روز جهانی قدس؛ تبلور روحیه مبارزه با رژیم صهیونیستی و آمریکا
«رهایی قدس»، محور مهم سیاست خارجی ایران
بخش دوم و پایانی
 

«دکتر مرتضی صفاری نطنزی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه پارلمانی خبرگزاری قدس (قدسنا) گفت: آنچه را که امروزه ما به عنوان جبهه مقاومت در منطقه مشاهده می کنیم، بعد از نامگذاری روز قدس شکل گرفت.

وی افزود: حمایت از ملت فلسطین به عنوان یک محور جدی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و روز قدس هم در چارچوب ادبیات بین المللی جای خود را باز کرده و باید مورد توجه قرار بگیرد تا اگر شرایطی در منطقه پیش آمد که اختلافات فصلی بین کشورهای اسلامی حل شود روز قدس بتواند خود را بیشتر نشان دهد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص اقدامات و مواضع ضد ایرانی نتانیاهو گفت: جایگاه و مواضع نتانیاهو برای ما و برای همه دنیا روشن است، اول اینکه رژیم صهیونیستی یک رژیم غاصب و منفور است و کسی به اقدامات و مواضع نخست وزیر این رژیم توجه نمی کند. او به عنوان یک دشمن کارهای خود را انجام می دهد و ما هم باید تلاش کنیم تا افشاگری علیه جنایات رژیم صهیونیستی را همگانی کنیم، ضمن اینکه این حرکت‌هایی که ایشان انجام می دهد طبیعی است که نمی‌خواهد این انزوای آمریکا و رژیم صهیونیستی در رابطه با برجام را بپذیرد.

دوم اینکه بالاخره فرصتی برای ایران و اروپا پیش آمده تا برای یک حرکت جدی‌تر و همکاری که اگر شکل گیرد آماده شوند و اروپایی‌ها یک مقدار اصطلاحا مردانگی به خرج دهند و پای حرفشان بایستند می توان یک فصل جدید تر در روابط ما و اروپا باشد که در واقعیت صفحه جدیدی در تحولات بین‌المللی اتفاق بیفتد.وی در پایان متذکر شد: این مسئله‌ای نیست که نتانیاهو از آن راضی باشد بلکه تلاش می کند در این زمینه مانع ایجاد کند و ماهم نباید اجازه دهیم که نقطه نظرات مردود و اشتباه نتانیاهو در دنیا جا باز کند.

روز قدس و گذراز گفتمان‌های سکولار

دکتر علیرضا عرب در خبرگزاری قدس (قدسنا) نوشت:روزگاری مدعیان ملی گرایی (ناسیونالیسم) و سوسیالیسم پرچم دار مبارزه با اسرائیل و آزادی فلسطین بودند .از ابتدای قرن ۲۰ م جنبش‌های چپگرا (سوسیالیستی و کمونیستی)داعیه دار مبارزات عدالت خواهانه، ضد امپریالیستی و ضد نژادپرستی بودند که به هر صورت حد اعلاء نژاد پرستی، تجاوزگری و سلطه طلبی نیز همان صهیونیسم و مولود نامشروع آن یعنی اسرائیل بود.لذا در سطح بین الملل و بویژه در جهان اسلام مبارزه علیه صهیونیسم و اسرائیل در دستور کار جنبش‌های چپگرا قرار داشت.از طرفی عمده جریانات روشنفکری جهان اسلام بعلت خودبیگانگی از فرهنگ اسلامی دارای گرایش‌های وارداتی سوسیالیستی و ناسیونالیستی بودند. بعد‌ها در دهه‌های ۴۰ م و ۵۰ م و۶۰ م نیز جنبش‌های ملی‌گرایانه (ناسیونالیستی) به مرور در جهان اسلام رشد می کردند و پرچم دار مبارزه علیه اسرائیل و دفاع از ملت فلسطین شدند.اوج ملی گرایی در جهان عرب مقارن با ظهور جمال عبدالناصر در مصر و سپس رشد جریانات بعثی در کشورهای عربی بود.

لازم به ذکر است که هم سوسیالیسم و هم ناسیونالیسم هر دو ایسم‌هایی غربی، سکولار و وارداتی محسوب می شوند و نسبتی با سنت‌های اصیل اسلامی جهان اسلام ندارند.با شکست و ناکارآمدی چپگرایان و ملی گرایان در مبارزه موثر با اسرائیل و دفاع از ملت فلسطین ، رفته رفته مسلمانان از خواب گران برخاسته و متوجه فرهنگ اصیل اسلامی خود شدند. ملت مبارز و پیشرو ایران که سابقه مبارزاتی اش در دوره معاصر به جنبش تنباکو و مشروطیت تحت زعامت علمای دینی و روحانیون باز می گشت در جهان اسلام پرچمدار شدند و اینطور بود که اولین انقلاب دینی تاریخ معاصر جهان در ایران ظهور کرد.انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام امت (ره) پرچمدار مبارزه با امپریالیسم و صهیونیسم در جهان شد و آرمان رهایی قدس شریف و آزادی فلسطین در نصب العین منظومه ارزش‌های آن قرار گرفت.اکنون پرچم مبارزه با اسرائیل و آزادی فلسطین در دستان اسلامگرایان قرار گرفته است. انقلاب اسلامی ایران نماد گذر از گفتمان‌های ملی گرایانه و سوسیالیستی در محو اسرائیل و آزادی فلسطین محسوب می شود.

لازم به ذکر است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بلافاصله امام امت (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که مناسبتی مقدس و کاملا اسلامی است را بعنوان روز قدس یا همان روز مبارزه علیه اسرائیل و آزادی فلسطین تعیین کردند.لذا روز قدس از طرفی نماد گذر از گفتمان‌های غربگرایانه و سکولاریستی در جهان اسلام به حساب می آید و از جانبی دیگر محل و مناسبتی وحدت آفرین در میان تمامی مسلمانان جهان از همه مذاهب محسوب می شود.به عبارتی روز قدس کارکردی سه گانه دارد: الف)وحدت میان مسلمانان از تمامی مذاهب اسلامی ب) تاکید بر هویت اصیل اسلامی میان تمامی مسلمانان ج) نماد جلوداری و تفوق اسلامگرایان در مبارزه علیه اسرائیل و تلاش برای آزادی فلسطین.

روز جهانی قدس به روایت رسانه‌های عربی

برگزاری مراسم روز جهانی قدس و حضور گسترده مردم در حمایت از فلسطین در بیشتر کشورهای جهان در کانون توجه رسانه‌های عربی قرار گرفت. بسیاری این روز را فرصت وحدت‌بخشی مسلمانان در دفاع از مساله فلسطین و مبارزه و مقاومت دانستند. راهپیمایی روز قدس امسال نیز همچون سال‌های گذشته در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در شهرهای مختلف ایران و بسیاری دیگر از کشورهای جهان برگزار شد. مردم ایران و بسیاری از کشورهای جهان با سر دادن شعار و حمل پلاکارد و پرچم‌های مقاومت فلسطین جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه ملت فلسطین به ویژه در نوارغزه که این روزها در معرض حملات وحشیانه صهیونیست‌ها قرار دارد، محکوم کردند.

رسانه‌های جهان عرب نیز از این رویداد حماسی غافل نمانده و تحلیل‌هایی در این زمینه منتشر کردند. در ادامه این گزارش، ایرنا نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی رسانه‌های عربی در مورد روز جهانی قدس و دفاع مسلمانان از مساله فلسطین داشته که از نظر میگذرانید.

تارنماهای «المیادین» و «العهد» لبنان و تارنمای روزنامه «الوسط» بحرین و «الدستور» مصر حضور پر شور مردم ایران و دیگر کشورها در راهپیمایی روز جهانی قدس را کانون توجه قرار دادند. به نوشته تارنمای المیادین، راهپیمایی روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در ایران، عراق و دیگر کشورها آغاز شد. شرکت کنندگان در راهپیمایی میلیونی ایران در ۹۰۰ شهر این کشور بر ادامه حمایت از انتفاضه و مقاومت مردم فلسطین تاکید و طرح‌های یهودی سازی قدس را محکوم کردند.به نوشته روزنامه الوسط، راهیپمایی روز قدس در تهران و دیگر استان‌های ایران برگزار شد. شرکت کنندگان در این راهپیمایی ادامه حمایت از مردم فلسطین و مقاومت آنان در برابر رژیم اشغالگر را مورد تاکید قرار دادند. آنان همه طرح‌هایی را که خواهان از بین بردن مساله فلسطین و یهودی سازی قدس است، محکوم کردند. تظاهرات کنندگان در روز جهانی قدس شعار «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» سر دادند و خواستار نابودی این غده سرطانی شدند.به نوشته تارنمای العهد، هزاران نفر از مردم فلسطین راهی قدس اشغالی شدند تا در مسجد الاقصی نماز جمعه را اقامه کنند. این در شرایطی است که هیات ملی عالی خواستار ادامه راهپیمایی و شکست حصار برای برپایی راهپیمایی میلیونی در قدس شد. در این زمینه سازمان اوقاف اسلامی هم آمادگی خود را برای استقبال از ۵۰۰ نمازگرار اعلام کرد و کمیته‌هایی هم در شهر قدس اشغالی آمادگی لازم برای تسهیل ورود نمازگزاران به مسجد الاقصی را فراهم کرده اند. در آن سوی دیگر نیروهای رژیم اشغالگر به طور بی سابقه ای در مرزهای نوار غزه با هدف آمادگی برای رویارویی با راهپیمایی میلیونی روز قدس و سالروز نکبت در حال آماده باش به سر می برند. تحلیلگران صهیونیست گفته بودند نزدیک بودن روز نکبت (روز اعلام رژیم جعلی اسرائیل) به روز جهانی قدس مردم را تحریک می کند و سبب می شود تعداد زیادی در این راهپیمایی شرکت کنند.

«ماهر صافی» تحلیلگر مسائل سیاسی و یکی از رهبران جنبش فتح به روزنامه الدستور گفت: مردم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر که همواره به ترور، اشغال و یهودی سازی قدس و از بین بردن تاریخ و جغرافیای فلسطین و شهرک سازی در همه سرزمین‌های فلسطین ادامه می دهد راهی جز مقاومت ندارند.او گفت در همه بخش‌های نوار غزه روز جهانی قدس برپا و تظاهراتی در این مناطق برگزار شد تا همه بدانند که قدس برای مردم فلسطین است و این شهر پایتخت کشور فلسطین است. مردم به تظاهرات مسالمت‌آمیز خود ادامه می دهد تا پیام آشکار خود را به همه کسانی که علیه مساله فلسطین و قدس توطئه می‌کنند، برسانند. ما راه حل‌های تردیدبرانگیزی را که خواهان سلب حقوق مشروع مردم فلسطین است، نمی پذیریم .

عامل وحدت بخش مسلمانان

نشریه «المنار» فلسطین ، روزنامه «الثوره» یمن و تارنمای «الثبات» لبنان روز جهانی قدس را وحدت بخش مسلمانان در دفاع از مساله فلسطین به شمار آوردند.

نشریه المنار نوشت: امام خمینی(ره) با این عبارات که «من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنیم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند» ابتکار عمل بزرگداشت روز جهانی قدس را آغاز کرد. این موضوع در مراحل بعد به یک گزینه راهبردی تبدیل شد که می تواند امت اسلامی و مقدسات مردم را حفظ کند. این گزینه راهبردی در آن زمان در سایه تنش‌های سیاسی و نظامی برای از بین بردن واقعیت‌ها از نظر بیشتر مردم قابل درک نبود، اما اکنون امت اسلامی اهمیت این روز را درک می کند و آن را نقطه عطفی برای مشخص کردن گزینه‌های آینده برای وحدت اسلام می داند.

با مطالعه اهمیت این ابتکار عمل بزرگ می‌توان مسائل زیر را مشاهد کرد. نخست اینکه اعلام روز جهانی قدس نویدبخش حرکتی متفاوت برای تصحیح روند مساله فلسطین و دادن اولویت به حقوق و مبارزه مردم فلسطین در سطح منطقه‌ای و جهانی است. دوم اینکه می‌توان این گزینه را که امام خمینی آن را بخشی از اندیشه سیاسی خود قرار داد یک گزینه راهبردی درباره مسائل منطقه به شمار آورد. او این مساله را مناسبتی جهانی قرار داد. زیرا که جلوه‌ها و چارچوب آن با مفهوم آزادی متناسب است.

سوم اینکه چارچوبی که ایشان برای مساله فلسطین وضع کرده است این مناسبت را فرصتی برای تقویت وحدت در داخل امت و جامعه اسلامی قرار داده است تا یکی از خطرناک ترین نکاتی که دشمن برای سو استفاده از آن تلاش می کند از بین برود. ابتکار عمل امام خمینی در اعلام روز جهانی قدس و ضرورت احیای آن سبب شده است که رژیم صهیونیستی به دشمن مشترک همه مردم منطقه تبدیل شود. می توان روز جهانی قدس را بخشی از جنگ روانی معکوس امت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به شمار آورد. امت اسلامی با بزرگداشت این روز بر نامشروع بودن رژیم صهیونیستی و مشروع بودن مساله فلسطین تاکید می کند و تل آویو در نتیجه احیای این مناسبت بار دیگر وارد بحران وجودی می شود.

احیای روز جهانی قدس در امتداد جغرافیای سیاسی جهان سبب شده است قضیه فلسطین به یک موضوع جهانی تبدیل شود و از مرزهای فلسطین فراتر رود. این موضوع سبب شده است رژیم صهیونیستی نقطه قوت خود را که برپایه سیاست‌های فتنه، تفرقه و تجزیه استوار بود از دست بدهد.به نوشته روزنامه الثوره، هدف از احیای روز جهانی قدس ارسال این پیام به دشمن و جهان است که فلسطین تنها برای برای مردم فلسطین است و این بزرگترین قضیه است. نمادین بودن روز قدس یعنی اینکه مسلمانان در شب قدر برای رهایی از بندگی غیر خدا تلاش می‌کنند. روز قدس یعنی رهایی از بندهای بندگی آمریکا، رژیم اسرائیل و استکبار است.

به نوشته تارنمای الثبات، احیای روز جهانی قدس امسال به دلیل تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به آن دارای اهمیت بی نظیری است. این تصمیم جنگ آشکاری را که رهبران رژیم صهیونیستی با هدف از بین بردن هویت فرهنگی، دینی، تاریخی و … انجام می دهند به اوج خود رسانده است. انتخاب آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس بیهوده نبوده است. این انتخاب ارزشمند می تواند جهادگران و مقاومت کنندگان را در برابر اشغالگران سرزمین فلسطین و مقدسات آن گردهم آورد. در این روز مستضعفان در برابر استکبارگران متحد می شود و مردم مظلوم برای مقاومت در برابر ظلم و طمع استکبار آمریکا، رژیم صهیونیستی و قدرت‌های واپسگرا تشویق می شوند. روز قدس منشا الهام و ایمان برای ادامه مسیر مبارزه و مقاومت مردم فلسطین است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ