رونمایی از سامانه راداری «عصر» با قابلیت کشف موشک‌های کروز
 

سرویس سیاسی –اجتماعی: سامانه راداری «عصر» در مراسمی با حضور جانشین فرمانده کل ارتش و فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

رادار عصر نخستین رادار سه بعدی آرایه فازی و قادر است تا اهداف مورد نظر را تا شعاع ۲۰۰ کیلومتر کشف کند.

از دیگر ویژگی‌های این رادار، قابلیت کشف و رهگیری اهداف هوایی و سطحی،‌ توانایی رهگیری ۱۰۰ هدف به طور همزمان، مقابله با جنگ الکترونیک و کاهش توان مصرفی است.

امیر سرتیپ موسوی جانشین فرمانده کل ارتش در حاشیه این مراسم درباره قابلیت‌های رادار «عصر» گفت: رادار عصر قابلیت تفکیک اهداف را ارتقا داده است و به طور کامل توسط نیروی دریایی ارتش ساخته شده است. این رادار به ما کمک می‌کند تا موشک‌های کروز را هم شناسایی کنیم و برای منطقه مدار ۱۰ درجه ساخته شده است و قدرت دید نیروی دریایی را افزایش می‌دهد.

وی با بیان این که رادار عصر قابلیت نصب روی شناورها را دارد، اظهار داشت: این رادار می‌تواند دوست و دشمن را تشخیص دهد و با اضافه شدن این رادار به یگان‌های شناور،‌ قدرت عظیم نیروی دریایی ارتش افزایش می‌یابد.

موسوی همچنین درباره ارزیابی خود از مذاکرات ژنو اظهار داشت:‌ تیم دیپلماتیک ما همرزمان ما در دفاع از آرمان‌های کشور هستند. البته سنگرها متفاوت است. آن‌ها در سنگر دیپلماسی به سر می‌برند و به تعبیر مقام معظم رهبری، هوشیار و آگاه هستند. ما هرکس را که اصول نظام و انقلاب را حفظ کند همسنگر خود می‌دانیم که ارزیابی کامل درباره مذاکرات را مقام معظم رهبری و مردم به طور کاملی انجام داده‌اند.

همچنین امیر دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره ویژگی‌های رادار عصر گفت: این رادار هم در سواحل قابل استفاده است و هم بر روی شناورها نصب می‌شود که ساخت انواع تجهیزات دریایی، در نیروی دریایی ارتش ادامه می‌یابد.وی افزود: شنبه آینده در بندرعباس از مراحل ساخت ناوشکن سهند رونمایی می‌شود و همچنین از ناو لاوان و چند فروند بالگرد رونمایی می‌شود و یکشنبه هم در بوشهر ناو موشک‌انداز نیزه و تبرزین و چند فروند بالگرد مین‌روب و ضدسطحی به نیروی دریایی الحاق می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش یادآور شد: در آینده یک نوع اژدر ضدزیردریایی که از بالگرد پرتاب می‌شود، رونمایی خواهد شد.

سیاری در ادامه با بیان این که پس فردا از ناو خلیج فارس خبرهای جدیدی اعلام خواهد کرد، یادآور شد: این ناو در منطقه نمونه دیگری ندارد و همه امکاناتی که روی ناوشکن و ناو موشک‌انداز نصب شده است، روی ناو خلیج فارس نیز نصب می‌شود. و همچنین زیردریایی فاتح در آینده‌ای نزدیک رونمایی می‌شود.

وی با تاکید بر ارتقای توانمندی‌های نیروی دریایی در جهت تأمین منافع کشور است، یادآور شد:‌ ما قصد تجاوز به دنیا را نداریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان گفت: بزرگترین توانمندی نیروی دریایی، انتخاب راه حسین(ع) است زیرا با انتخاب این راه، توانایی نیروی دریایی افزایش می‌یابد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ