روسیه، آمریکا را از هرگونه حمله نظامی به سوریه برحذر داشت
سرویس خارجی: روسیه، آمریکا و متحدان غربی این کشور را از ماجراجویی نظامی علیه سوریه برحذر داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: ششم سپتامبر (سه شنبه هفته گذشته) به پیشنهاد آمریکا نشست علنی شورای امنیت برگزار شد که به بررسی پرونده شیمیایی سوریه اختصاص داشت. ماریا زاخارووا در بیانیه خود خاطرنشان کرد: به رغم اینکه دبیرخانه فنی سازمان منع تسلیحات شیمیایی بارها نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه را تحت نظارت بین المللی تایید کرده است، اما موجی از اتهامات و تهدیدات در رابطه با قصد سوریه برای بکارگیری مواد سمی در استان ادلب علیه این کشور مطرح شده است.
وی از طرف آمریکایی ها خواست که اولا فهرست اهداف برای حمله موشکی به سوریه را که به گفته آنها سلاح شیمیایی در آنها نگهداری می شود، اعلام کند و ثانیا اطلاعات مبنی بر اینکه اگر مواد شیمیایی در سوریه وجود دارد را در اختیار سازمان منع تسلیحات شیمیایی قرار دهد تا بازرسان این سازمان بتوانند از مراکزی در سوریه که نگرانی واشنگتن را برمی انگیزد بازرسی کنند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: ما بر این باوریم که فقط می توان مطابق با کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی این گونه مسائل را حل و فصل کرد. وی افزود: یک هفته گذشت اما تا آنجا که اطلاع داریم هیچ اطلاعات یا درخواستی به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارائه نشده و این مساله یک بار دیگر حکایت از آن دارد که مقاصد واقعی گروه سه کشور غربی (آمریکا، فرانسه و انگلیس) در این مورد بر ملاحظات غیرقانونی استوار شده است. در این حال یک عضو شورای فدرال روسیه اعلام کرد، در صورتی که غرب تصمیم به حمله به سوریه به بهانه وقوع حمله شیمیایی ساختگی احتمالی در ادلب بگیرد، روسیه ممکن است از نیروهای ارتش سوریه پشتیبانی نظامی کند. اولیگ موروزوف، از نمایندگان پارلمان روسیه تصریح کرد: ادعای حمله شیمیایی صرفاً سرپوشی برای توجیه حملات به سوریه است و من بعید نمی‌دانم که نیروی هوایی روسیه از سوری‌ها حمایت کند.از سویی نماینده رییس جمهوری روسیه در سوریه گفت: باید کار گروه های تروریستی در استان ادلب سوریه را یکسره کرد. الکساندر لاورنتیف گفت: مساله گروه های تروریستی در استان ادلب سوریه باید حل شود زیرا همزیستی و کنار آمدن با آنها ممکن نیست.در چنین شرایطی وزارت دفاع روسیه از آغاز فیلمبرداری از صحنه‌های حمله شیمیایی ساختگی در شهر جسر الشغور در حومه ادلب توسط گروه‌های تروریستی خبر داد.مرکز هماهنگی روسیه در “حمیمیم” سوریه که وابسته به وزارت دفاع روسیه است در بیانیه‌ای اعلام کرد به اطلاعاتی دقیق دست یافته که نشان می‌دهد گروه‌های تروریستی فیلمبرداری از صحنه‌های حمله شیمیایی ساختگی در شهر جسر الشغور در حومه ادلب را با مشارکت برخی شبکه‌های رسانه‌ای عربی و آمریکا آغاز کرده اند تا ارتش سوریه را به انجام این حمله متهم کنند.
بر اساس این گزارش، تیم‌های این شبکه‌های رسانه‌ای منطقه و همچنین تیمی از یک شبکه خبری بزرگ آمریکا وارد جسر الشغور شده‌اند و در صحنه‌‌های این فیلم‌ها دیده می‌شود که تروریست‌های کلاه سفید در حال کمک رسانی به شهروندان سوری بعد از حمله شیمیایی ادعایی هستند. همزمان نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره ادلب بار دیگر تاکید کرد که سوریه هیچگونه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد. “واسیلی نبنزیا” گفت: هرگز به تروریست‌ها اجازه نمی‌دهیم که غیرنظامیان را گروگان بگیرند. وی افزود: ما در نشست تهران تاکید کردیم که هیچ جایگزینی برای حل سیاسی بحران سوریه وجود ندارد.
نبنزیا اظهار داشت: دولت سوریه سلاح‌های شیمیایی در اختیار ندارد و گروه‌های تندرو ممکن است از سلاح شیمیایی استفاده کنند.از سویی وزیر خارجه سوریه هم تاکید کرد: آمریکا از سلاح‌های شیمیایی به عنوان بهانه‌ای برای توجیه حملات خود به سوریه استفاده می‌کند. ولید معلم، ضمن تاکید دوباره بر این مساله که سوریه سلاح شیمیایی ندارد، اظهار داشت: این اولین باری نیست که سوریه هدف حملات آمریکا قرار می‌گیرد و واشنگتن سلاح‌های شیمیایی را بهانه‌ای برای توجیه این حمله خود به کار می‌گیرد. وزیر خارجه سوریه اظهارداشت: سناریوی استفاده از سلاح شیمیایی و تلاش برای مسئول جلوه دادن دمشق در این حملات به آسانی انجام می‌شود به شکلی که آمریکا برای اجرای این طرح خود از سازمان تروریستی کلاه سفیدها که توسط دستگاه‌های امنیتی انگلیس تشکیل شده و از سوی برخی کشورهای غربی حمایت مالی می‌شوند، استفاده می‌کند و یکی از مسئولیت‌های این سازمان اجرای چنین سناریوهایی است.
ادامه جنگ طلبی غربی ها
وزیر دفاع آمریکا بار دیگر به سوریه درباره حمله به ادلب هشدار داد و گفت که واشنگتن به دقت اقدامات نظام سوریه در ادلب را زیر نظر دارد.”جیمز متیس″ به “بشار اسد”‌ رئیس جمهور سوریه درباره هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی در حمله به استان ادلب هشدار داد. وی افزود: ما به دقت اقدامات نظام اسد را که به کمک ایران و روسیه انجام می شود تحت نظر داریم و هشدارها به وی داده شده و باید ببینیم آیا وی عاقلانه رفتار خواهد کرد یا خیر. وزیر خارجه انگلیس هم با تکرار احتمال حمله ادعایی شیمیایی از سوی دولت سوریه، دمشق را تهدید به پاسخ محکم کرد. جرمی هانت گفت: اگر رژیم سوریه بار دیگر استفاده وحشتناک از تسلیحات شیمیایی را تکرار کند، پاسخ ما محکم و متحد خواهد بود. نماینده فرانسه در شورای امنیت هم گفت: اگر سلاح شیمیایی در سوریه استفاده شود با قدرت وارد عمل می‌شویم.وی افزود: حمله نظامی در ادلب پیامدهای بسیار وخیمی خواهد داشت. نماینده فرانسه در شورای امنیت مدعی شد که در نشست تهران، روسیه و ایران تعهداتی نسبت به حفظ صلح در سوریه ندادند.
دبیر کل سازمان ملل هم طی سخنانی گفت که ادلب سوریه نباید به حمام خون تبدیل شود.”آنتونیو گوترش” افزود: حمله تمام عیار به ادلب باعث ایجاد یک کابوس انسانی می شود که نظیر آن در بحران سوریه دیده نشده است. وی از روسیه، ایران و ترکیه خواست از هیچگونه تلاشی فروگذار نکرده و راه حلی بیابند که از غیرنظامیان در ادلب سوریه حفاظت شده و بسیار ضروری است که مانع از ایجاد یک جنگ تمام عیار در ادلب شود.در این حال نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل، بر ضرورت اعلام آتش‌بس و توقف تمام عملیات‌های نظامی در ادلب تأکید کرد.
فریدون سینرلی اوغلو، خواهان آن شد که همه عملیات‌های نظامی در ادلب متوقف شوند. او خواست پس از اعلام آتش بس، تلاش برای حل مشکل ادامه پیدا کند.از طرفی منابع مطلع سوری فاش کردند که ترکیه در آستانه آغاز عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی ادلب از اشغال تروریست‌ها، از دمشق از طریق طرف روسی فرصت چند روزه خواسته است.منابع مطلع سوری اعلام کردند که ترکیه از طریق طرف روسی، از رهبری سوریه خواسته است عملیات نظامی در ادلب را به مدت چند روز به تعویق بیندازد و به آنکارا فرصت بیشتری برای تفکیک به اصطلاح معارضان میانه‌رو از گروه‌های تروریستی جبهه النصره و داعش بدهد.
توافق برسر کمیته قانون اساسی
وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که نمایندگان سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای تعیین فهرست کمیته قانون اساسی سوریه به توافق اصولی دست یافته اند.
وبسایت وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که حسین جابری انصاری و سرگئی لاورنتیف مذاکره کنندگان ارشد ایران و روسیه در ژنو با استفادن دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه درباره کمیته قانون اساسی سوریه گفتگو کرده و طرفین درباره حل و فصل بحران سوریه با تمرکز بر تشکیل کمیته قانون اساسی به توافق اولیه و اصولی رسیده اند.
در این حال نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، نشست تهران را مذاکره برای راه های رسیدن به صلح پایدار در سوریه دانست و افزود: همانطور که ایران از سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت کرده است، نقشی سازنده در بازگرداندن صلح و شکوفایی به این کشور ایفا خواهد کرد.غلامعلی خوشرو در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست روسیه برای ارائه گزارش نشست روحانی، پوتین و اردوغان در تهران درباره سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد. روسای جمهوری سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در شانزدهم شهریور در تهران گرد هم آمدند و بر پایبندی خود به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید و تصریح کردند که این اصول از سوی همگان باید محترم شمرده شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ