شهر سرابله، کلنگ‌زنی خانه جوان شهرستان، افتتاح سالن ورزشی بیجنوند و آبرسانی کورگ به شله‌کش از مهمترین پروژه‌هایی است که کلنگ‌زنی شده و یا به بهره‌برداری رسیده است.

وی، افتتاح پروژه روکش آسفالت مسیر سرابله به پل سیمره، ۹ مورد ایستگاه تلویزیونی، کارخانه بوجاری و ضدعفونی کننده بذور گندم وکلنگ زنی طرح باغات ۵۰۰ هکتاری زیتون هلیلان را از دیگر طرح‌های دهه فجر شهرستان چرداول عنوان کرد و ادامه داد: گازرسانی به شهر توحید از دیگر اقدامات دولت در شهرستان چرداول محسوب می‌شود که به بهره‌برداری رسیده است.

یگانه افزود: ۱۰ طرح اقتصادی شامل باغات زیتون در سرچم هلیلان و طرح‌های کشاورزی و صندوق‌های کارآفرینی و امید با اعتبار ۴۳۰ میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال و اشتغالزایی ۲۳۰ نفر افتتاح و کلنگ‌زنی شده است. ۴۵پروژه عمرانی نیز شامل طرح‌های اداری، فرهنگی، آموزشی، ورزشی، تأمین آب آشامیدنی شهری، روستایی و عشایری، راهداری، برق و راهسازی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با مبلغ ۷۷۳ میلیارد و ۶۲۶ میلیون ریال افتتاح شده است. همچنین۱۰ پروژه عمرانی شامل راهسازی و عمران شهری و روستایی با مبلغ ۱۵۰ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال کلنگ‌زنی شده است.

مشعل گاز در ۶ روستای لنده روشن شد

مشعل گاز در شیتاب، مونه و ۴ روستای دیگر شهرستان لنده با تلاش و پیگیری‌های مهندس ‌هاشمی پور، نماینده مردم کهگیلویه روشن شد.‏مهندس ‌هاشمی پور، نماینده مردم کهگیلویه در آیین افتتاح گازرسانی روستاهای یاد شده ضمن تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: این پروژه از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

مهندس‌هاشمی پور افزود: همواره در کمیسیون انرژی مجلس، پیگیر انجام هرچه سریع‌تر این پروژه گازرسانی بودم و لازم می‌دانم از همکاری‌های همه جانبه مهندس زنگنه وزیر نفت و اقدامات ارزشمند شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد سپاسگزاری کنم.نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، زحمات بنیاد مستضعفان در زمینه محرومیت‌زدایی از شهرستان لنده را قابل تقدیر دانست و اظهار کرد: در دیدار با مهندس سعیدی کیا تقاضا کردم که احداث سریع‌تر پل روستای «موگرمون» و تکمیل مدرسه شش کلاسه دم تنگ لنده را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهند.

۱۹۶ میلیارد ریال پروژه‌های عمرانی و تولیدی در دشتی افتتاح شد

چهار پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی با سرمایه‌گذاری ۱۹۶ میلیارد ریال با حضور استاندار بوشهر افتتاح شد.‏

عبدالله نادری فرماندار دشتی در آیین افتتاح این طرح‌ها بیان با اینکه تحولات مهمی در دشتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شده است، اظهار کرد: این شهرستان در بدو پیروزی انقلاب اسلامی از هیچ امکانات زیربنایی برخوردار نبود و در ۴۰ سال اخیر زیرساخت‌ها در شهرها و روستاها توسعه یافته است و همچنان ادامه دارد.

عبدالله نادری از افتتاح پروژه‌های عمرانی، اقتصادی و تولیدی در چهارمین روز از دهه مبارک فجر با سرمایه‌گذاری ۱۹۶ میلیارد ریال و با حضور استاندار بوشهر خبر داد و با اشاره به افتتاح طرح اقتصادی با سرمایه‌گذاری ۳۲ میلیارد ریالی گفت: در این روز طرح‌های عمران شهری خورموج با اعتبار ۵۰ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال نیز به بهره‌برداری رسیده است. همچنین طرح بهسازی محور خروجی خورموج با هدف ایمن سازی محور و کاهش تصادفات جاده‌ای و دسترسی آسان به روستاهای اطراف، به طول ۵ کیلومتر افتتاح شده است.

نادری با اشاره به اجرای طرح‌های آبخیزداری در دشتی گفت: ۷ پروژه آبخیزداری به منظور استحصال آب‌های روان و تغذیه سفره‌های زیرزمینی آب با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد ریال در چهارمین روز از دهه مبارک فجر افتتاح شده است.

افتتاح و کلنگ‌زنی ۷۱ پروژه برق رسانی در چهارمحال وبختیاری

نشست خبری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان چهارمحال وبختیاری با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه برق رسانی و پاسخ گویی به سوالات خبرنگاران، در سالن جلسات این شرکت برگزار شد.

مهندس مجید فرهزاد ضمن بیان اهم دستاوردهای ۴۰ ساله صنعت برق این استان، برگزاری نشست‌های خبری و انتقال اطلاعات به افکار عمومی را با توجه به جبهه رسانه‌های غربی و استکبار جهانی ضروری دانست و گفت: با وقوع انقلاب اسلامی ؛ برق به دور‌ترین مناطق استان راه پیدا کرده و محرومیت زدایی گسترده‌ای در این حوزه انجام شده است.

وی تعداد روستاهای برق دار چهارمحال و بختیاری در اوایل انقلاب را ۱۰ روستا ودر حال حاضر ۷۲۰ روستا و تعداد مشترکین برق را در سال ۵۷ حدود ۱۸۲۰۰ مشترک و در بهمن ۹۷ بالغ بر ۳۶۲۰۰۰ مشترک اعلام کرد.وی به افتتاح وکلنگ زنی

۷۱ پروژه برق رسانی در دهه مبارک فجر امسال با اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۵۰ پروژه افتتاح و۲۱ پروژه کلنگ زنی خواهد شد.

بهره برداری از?۷ طرح عمرانی در برزک ‏

هفت طرح عمرانی با اعتبار ۱۶ میلیارد ریال در در آیینی با حضور جمعی از مسئولان شهرستانی در بخش برزک کاشان به

بهره برداری رسید. فرماندار کاشان در حاشیه بهره برداری از این طرح ها به خبرنگاران گفت: طرح جمع آوری و انتقال پسماند بخش برزک با اعتبار افزون بر ۵۰۰ میلیون ریال، بهره برداری از سیستم آبیاری تجمیعی کشاورزی روستای ویدوجا با استحصال ۶۰۰ هزار مترمکعب سالانه برای ۲۰۰ نفر با اعتبار هشت میلیارد و ۵۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.

فراهم شدن زمینه ۱۸۰۸ اشتغال

همزمان با گرامیداشت ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۹۲۶ پروژه عمرانی، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی در استان قزوین مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.‏

استاندار قزوین در نشست مطبوعاتی، از بهره برداری ۹۲۶ پروژه با سرمایه گذاری ۱۰۵۷ میلیارد تومان اعتبار در استان خبر داد و گفت: میانگین زمان اجرای این پروژه‌ها ۹ ماه است و با بهره برداری از این تعداد پروژه زمینه ۱۸۰۸ اشتغال در این استان فراهم شده است.

‏عبدالمحمد زاهدی افزود: از این تعداد ۷۴۵ پروژه با اعتبار ۳۵۷ میلیارد ریال مربوط به پروژه‌های بخش دولتی، ۵۳ پروژه توسط بخش خصوصی و ۱۲۳ پروژه به طور مشارکتی اجرا شده است. در مجموع در این مدت ۶۸۲ پروژه عمرانی با اعتبار ۳۱۲ میلیارد تومان در استان اجرایی شده است.‏

وی بهره مندی ۸۷ درصد از جمعیت روستایی استان از نعمت گاز و برخورداری ۸۳۰ روستای استان از نعمت برق، افزایش ۵۷ درصدی صادرات غیر نفتی، افزایش ۳۰ برابری سدهای مخزنی، افزایش امید به زندگی از سن ۵۴ سال به ۷۵ سال، افزایش راه‌های روستایی و شهری، توسعه بخش صنعت و کشاورزی را از جمله دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی در استان قزوین و کشور اعلام کرد.‏

جشنواره بین المللی مد و لباس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با عنوان «خوشا مکران و نقش بی مثالش» ۲۷بهمن در چابهار برگزار می‌شود.‏

حسین مسگرانی اظهار داشت: موضوع اصلی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با توجه به خاک گوهر خیز سیستان و بلوچستان بویژه منطقه مکران در همه بخش‌های طراحی، اجرا و مسابقه نقش مکران برگزیده شده است که شعار جشنواره امسال با اقتباس از شعر حافظ «خوشا مکران و نقش بی مثالش» انتخاب شده است.‏

وی افزود: با توجه به استقبال طراحان و تولیدکنندگان از این موضوع نیاز به همیاری و همکاری ظرفیت‌های مردمی در این جشنواره هستیم.‏به گفته وی این جشنواره با توجه به ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان در چابهار برگزار می‌شود.‏مسگرانی تاکید کرد: این نمایشگاه با همکاری منطقه آزاد چابهار و دبیرخانه مد و لباس در محل نمایشگاه این شهرستان برگزار می‌شود.‏

قدردانی از ۱۲ هنرمند متعهد انقلابی در بندرعباس

به مناسبت فجر چهلم انقلاب اسلامی در مراسمی از هنرمندان دیروز، امروز و فردای انقلاب اسلامی در هرمزگان قدردانی شد.در این نشست نماینده، ولی فقیه در هرمزگان گفت: معرفی چهره انقلاب با زبان هنر تاثیرگذار است.آیت‌الله نعیم‌آبادی افزود: هنر را در مسیر مکتب تقویت کنید.در این مراسم از ۱۲ نویسندة، خوش‌نویس، فیلم‌ساز، بازیگر، کارگردان و موسیقیدان قدردانی شد. در این مراسم از آیت‌الله نعیم‌آبادی امام جمعه بندرعباس هم از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجدکشور به عنوان هنرمند انقلابی قدردانی شد.

آیت‌‌الله نعیم‌آبادی نویسنده است و در دوران ستم‌شاهی ۴۰ ماه زندان بود همچنین طرح همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی سه طرح به نمایندگی از ۴۵ طرح عمرانی در قشم به بهره‌برداری رسید.

فرماندار قشم در آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها گفت: این طرح‌ها ساختمان تامین اجتماعی با زیربنای ۱۹هزارمترمربع، زمین ورزشی روستای شیب دراز با هزار و ۶۷۱مترمربع زیربنا و دبستان شش کلاسه شهر سوزا با زیربنای ۳۸۵مترمربع است.

علیرضا نصری افزود: برای ساخت این طرح‌ها ۱۹۴میلیارد ریال هزینه شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ