دستور ویژه رئیس‌جمهوری برای ذخیره‌سازی کالا و تامین مایحتاج ضروری مردم
سرویس اقتصادی: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از دستور ویژه رئیس‌ جمهوری برای ذخیره‌سازی کالا و تامین مایحتاج ضروری مردم خبر داد و گفت: اتخاذ تدابیر و تدارکات لازم برای مقابله با آثار تحریم ها اتخاذ شده است .

یدالله صادقی در نشست خبری ویژه «برگزاری معرفی صنعتگران و معدن کاران برتر استان تهران در روز ۲۵ تیر در محل مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما» در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره پیش رو بودن تحریم ها و تدابیر اتخاذ شده از سوی مسئولان گفت: در سطح ملی روسای سه قوه ستادی را تشکیل داده اند که از طریق آن هماهنگی لازم بین ارکان حکومت برای مقابله با تحریم ها در ابعاد مالی، کشاورزی و صنعتی اتخاذ می شود. وی افزود: همچنین در استان ها با محوریت استانداران همین جلسات تشکیل می شود. در تهران هم با حضور استاندار برای رفع مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی جلساتی برگزار می شود و از این طریق به مقابله برای تحریم ها خواهیم پرداخت. به گفته رئیس سازمان صنعت استان تهران، مشخصا در بخش صنعت ما ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را داریم که خوشبختانه در مجلس شورای اسلامی هم با اضافه کردن ماده دو به قانون رفع موانع تولید جایگاه ستاد تسهیل استان را از مصوبه دولت به قانون ارتقا داد که تصمیمات سریع اتخاذ کند و برای حمایت از واحدهای تولیدی گام بردارد.

وی همچنین گفت: بر اساس مصوبات و تاکید رئیس‌جمهوری قرار بر این است که ذخیره‌سازی کالاهای اساسی و مایحتاج مورد نیاز مردم به خصوص در اقلام غذایی بدون هیچ محدودیتی صورت گیرد و به همین دلیل است که هیچ گونه کمبودی در بازار مشاهده نمی‌شود و این نشانگر آن است که ذخایر کالایی مناسب است و تدارکات لازم از سوی دولت در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه فرآیند توزیع کالاها به خوبی در حال انجام است. صادقی خاطرنشان کرد: همواره بر اساس مصوباتی که وجود دارد، ذخیره‌سازی کالاهای اساسی و استراتژیک باید حداقل به مدت سه ماه وجود داشته باشد که در این زمینه شرکت بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام این کار را به عهده می‌گیرند، اما سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم به عنوان عضوی از ستاد تنظیم بازار مطلع است که ذخایر کافی وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بازار ثانویه ارز گفت: مجموعه تصمیماتی که برای ارز گرفته شده تاکنون گردش خوب و قانع کننده ای برای صنعتگران نداشته است؛ بنابراین انتظار ما این است که آن دسته از تولیدکنندگانی که هنوز در صف قرار دارند، هر چه سریعتر با تامین ارز مورد نیاز خود بتوانند از هر گونه خللی در این حوزه جلوگیری کنند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه از زمانی که دولت اعلام کرد به هر کسی که بخواهد کالایی وارد کند ارز دولتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان داده می‌شود، بسیاری اقدام به ثبت سفارش کالا و دریافت ارز کردند، گفت: بر این اساس، پس از تغییر این مکانیزم انتظار می‌رفت آنهایی که با این ارز اقدام به واردات کردند، کالای خود را مطابق قیمت تمام شده‌شان بفروشند؛ اما این اتفاق نیفتاد و چالش‌ها و نوساناتی در بازار ایجاد شد. به گفته وی، این روند هم اکنون به کنترل درآمده و به عنوان مثال برای واردکنندگان موبایل کمیته‌ای تشکیل و ۴۰ واردکننده را مورد بررسی قرار دادیم که ۳۵ شرکت از آنها مختص تهران بودند. در این فرآیند تعداد شرکت‌ها، میزان ثبت سفارش آنها، میزان تخصیص ارز و ارز دریافتی از سوی آنها را بررسی و مشخص کرده‌ایم و هم‌اکنون در انتهای رسیدگی قرار داریم و تمامی اطلاعات را در این کمیته که سازمان تعزیرات حکومتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیروی انتظامی در آن عضو هستند، ارزیابی کرده‌ایم.

صادقی ادامه داد: ‌اکنون در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت کالاهای ورودی در حال بررسی است و با توجه به توزیع حدود ۲۲۴ هزار دستگاه تلفن همراه و باقی ماندن حدود ۹۴ هزار دستگاه در انبارهای واردکنندگان، منتظر اعلام قیمت از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هستیم تا نه فقط مابه التفاوت قیمت واقعی با آن چیزی که در بازار فروخته شده است را محاسبه کنیم، بلکه مابقی تلفن های همراه توزیع نشده با قیمت درست در بازار عرضه شوند.

وی با بیان اینکه قطعا با متخلفان و گرانفروشان برخورد خواهد شد و حداقل دو برابر مبلغ گرانفروشی از آنها به عنوان جریمه دریافت و به خزانه دولت واریز می‌شود، گفت: از سوی دیگر هم خسارت خریداران و مردمی که از این بابت زیان دیده‌اند، جبران خواهد شد. بنابراین از مردم می‌خواهیم که با سامانه ۱۲۴ یا وزارت صنعت، معدن و تجارت استان تهران تماس گرفته و نسبت به جبران خسارت‌شان اقدام کنند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت:در حوزه خودرو هم کمیته‌ای را در سطح استان تهران فعال کردیم و تمامی شکایات مربوط به این حوزه را در سراسر کشور مورد بررسی قرار دادیم که نهایتا ۳۷۰۰ پرونده تشکیل شد و ۲۷۰۰ پرونده را در این میان به صورت قطعی بررسی کردیم. صادقی با اشاره به اینکه خودروهای وارد شده از ارز متقاضی سال گذشته استفاده کرده‌اند، گفت: ارز متقاضی در سال گذشته بین ۴۲۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان شناور بوده است و همه خودروهایی که با این ارز وارد شده‌اند، مورد بررسی قرار گرفته است و هر کسی هم که شکایت دارد می‌تواند به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران مراجعه کند.

در ادامه این نشست، سید علی صدری دبیر همایش تجلیل از صنعتگران و معدنکاران استان تهران با اشاره به تاریخچه بزرگداشت روز صنعت و معدن اظهار داشت: امسال هم طبق آیین گذشته استان تهران، در روز ۲۵ تیر و در محل مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما در مجموع ۳۷ واحد و پیشکسوت استان تهران از جمله یک زن کارآفرین و یک جوان کارآفرین معرفی و تقدیر خواهد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ