روسیه خطاب به رژیم صهیونیستی: حملات به فرودگاه دمشق را تحمل نخواهیم کرد
سرویس خارجی: مقامات روسیه به رژیم صهیونیستی گوشزد کرده اند که حملات نظامی به فرودگاه دمشق باید پایان یابد.
روزنامه عرب زبان القدس العربی چاپ لندن در گزارشی اعلام کرد که مقامات روسیه این موضوع را به اسرائیلی ها یادآور شده اند که حمله به فرودگاه دمشق و نواحی اطراف آن برای مسکو قابل تحمل نخواهد بود. این گزارش از قول منابع روسی نوشت که مسکو هم اکنون در تلاش برای اتخاذ گام های لازم به منظور از سرگیری فعالیت های کامل و عادی فرودگاه دمشق است. گفتنی است رژیم صهیونیستی هفته گذشته اذعان کرد که با موشک فرودگاه دمشق را هدف قرار داده است.
در این حال نیروی هوایی رژیم صهیونیستی روز گذشته قصد تجاوز جدید به جنوب سوریه را داشت که پدافند هوایی سوریه این حملات را دفع کرد. منابع خبری از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به خاک سوریه خبر دادند. یک منبع نظامی به شبکه الاخباریه سوریه گفت که پدافند هوایی سوریه به بهترین نحو این حمله را دفع کرد.
این منبع تأکید کرد که حملات هوایی صهیونیست ها به منطقه جنوب بود اما نتوانست هیچ یک از اهداف خود را محقق کند.وزارت دفاع روسیه هم اعلام کرد که حمله هوایی دیروز رژیم صهیونیستی به سوریه تلفات و خسارات برجا نگذاشت و پدافند سوریه این حمله را دفع کرد.
در خبری دیگر منابع رسانه ای از کشته و زخمی شدن ۲۸ شهروند سوری در انفجار دو بمب در عفرین خبر دادند. یک منبع در ارتش سوریه اعلام کرد که در پی انفجار دو بمب در شهر عفرین که یکی از آنها یک اتوبوس را در کنار پل “السرایا”هدف گرفته بود، ۱۰ غیرنظامی کشته و ۱۸ تن دیگر مجروح شدند.
این منبع افزود: نیروهای ارتش سوریه بمب سوم را نیز خنثی کردند. هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفت.خبر دیگر اینکه دید‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که حدود ۶۰۰تن از عناصر داعش خود را تسلیم کردهای مسلح سوریه موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) کردند. رامی عبدالرحمان، مدیر دید‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به گروه‌های مخالف اعلام کرد که حدود ۶۰۰تن از عناصر داعش خودشان را تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک کردند و این نیروها درحال پیشروی در حومه شرقی دیرالزور و محاصره عناصر دیگر تروریستهای داعش هستند.
این درحالی است که نیروهای سوریه دموکراتیک در حال حاضر با مشکل بازداشت عناصر پیشین داعش مواجه هستند، طوری که این نیروها حدود ۱۰۰۰تن از خطرناک‌ترین نیروهای داعش را بازداشت کرده‌اند که هر کدام ملیت و تابعیت‌های مختلفی دارند اما کشورهایشان حاضر به بازگرداندن این افراد به کشورشان نیستند. در این حال نیروهای دموکراتیک سوریه با ارائه فهرستی در قالب ۱۰ بند به دولت بشار اسد، خواهان عادی شدن روابط با دولت مرکزی سوریه شدند.
نیروهای دموکراتیک سوریه(شبه نظامیان کرد) با ارائه درخواست های خود به دولت دمشق آمادگی خود را برای حفظ تمامیت ارضی سوریه و مبارزه با دشمنان این کشور در قالب ارتش رسمی سوریه اعلام کردند.در دو بند از نامه نیروهای دموکراتیک کرد(قسد) به صراحت بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و حضور نیروهای قسد در ارتش این کشور برای حفظ مرزها و مقابله با دشمنان تاکید شده است.
در بندی دیگر از فهرست، نیروهای کرد از دولت مرکزی دمشق درخواست کرده اند در مجلس این کشور صاحب کرسی شوند. آنها همچنین خواهان هماهنگی کامل نیروهای امنیتی سوریه و نیروهای قسد در مناطق کردنشین بر اساس قانون اساسی شده اند.بر این اساس، نیروهای قسد ضمن به رسمیت شناختن زبان عربی به عنوان زبان اول سوریه، خواستار آموزش زبان کردی در مناطق تحت کنترل خود شده اند.نیروهای کرد همچنین از دولت مرکزی سوریه درخواست کرده اند به آنها اجازه داده شود در کنار پرچم رسمی این کشور، پرچم نیروهای دموکراتیک سوریه در مناطق تحت کنترل کردها نیز برافراشته شود.توزیع عادلانه سرمایه و منابع از دیگر درخواست های نیروهای کرد است.
در چنین شرایطی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران مدعی شد: ما برای ایران و روسیه که الزاما با ما سر سازش ندارند، با داعش در سوریه می جنگیم! ترامپ گفت: ما داریم داعش را برای مردمی از بین می بریم که الزاما با ما موافق نیستند.
در رویدادی دیگر منابعی سوری از رایزنی اعضای هیات اردنی در دمشق با محوریت بازسازی سوریه خبر دادند. یک هیات اردنی متشکل از پیمانکاران به دمشق سفر کرده است. از طرفی یک هیات بازرگانی و تجاری سوریه شامل ۶۰ نفر از فعالان اقتصادی این کشور با سفر به امارات از طرح های اجرا شده در یک شهرک صنعتی در ارتباط با انرژی پاک و تجدید پذیر بازدید کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ