روز جهانی قدس؛ تبلور روحیه مبارزه با رژیم صهیونیستی و آمریکا
بخش اول
 

«قاسم عزالدین» کارشناس لبنانی گفت: راهپیمایی‌های ادامه‌دار بازگشت فلسطینیان و همچنین حمایت ملت‌های مختلف جهان از مساله فلسطین در روز جهانی قدس حکایت از آن دارد که بار دیگر روحیه مبارزه با اشغالگران و ائتلاف سه گانه آمریکا، اسرائیل و عربستان که به دنبال حذف مساله فلسطین هستند زنده شده است.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) «قاسم عزالدین» نویسنده و تحلیلگر لبنانی طی مقاله ای در پایگاه خبری شبکه المیادین نوشت: راهپیمایی بازگشت در روز قدس امسال بیانگر این مطلب بود که فلسطینیان از اختلافات رهبران و گروه‌ها عبور کرده و می خواهند سرنوشت خود را با دستان خود تعیین کنند. در راهپیمایی بازگشت که در چند هفته گذشته با اسامی مختلف برگزار شده است فلسطینیان دیگر در انتظار صلح وعده داده شده و موضع گیری‌های سیاسی از سوی سران فلسطینی و کشورهای عربی نیستند، آنها به سلاح عزم و اراده خود تکیه دارند و با استفاده از وسایل ابتدایی چون بادبادک‌های آتشین به مبارزه با شهرک نشینان و اسرائیلی‌ها پرداخته و آنها را دچار مشکل کرده اند.

شاید انتقال سفارت آمریکا به قدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل نه تنها حمایت آمریکا از اسرائیل را برای فلسطینیان نمایان کرد بلکه از میزان همراهی عربستان و برخی کشورهای عربی در حمایت از اسرائیل و حل و فصل مساله فلسطین بر اساس توافق قرن حکایت دارد. دیگر آن گونه نیست که فلسطینیان در فضای مه آلود فلسطین و منطقه که با بهانه‌های مذهبی و قومی علیه ایران و محور مقاومت ایجاد شده خط سیاه و سفید و تفاوت میان محور مقاومت و محور آمریکایی را تشخیص ندهند. راهپیمایی گسترده روز قدس در صنعا، صعده و الحدیده یمن زیر بمباران عربستان و در وضعیتی که این کشور دچار ویرانی، بحران و محاصره است دلالت بر آن دارد که یمنی‌ها مانند فلسطینیان به مقابله با آمریکا، اسرائیل و عربستان اقدام کرده اند و خود را در نبردی واحد علیه دشمنان مشترک قرار داده‌اند.

ایران که در صدر محور مقاومت در منطقه عربی و اسلامی قرار دارد کشوری است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برای مبارزه با آمریکا و اسرائیل مردم را به گرامیداشت روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه رمضان فرا خواند. اما بزرگداشت این روز جهانی در ایران می تواند ابعاد دیگری نیز داشته باشد و ائتلاف سه‌گانه جدید میان آمریکا، عربستان و اسرائیل را نیز هدف قرار دهد. این ائتلاف برای از میان بردن مساله فلسطین، ویرانی یمن، وارد کردن ایران به جنگ و در تنگنا قرار دادن ملت ایران با وضع تحریم به بهانه پرونده هسته‌ای و موشک‌های بالستیک و حمایت از مقاومت لبنان و فلسطین تلاش می کند.سوریه که با خطر گروه‌های مسلح مواجه شد اما در نهایت ارتش و دولت این کشور توانستند بر پروژه سرنگونی نظام غلبه کنند، در راهپیمایی قدس هویت مقاومت و مرکزیت آن در دمشق را فریاد زدند. همچنین بغداد نیز شاهد راهپیمایی بزرگداشت روز قدس پس از پایان یافتن خطر داعش و تجزیه اراضی خود به کشورهای قومی کوچک بود. چنانچه برخی جنبش‌های مردمی در پاکستان و تونس و کشورهای دیگر همراهی خود با راهپیمایی بازگشت و مقابله با توافق قرن را اعلام کردند.اما ائتلاف و نزدیکی آمریکا و اسرائیل علیه مردم فلسطین، یمن، سوریه و عراق بسیار عمیق است چنانچه عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله یمن در سخنرانی خود به مناسبت روز جهانی قدس به این مساله اشاره کرد.

مبارزه با آمریکا همان مبارزه با اسرائیل و حمایت از فلسطین و ملت منطقه است. جنبش مبارزه با آمریکا که در چند سال گذشته متزلزل شده است بار دیگر با پیروزی‌های قاطع محور مقاومت به ویژه ارتش سوریه زنده شده است. جنبش مبارزه در فرانسه و انگلیس با نتانیاهو مخالفت کردند، جنبش تحریم اسرائیل نیز موفق شد تلاش اسرائیل برای استفاده از تیم آرژانتین جهت عادی سازی روابط را ناکام کند. همزمان با اجلاس سران جی ۷ در کانادا تظاهراتی علیه آمریکا و نظام سرمایه‌داری در روز قدس برگزاری شد. در این تظاهرات شعارهای حمایت از مساله فلسطین و محکومیت جنایات اسرائیل و تسلط آمریکا در صدر قرار داشت.

چرا سران عرب روز قدس رانادیده می گیرند؟

هادی محمدی خبرگزاری قدس (قدسنا) نوشت:روز جهانی قدس از سوی رژیم‌های عربی و اسلامی نادیده گرفته می شود و از این ظرفیت و فرصت بهره کافی گرفته نمی شود. این موضوع دارای یک ریشه مشخص است که با سیاست‌های هوشمندانه و هدفمند از حدود ۲۰ سال پیش در کشورهای عربی شروع شده است. شاید بتوان سر فصل تاریخی آن را پس از شهادت شیخ احمد یاسین و پس از حمله جنایتکارانه صهیونیست‌ها به شهر جنین قرار داد که در آن حمله نیروها و کادرهای مقاومت اسلامی و مردم این شهر بشدت زیر سیاست سرکوب و قتل و نابودی در منطقه مرکزی جنین قرار گرفتند. به این معنی که با روی کار آمدن آریل شارون، اسرائیل فشارهای جدیدی را هم بر عرفات و در مسئله فلسطین با هماهنگی کشورهای عربی و به ویژه عربستان سعودی و دیگر شرکای عربی آن با استفاده از ابزاری که رژیم سعودی در اختیار داشت و با آن به کشورهای دیگر به صورت مستقیم دیکته می کرد، این سیاست و پرهیز از حمایت از مردم فلسطین و جریان‌های جلودار مقاومت، آغاز شد.

در شهر جنین یک جنایت بزرگ و گسترده رخ داد اما رژیم‌های عربی ابتدا از طریق سیاست‌های امنیتی و فشار بر روی مردم و کسانی که دارای تمایلات حمایت از مردم فلسطین بودند آغاز کردند و بعد بتدریج رسانه‌های عربی به نوعی شستشوی مغزی مردم را کلید زدند تا مردم نسبت به فلسطین بی تفاوت شده و فلسطین اهمیت خود را از دست بدهد و بنوعی ذائقه مردم را تغییر دهند. همزمان سیاست از اولویت انداختن مسئله فلسطین و آرمان فلسطین با برنامه‌های جدی و فشار بر روی یاسر عرفات هم پیگیری شد.

عرفات در روزهای پایانی عمر خودش با صراحت از فشار‌های رژیم‌های عربی و به ویژه کشورهای پیرامونی و رژیم صهیونیستی و رنجی که از آن می‌برد سخن می گفت.

وی می گفت آنچه که عرفات را رنج داده و تحت فشار قرار داده و می تواند به عنوان یک دشمن قبل از رژیم صهیونیستی مطرح باشد؛ همین رژیم‌های عربی و سران آنها هستند که تلاش می کردند خواسته‌های خود را به جای خواسته‌های فلسطینی به این رهبر فلسطینی تحمیل بکنند.در نتیجه یک حرکت بزرگ برای نادیده گرفته شدن و از اولویت افتادن مسئله فلسطین و روز جهانی قدس هم در رسانه و هم دیپلماسی و سیاست‌های آشکار و پنهان این رژیم‌ها آغاز شد .

رژیم‌های عربی بر اساس یک سیاست هماهنگ با راهبردهای اسرائیل و امریکا خصوصا در دوره ۸ ساله کلینتون در دهه ۹۰ تلاش کردند خواسته و اراده خود را قبل از آن چیزی که مردم فلسطین به آن نیاز دارند، مورد توجه قرار دهند و در یک کالبد شکافی از ساختار قدرت در فلسطین فردی بنام محمود عباس و بعد شخصیت‌های دیگر وابسته به امریکا و رژیم صهیونیستی را وارد ساختار حکومت خودگردان فلسطین و آقای یاسر عرفاتی بکنند که بر اساس اسلو آن را در رام الله تشکیل داده بود.در واقع این راهبرد یک برنامه ریزی بسیار دقیق هم در داخل فلسطین و هم در ساختار‌های رسمی فلسطین برای جلوگیری و ممانعت از پیش انداختن تفکر مقاومت و تفکر مبارزه با رژیم صهیونیستی و هر گونه نمادی که در حقیقت به آرمان فلسطین مرتبط است؛ بر اساس خواسته‌های اسرائیل و به شکل علنی از سوی رژیم‌های عربی عنوان می شد به اجرا گذاشته شد.

گاهی به صراحت مقامات صهیونیستی در خصوص مفاد درسی مدارس فلسطینی درخواست‌هایی داشتند و آن موضوعات را تحریک آمیز و یهودی ستیزی معرفی می‌کردند و در بخش‌های مختلفی این سیاست برای زدودن هر آنچه که مربوط به آرمان فلسطین بود به اجرا گذاشته شد.

محمود عباس رسما مخالفت خود با مقاومت و هر گونه اقدام مقاومتی علیه رژیم صهیونیستی را اعلام کرده است و این موضوع را تا امروز پیگیری کرده است و تنها مسیری که مبنای حرکت خود قرار داده است مذاکرات سازش بوده است. این موضوع یعنی مخالفت با مقاومت و تاکید بر سازش با ابعاد فرافلسطینی و در واقع منطقه عربی – اسلامی که از طرف رژیم سعودی با رهبری ملک عبدالله دنبال می شد و بعد‌ها در سال ۲۰۰۰ میلادی در بیروت تحت عنوان طرح عربی برای راه حل سیاسی فلسطین ؛ پیش رفت. مجموعه این عوامل مسئله فلسطین را از اصالت و شاخص‌های خودش دور کرد.رویکرد ضد مقاومتی و ضد آرمان فلسطینی به این مولفه‌ها منحصر نشد بلکه رژیم‌های عربی به موازات آن در صدد از بین بردن هرگونه ظرفیتی از افکار عربی و اسلامی بودند که ممکن بود در حمایت از فلسطین شکل بگیرد و یا به عنوان یک اهرم فشار به دولت‌های عربی و اسلامی مطرح باشد.

در سال‌های ۲۰۰۶ به بعد و حتی قبل از آن در مقاطع حساس درگیری‌های نظامی و تجاوزی که رژیم صهیونیستی که به لبنان و غزه داشت، تمامی ظرفیت‌های رسانه ای، علمایی، مذهبی، فتوایی، سیاسی، پول و مواضع رسمی کشورهای مصر و عربستان و همسویان آنها علیه محور مقاومت به‌کار گرفته شد و حتی رهبران مذهبی وهابی در رژیم سعودی – صهیونیستی دعا برای مقاومت را حرام دانستند! این مسئله در ابعاد مختلف برای زدودن رویکرد حمایت از فلسطین به اجرا گذاشته شد.بر این اساس آنچه امروز شاهد هستیم حاصل یک تلاش برنامه ریزی شده و هوشمند است که حداقل از ۲۰ سال پیش در ابعاد مختلف و به اشکال مختلف به اجرا گذاشته شده است تا بتواند زمینه‌های پایمال کردن آرمان فلسطین را مهیا کند. ضمن اینکه آنچه تحت عنوان پیروزی‌های محور مقاومت در سطح منطقه دیده شده یا پالایشی که هم در درون فلسطین و هم در سطح منطقه شکل گرفته است از یک طرف به نسبت پیروزی‌های مقاومت در سال ۲۰۰۶ در لبنان و بعد از آن در غزه شکل گرفته است موجب شد که رژیم‌های عربی چهره واقعی خود را که ضدیت با آرمان فلسطین و هرگونه حرکت جهادی و مقاومتی بود نشان دهند. این برداشته شدن نقاب‌ها کمک کرد تا یک مرحله جدید از نگاه به آرمان فلسطین شکل بگیرد. این پالایش در درون فلسطین موجب شد تا جنبش حماس از نگاه‌ها و رویکردهای گذشته خودش دست بکشد و در یک مسیر صحیح قرار بگیرد. در سطح منطقه هم با وجود همه این فشارهای رسانه ای و دیپلماتیک که با پشتوانه‌های مالی و رشوه‌های سنگین عربی شکل می‌گیرد، یک صف بندی جدیدی در سطح منطقه ایجاد شده است.جریان ضد فلسطینی و همسویی آن با رژیم صهیونیستی در روندهای جدیدی که در رژیم سعودی شکل گرفته است، به این بلوغ رسیده است و صهیونیست‌ها امیدوار هستند که با این حمایت عربی – اسلامی که با کمک رژیم‌های عربی انجام می‌گیرد؛ بتوانند گام‌های جدیدی را برای یکسره سازی بردارند.علیرغم آنکه رژیم سعودی تلاش کرده تا تمام قد و با تمام امکانات در مقابل تفکر مقاومت و تحقق آرمان‌های فلسطینی قرار بگیرد، میدان برای تفکر اصیل مقاومت و پرچمداری کشورهای مستقل و معتقد به تحقق آرمان‌های فلسطینی، بیش از گذشته باز شده است و موجب شده است که این مسئله اگرچه در سطح کشورهای عربی و اسلامی با فشارهای رژیم‌های غربی و اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر رشد و گسترش را از خود نشان بدهد.

در ۲۰ سال گذشته هیچگاه جوامع اروپایی و حتی ساختارهای قضایی اروپایی و آمریکایی علیه مقامات صهیونیستی که دستشان به‌خون و جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت آغشته است، اقدامی انجام نداده‌اند. در این تحول بزرگی که در غرب شکل گرفته است فضای نارضایتی و مخالفت و انتقاد از سیاست‌های رژیم صهیونیستی رشد و توسعه پیدا کرده است و به نظر می رسد می تواند ضعف‌هایی را که به دلیل سیاست‌های رژیم‌های عربی – اسلامی در جهان اسلام پیدا شده است جبران کند. در آمریکای لاتین و در اروپا ظرفیت‌های بسیار بزرگ مردمی و رسمی وجود دارد که باید از آنها بهره جست. به نظر می رسد افکار عمومی کشورهای عربی – اسلامی در یک شوک تغییر گفتمانی می توانند به سمت مسأله فلسطین مجددا حرکت کنند. خصوصا با سیاست‌های تحقیر آمیز آمریکا و رئیس جمهوری جدید آن دونالد ترامپ و صهیونیست‌ها که به شکل یکطرفه علیه کشورهای عربی بکار برده می شود، زمینه این تحول بزرگ در افکار عمومی عربی رشد و توسعه پیدا خواهد کرد.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ