دولت باید قیمت تمام شده طرح های پیمانکاری را مشخص کند
قدیمی ترین تشکل تخصصی فنی و مهندسی ایران هفته آینده در مراسم ویژه ای با حضور مدیران دولتی و فعالان بخش خصوصی، هفتادمین سالگرد حضور خود را در برنامه های عمرانی کشور جشن می گیرد.

مهندس منوچهر ملکیانی فرد رئیس سندیکای شرکت های ساختمانی ایران دیروز در یک نشست خبری با اشاره به هفتادمین سالگرد تأسیس این تشکل و نقش موثر آن در احداث راه ها، سدها، ساختمان ها، کارخانجات و دیگر طرح های بزرگ عمرانی ایران گفت: برای جامعه مهندسی کشور مهمترین مساله، شفاف سازی پروژه های عمرانی و سلامت و ایمنی سازه‌های عمرانی است.وی با اظهار گلایه از ابهام در قیمت تمام شده اغلب طرح‌های پیمانکاری کشور گفت: دولت باید زمینه شفاف سازی قیمت تمام شده ساخت و سازها را مشخص کند.

وی ادامه داد: از دولت تقاضا داریم برای فرآیندهای پیمانکاری و طرح‌های ساخت و ساز، پشت درهای بسته تصمیم گیری نکند و زمینه استفاده از دیدگاه های فعالان این حوزه را فراهم سازد.

ملکیانی فرد گفت: اعضای این تشکل رسمی و حرفه ای در ساخت مسکن مهر هیچ نقشی نداشته اند و نمی توانند سازه های این طرح را به لحاظ کیفیت و ایمنی تضمین کنند.وی با اظهار اینکه اکنون صنعت ساخت و ساز در دست جامعه مهندسی کشور نیست و روابط حاکم بر این حوزه را پول تعیین می کند،گفت: کاربرد آهن آلات یا سایر مصالح وارداتی غیر استاندارد در پروژه های ساخت و ساز و طرح های عمرانی نشان می دهد که تفکر مهندسی از فرآیند اجرای این طرح ها دور شده و معادلات سوداگرانه حاکم شده است.

رئیس سندیکای شرکت‌های ساختمانی همچنین گفت: در قراردادهایی که پیمانکاران پروژه های عمرانی با دولت امضا می کنند، در صورت تسویه نقدی، سود پیمانکار از پروژه ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

وی درباره قیمت تمام شده ساخت‌وساز گفت: در حال حاضر امکان تعیین نرخ قطعی برای هزینه ساخت‌وساز وجود ندارد چون هیچ ثباتی در بازار مصالح ساختمانی نداریم و هر روز ممکن است نرخ مواد اولیه ساخت‌وساز و نهاده‌های ساختمانی تغییر کند.به گفته ملکیانی‌فرد، در زمانی که مسکن مهر ساخته می‌شد، دولت قیمت پایه ساخت را ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع تعیین کرد و پیمانکاران را در فضایی قرار دادند که مجبور شدند با این قیمت کار کنند. معلوم است ساختمانی که با متری ۳۰۰ هزار تومان ساخته می‌شود، از چه کیفیتی برخوردار خواهد بود.

رئیس سندیکای شرکت های ساختمانی ایران گفت: مراسم نکوداشت هفتادمین سالگرد تأسیس این سندیکا نهم بهمن در مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برپا می شود.

مهندس محمد عُطاردیان رئیس شورای عالی سندیکای شرکت های ساختمانی هم به خبرنگاران گفت: تعامل ما با دولت به گونه ای شده است که در جلسات مختلف، ماحرف خودمان را می زنیم ولی آنها خواسته خودشان را انجام می دهند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ