رشد ۶۰ درصدی ارزش بازار بورس تهران
 

مدیرعامل شرکت بورس تهران ضمن بیان اینکه همه فعالین بازار سرمایه با این کانون در ارتباط هستند، گفت: سعی کردیم همواره از نظرات کانون نهادها و کانون کارگزاران بهره برداری کنیم.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، علی صحرایی با بیان اینکه ارزش بازار رشد قابل توجهی داشته است، افزود: ارزش بازار بورس تهران از ابتدای سال تاکنون از ۳۸۲ هزار میلیارد تومان به ۶۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده و بالغ بر۶۰ درصد رشد داشته است.

وی بازار سرمایه را از نظر بازدهی و شاخص در جایگاه قابل قبول دانست و افزود: شاخص بورس تهران نسبت به ابتدای سال با ۶۷ درصد افزایش همراه شده است و جایگاه بورس تهران از نظر رشد شاخص بورس های منطقه رتبه اول را در اختیار دارد.صحرائی رشد ارزش معاملات بورس تهران را که یکی از محورهای نقدشوندگی است ۱۷۰ درصد بیان کرد و ادامه داد: طی سال جاری ارزش معاملات چهار بورس کشور رشد کرده است ارزش معاملات بورس تهران هم با ۱۲۳ هزار میلیارد تومان رشد قابل توجهی داشته است.سهم بورس تهران در ارزش کل معاملات بازار سرمایه ۳۵ درصد، بورس کالا ۴۲ درصد، فرابورس ۲۰ درصد و بورس انرژی ۳ درصد است.وی راه اندازی ابزار آتی سبد سهام را یکی از اقدامات مهم سال جاری دانست و گفت: برای راه اندازی این ابزار تلاش بسیاری شد و اکنون فقط با گذشت ۱۶ روز کاری از شروع فعالیت آن ارزش معاملات در این روش داد و ستد به ۱۷ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با راه اندازی آتی تک سهم آمار بسیار خوبی است انتظار داریم همه مجموعه ها و فعالین بازار سرمایه به سمت استفاده از این ابزار حرکت کنند.

مدیرعامل بورس تهران آماری از وضع ارزش معاملات بازار را ارایه داد و گفت: جمع ارزش بازار بورس و فرابورس حدود ۸۳۰ هزار میلیارد تومان است که برابر با ۴۰ درصد GDPکشور است. حجم داد و ستد فعالین حقیقی بازار به ۵۱ درصد خرید و ۴۹ درصد فروش رسیده و ۳۸۰۰ میلیارد تومان خرید داشته اند که این ارقام نمایانگر اهمیت افراد حقیقی و توجه مردم به بازار است.

وی خاطرنشان کرد: در بورس تهران ۳۲۳ شرکت فعال هستند که از این تعداد ۱۸۶ شرکت در بازار اول و ۱۳۷ شرکت در بازار دوم فعالیت می کنند، «پی بر ای» کل بورس تهران ۹ر۶ مرتبه و نسبت PرE تعداد ۳۰ شرکت برتر بورس ۷ر۴ مرتبه است و این نشان از ظرفیت رشد بورس نسبت به سایر بازارها دارد و انتظار می رود بخشی از نقدینگی موجود در کشور را به سمت بورس سوق دهیم.

مدیر عامل بورس تهران به تسهیل دسترسی مردم، سرمایه گذاران و ناشران به بازار اشاره کرد و گفت: دسترسی به بازار برای همه مردم تسهیل شده و ورود شرکت ها به بازار باید آسان شود.

علی صحرایی به سایر اقدامات توسعه محور در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: گسترش ضریب نفوذ بورس تهران در کشور با تقویت و راه اندازی ۲۲ تالار منطقه ای صورت پذیرفته است و ۱۰۸ کارگزار با حدود ۱۷۳۰ ایستگاه دسترسی سراسری به بازار سرمایه ایجاد کرده و به مردم خدمات ارایه می کنند دسترسی برخط هم فراهم شده و ۳۵ درصد معاملات بورس تهران از طریق معاملات بر خط انجام می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ