ربیعی از همراهی دولت دوازدهم باز ماند
 

نمایندگان مجلس با ادامه مسئولیت ‌ علی ربیعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند و ‌وی از همراهی دولت دوازدهم بازماند.

به گزارش ایرنا، ربیعی دیروز ۱۲۹ رای موافق استیضاح، ۱۱۱ رای مخالف‌ و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ آرای ماخوذه مجلس را کسب کرد‌.

ربیعی که از ابتدای دولت یازدهم سکاندار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود، در ۱۱ ماه گذشته سه بار‌استیضاح ‌شد.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس هم در جمع خبرنگاران پارلمانی با ارائه توضیحاتی ، روند طی شده در اعلام وصول طرح استیضاح وزیر کار را «قانونی» دانست و اقدام نمایندگان متقاضی استیضاح برای صحبت نکردن را «نکوهش» کرد.

ربیعی: منابع، کفاف رسیدگی به همه مشکلات را نمی‌دهد

علی ‌ربیعی هم دیروز در جلسه استیضاحش در مجلس اظهار داشت: نمایندگانی که می‌خواهند به مشکلات مردم رسیدگی کنند، بدانند منابع ما کفاف رسیدگی به همه مشکلات را نمی‌دهد. وی با اعلام این که برخی نمایندگان به بهانه استیضاح به وی افترا زده‌اند، تاکید کرد که در جلسه استیضاح فقط به محورهای استیضاح‌کنندگان پاسخ می‌دهد و وارد مسائل دیگر نمی‌شود.

ربیعی با طرح این موضوع که اگر با رفتنم مشکل فقر و نوسانات ارز درست شود می روم، تاکید کرد: استیضاح مرا به حیثیت مجلس گره نزنید.

وی با بیان این که استیضاح کنندگان در بیان دلایل خود به کلیات پرداخته اند، پرسید: «اگر بروم معلولان خوشحالتر می شوند، کارگران وضعشان بهتر می شود و بازنشستگان از معضلات عبور می کنند، حتماً از این وزارتخانه می روم».

ربیعی تصرح کرد: من بیش از همه در غم بازنشستگان هستم، اما مگر جز ۳۲۰۰ میلیارد تومان، منابع دیگری برای همسان سازی در اختیار داشته ام که از آن استفاده کنم؟ همین به حداقل رساندن فاصله حقوق بازنشستگان هم در دوره من انجام شد.

وی از این موضوع که در محورهای استیضاح گفته شده این وزارتخانه مسئول اصلی اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است، انتقاد کرد و گفت: من ۱۵ پروژه به ستاد اقتصاد مقاومتی

برده‌ام، اما آیا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در این ستاد است؟

می گویند این وزارتخانه بیمار و ناتوان است. شما چه شاخصی از بیماری و ناتوانی ارائه کرده اید؟ من بیشترین سفر استانی را داشته ام و در هر استان ۱۲۰۰ کیلومتر حرکت کرده ام؛ آیا این اقدام ها شاخص ناتوانی است؟

ربیعی در پاسخ به یکی از بندهای استیضاح خود که درباره وضع معیشت بازنشستگان بوده است گفت: درباره نامناسب بودن وضع معیشت بازنشستگان باید همگان پاسخ بدهیم. در سالی که ۶۷ درصد فاصله بین تورم و حقوق بازنشستگی به وجود آمد، کسی سئوالی نپرسید؛ من بیش از همه شما فقر و سفره خالی پدربزرگ را درک می کنم اما چرا عده ای گمان می کنند که وضع بازنشستگان را نمی دانم، ولی آیا منابعی برای رسیدگی بیشتر به این امور در اختیار داشته ام ؟

عضو کابینه دوازدهم خاطرنشان ساخت: منابع کافی در اختیار من بگذارید آنوقت ببینید که درآمد و وضع معیشتی کارگران افزایش پیدا می کند یا نه؟ برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان به ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارم، اما آیا این بودجه در اختیار من قرار گرفته است؟

ربیعی خطاب به نمایندگان مجلس تصریح کرد: درباره بیمه بازنشستگی روستاییان و عشایر هم اعلام کنید کدام بند این قانون برای روستاییان اجرا نشده است. در یکسال گذشته فقط ۳۰ هزار حکم بازنشستگی برای روستاییان صادر کرده ایم.

و‌ی‌ درباره انتقاد نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) خاطرنشان ساخت: من شستا را نساخته ام ؛ من فقط تلاش کرده ام که به حواشی شهرها و روستاها توجه بیشتری داشته باشم تا جایی که در برخی استان ها به اندازه ۴۰ سال تخت بیمارستانی اضافه کرده ایم.

ربیعی درباره بیکاری جوانان هم گفت: خوب می دانم جوانان تحصلکرده بیش از ۲۵ درصد بیکاری دارند، اما آیا بیکاری به تنهایی محصول سیاست های ما ست؟ اگر امروز آب باریکه ای در اشتغال هست، ناشی از سیاست ها و عملکرد ما بوده است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس افزود: «به خدا پناه ببرید و تا درباره چیزی تحقیق نکردید آن را مطرح نکنید».

ربیعی تصریح کرد: «هر کسی با فساد مبارزه کرد، در تاریخ به او اَنگ می زنند؛ فساد و شفافیت دو دشمن دارد یکی فقدان شفافیت و دوم مشوش سازی فضا».

وی خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: «من با کدام مقیاس اندازه گیری شده ام ؟به انصاف عمل کنید و آبروی مجلس را به استیضاح یک وزیر گره نزنید، حتما خدا آبرویتان را حفظ می کند».

ربیعی همچنین گفت: در متن سئوالات استیضاح آمده است «مقام عالی وزارت» که البته مطمئن هستم نمایندگان مجلس از این لفظ برای وزرا استفاده نمی کنند و فقط این لفظ را از جایی بدون دقت کافی کپی کرده اند. در بخشی از متن استیضاح از “سقوط کشتی سانچی” به عنوان یکی از دلایل استیضاح یاد کرده اند ،در حالی که آنقدر دقت نکرده اند که بدانند کشتی سقوط نمی کند.

و ی همچنین گفت: باید به سمتی برویم که در کشور شفافیت ایجاد کنیم و به مردم نشان دهیم با فساد مبارزه می‌کنیم. تجربه من که نویسنده کتاب زنده باد فساد هستم نشان می‌دهد هر وقت سیاسی کاری انجام شد و موضوعات را غیرشفاف کردند، به دنبال کاهش نظارت بودند.

ربیعی خطاب به پور ابراهیمی گفت: من واقعا نمی‌خواهم وارد برخی از مسائل شوم اما رزومه آقای کهنوجی دست من چکار می‌کند؟ اگر ایشان مدیرعامل مس می‌شد، مشکل شما این چنین با من ادامه پیدا می‌کرد؟ آقای پورابراهیمی !هر نشستی که در هیات مدیره استان داریم شما من را بیچاره می‌کنید و در استان شبکه می‌چینید. دختر آقای پزشکیان قبل از من در آنجا پروژه داشته است. شما یک دختر مسلمان مومن شاگرد اول فوق‌ لیسانس را که قبل از دولت من در آنجا پروژه داشته و در آنجا کار می‌کرده است زیرسئوال می‌برید. این گونه نکنید.

ربیعی در پایان گفت: من در کمیسیون برنامه و بودجه توضیح دادم که پول را پخش نکردیم و عملکردمان در این زمینه صحیح بوده است. امروز باید برنامه حفاظت از زندگی پنج دهک جامعه را دنبال کنیم. در هیچ دوره‌ای مانند امروز کارگر و کارفرما به هم نزدیک نبودند.

گفتنی است در آغاز جلسه استیضاح وزیر، استیضاح کنندگان از سخنرانی خودداری کردند و در جایگاه هیات رئیسه حاضر نشدند!

موافقان و مخالفان

در جلسه مجلس ، موافقان و مخالفان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند.

محورهای استیضاح شامل ازهم‌گسیختگی‌ این وزارتخانه عریض و طویل؛ عدم توجه عملی در به‌کارگیری جوان در پست‌های حساس و مدیریت‌های کلان وزارتخانه؛ عدم توجه عملی به بخش تعاونی کشور؛ عدم تدوین ، تصویب و اجرا ی سند کار شایسته، نظام‌مند و توانمند؛ مشکلات معیشتی و رفاهی بازنشستگان بیمار و ناتوان و اوضاع نامناسب وضع معیشتی کارگران؛ ناتوانی در مدیریت اقتصادی شستا؛ عدم‌اجرای قانون درباره بازنشستگان صندوق بیمه روستاییان و افزایش نرخ بیکاری درکشور بود.

در ادامه این جلسه مخالفان استیضاح وزیر تعاون با حضور در جایگاه به ارائه نظرات خود پرداختند.

نایب رئیس مجلس هم با تاکید بر این که در شرایط فعلی تغییر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نفع کشور نیست،‌ گفت: نمایندگان براساس انصاف و حق رای دهند. اعتبار و عزت مجلس به رای دادن بر اساس حق و نه تحت فشار است.

همچنین رئیس مجلس در جریان استیضاح علی ربیعی، نامه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری درباره حمایت دولت از وزیر تعاون را قرائت کرد و توضیح داد: آقای امیری نامه‌ای را دادند و در آن آوردند که در مجلس مطلبی به من انتساب داده شده مبنی بر این که دولت از آقای ربیعی حمایت نمی‌کند که این درست نیست. من به عنوان وظیفه از آقای ربیعی حمایت می‌کنم و حرفی غیر از آن نادرست است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در جلسه استیضاح وزیر تعاون در مجلس حضور داشت.

لاریجانی: هیأت نظارت اظهارات ربیعی را بررسی کند

رئیس مجلس از هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان خواست اظهارات علی ربیعی درباره یکی از نمایندگان را بررسی کند.

علی لاریجانی در جلسه علنی دیروز مجلس درباره نام برخی که در مجلس هنگام بررسی استیضاح ربیعی اعلام شد، گفت: همکاران می‌توانستند برخی از مطالب را نگویند. نامه‌ای را آقای ربیعی به من دادند و اعلام کردند پورابراهیمی فردی را برای ریاست بر شرکت ملی مس به وی معرفی کرده بود، در حالی که این طور نیست و برای بهزیستی راور بوده است.

وی تاکید کرد: پورابراهیمی رایزنی می‌کند که فلان فرد رئیس اداره بهزیستی راور شود. البته اسم بردن از افراد به نظر خیلی غلط بود.

وی افزود: آقای ربیعی گفتند فردی آمده و گفته پولی را به حساب فردی واریز کنید. آقای ربیعی! اسامی این فرد را به ما بدهید و من از هیأت نظارت بر نمایندگان می‌خواهم در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی و گزارش آن را اعلام کند.

رئیس مجلس ادامه داد: چرا حرف مبهم می زنید، در این مدتی که من با آقایان نمایندگان کار می کردم، این نمایندگان ممکن است برای موضوعی رایزنی داشته باشند و بگویند فلان فرد را فلان جا بگذارید که این هم متعارف است، ممکن است بگویند به بهزیستی ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلیون پول بدهید، اما این نمایندگان پول را برای خودشان که نمی‌خواهند.

لاریجانی تصریح کرد: آقای ربیعی! حرفی می‌زنید که فضای کشور را ملتهب می‌کنید، البته آقایان نمایندگان هم که صحبت‌هایی کردند که نباید در صحبت‌هایشان فضا را تیره و تار نشان دهند. من چه از نمایندگان مجلس و چه از نمایندگان دولت که ادعاهایی را مطرح کردند خواهش می‌کنم اسامی را به من بدهند تا در اسرع وقت به هیأت نظارت بر نمایندگان بدهیم و این هیأت باید این موضوع را در ۲ هفته بررسی و نتیجه را اعلام کند تا تکلیف مشخص شود.

وی افزود: این حرف ها خوب نبود، اما به هر حال جلسه استیضاح می‌توانست بهتر از این برگزار شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ