دومین سوگواره اربعین حسینی در سیستان وبلوچستان برگزار می شود
زاهدان – خبرنگار اطلاعات: دومین سوگواره اربعین حسینی (ع) در دهه آخر ماه صفر در سراسر سیستان وبلوچستان برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در جمع خبر نگاران گفت : ویژه برنامه های این سوگواره از ۷ آبان، یک روز پیش از اربعین آغاز می شود و تا سالروز شهادت امام رضا (ع) ادامه خواهد داشت.

حسین مسگرانی افزود: از ۷تا ۱۱ آبان خیمه عزاداری در مجتمع فرهنگی و هنری زاهدان برپا می شود وهر شب بعد از نماز مغرب و عشا هنرمندان سیستان و بلوچستان نمایش هایی با سبک تعزیه اجرا خواهند کرد. به گفته وی اجرای نمایش های خیابانی، برپایی نمایشگاه های عکس، خوشنویسی و نقاشی واجرای برنامه آواها و نغمات و شب های شعر با محوریت موضوع اربعین حسینی از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای این سوگواره است.

مسگرانی اعلام کرد: آثار سوگواره تعزیه که ابتدای محرم در زهک اجرا شد نیز در دهه آخر ماه صفر در شهرهای مختلف استان اجرا می شود.وی همچنین از تهیه قرآن با ترجمه اردو و هدایایی فرهنگی دیگرتوسط کمیته فرهنگی ستاد اربعین خبر داد وگفت : این هدایا در مسیر بازگشت زائران پاکستانی به آنان اهدا می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان با اشاره به برگزاری مسابقه عکس اربعین افزود : هنرمندان و عموم مردم می توانند در این مسابقه که در دو بخش حرفه ای و آماتور برای ثبت رویدادهای اربعین برگزار می شود، شرکت کنند ودر نهایت ۴۵ اثر برگزیده مسابقه در قالب نمایشگاه های ویژه اربعین به نمایش عموم گذاشته می شود.

مسگرانی همچنین از برگزاری زیارت ازبعید رسول الله در روز رحلت پیامبر اکرم (ص) مانند سال های گذشته در شهرهای استان خبر داد.

وی با اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر برگزاری مراسمی با برنامه های شاد در ایام محرم گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول ماه محرم و صفر برای برگزاری برنامه های شاد مجوز صادر نکرده و نمی کند اما احتمال دارد موسسه ای از روی بی اطلاعی کاری انجام دهد که ما در مقام نظارت مدعی هستیم.

او افزود : به مناسب روز حافظ ،شب شعری در محل موسسه ای فرهنگی در یکی از شهرهای استان برگزار شد اما برای برگزاری آن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزی نداده بود.

مسگرانی تاکید کرد :نفس برگزاری برنامه به مناسبت روز حافظ اشکالی ندارد اما باید مجوزهای لازم دریافت می شد وبا وجود اینکه این اتفاق عمدی نبوده است کمیته بررسی تخلفات در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل و با این موضوع برخورد شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ