دور دوم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران
سرویس سیاسی – اجتماعی: وزیر خارجه آمریکا دیروز و در نخستین روز اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: یک ساز و کار بی سابقه فشار اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده‌ایم.
به گزارش ایسنا، پمپئو در یک نشست مطبوعاتی با وزیر خزانه‌داری این کشور با بیان این‌که بعد از ماه می‌و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، آمریکا استراتژی جدیدی را علیه ایران آغاز کرده است تا رفتار ایران تغییر پیدا کند، افزود: در مرکز این تلاش‌ها یک ساز و کار بی سابقه فشار اقتصادی علیه ایران آغاز کرده‌ایم.
وی با مطرح کردن اتهامات بی‌اساس به ایران در ادامه سیاست‌های ایران‌هراسی این کشور و متهم کردن کشورمان به ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه اظهار داشت: ما در تلاش هستیم که رفتار ایران در منطقه را تغییر دهیم به نحوی که تغییری ۱۸۰ درجه در رفتار ایران در این زمینه ایجاد شود.
وزیر خارجه آمریکا با بیان این‌که تغییر در نوع رفتار ایران منوط بر این است که ایرانی‌ها ۱۲ شرطی که ما مطرح کردیم را بپذیرند و در غیر این‌صورت ما به فشارهای خود ادامه می‌دهیم، تاکید کرد: این فشارها در زمینه کشتیرانی، انرژی و دیگر موارد خواهد بود و به وضع قبل از توافق هسته‌ای بر می‌گردد.
وی با بیان این‌که بعد از آغاز کار رئیس جمهوری ترامپ ۱۹ مورد تحریم در مورد ایران مورد اجرا قرار گرفته و اکنون هم تحریم‌های جدید و بیشتری اعمال خواهد شد، اظهار داشت: در همین چارچوب از ماه می‌حدود ۱۰۰ شرکت فعالیت‌های خود در ایران را لغو کرده‌اند و اگر شرکتی به تحریم‌های آمریکا توجه نکند و همچنان به فعالیت‌های خود با ایران ادامه دهد و در این زمینه با ایران همکاری کند با تحریم‌های سنگینی روبرو خواهد شد و مجازات دردناکی در پیش رو خواهد داشت.
وزیر خارجه آمریکا گفت: بیش از ۱۲ کشور به ایران واردات نفت داشتند که واردات خود را قطع کرده‌اند و اکنون بیش از یک میلیون بشکه از تولیدات ایران کاسته شده است و همچنین تا یک میلیون دلار از درآمد نفتی ایران را از دست‌شان خارج کرده‌ایم.وی افزود: ما یک سری معافیت‌ها را به چند کشور دادیم تا تضمین تامین نفت را داشته باشیم که از جمله می‌توان به کره شمالی، ترکیه و تایوان اشاره کرد. این کشورها هر کدام نشان دادند به شدت در ۶ ماه گذشته واردات خود از ایران را کاهش دادند و حتی دو کشور از ۸ کشور کاملا واردات را قطع کردند. در عین حال مذاکرات ما برای به صفر رساندن فروش نفت ایران ادامه دارد.
پمپئو گفت:‌۱۰۰ درصد درآمد نفت ایران در حساب‌های خارجی‌اش مسدود می‌شود و فقط در زمینه کالاهای بشردوستانه می‌توانند از این حساب‌ها استفاده کنند.
وی در ادامه درباره معافیت‌های آمریکا در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای گفت: برخی معافیت‌ها که مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای نیست را ما معاف کردیم اما تمامی‌این معافیت‌ها به فعالیت‌های صلح آمیز بر می‌گردد و من اطمینان می‌دهم تا وقتی ترامپ بر سر کار است اجازه فعالیت نظامی‌هسته‌ای به ایران داده نخواهد شد.
وی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار درباره اشاره ترامپ به سریال تاج و تخت برای شروع تحریم‌های ایران گفت: به نظر من حرکت درستی بود و من به شما می‌گویم دولت ترامپ از وقتی سر کار آمده است از کمپین‌های انتخاباتی تاکنون رویه‌ای یکسان داشته است و ما گفته‌ایم که رفتار ایران علیه آمریکا و همچنین در منطقه را نمی‌پذیریم. خیلی‌ها به این پوستر واکنش داشته‌اند اما نمی‌دانم چرا واکنش قاسم سلیمانی به پوستر را ندیدید. او کسی است که خون آمریکایی‌ها روی دستش است.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران با بیان این‌که ما به کشورهای اروپایی گفته‌ایم که به دنبال چه هستیم و آن‌ها نباید با ایران داد و ستد کنند ، افزود: ما معتقدیم که تحریم‌ها جواب می‌دهد.
وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار الجزیره مبنی بر این‌که شما ایران را متهم به بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌کنید در حالی‌که عربستان با اقدامات خود سبب بی ثباتی در خاورمیانه شده و چه تفاوتی بین این دو کشور وجود دارد که شما علیه تهران تحریم وضع کرده‌اید ولی در مورد ریاض چنین تصمیمی‌را نگرفته‌اید؟،گفت: اجازه بدهید که به شما بگویم چه تفاوتی وجود دارد.ایران اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کند.
وزیر خارجه آمریکا با طرح این ادعا که ایران سبب ادامه جنگ در یمن شده و به شیعیان نظامی‌در عراق که سبب بی ثباتی در این کشور هستند کمک می‌کند، افزود: ایران سبب بی ثباتی در سوریه شده است. فرق ایران و عربستان بسیار زیاد است. از وقتی که دولت ترامپ روی کار آمده ،عربستان در جهت مبارزه با تروریسم تلاش بسیاری کرده و این ایران است که نیروی اصلی بی ثبات کردن در خاورمیانه است.
پمپئو در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر این‌که شما بحث سه ماه معافیت را مطرح کرده‌اید که این معافیت شامل چه چیزی است؟ گفت: موضوع منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موضوع پیچیده‌ای است و نیروگاه بوشهر بخشی از استثنائی است که ما آن را شامل کرده‌ایم. در آینده هم فکت شیتی ارائه خواهیم کرد. این استثناء‌ها محدود و موقت هستند. البته تعیین فعالیت‌هایی که در چارچوب گسترش سلاح‌های هسته‌ای نیستند سخت است. باید شفافیت صورت بگیرد و ما در آینده اطلاعات بیشتری می‌دهیم.
وی با متهم کردن ایران به بی‌ثبات کردن منطقه ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این تحریم‌ها جلو ظرفیت ایران گرفته شود.وزیر خارجه آمریکا همچنین اتهامات بی اساسی را در مورد دخالت ایران در کشورهای منطقه از جمله عراق مطرح کرد و مدعی شد که ایران فشارهایی را به کردستان عراق و دولت عراق وارد کرده است و توافق هسته‌ای مانع دخالت ایران در منطقه نشد که در همین چارچوب در این تحریم‌ها‌،آمریکا بیشتر بر روی فعالیت‌های اقتصادی و مالی ایران متمرکز شده است.
فهرست کامل تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا
در جریان بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعدادی از شرکت‌ها و موسسات، افراد و گروه‌های جدیدی هم مورد تحریم قرار گرفتند که در آن نام ایران ایر به چشم می‌خورد.
به گزارش ایسنا، دولت آمریکا ادعا می‌کند این تحریم‌ها‌ علیه دولت ایران است اما در واقع تاثیر مستقیم آن بر مردم خواهد بود و نیازهای اصلی آنها را هدف قرار داده است. در این لیست ۵۰بانک و زیرمجموعه‌های آنها مورد تحریم قرار گرفتند که می‌توان در این زمینه به بانک ملی، تجارت، آینده، کارگشا، دی، پست بانک، قوامین، سپه و … اشاره کرد.
همچنین در این تحریم‌ها خطوط کشتیرانی ایران هم به چشم می‌خورد که در این زمینه می‌توان به شرکت نفتکش ملی ایران اشاره کرد. همچنین در این لیست ایران ایر به چشم می‌خورد.وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران نام افراد، سازمان‌ها، موسسات مالی و نهادهای مربوطه را که به فهرست تحریمی‌خود اضافه کرده است، منتشر کرد. در این بیانیه آمده است که بیش از ۷۰موسسه مالی و مرتبط با ایران و وابسته‌های داخلی و خارجی‌شان در این فهرست قرار گرفته‌اند.
همچنین در فهرستی که وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم‌های ایران منتشر کرده اند، نام بیش از ۶۰هواپیمای جمهوری اسلامی‌متعلق به ایران ایر هم به چشم می‌خورد که مشخصات جزئی آنها، از جمله شماره سریال هم در فهرست تحریم‌ها دیده می‌شود.در فهرست جدید آمریکا از تحریم‌های جدید علیه ایران، این نام‌ها به چشم می‌خورد: بانک ملی ایران، بانک تجارت، بانک سپه، بانک سپه اینترنشنال، بانک کشاورزی، بانک بین‌المللی کیش، بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک قوامین، موسسه مالی و اعتباری قوامین، بانک خاورمیانه، بانک میدل ایست، بانک صنعت و معدن، آریان بانک، بانک شهر، بانک توسعه صادرات، بانک رفاه و کارگران، بانک توسعه صادرات، شرکت پتروشیمی‌بندر امام، شرکت مهندسی سوخت هسته‌ای، شرکت آذر پاد قشم، شرکت ساخت‌وساز آذربایجان، شرکت توسعه نفت و گاز پارسیان، شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان، خطوط کشتیرانی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت کشتیرانی والفجر، شرکت کشتیرانی حافظ دریای آریا، شرکت کشتیرانی سفیران پیام دریا، شرکت کشتیرانی اطلس کیان قشم، به علاوه سازمان انرژی اتمی‌ایران و ۲۳فرد و نهاد وابسته به آن از جمله شرکت پیشرو. آمریکا در اقدامی عجیب نفت‌کش سانچی را که سال گذشته غرق شده است هم در فهرست تحریم گذاشت.
ظریف: قابل اعتماد نبودن آمریکا چالش جامعه بین‌الملل است
وزیر امورخارجه کشورمان با تاکید بر این که احترام متقابل برای مذاکره یک امر ضروری است، گفت: این که آمریکا مذاکره کننده‌ای قابل اعتماد نیست، چالش پیش روی جامعه بین‌الملل است.
محمد جواد ظریف در گفتگو با “یواس‌ای تودی” درباره توافق هسته‌ای و تصمیم واشنگتن برای خروج از آن و بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران تاکید کرد که اگرچه اعتماد متقابل برای مذاکره یک ضرورت به شمار نمی‌آید، احترام متقابل کاملا ضروری است.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از این گفتگو درباره تعامل مجدد با آمریکا تاکید کرد: به شرط آنکه زیربناهای کافی برای یک مذاکره ثمربخش وجود داشته باشد.من بر این باورم و فکر می‌کردم می‌توانیم الگوی جدید بسازیم و گذشته را کنار بگذاریم اما متاسفانه این دولت (آمریکا) ثابت کرد که این غیرممکن است.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا چنین اتفاقی را حتی با دولتی با رویکردی دیگر غیرممکن می‌دانید، تصریح کرد: ما به یک رویکرد جدید (از سوی آمریکا) نیاز داریم. ما نیازمند یک دولت که رویکردی متفاوت دارد، نیستیم. من معتقدم بشر می‌تواند تغییر کند. این دولت نیز می‌تواند رویکردی متفاوت اتخاذ کند.وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به این سئوال که آیا منتظر پایان فعالیت این دولت می‌مانید، گفت: ما منتظر این رویکرد (جدید) هستیم. دولت ترامپ می‌تواند رویکرد خود را تغییر دهد. ما در سیاست داخلی آمریکا دخالتی نمی‌کنیم. این آمریکایی‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند چه کسی را به عنوان رهبرشان انتخاب کنند. ما می‌خواهیم شاهد رویکردی متفاوت باشیم و اهمیتی نمی‌دهیم چه کسی پشت این رویکرد قرار دارد.وی در پاسخ به این سئوال که اگر رئیس جمهوری دیگری در آمریکا روی کار بیاید آیا ایران مایل به مذاکره است، تاکید کرد: در صورت وجود رویکردی جدید.
مخالفت اتحادیه اروپا با‌تحریم‌ ایران
ازسوی دیگر،کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه از اعمال مجددتحریم‌های نفتی و مالی آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کند.
«پیر مسکوویسی» افزود که این اتحادیه با تصمیم آمریکا مبنی بر اعمال مجدد تحریم‌های نفتی و مالی ایران مخالف است.رویترز هم به نقل از یک مقام دولت کره جنوبی گزارش داد که این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران معاف شده است.طبق قوانین آمریکا معافیت از تحریم می‌تواند برای ۱۸۰روز اعمال شود.
یک مقام دولت کره جنوبی که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد: محصولات نفتی برای اقتصاد ما کلیدی هستند و ما تاکید کردیم اگر تحت تاثیر تحریم‌ها علیه ایران قرار گیریم چالشی بزرگ برای کل اقتصاد ما به وجود خواهد آمد.
به گفته وی، کره جنوبی همچنین توانسته است با این معافیت به تراکنش‌های مالی با بانک مرکزی ایران که شامل این تحریم‌ها می‌شود ادامه دهد.
دراین چارچوب، وزیر امورخارجه آمریکا با تاکید بر این که با اجرای تحریم‌ها علیه تهران اروپایی‌ها نمی‌توانند هم با ایران و هم با آمریکا تجارت کنند، گفت که فکر نمی‌کند جمهوری اسلامی‌برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد.
به گزارش ایسنا، مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس، گفت: همان‌طور که ترامپ در ماه مه هنگام خروج خود را از توافق هسته‌ای اعلام کرد، شرکت‌های اروپایی اجازه نخواهند داشت هم با آمریکا و هم با ایران تجارت کنند.
همچنین دولت دونالد ترامپ، لیست هشت کشور معاف شده از تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه تهران را منتشر کرد.به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی ان بی سی، دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کردکه چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه برای مدتی محدود اجازه دارند که به واردات نفت ایران ادامه دهند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ