دستگاه های دولتی موظف به خرید کالای ایرانی هستند
 

زاهدان-خبرنگار اطلاعات: دستگاه های دولتی برای حمایت از تولیدات داخلی وپویایی صنعت و اقتصاد کشور موظف به خرید کالاهای ایرانی هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان در نشست شورای اداری استان با بیان این خبر‌ افزود : برخی از کارپردازان دستگاه های دولتی با وجود تاکید بر لزوم خرید کالای ایرانی ،کالای خارجی خریداری می کنند که باید بر این موارد نظارت کافی شود.

سید دانیال محبی با اشاره به این که حمایت از تولیدات داخلی باعث اشتغال هزاران جوان جویای کار می شود، تاکید کرد: نباید از دولت انتظار اشتغالزایی داشت زیرا دولت فقط بستر سازی می کند و باید بخش خصوصی در این زمینه فعال شود.

به گفته وی دستگاه های دولتی باید مشوق های لازم برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در سیستان و بلوچستان را فراهم کنند وطرح هایی به عنوان پایلوت در استان اجراشود که سرمایه گذاران بخش خصوصی خواهان سرمایه گذاری شوند.

آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان نیز در این نشست گفت : نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با وجود برخی مشکلات مانند گرانی، تورم، خشکسالی، کمبود آب و برق خدمات ارزنده ای را در سیستان و بلوچستان انجام داده که غیر قابل انکار است.نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با قدر دانی از سرمایه گذاری های دولت در حوزه زیرساخت های این استان ، افزود : در دهه ۸۰ گاز رسانی به زاهدان به عنوان یک افسانه مطرح بود اما با تلاش های دولت این افسانه تبدیل به واقعیت شد.

امام جمعه زاهدان همچنین از استاندار سیستان وبلو چستان خواهان پیگیری طرح های توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، بزرگراه چابهار – میلک و راه آهن چابهار- میلک – سرخس شد.

در ادامه امام جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان گفت: خشکسالی ۱۰۰ درصد سیستان و بلوچستان را در برگرفته و مدیریت منابع آبی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی افزود : سیستان و بلوچستان از نظر منابع آبی در شرایط خوبی بسر نمی برد ومدیران دستگاه های دولتی باید در این زمینه چاره اندایشی کنند تا مردم دچار آسیب نشوند.

وی گفت : با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر به ویژه امسال بسیاری از دامداران دام هایشان را از دست داده اند و برای تامین علوفه با مشکلات فراوانی رو برو هستند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان تاکید کرد : مدیران دستگاه های اجرایی در شرایط سخت کم آبی باید در کنار مردم باشند وبرای بر طرف کردن مشکلات مردم تلاش کنند.

فرماندار هیرمند نیز در این نشست گفت: این شهرستان از نظر آبی در شرایط بسیار سختی به سر می برد.

محمد علی پیری افزود : آب مورد نیاز شهرها و روستاهای هیرمند و شهر زرنج ولایت نیمروز افغانستان فقط از طریق یک خط لوله تامین می شود که این خط جوابگو نیست.

وی با اشاره به نیمه تمام ماندن پروژه خط دوم انتقال آب از زهک به شهرستان هیرمند ،

یاد آورشد: اداره منابع طبیعی و معارضان شخصی(افرادی که خط لوله انتقال آب از درون زمین‌های کشاورزی آنان می گذرد) از اجرای این خط در شهرستان زهک جلوگیری می کنند.

به گفته پیری آب هیرمند وابسته به آورد رودخانه هیرمند است وامسال این شهرستان هیچ آوردی از رودخانه هیرمند نداشته و آب ۱۰۰۰ حلقه چاه خشک و یا شور شده است.

فرماندار هیرمند گفت: روستاهای همجوار هیرمند واقع در شهرستان های زابل و زهک از آب آشامیدنی بهره مند هستند اما روستاهای این شهرستان با مشکل بی آبی دست و پنجه نرم می کنند.

وی با تاکید بر لزوم تکمیل مخزن ۵۰۰۰متر مکعبی شهر دوستمحمد هیرمند ، یاد آورشد: علاوه بر مردم ، دام و طیور نیز وابسته به تنها خط انتقال آب از چاه نیمه هستند و نیاز است تا خط انتقال دوم هر چه سریعتر تکمیل شود.

در ادامه مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان گفت: زمان پیک مصرف برق در استان از ساعت ۱۳ تا ۱۵ است و۲۰ درصد برق در تابستان توسط دستگاه های دولتی استان مصرف می شود.

غلامعلی رخشانی مهر افزود :

رشد مصرف برق شهروندان در تابستان فقط ۵درصد است در حالی که در دستگاه های دولتی به ۱۷٫۴ درصد می رسد.

وی تاکیدکرد : دستگاه های دولتی بر اساس تصویب هیات وزیران باید میزان برق مصرفی خود را نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش دهند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ