رسانه های اسرائیلی از آمادگی ولیعهد سعودی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر دادند
سرویس خارجی: رسانه های اسرائیلی از اعلام آمادگی رسمی «بن سلمان» و افزایش تلاش های ولیعهد سعودی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر دادند.
روزنامه «یدیوت آهارونوت» اسرائیل در گزارشی نوشت: خبرها و اشاره های جدی از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان به اسرائیل رسیده مبنی بر اینکه آماده پایان دادن به قطع روابط و برقراری مناسبات با «تل آویو» است.به نوشته این روزنامه، سفرهای «نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل به کشورهای عربی یکی پس از دیگری زمینه را برای عربستان برای شروع این روابط فراهم می کند. این منبع خبری افزود: نتانیاهو قبلا به عمان سفر کرده بود و اکنون زمزمه‌های سفر او به بحرین مطرح شده است. آهارونوت افزود: بحرین به زودی از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل رسما برای سفر به این کشور دعوت خواهد کرد. این رسانه‌ رژیم صهیونیستی در این رابطه از تماس‌های مستمر با هدف فراهم کردن مقدمات سفر بنیامین نتانیاهو به بحرین خبر داد .
در همین حال یک دیپلمات عربستان سعودی اعلام کرد: بن‌سلمان با تهدید دانستن ایران، به «تل‌آویو» احساس امنیت بیشتری داده است و بدون حمایت «ریاض»، بهبود روابط کشورهای عربی با اسراییل ممکن نبود.روزنامه «الفجر» الجزایر نیز در خصوص حمایت نخست وزیر رژیم صهیونیستی از حکام عربستان به ویژه ولیعهد این کشور نوشت، «محمد بن سلمان» خدمات بی سابقه ای به این رژیم کرده و صهیونیست ها به هر روش ممکن، خواستار حفظ او در راس هرم قدرت در عربستان هستند.
ادامه تحقیقات درباره قتل خاشقجی
همزمان با تلاش های ریاض برای عادی سازی رسمی روابط با رژیم صهیونیستی، تحولات و خبرهای مربوط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان نیز همچنان ادامه دارد.یک روزنامه ترکیه‌ای گزارش داد که جسد جمال خاشقجی بعد از خفه شدن در کنسولگری سعودی و مُثله شدن، در پنج چمدان تقسیم شده و به ریاض ارسال شده است. به نوشته این روزنامه، عربستان سعودی تیمی متشکل از کارشناسان سم‌شناسی و شیمی را بعد از کشته شدن جمال خاشقجی، برای از بین بردن شواهد قتل، به استانبول اعزام کرد.در همین حال، عبدالله و صلاح خاشقجی، دو پسر جمال خاشقجی، از حکومت سعودی خواستند جنازه پدرشان را پس بدهد. از طرفی، دولت ایتالیا نیز پس از دیگر کشورهای جهان خواستار تحقیق شورای حقوق‌بشر سازمان ملل درباره مرگ روزنامه‌نگار منتقد سعودی شد .در چنین شرایطی روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت: سعودی ها در ربودن و قتل مخالفان و منتقدان عربستانی ، سابقه و ید طولایی دارند و قتل خاشقجی نیز یکی از اقدامات آنها بود. به نوشته این روزنامه، دولت سعودی برای بازگرداندن منتقدانش، یا اقدام به ترغیب آنها می‌کند یا دولت‌های منطقه‌ای دوست را برای بازداشت آنها تحت فشار می‌گذارد یا مرتکب آدم‌ربایی و قتل آنها می شود.
روزنامه «القدس العربی» نیز در گزارشی نوشت: شمارش معکوس برای «پناهندگی» بن سلمان به یک کشور اروپایی یا آسیایی به دلیل قتل خاشقجی آغاز شده است.این روزنامه به نقل از یک منبع غربی از تلاش برای یافتن کشوری که ولیعهد عربستان را به عنوان پناهنده بپذیرد خبر داد.در ادامه این گزارش آمده است: البته بن سلمان اتهامات دیگری مانند بازداشت شاهزادگان و تاجران و به راه انداختن جنگ یمن دارد و به احتمال زیاد کشوری که به دنبال آن می گردد در اروپای شرقی یا آسیا باشد. القدس العربی افزود: آمریکا در حال حاضر مقابل دوگزینه قرار دارد: نخست، تحریم شدید عربستان و دوم، کنار گذاشتن بن سلمان از ولایتعهدی و پناهندگی وی به کشور ثالث.

Email this page

نسخه مناسب چاپ