تغییر موضع شگفت آور ماهاتیر از مخالف انور به موافق انور
دلایل همسویی ماهاتیر محمد با انور ابراهیم
دکتر محمد کاظم توکلی ـ بخش سوم و پایانی
 

ماهاتیر در مصاحبه ای گفت که رابطه اش با انور ابراهیم یک چرخش کرده است. ماهاتیر گفت که ما ممکن است اشتباهات کوچکی کرده باشیم ولی بخاطر این اشتباهات نمی توان فرد را تمام عمر مورد مجازات قرار داد، این بی انصافی است. ماهاتیر رفع خصومت بین خودش و انور ابراهیم و کسانی که در جناح مخالف بودند را اینگونه بیان کرد که وقتی آنها مرا می‌بخشند تا به صورت رهبرشان قرار گیرم من هم باید آنها را ببخشم، غیر از این باشد نادرست است.انور ابراهیم چند ماه بعد در پستی که در فیس بوک گذاشت از هوادارانش خواست که به ماهاتیر محمد این شانس را بدهند که برای جنبش اصلاحات تلاش کند. او نوشت” من شخصاً به تون(ماهاتیر) خوشامد می گویم که برای تداوم مبارزه به ما می پیوندد. آزمایش‌های سخت و رنجی که شخصاً تحمل کرده‌ام در مقایسه با منافع مردم و آینده کشور ناچیز است. این در حالی است که بسیاری از هواداران انور حاضر نیستند که ماهاتیر را به عنوان رهبر قبول کنند.

در مصاحبه‌ای با یک نشریه تایلندی ماهاتیر در مورد رفتارش با انور رندانه چنین پاسخ می دهد: من در مورد گذشته عصبانی نیستم، او(انور) هم در مورد گذشته عصبانی نیست. اینگونه پاسخ دادن‌ها هواداران انور را قانع نمی کند. یکی از آنها خطاب به انور نوشت من حق دارم نسبت صداقت ماهاتیر مطمئن شوم چون او منافع خود و خانواده اش را ارجح می داند. وی از انور می پرسد در حالیکه ماهاتیر اتهامات دروغی به تو نسبت داد و حاضر نیست عذرخواهی کند و طلب بخشش نماید چرا باید به وی اطمینان کرد. انور بسنده نمود که بگوید تصمیم ائتلاف مبنی بر انتخاب ماهاتیر به عنوان ریاست ائتلاف را امری دموکراتیک است که توسط اعضا صورت گرفته است. ماهاتیر محمد در مصاحبه ای که با روزنامه گاردین داشت در پاسخ به این سؤال که آیا هنوز بر این باور است که انور یک همجنسگراست گفت من او را مورد بررسی قرار نداده‌ام، بر اساس گزارشی که پلیس داد شواهد را پذیرفتم. در مورد اینکه آیا او مستحق زندان است چنین پاسخ داد: من مسلمانم، ما چنین(جرمی) را نمی‌پذیریم. شما می توانید لیبرال باشید و ازدواج با همجنس را بپذیرید، اما آن مربوط به شماست. ما مردم پایبند به اوصول هستیم. در مورد جریان دستگیری انور ابراهیم که باخشونت انجام شد و منتهی به ضرب و جرح وی شد و یکی از چشمانش به شدت آسیب دید ماهاتیر محمد گفت من مسئولیت این رفتار را بر عهده نمی گیرم. بر عکس من به پلیس توصیه کرده بودم که متشبث به رفتار خشونت‌آمیز نشود. اما آنها دستورالعمل خودشان را دارند و آن را به کار برند. ماهاتیر گفت چشم کبود انور موجب شد که در انتخابات بعد از آن ۳۰۰۰۰۰رای را از دست بدهد. اخیراً خانم وان عزیزه مسئله سال ۱۹۹۸ و چشمان کبود انور را فراموش ناشدنی نامید. حتی تا آنجا پیش رفته بود که خواسته بود که لوگوی(آرم)حزب عدالت مردم را چشم کبود انور قرار دهند. ماهاتیر در مورد دستگیری‌های سال ۱۹۸۷ که شامل ۱۰۶ فعال سیاسی می شد و معروف به عملیات اوپس لالانگ است نیز اظهار تاسف کرد ولی عذر خواهی نکرد. او مسئولیت این دستگیری‌ها را هم به عهده پلیس انداخت.

عذرخواهی ماهاتیر نسبت به برخی از اقدامات گذشته اش

خیلی‌ها بر این باور بودند که غرور ماهاتیر به وی اجازه نمی دهد که از رفتارهای نادرست خود عذر‌خواهی کند اما او بالاخره در آخرین روزهای سال ۲۰۱۷ از اقدامات ناشایستی که در دوران زمامداریش انجام داده بود عذرخواهی کرد. این عذر خواهی دستمایه ای برای ائتلاف امید شد تا مانعی که در حرکت به جلو ایجاد شده بود را برطرف کند. ماهاتیر محمد در پایان یک سخنرانی سیاسی غافلگیرانه گفت من همچون دیگر انسان‌ها بشرم و در بیان و عمل نادرست تنها نیستم. من نه تنها برای امروز بلکه برای همه سیاست‌های که در آن دخیل بوده ام عذرخواهی می کنم. گرچه اینگونه عذر خواهی در رسوم مالایی‌ها متداول است و ماهاتیر به طور مشخص از رفتارهای خاص بحث انگیزی که هزینه سنگین ببار آورد نام نبرد. اما همین اندازه عذر خواهی بسیاری از مخالفان ورود ماهاتیر به ائتلاف را راضی نمود. به ویژه ده‌ها نفری از کسانی که در جنبش اصلاحات در سال ۱۹۹۸ مشارکت داشتند و به دستور ماهاتیر دستگیر شده بودند.نورالعزه انور دختر انور ابراهیم گفت: من عذرخواهی دکتر ماهاتیر محمد را بخاطر نجات مالزی می پذیرم. او در فیس بوک خود نوشت که بگذاریم نجیب رزاق آخرین دیکتاتور مالزی باشد و آینده از آن ما باشد. نورالعزه انور از مردم خواست همچون سال ۱۹۹۸ با یکدیگر متحد شوند و در انتخابات چهاردهم به حکومت نجیب رزاق پایان دهند. اما نورالهدا انور دومین دختر انور ابراهیم می گوید مدت ۱۸ سال رنج بی پایان اتهامات وارده بر علیه پدرش را تحمل کرده است، انتظار دارد که ماهاتیر در مقابل مردم با صدای بلند از وارد آوردن این اتهامات عذرخواهی کند. سانگیت دختر کارپال سینگ فقید(وکیل انور ابراهیم)، عذر خواهی ماهاتیر از اشتباهاتی که در دوران نخست وزیریش داشته است را نیمی از انتظارات می داند، اصل آن است که هرکس که در قدرت قرار می‌گیرد در معرض حساب پس دادن اعمالش باشد.دکتر وان عزیزه وان اسماعیل همسر انور ابراهیم در نشستی به هنگام یاد آوری از وقایع آن سال (۱۹۹۸) اشک از چشمانش جاری شد و گفت:مرا ببخشید من احساساتی شده ام، آخر من یک مادرم. من باید مراقب بچه‌ها می‌بودم و می خواستم بچه‌هایم آینده بهتری داشته باشند. او گفت من به عنوان همسر یک سیاستمدار و نه یک سیاستمدار وارد عرصه سیاست در مالزی شد. چیزهای زیادی در زندگیش روی داده است بعضی از آنها را توانسته تحمل کند اما چیزهایی بود که قادر به تحمل آن نبوده است، آن تراژدی به ما ضربه زد. او سپس منافع کشور را برتر از مسایل شخصی دانست و گفت به همین دلیل فکر می کند باید به فردی که می خواهد مالزی بهتری و آینده بهتری داشته باشد رجوع کرد. چند هفته بعد ماهاتیر گفت وقتی صحبت از انتخابات است فقط باید به پیروزی فکر کرد. می داند در میان عده ای از مردم محبوب نیست و او را ستمگر و فرعون می نامند، اما در سیاست از اینگونه القاب به شما زده می شود.

نتایج انتخابات ۲۰۱۸ و پیروزی ائتلاف امید

روز نهم ماه می چهاردهمین دور انتخابات مجالس فدرال و ایالتی در مالزی انجام شد. برخلاف بسیار از پیش بینی‌ها که ائتلاف جبهه ملی به رهبری نجیب رزاق را پیروز انتخابات می دانستند، ائتلاف امید توانست با به دست آوردن ۱۱۳ کرسی از ۲۲۲ کرسی بیش از نیم از کرسی‌های(۹ر۵۰%) مجلس فدرال را به دست آورد. با وجود آنکه جدایی حزب اسلامی پاس می‌توانست مانع پیروزی ائتلاف مردم شود، ملحق شدن ماهاتیر محمد به ائتلاف توانست کاهش آرای حزب پاس را با علاقمندان ماهاتیر پر نماید. ائتلاف جبهه ملی کمتر از ۳۶ درصد از کرسی‌ها را به دست آورد(۷۹ کرسی). حزب پر قدرت آمنو از ائتلاف جبهه ملی اینبار با از دست دادن ۳۳ کرسی، ۵۵ کرسی به دست آورد. از احزاب ائتلاف امید به ترتیب عدالت مردم ۴۷کرسی، داپ ۴۲کرسی، برساتو کرسی۱۳ و امانه ۱۱ کرسی کسب کردند. از ۱۳ مجلس درایالت‌های مالزی، مجالس هفت ایالت به دست ائتلاف امید افتاد، چهار مجلس ایالتی به جبهه ملی تعلق گرفت(سه مجلس در انتخابات اخیر و مجلس ایالت ساراواک که در انتخابات آن ایالت در سال ۲۰۱۶). دو ایالت کلانتان و ترنگانو نیز در دست حزب اسلامی پاس باقی ماند. نجیب رزاق نتایج انتخابات را پذیرفت و از سمت نخست وزیری کنار رفت.

نخست وزیری ماهاتیر محمد

پس از ۱۵ سال بار دیگر ماهاتیر محمد برکرسی نخست وزیری مالزی تکیه زد. در ۱۱ ماه می ۲۰۱۸ماهاتیر در اولین روز نخست وزیری مجدد خود قول داد علاوه بر بخشش انور ابراهیم از سوی پادشاه و پیگیری رسوایی‌های مالی نجیب رزاق، برای اقتصاد کشور ثبات خواهد آورد، قروض کشور را کاهش خواهد داد، و ارزش پول ملی کشور را تا آنجا که ممکن است ثابت نگاه خواهد داشت. او پروژهای بزرگ از جمله سرمایه گذاری‌های خارجی شامل سرمایه گذاری چین در جاده سازی را مورد بازبینی قرار دهد.

ماهاتیر گفت که دولت قوانین ظالمانه و غیر منصفانه را کنار خواهد زد و قوانین جدید ضد تقلب را مورد بازبینی قرار می دهد و قانون مالیات بر کالاها و خدمات که به شدت مورد انتقاد است را لغو خواهد نمود. بعضی از اقتصاد دانان نگران قول‌های انتخاباتی پوپولیستی ماهاتیر محمد اند. همین کارشناسان پیش‌بینی می کنند که در کوتاه مدت بی ثباتی‌هایی وجود خواهد داشت، اما در بلند مدت نتایج برای مالزی مثبت خواهد بود. از سوی دیگر به نظر همین کارشناسان انور ابراهیم تنها کسی است که می تواند دولت را به یکدیگر پیوند دهد و برنامه دولت را تعیین کند. مطابق توافقی که در ائتلاف امید پیش از انتخابات به عمل آمده بود قرار است ماهاتیر محمد به عنوان نخست وزیر موقت تا زمانی که انور ابراهیم اجازه یابد که به نخست وزیری برسد در این سمت بماند. خود ماهاتیر نیز پیش از انتخابات گفته بود اگر در انتخابات برنده شود، حداکثر به مدت دوسال در سمت نخست‌وزیری خواهد ماند. او در مصاحبه‌ای با یک روزنامه ژاپنی گفت که مدت زیادی عمر کرده است و می تواند برای دو سال دیگر نیز عمر کند. او گفت برنامه‌اش برای دو سال است ولی هیچ کس نمی‌تواند آینده را پیش بینی کند ممکن است سه سال باشد، ممکن است از من بخواهند بیشتر بمانم. اگر حالم خوب باشد آماده خدمت هستم. حالا چه در سمت نخست وزیری چه به صورت مشاور. به هر حال اگر ائتلاف بخواهد پس از دوسال کنار بروم، کنار خواهم رفت.

آزادی و اعطای بخشش به انور ابراهیم

ساعت یازده و نیم صبح روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷(۱۶ می ۲۰۱۸) انور ابراهیم با بدنی نحیف ولی صورتی شادمان از مرکز احیای بیمارستان چراس کوالالامپور که پس از عمل جراحی در آن بسر می برد، بیرون آمد. او به سمت جمعیتی که بیرون از بیمارستان گرد آمده بودند و از آزادی او شادی می کردند دست تکان داد و گفت:امروز سرآغاز فصل تازه ای در کشور ماست. سپس سوار اتومبیلی شد تا او را به قصر پادشاه ببرد. در آنجا پس از ملاقات با پادشاه اعطای بخشش رسمیت یافت. انور سه بار زندان رفته است و مجموعا یازده سال در زندان بسر برده است. بخشش پادشاه بر اساس «سوءجریان قضایی» صورت می گیرد. به ترتیب انور ابراهیم عدم سوءپیشینه دریافت نمود. انور در مصاحبه ای در منزلش گفت که هیچ کینه شخصی نسبت به نجیب رزاق و ماهاتیر محمد ندارد. اما هر مسئله ناعادلانه ای که نجیب رزاق در مورد مردم اعمال کرده، جرایمی که علیه مردم صورت داده، و برای فساد عمیقی که در فرهنگ این کشور رسوخ داده باید جوابگو باشد. او گفت در این زمان عجله ای برای فعالیت‌های سیاسی ندارد و می‌خواهد بیشتر وقت خود را صرف خانواده کند. همچنین قصد دارد به ایراد سخنرانی در چند دانشگاه بپردازد. او گفت که ماهاتیر از وی دعوت کرده که به کابینه اش ملحق شود ولی ترجیح می دهد همسرش دکتر وان عزیزه و گروه او این همکاری را داشته باشند. او گفت بسیاری از وی می پرسند که آیا ماهاتیر را بخشیده ای؟ پاسخ من این است امروز صلاح من، حفظ دارایی ملت است. من او را بخشیده‌ام. او هم با انجام آزادی من فداکاری کرده است. چرا باید از او کینه داشته باشم.چند روز پیش از آزادی انور، دختر بزرگ انور، نورالعزه، در مورد احساسش از خبر آزادی قریب‌الوقوع پدرش گفت احساسم آمیخته‌ای از هیجان و هوشیاری نسبت به وعده‌های داده شده و انتقال آرام دولت است. او گفت خواهان آزادی انور است چون بیگناه است و چون نیرویی قوی برای پیشبرد جنبش و ایجاد تغییر است و نیز خواهان آزادی بقیه زندانیان سیاسی است.

او در مورد اینکه آیا ماهاتیر به قولش در مورد انتقال نخست وزیری به انور عمل می کند گفت که از نزدیک همه چیز را نظارت می کند . برای او همه چیز این نیست که چه فردی نخست وزیر شود بلکه کشور نیازمند یک نخست وزیر خوب است که بتواند برنامه‌های جنبش را انجام دهد و مطیع قانون باشد.داستان انور ابراهیم و ماهاتیر محمد سرگذشت نزدیک به چهار دهه تاریخ مالزی است. در دو دهه اول با همکاری و همسویی پیشرفت‌های حیرت آوری برای کشورشان فراهم آوردند، و دو دهه بعد ستیزه گری و کینه ورزی بین این دو( به ویژه از سوی ماهاتیر) منجر به اتلاف روزها، ماه‌ها و سال‌ها وقت در لجن مال کردن یکدیگر، و صرف وقت و هزینه در دادگاه‌ها و زندان‌ها شد که ضربات شدید بر حیثیت و اعتبار مالزی در مجامع بین المللی وارد آورد. همچنین این پیکار زیان آور منجر به بی حیثیت کردن یک فعال شایسته سیاسی شد، واژگان جنسی غیر متعارف را وارد فرهنگ کوچه و بازار کرد و نیز شرح رفتارهای جنسی مقایر با شئون فرهنگی را از طریق رسانه‌ها و فضاهای مجازی به درون جامعه و خانواده‌ها کشانید، تصویر نادرستی از اخلاق اسلامی در رفتارهای قضات و فعالان سیاسی مسلمان در اذهان عمومی شکل داد. افکار عمومی با خبرهای سوء استفاده مالی، شهوت حفظ مقام، قضاوت‌های ناعادلانه و بالاخره دروغ گویی مشوش شد. از زیبایی‌های فرهنگ مالایی‌ها صداقت و راستگویی است ولی در دو دهه گذشته بسیار دروغ شنیدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ