رئیس‌جمهوری: با افتخار اعلام می‌کنم تحریم‌ها را دور خواهیم زد
 

رئیس جمهوری با قدردانی از همه تلاشگران در عرصه اقتصاد کشور، اقتصاد را خط مقدم مبارزه با توطئه های آمریکا دانست و تاکید کرد: در میان بخش‌های اقتصادی، وزارت اقتصاد نوک پیکان این استقامت و حمله در برابر توطئه‌های آمریکا است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی با قدردانی از حضور گسترده و شکوهمند مردم ایران اسلامی در راهپیمایی ۱۳ آبان اظهار داشت: مردم با حضور گسترده و شکوهمند خود در این راهپیمایی و اعلام آمادگی برای وحدت، انسجام، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان، بر توطئه‌های جدید آمریکا خط بطلان کشیدند.
وی حضور گسترده مردم در مراسم باشکوه راهپیمایی اربعین حسینی را هم که با امنیت کامل و نظم بسیار خوب برگزار شد، بسیار با معنا و پرمفهوم خواند و با تسلیت فرا رسیدن ایام رحلت نبی معظم اسلام پیامبر اکرم(ص) و همچنین حضرت امام مجتبی(ع) و امام هشتم(ع)، با قدردانی از زحمات دکتر کرباسیان در دوران مسئولیت وزارت اقتصاد و همچنین آقای اکرمی در دوران مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه، افزود: در شرایطی هستیم که بازار بورس و فرابورس ما امروز نقش بسیار خوب و سازنده‌ای داشته است. این حرف درست است که ما بخشی از مسئولیت بانک‌ها را به تدریج باید به بازار سرمایه منتقل کنیم و بازار سرمایه ما این توان را دارد که بخشی از نیازمندی‌ها و تجهیز منابع مالی کشور را به عهده بگیرد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بازار سرمایه مسئولیت سنگینی بر دوش دارد و می‌تواند در شرایط تحریم نقش بسیار خوبی را ایفا کند، خاطرنشان کرد: هر چه ما بتوانیم میان اقتصاد و بخش دولتی و شبه‌دولتی فاصله بیندازیم به نفع مردم است؛ باید اقتصاد را به خود مردم واگذار کنیم؛ اگر مردم و سازمان های مردم نهاد در کمک به اقشار آسیب‌پذیر درست فعال شوند، از دولت بهتر کار می‌کنند.
رئیس دولت دوازدهم با اشاره به اینکه بعد از انقلاب تلاش کرده ایم که مردمی‌ها را دولتی کنیم و خیلی خاصیتی هم نمی‌بریم، گفت: هر چه بتوانیم امور را به مردم واگذار کنیم، حتماً به نفع ماست.زیرا مردم بهتر از ما تلاش می‌کنندو در این زمینه باید سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی را به معنی واقعی کلمه اجرا و پیاده کنیم.
وی با اشاره به موضوع بانک ها در نظام اقتصادی کشور گفت: به آقای دژپسند گفتم که در این دوران مسئولیت، بالاترین وظیفه اش اصلاح امور بانک‌ها است و بقیه مسئولیت‌ها با همه اهمیتی که دارند، درجه دو هستند. بانک‌ها باید به جایی برسند تا بتوانند به دولت کمک کنند.
وی با بیان اینکه رشد نقدینگی در دولت یازدهم و دوازدهم عمدتاً مربوط به پایه پولی نبوده و به ضریب فزاینده مربوط می‌شود، گفت: آن جایی هم که این افزایش به پایه پولی مربوط می‌شود، دولت نیست که آن را بالا می‌برد؛ عمدتاً بانک‌ها هستند، بانک‌ها پایه پولی را بالا می‌برند؛ یعنی از یک طرف با یک دست به مردم خدمت می‌کنند و با دست دیگر فشار بر جامعه می‌آورند.
رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید سالم‌سازی شوند، افزود: متأسفانه یا خوشبختانه امروز اقتصاد وصل به بانک‌ها است؛ اما به تدریج باید این وابستگی و تکیه اقتصاد به بانک‌ها را به بازار سرمایه شیفت کنیم. بانک مسئولیت بسیار سنگینی دارد؛ وقتی آمار اضافه برداشت را ماهانه یکبار نگاه می‌کنم، بعضی از آنها تکان‌دهنده است؛ بانک‌های خصوصی که وضع‌شان خیلی بد است، بعضی از بانک‌های دولتی هم وضع‌شان خوب نیست و این وسط خصولتی هم که هستند.
رئیس جمهوری تصریح کرد: به آقای دژپسند گفتم اولین مسئولیت شما در وزارت اقتصاد مسئولیت اصلاح نظام بانکداری است و شما کاری کنید که اولا بانک‌ها از بنگاه‌داری خارج شوند تا بتوانند عادلانه رفتار کنند.
وی خاطرنشان کرد: نظارت بانک مرکزی باید به مراتب افزایش پیدا کند، الان نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها ضعیف است. دیدیم یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر مردم و کشور آورد و چقدر به اعتماد عمومی لطمه زد و چه هزینه سنگینی بر دوش ما گذاشت.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی امروز، مربوط به مؤسسات غیرمجاز است، گفت: این موسسات باعث شدند که از پایه پولی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان پول پرداخت کنیم، شما ضریب فزاینده را نگاه کنید، حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در بازار آمده است. چرا؟ چون یک عده متخلف به مردم خیانت کردند و معمولاً این خائنین آدم‌هایی در دور و بر خودشان دارند و جمع می‌کنند.
وی اضافه کرد: یکی از کارهای خوبی که دکتر سیف انجام داد، بستن این مؤسسات غیرمجاز بود. نام وی همیشه در تاریخ ایران به نیکی یاد خواهد شد،زیرا کار بسیار سنگینی بر عهده گرفت. ایشان نامه‌هایی را با ۴۰ تا ۹۰ امضاء از آدم‌های مختلف می‌آورد که تهدیدش می‌کردند و من می‌گفتم کار خودت را انجام بده و نترس٫ ایشان کار بزرگی انجام داد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه تحریم را باید به خوبی بشکنیم و این کار را خواهیم کرد، اظهارداشت: با کمک مردم و با اتحاد و وحدتی که در جامعه است باید به آمریکایی‌ها با زبان روشن تفهیم کنیم که با زبان زور، فشار، تحریم و تهدید با ملت بزرگ ایران حرف نزنند. باید برای همیشه تاریخ، تنبیه شوند. با قلدرمآبی در برابر یک ملت بزرگ و با سابقه کهن فرهنگی ایستادن و هر روز بهانه‌ای را درست کردن، برای ملت ایران غیرقابل قبول است.
وی با اشاره به اینکه امروز تنها ما از سیاست‌های آمریکا عصبانی‌ نیستیم حتی شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی‌ هم از سیاست‌های آنها عصبانی هستند، گفت: فکر نمی‌کنم و به یاد ندارم در تاریخ آمریکا کسانی به کاخ سفید آمده باشند که تا این حد، ضد قانون و معاهدات بین‌المللی باشند. همه آنها تخلفات قانونی داشتند ولی اینها سرآمد تخلفات هستند، ندیدم در کاخ سفید گروهی مثل این دوره روی کار بیایند که نژادپرست باشند. وقتی یک گروهی که هم نژادپرست هستند و هم به قوانین و مقررات بین‌المللی اعتنا نمی‌کنند، امروز چه توقعی از آنها داریم. وی گفت: این ما نیستیم که دلمان می‌خواهد این دوره حکومت آمریکا خیلی کوتاه و کوتاه‌تر شود. متحدین اروپایی خودشان هم در جلسات به خود من می‌گویند که یکی از آرزوهایشان این است. بعد از آن مرتب برای ما پیغام می‌دهند که بیایید با هم مذاکره کنیم. مذاکره برای چه چیزی انجام دهیم. شما اول آن مذاکره‌ای که انجام دادیم و به نتیجه رسیدیم، به آن احترام بگذارید تا زمینه برای مذاکره بعدی درست شود.
دکتر روحانی اضافه کرد: در همین ایامی که نیویورک بودم، رهبران چهار کشور بزرگ واسطه شده بودند که با رئیس جمهوری فعلی آمریکا ملاقات کنم، در حالیکه این موضوع نیاز به واسطه و اینقدر پیغام ندارد؛ اگر به تعهدات عمل کنید، با هم صحبت می‌کنیم. ما برای حرف زدن مشکل نداریم به شرط اینکه طرف ما، طرفی باشد که برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قایل باشد. اگر طرف مقابل به عهد و به پیمانش ارزش قایل باشد، حرف زدن مشکلی ندارد. آدم می‌تواند بنشیند، حرف بزند و به نتیجه برسد.
وی با تاکید بر اینکه امروز خوشبختانه در این ماجرا و با تخلف اخیر، آمریکایی‌ها از همیشه منزوی‌تر هستند، گفت: این کار ساده ای نیست که آمریکا روی حرفی بایستد و کل اتحادیه اروپا با آن نباشد. این یعنی پیروزی دیپلماسی و سیاست خارجی. همانطور که در برجام اکثریت قاطع کشورهای دنیا به جز دو یا سه کشور همه موافق و حامی بودند، امروز هم همه کشورهای دنیا به استثناء چند کشور در برابر آمریکا قرار دارند و در کنار ایران هستند؛ این موفقیت دیپلماسی ما است.
رئیس جمهوری گفت: رسانه‌ها و صدا و سیمای ما باید این موفقیت ها را با صدای رسا بیان کنند و همه مردم باید بدانند که نمایندگان و دیپلمات‌های آنها چقدر فعالیت کردند و موفق بودند. اینکه امروز آمریکا ناچار می‌شود هشت کشور را به زبان خودش در خرید نفت ایران استثناء کند، در حالی که قبلاً به صراحت گفته بود فروش و صادرات نفت ایران را به صفر می‌رسانم، این پیروزی ما و عقب‌نشینی آمریکا نیست؟
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه حتی اگر این هشت کشور را استثناء نمی‌کردند باز هم ما نفت‌مان را می‌فروختیم، گفت: این را به همه رهبران کشورهایی که در سازمان ملل و حاشیه اجلاس با من ملاقات داشتند، گفتم که ما این بار با افتخار تحریم را می‌شکنیم. چون ظالمانه است و برخلاف قانون، معاهدات و بر خلاف قطعنامه سازمان ملل است. پس ما افتخار می‌کنیم، این تحریم ظالمانه را بشکنیم و همه باید این کار را بکنند.
وی با بیان اینکه طبق قطعنامه ۲۲۳۱ تمام کشورهای دنیا موظفند امروز روبروی آمریکا بایستند، گفت: شما چه زمانی در تاریخ ایران سراغ دارید که ایران یک طرف باشد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان ملل، معاهدات بین‌المللی، اتحادیه اروپا، آسیا و آفریقا کنار ایران باشند. این موفقیت بزرگ ملت ایران است و نباید آن را فراموش کنیم، ملت ما و ملت‌های منطقه موفق شدند که آمریکا قدم به قدم از اهداف اعلام شده قبلی‌اش عقب‌نشینی کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز در جایگاهی قرار داریم که سازمان‌های بین‌المللی دنیا و افکار عمومی همراه ما بوده و آمریکایی‌ها از هر زمان دیگر سر‌به زیرتر هستند، گفت: ماجرای قتل فجیع در استانبول، آبروی آمریکا را در تاریخ و در دنیا برد. بحث در مورد جنایت ۱۵ تا ۱۸ نفر و سلاخی یک فرد نیست؛ بلکه آمریکایی ها که این همه حمایت کرده و می‌کنند، امروز چگونه شرمنده و سر به زیر هستند؛ هر روز راجع به این داستان یک حرف می‌زنند و آخرش هم از این منجلاب نجات پیدا نمی‌کنند.
رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: آمریکا دو هدف بیشتر ندارد، می‌خواهد ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید کند و به هیچ‌کدامش نمی‌رسد؛ نه ملت ایران ناامید و خسته می‌شود و نه ایران شکسته و تضعیف می‌شود؛ ایران به قدرتمندی خودش ادامه می‌دهد و ملت ایران هم امیدوارانه راه خودش را ادامه می‌دهد. البته یک شرط دارد و آن توجه و عمل به تاکید امام راحل(ره) بر وحدت کلمه است.
وی با اشاره به اینکه باید متحد باشیم و مسایل جناحی را کنار بگذاریم، افزود: این نمی‌شود پس از یک انتخابات پس از ۵ر۲ سال بخواهیم همچنان رقابت ها را ادامه دهیم. حداقل هر دو سال یکبار انتخابات داریم؛ البته از دو سه ماه قبل آن عیب ندارد جناح‌ها رقابت کنند اما وقتی تمام شد، روز بعد باید رفاقت باشد نه رقابت.
دکتر روحانی گفت: دمکراسی در دنیا یک چارچوب و معیاری دارد، حزب‌بندی یک معیاری دارد، دولت و رئیس جمهوری که انتخاب شدند، نمایندگان مجلس که به وزرا رأی دادند، دیگر این دولت برای همه جناح‌ها و همه ملت ایران است. چه خاصیتی دارد که هر روز همدیگر را اذیت می‌کنیم، چکار می‌خواهیم بکنیم و دنبال چه هستیم.رئیس جمهوری اظهار داشت: این مرگ بر آمریکایی که در خیابان‌ها می‌گوییم و عملی‌اش می‌کنیم، صرفا با گفتن حل نمی‌شود. عمل آن این است که به آمریکا فشار بیاوریم و آمریکا از ما بهراسد و جرأت نکند توطئه‌هایش را ادامه دهد. تمام امید آمریکا در این تحریم، این است که اینقدر فشار بیاورد تا مردم ناامید شوند و بریزند در خیابان و بگویند استقلال و آزادی و عزتی را که گفته بودیم، نخواستیم و به ۴۰ سال پیش برمی‌گردیم؛ اما این اشتباه آمریکا است.
وی با اشاره به اینکه بی‌تردید امروز با وحدت و تلاش مضاعف از تحریم عبور می‌کنیم،گفت: می توانیم آمریکا را پشیمان کرده و سرمایه های خارجی را به کشور بر‌گردانیم و تورم را مهار ‌کنیم؛ اینها جزو وظایف و کارهای وزارت اقتصاد است.
رئیس جمهوری تصریح کرد: از ابتدای ۹۲ به مردم قول دادیم که در سال آخر این دولت تورم تک رقمی خواهد شد. در مصاحبه صد روز اول صحبت کردم و دوستان اقتصاددان به من اعتراض کردند که چرا شما اعلام کردید تورم را تک رقمی می کنید، زیرا تک رقمی اصلاً نمی‌شود. گفتم اراده ما بر این است و همه شما باید دنبال این اراده حرکت کنید. می‌توانیم این کار را بکنیم و این نرخ در سال ۹۶ تک رقمی نشد بلکه در ۹۵ تک رقمی شد و حتی می توان گفت شش ماهه دوم ۹۴ تک رقمی شروع شد. البته الان دو مرتبه وارد تورم دو رقمی شده ایم و باید تلاش کنیم تا آنرا مهار کنیم و این وظیفه ما است.
وی گفت: می‌دانم شرایط امروز ما شرایط آسانی نیست. یک ابرقدرتی مثل آمریکا و مزدورانی مثل صهیونیست‌ها و برخی از رژیم‌های منطقه علیه ما در کنار آمریکا قرار گرفته اند، اما ما ملت بزرگی هستیم، اراده قوی داریم و می‌توانیم عبور کنیم.رئیس دولت تدبیر وامید با اشاره به موفقیت های حقوقی اخیر ایران در دادگاه‌های بین المللی گفت: مگر از لحاظ حقوقی ما در لاهه دو بار در این چند ماه پیروزی به دست نیاوردیم؛ باز هم انشاالله دستیابی به پیروزی ممکن است. دو مرتبه روبروی آمریکا قرار گرفتیم و یک دادگاه بزرگ دیگر هم در ایتالیا بود که آن هم روبروی آمریکا بودیم و پیروز شدیم.
وی با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته سه مرتبه از لحاظ حقوقی پیروز شدیم، گفت: چند نفر از مردم ایران می‌دانند ما سه بار در مصاف حقوقی جهانی در برابر آمریکا پیروز شدیم. اگر الان برویم نظرسنجی کنیم آیا ۱۰تا ۲۰ درصد می‌دانند؟ نمی‌دانند؛ برای اینکه رسانه‌های ما این موضوع را باز نمی‌کنند و صدا و سیمای ما باید این مورد را برای مردم تشریح کند.
وی خاطرنشان کرد: رئیس دادگاه بین المللی چند روز پیش در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که آمریکا محکوم است و تحریم‌ هایش علیه ایران غلط و برخلاف مقررات بین‌المللی است، اما این پیروزی ما را چه کسی می‌داند؟
دکتر روحانی تصریح کرد: درحالی که اگر کوچکترین مشکلی باشد و فردا یک چیزی یک روز و یک هفته کم شود، این موضوع خبر اول ساعت ۳۰ر۲۰، ۹ ، ۶ و شبکه فلان می‌شود. اما این پیروزی‌های حقوقی چه؟ درمورد این پیروزی‌ها یک گوشه‌ای گفته می‌شود که بله ایران هم موفق شد.
وی افزود: آمریکایی‌ها می‌گویند ایران تحریم را دور می‌زند؛ بله ما اعلام می‌کنیم که تحریم غیرقانونی و ظالمانه شما را با افتخار تمام دور می‌زنیم؛ چرا که تحریم شما ظالمانه، غلط و برخلاف مقررات بین‌المللی است.
دکتر روحانی تاکید کرد: امروز در یک آزمایش و جایگاه حساسی قرار گرفته‌ایم و می‌توانیم تولید‌مان را به حرکت در بیاوریم؛ من معتقد نیستم که شرایط ما بدتر شده است، ممکن است از یک نظر وقتی می‌خواهد ماده اولیه‌ یا قطعه‌اش را از خارج بیاورد، سخت‌تر شده باشد؛ ولی از یک طرف بهتر شده است؛ بازار و تقاضا وجود دارد.
وی افزود: به وزارت اقتصاد توصیه می‌کنم، اگر شما می‌خواهید در اقتصاد پیشرفت کنید، صاحبان تجربه را هم بیاورید. همانطور که استاد دانشگاه را هم باید بیاورید، با استاد دانشگاه مشورت کنید، با صادرکننده، واردکننده، تولیدکننده و بخش خصوصی هم مشورت کنید، با اتاق‌ها هم مشورت کنید. همه علم اقتصاد در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های دیگر نیست، مقداری هم در بازار و فضای اقتصاد جهانی است، این را باور کنید.
وی فروش بنگاه‌های دولتی را به عنوان وظیفه بزرگ مورد تاکید قرار داد و گفت: بازار سرمایه می‌تواند به ما و به بانک و تولید کمک کند. بازار سرمایه می‌تواند به مردم امید دهد، باید مالیات را سامان دهیم. وضع مالیاتی در سال‌های اخیر از گذشته بهتر شده است اما همانطوری که گفته شد، معلوم نیست از آنهایی که مالیات می‌گرفتیم ،شاید بعضی جاها لازم باشد کمتر بگیریم، چون شرایط امروز شرایط رونق نیست که مالیات بیشتر بگیریم، اما خیلی‌ها هستند که مالیات نمی‌دهند، باید برای فرارهای مالیاتی راه‌حل علمی پیدا کنیم.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه نباید با نفت کشور را اداره کنیم، گفت: خیلی غصه نخورید فلان سرمایه‌گذار اروپایی رفته و برنمی‌گردد، سرمایه‌گذار در جای دیگر داریم و کشورهای دیگر هستند، آنها را جذب کنید.
وی افزود: وزارت اقتصاد به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور باید به میدان آمده و همه توانش را بکار بگیرد، زیرا ما امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و روبروی یک دشمن قدار ایستاده‌ایم، آن وقت صدام بود، امروز ترامپ است، فرقی نمی‌کند، باید بایستیم و پیروز شویم و خداوند ما را پیروز می‌کند.
اگر برای رضای او و برای راحتی خلق او و مردم او تلاش کردیم، موفقیت نصیب می‌کند.
در ابتدای این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه می توانیم با برنامه منسجم، راهبردی و اجرایی و همچنین عزمی راسخ از شرایط ویژه کنونی عبور کنیم، گفت: در وزارت اقتصاد و امور دارایی سرمایه گسترده ای نهفته است که با تمام ابزار و امکانات در خدمت دولت و حکومت هستیم.
دکتر فرهاد دژپسند با اشاره به شرایط کنونی اقتصاد کشور از لحاظ حساسیت در مقایسه با دهه های قبلی انقلاب و حتی دوران هشت سال دفاع مقدس و اینکه دشمن درصدد ناامیدی مردم از حکومت با ابزارهای گوناگون است، تاکید کرد: با همکاری، تعاون، همدلی و پشتکار می توانیم به سهولت این برنامه های سخت دشمنان را خنثی کنیم و وزارت امور اقتصادی و دارایی می تواند در حوزه های مختلف با تجهیز منابع، بهبود فضای کسب و کار، رشد اقتصادی، مقابله با معضل بیکاری و کنترل تورم به درستی ایفای نقش کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ