رقابت جدید خریداران در بورس انرژی
 

مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به برگزاری رقابت میان متقاضیان خرید نفت خام در مرحله سفارش‌گیری گفت: در نهایت به دلیل تناقض میان درخواست‌های متقاضیان با اطلاعیه عرضه، رقابت هفته گذشته منجر به معامله نشد.

به گزارش فارس، سیدعلی حسینی، پیرامون عرضه هفته گذشته محموله یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران، گفت: چهارمین عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه ۱۵ بهمن ۹۷ به قیمت پایه هر بشکه ۲۴ر۵۶ دلار از سوی کارگزاری خبرگان سهام روانه میز فروش رینگ بین‌الملل بورس انرژی شد که درنهایت با وجود برگزاری رقابت میان متقاضیان خرید نفت خام در مرحله سفارش‌گیری، اما به دلیل تناقض درخواست خریداران با اطلاعیه عرضه، منجر به معامله نشد.

وی افزود: برخی خریداران از طریق شرکت‌های کارگزاری، امکان خرید نفت خام و فرآیند تسویه آن را دنبال ‌کردند و اغلب پیشنهادهایی دادند که به دلیل نبود آنها در اطلاعیه عرضه، امکان موافقت و یا اجرای آنها در این مرحله از عرضه نفت خام وجود نداشت. به گفته این مقام مسئول، برخی از این درخواست‌ها حاکی از امکان سپردن گشایش‌های اعتبارات اسنادی (LC) به جای ضمانت‌نامه بانکی بود که در اطلاعیه عرضه نفت خام نبوده است.

حسینی با بیان اینکه پس از اخذ بازتاب پیشنهادهای دریافتی از سوی متقاضیان، نتایج بدست آمده به وزارت نفت برای تغییر اطلاعیه‌های عرضه بعدی ارسال شد، گفت: مقرر شده هر دو هفته یکبار فرآیند عرضه نفت خام در بورس انرژی تکرار شود و بنابراین نوبت بعدی عرضه نفت خام حدود چهارده روز بعد (۲۹ بهمن) خواهد بود.

مدیرعامل بورس انرژی، تداوم عرضه سایر محصولات نفتی و گازی در بورس انرژی را از جمله رخدادهای خوب این بازار بیان کرد و افزود: از جمله این اتفاق‌ها، آغاز عرضه ۳۵ هزار تنی انواع محصولات شامل گازوئیل، نفت سفید و سوخت هوایی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده نفتی در هفته های قبل بود که به این ترتیب با فراهم شدن امکان صادرات این محصولات از طریق حمل زمینی، تقاضای مناسبی برای این محصولات فراهم شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ